Magazín

Fotoporadna

Kam vyrazit fotit architekturu

Tomáš KivaderAktualizováno: 29. 9. 2022 v 10:58 • Rubrika: Fotoporadna

Kam vyrazit fotit architekturu

Rozhodli jste se, že byste rádi začali fotit architekturu, ale nevíte, kam se vydat? Letní dovolené jsou sice již za námi, avšak přicházející podzim vybízí ke krátkým víkendovým výletům po Česku a jeho památkách. Tak proč toho nevyužít! Pojďme se společně podívat na pár našich tipů.

Obsah

Historická centra

První místo, kam se vypravit, jsou určitě historická centra měst. Na první pohled to může sice znít klišovitě, ale architektura ve staré Praze, nebo kterémkoliv historickém městě v Česku, je zkrátka nádherná. Když se tedy vypravíte v ranních hodinách, kdy zde ještě není tolik turistů, můžete narazit na nespočet fotogenických lokací. Ranní světlo navíc na fotkách rovněž působí líbivě. Podzimní rána mají ještě tu výhodu, že se při nich často vyskytují mlhy, které dovedou dát fotografiím opět jiný rozměr, zvláště ve spojení se slunečními paprsky.

Poloprázdné ulice vám dovolí do kompozice dostat i případné náhodné kolemjdoucí, čímž budovy získají pro diváka lepší měřítko. Zároveň ve městech nemusíte fotit jen kostely a staré měšťanské domy, ale můžete se zaměřit třeba na starší mosty, kterých je pražská Vltava plná. I proto zde zmíním pražské lokality. 

Mezi mé oblíbené patří zvláště Malá strana a Josefov. Co se nakousnutých mostů týče, k návštěvě doporučuji mimo profláknutých klasik třeba Čechův most a do této historické kategorie možná trochu neladící Trojský most.

Noční Praha | Megapixel
Foto: Jakub Škyta

Hrady a zámky

Druhá varianta, která velmi blízce souvisí s předchozí zmíněnou, jsou hrady a zámky. Ty nabízejí hned několik možných přístupů. Můžete je spojit s krajinářskou fotkou a zaznamenávat je zeširoka. Například položené mezi kopci, nebo je fotit zblízka do detailů, jakými mohou být i makro fotky drobností jako jsou kliky, dlaždičky nebo lampy. Dále si lze najít nespočet motivů i v interiérech, pokud je zde tedy fotografování povoleno.

Na zámcích si obvykle lze focení alespoň zaplatit a získat tak přístup k mnoha nazdobeným místnostem. Pokud bychom se bavili o konkrétních tipech, kam se vydat, na území Prahy mám rád často opomíjený Vyšehrad, kde se navíc většinu času nesetkáte se zástupy turistů. Pro mimopražské zmíním velmi pěkné prohlídky hradu Bítov na jižní Moravě a zámek Děčín v severních Čechách tyčící se nad Labem.

Hrady a zámky | MegapixelAutor: Miroslav Zigo

Moderní čtvrti

Úplně opačným případem jsou moderní městské části, které jsou plné prosklených ploch a kovových konstrukcí. Což i znamená, že zde mnohem častěji můžete využít polarizační filtry. Kromě toho se tu často setkáte se začleněním městské zeleně, která dodá výsledným závěrům na barevnosti.

Naším tipem pro tyto lokality je úžasné místo v Jinonicích, a to komplex Waltrovka a její zvlněná budova se jménem Aviatica. Budovu Main Point na Rohanském nábřeží v pražském Karlíně jste možná ještě nezaznamenali, pokud poblíž nežijete, ale určitě stojí za návštěvu a pořízení série fotek.

Aviatica ve Waltrovce | Megapixel

Uzavřené a chátrající stavby

Poslední položkou na seznamu jsou opuštěné budovy. Focení těchto rozpadajících se staveb a jejich procházení se stalo v posledních letech velkým hitem. Takzvaný urbex ale může být dosti nebezpečný a na většině míst i nelegální.

Proto doporučujeme zůstat venku a zachytit architekturu poznamenanou zubem času v kontextu města, či jiného prostředí, kde se nachází. Praha a další města jsou takovýchto brownfieldových lokalit plné, ale postupem času mizí a jsou přestavovaná nejčastěji na moderní bydlení a obchodní centra. Můžete tak zaznamenat proměnu místa od polorozbořených staveb až po moderní budovy, které na jejich místě v budoucnosti vyrostou.

Přestože tipy na fotolokality jsou skvělá inspirace, nejlepší je, když se sami seberete a vydáte se do ulic hledat vlastní zajímavé nápady na architektonické fotky. Můžete si například cestou do práce či do školy přivstat a dojít kus pěšky.

Během cesty nezapomínejte koukat kolem a hlavně i nad sebe. A pokud máte nějaké vaše oblíbené lokality, o které byste se s námi rádi podělili, neváhejte a udělejte tak!

Architektura | Megapixel

Autor úvodní fotografie: Inna Bystrakova

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.