Magazín

Fotoporadna

Každodenní workflow pro bezpečnou zálohu dat

Tomáš KivaderAktualizováno: 29. 8. 2023 v 8:20 • Rubrika: Fotoporadna

Každodenní workflow pro bezpečnou zálohu dat

Že by se měla data zálohovat, ví dnes snad opravdu každý. Ne všichni jsou v tomto však dostatečně svědomití a řeší zálohování pravidelně. Naštěstí již existují jednoduché způsoby, jak si fotky a videa zabezpečit s využitím automatizovaných systémů, které nepotřebují téměř žádnou údržbu.

Obsah

Klasickým způsobem, jak stále mnoho fotografů a videotvůrců řeší zálohování, je prosté kopírování na více disků, nejčastěji na nějaký levný externí harddisk. Na tom by ve své podstatě nebylo nic špatného, pokud má tedy člověk soubory alespoň ve dvou kopiích na dvou různých úložištích. Ovšem často si tito lidé první kopii po zazálohování vymaží a zůstanou tak jen s jednou na externím úložišti, v tu chvíli už se nedá mluvit o zálohování. Mějte tak na paměti, že zálohy, tedy verze téhož souboru, by měly být na více místech současně. O tom na kolika, proč a jak si lze data uložit si povíme dále.

Kam zálohovat?

Nejprve se však chci zaměřit na typy úložišť, kam lze vůbec data uschovat. Mezi nejběžnější, jak jsem již zmínil, patří externí disky. Ty lze zjednodušeně rozdělit na dva typy - na HDD a SSD. Pokud nevíte, jaké jsou mezi nimi rozdíly, krátce vám je shrnu.

HDD (hard disk drive, „hárddisky” nebo „hádédéčka”) jsou starší typ úložiště, které obsahuje otáčející se disk. Během používání je obvykle slyšíme. Zároveň kvůli pohybujícím se částem jsou náchylné na otřesy, nesvědčí jim tak časté přenášení, natož používání v terénu v extrémních podmínkách. Bývají zpravidla levnější a také na dlouhodobou zálohu dat jsou spolehlivější.

Oproti tomu SSD (solid state drive, „esesdéčka”) jsou modernější standard, který v principu funguje jako velký flashdisk. Nedisponuje tak uvnitř žádnými pohyblivými částmi, díky čemuž se skvěle hodí pro každodenní nošení v batohu a na zálohu dat v terénu. Zároveň jsou dnes o poznání rychlejší než HDD, takže pro okamžitý přístup k datům, například pro editování souborů přímo na disku bez jejich přenášení, jsou ideální. Ačkoliv jejich cena za kapacitu stále klesá, vychází pořád o něco dráž. Navíc se spíše nedoporučují na dlouhodobou zálohu.

Pokud by vás o této problematice zajímalo více informací, pročtěte si článek Jak vybrat externí disk.

Různá zálohovací média | Megapixel

Dále můžete svá data uschovat do cloudového úložiště, zkráceně do cloudu. Pokud jste se s pojmem cloud ještě nesetkali, jedná se o webovou službu, ve které si uložíte svá data podobně jako na externí disk, nahráváte je však na vzdálený server, případně i více serverů rozmístěných různě po světě. Na výběr máte ze spousty různých firem, které tato úložiště poskytují. Mezi nejčastěji využívané platformy patří Google Disk, Dropbox, OneDrive nebo iCloud. Záleží tak jen na vašich požadavcích nebo na pohodlí podle systému, který používáte.

Některé editační programy vám dnes již také umožní nahrávat fotky do cloudu. Nejenže je máte zálohované, ale zároveň k nim můžete přistupovat z různých zařízení. Nejpropracovanější systém je v tuto dobu k dostání u firmy Adobe a jejich programu Lightroom CC. Ten můžete bez obtíží použít na počítači, tabletu a telefonu.

Poslední možností je pořízení NAS stanice, což je zpravidla zařízení, které pojme několik pevných disků a má přístup k internetu, takže máte vlastně k dispozici privátní cloudové úložiště.

Cloudová úložiště | Megapixel

Jak tedy zálohovat?

Minimální počet záloh, které byste za všech okolností měli mít, jsou dvě. Jakmile tak nafotíte nebo natočíte důležitou zakázku, první věc, kterou byste po návratu měli udělat, je stažení dat například do počítače a vytvoření jedné záložní kopie na externím úložišti. Tím získáte 3 kopie téhož souboru – na kartě, v počítači a na externím disku. Pokud používáte editační program založený na cloudovém principu, můžete vynechat uložení přímo do počítače.

Zároveň se doporučuje nemít všechny zálohy na jednom místě. Tím nemyslím jen různá zařízení, ale spíše dát si rozdílná úložiště na více míst. Pokud cestujete, mějte jednu kopii vždy u sebe, nejsnáze tu na paměťových kartách. Druhou pak ponechte ve svém zavazadle nebo na hotelovém pokoji, v ideálním případě obojí. Pokud se jedná o dlouhodobou zálohu po návratu domů, můžete dát jednu sadu dat do jiné místnosti či do jiné budovy. Můžete ji tak mít například v práci nebo u příbuzných.

Pokud využíváte i cloud, je výhoda, že velké společnosti mají data rovněž zálohovaná pro případ většího výpadku. Vaše data tak máte v základu jinde, obvykle dokonce v jiné zemi nebo i na jiném kontinentě.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv množství záloh, dbejte na to, abyste je ukládali, co nejdříve je to možné. Není nic horšího, než si naformátovat nestaženou a nezazálohovanou kartu se vzácnými vzpomínkami nebo důležitou prací. Pokud byste potřebovali s výběrem zařízení nebo i samotným postupem zálohování pomoci, neváhejte se na nás obrátit na kterékoliv prodejně!

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.