Magazín

Fotoporadna

Kde hokejky vládnou - jak fotit pozemní hokej v hale

Michal KřenekAktualizováno: 1. 2. 2016 v 11:51 • Rubrika: Fotoporadna

Kde hokejky vládnou - jak fotit pozemní hokej v hale

Před několika dny se v Praze konalo halové mistrovství Evropy v pozemním hokeji. Pro sportovního fotografa jasná výzva k pořízení zajímavých snímků během tří dní. Akreditaci jsem provedl během chvilky a pokusím se vám nyní přiblížit, jak jsem si s focením poradil. Připraveni? Tak jdeme na to.

Obsah

Co s sebou do brašny?

Za mě jasná volba. Fotoaparát Canon EOS 1D Mark IV a k tomu následující dva objektivy. Pracovní nástroj pravděpodobně každého profi fotografa - teleobjektiv Canon EF 70-200 f/2,8 L USM a širokoúhlé sklo Canon EF 17-40 f/4 L. K tomu rezervní baterie, několik prázdných CF karet (které se mi pár dní na to podařilo vyprat s kalhotami v pračce) a hromadu nadšení. Zvažoval jsem i teleobjektiv Canon EF 300 f/2,8 L IS, ale nakonec jsem tuto volbu zavrhl z prostého důvodu. Hřiště na pozemní hokej není oproti letní nehalové variantě tak velké a velikost 300mm objektivu by mě zbytečně omezovala. O tom jsem se už párkrát v hale přesvědčil.

Světelné podmínky a nastavení fotoaparátu

Tradičně české haly nenabízejí příliš mnoho kvalitního osvětlení. Ať už z pohledu kvality (rovnoměrnosti, barevné stálosti), tak i samotné kvantity. Využívám vysokých hodnot ISO, které tlačím k hodnotě až 4000 ISO pro získání časů okolo 1/1000. Clonu tlačím dolů a 95% mých snímků jedu na f/2,8 až f/3,2. Kontinuální ostření je samozřejmostí a v praxi prkaticky nefotím jinak (výjimku tvoří fotografie pořízené na samospoušt). S tím, že mám separátně ostření a spoušt, což pro mne představuje nezbytné nastavení a nedokážu si dnes ani představit, že bych na namáčknutí spouště měl nastavené ostření. Pojdme ale k samotnému focení.

Volba stanoviště

Fotografická místa jsou limitována pořadatelem. Tradičně rohy hřiště a pak tribuny. Focení z mírného nadhledu nedopadne (u mě) dobře, takže využívám nejvyšších ochozů tribun a pak mě naleznete u podlahy hřiště. Volba rohu ovlivnuje i jakým směrem se bude hrát. Zda chci zachytit více útočící hráče nebo obránce. Na skok jsem se protlačil do VIP tribun, které mi umožnily pořízení snímku celého hřiště zpoza branky. Ve volných chvílích (mezi zápasy) se snažím opustit tyto prostory a skočit mezi diváky, mezi rozcvičující se hráče. Důvod je prostý. Nemít 1000 stejných snímků.

3 dny - spousta času na kreativitu

K dispozici jsem měl 3 dny fotografování. To je obrovská příležitost pořídit výborné snímky, popustit uzdu kreativitě, kdy vypustím pro mne nepodstatné zápasy a budu se soustředit na něco jiného. Třeba na fotografování stínů nebo portrétů. Zkusit panning a obecně si pohrát s delším časem. O tom jak zachytit sport a jeho dynamiku vám napíšu příště.

Chcete portrét, řekněte si o něj

Zde platí pravidlo číslo 1. Pokud chcete něčí portrét, běžte za ním a řekněte si o něj. Pozemní hokej je malý sport a přestože se jedná o Mistrovství Evropy, tak hráči rádi zapózují. Já osobně miluju brankáře s maskou. Jen si vždy vyberte ten správný okamžik, není ideální se ptát po prohraném zápase nebo těsně před začátkem zápasu. Při rozcvičení je to OK.

Zpracování fotografií

Nebudu si zde nalhávat. Je to peklo. Za 3 dny mám tisíce snímků, které musím po jednom shlédnout a protřídit. Jak postupuji? Kopírování snímků na disk, import do lightroomu, označení hvězdičkovým systémem fotku po fotce. Poté zobrazení jen toho nejlepšího. Zde pak přichází na řadu klasické úpravy. Poladění korekce expozice, ostrosti snímku, barevnosti, volba teploty bílého bodu. Pak export do JPG. Ano fotím sport do RAWU, protože vím, že výsledek je vždy lepší. Ale diskusi RAW/JPEG nechám na někom jiném.

Závěr a dotazy?

V rámci turnaje jsem si vyzkoušel různé techniky. Odnesl si několik zajímavých, nikoliv však perfektních snímků. Mrzí mne trochu, že jsem nechal blesk doma a nebyl kreativní v kombinaci s blesky a nepořídil více portrétů. To je dobré vědět pro příště a napravit to. O to více jsem spokojen s fotografiemi stínů, které v rámci série (představím postupně ve své galerii) byly příjemným zpestřením. Fotit sport jinak se vyplácí, stejně jako nesedět na jednom místě a práskat fotku jednu za druhou. Takže sportu a focení zdar.

Máte dotazy? Napište mi je sem do komentářů a já je velice rád zodpovím.

Sdílet na


Komentáře k článku

MK

Reaguje na (3) | Pavle, rád sem se na vaše snímky podíval.


Odprostěte se od požadavku, že musíte za každou cenu vyfotit akční záběr a být stále ve střehu. Proberte si své galerie, které jste nafotil a zjistíte, že snímky z nich jsou stejné. Jen jiné prostředí, jiný soupeř. Vím to, prošel sem si tím také.   

1) Pozadí dělá opravdu hodně, uvidíte sám
2) Vyvážení bílé. Moje řešení je následující. Hodnotu nastavuji sám v Kelvinech a fotím do RAWu, takže bez problémů vím, že kdykoliv můžu upravit. a činím tak. V lightroomu pak přenastavím a hodnotu synchronizuji, případně upravím ručně.


 


Tam kde je fotka žlutá třeba od podlahy, je nutný ruční zásah. Případně upravím na jednom snímku a na stejných synchronizuji.


Snad sem pomohl. Případně dotaz doplním.


  


4

Prodejce Megapixel.cz, Michal Křenek, 8. 2. 2016 |Reagovat

PK

Reaguje na (2) | Moc vám děkuji za vaši ochotu a rady. Beru si je k srdci a budu na ně myslet. Tohle mi nejvíc chybí, rada zkušenějšího a zpětná vazba na hotovou galerii. Bohužel nemám ve svém okolí nikoho známého koho bych se mohl zeptat.
Během focení zápasů našich kluků, kde právě hraje i můj syn, není čas na umělecké experimenty ani měnění objektivů. Musím být stále ve střehu připraven co se kdy zajímavého přihodí a okamžitě reagovat. Během celodenního turnaje se hrají i zápasy jiných týmů, kde se budu snažit něco nafotit na odlehčení galerie (panning, detaily, portréty, "vaše" zajímavé stíny a další náladovky které příjemně dokreslují atmosféru). Při focení našich kluků jde hlavně o zachycení děje a každý rodič chce samozřejmě na fotkách vidět hlavně to svoje dítko, takže i když je fotek víc než dost, nikdy se člověk nezavděčí všem.
Je pravda, že když fotím sice v dobrém úhlu, ale se špatným pozadím, bude fotka špatná, i kdyby na ní dělali všichni kotrmelce. Zaměřím se na to, budu si to hlídat.
S nastavením bílého bodu bojuju asi nejvíc. Snažím se to před zápasem nastavit ve fotoaparátu ručně a pak doladit celou galerii v Zoneramě, ale nikdy se mi to nepodaří dokonale. Jak přesně a konkrétně s tím zápasíte vy? Šedou tabulkou nebo jak odhadnete teplotu osvětlení? V hale svítí zářivky, asi třetina jich nefunguje, další třetina dosluhuje a mění barvu a zbytek svítí bíle. Taky jsem fotil v hale, kde je světlo výhradně žárovkové, na podlaze parkety a na zdech dřevěné obložení. Automatika vám udělá krásné fotky, kde není jiná barva než žlutá (galerie turnaj Trutnov - https://www.zonerama.com/pavelkohout/Album/1084491).
Jsem amatér, fotím takto teprve rok a vše se stále učím. Je to samozřejmě hlavně o praxi a zkušenostech, to chápu, ale snažím se.
Opravdu ještě jednou moc děkuji za vaše rady i článek. Budu se těšit na jakékoliv další a samozřejmě kdyby bylo možné se někde potkat nebo společně něco nafotit, bylo by to dokonalé.

3

Pavel Kohout, 5. 2. 2016 |Reagovat

MK

Reaguje na (1) | Dobrý den Pavle, vaše fotografie jsem shlédl a musím říci, že jdete správným směrem a mezi vloženými snímky najdu zajímavé záběry. Techniku máte správnou. Nastavení fotoaparátu je za mne OK. Jediné s čím si lze vyyhrát je nastavení teploty bílého bodu, tedy white balance. Já osobně to valím v Kelvinech, kdy si na začatku vezmu bílou, na které si to doladím. Obecně už dnes tuším kolik K mám nastavit. V rawu doladím. Osobně se nejvíce peru s kvalitou ostření, ale to je vidět až u fotky se zobrazením 1:1. Pokud máte konkrétní dotazy k nastavení, rád se pokusím odpovědět nebo osobně otestovat. 


Pokud si můžu dovolit další rady:
1) nebojte se střídat ohniska-objektivy
2) komponujte s ohledem na pozadí. kde je špatné, bude fotka vždy špatná.
3) zkuste čisté kompozice, fotte pro sebe, nikoliv pro rodiče. Pro ně bude fotka vždy skvělá. 
4) zkuste pracovat s panningem,
5) zaměření na detail se mi líbí, pracujte jen více spozadím, a barevností s ohledem na kompozici. tam to musí být perfektní. Já s tím bojuju hodně a pak v pc vidím ty nedsotatky.
6) zkuste prezentovat vyběr. 
7) zkuste portrétek

Snad se u nějého sportu nebo případně WS nebo kurzu potkáme. Případné konkrétní dotazy (třeba na nastavení ostření, atd.) rád zodpovím zde  nebo přes zprávu v profilu. 

Michal

2

Prodejce Megapixel.cz, Michal Křenek, 5. 2. 2016 |Reagovat

PK

Díky za skvělý článek, na který jsem dlouho čekal. Fotím florbal starších žáků a je to zoufalý boj hlavně se světlem, takže všude hledám jakékoliv rady. Řeším techniku, nastavení, způsob focení, úpravy atd. Světla je všude málo a ještě špatně zbarvené. Rychlý pohyb, málo místa, málo světla, všechno špatně, ale nakonec se to nějak podaří a aspoň rodičům se fotky líbí. Já stále spokojený nejsem, takže bych hrozně rád uvítal jakoukoliv radu. Jako ukázku se můžete podívat na fotky z posledního turnaje: https://www.zonerama.com/pavelkohout/Album/1167563

1

Pavel Kohout, 2. 2. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.