Kde hokejky vládnou - jak fotit pozemní hokej v hale Fotoporadna

Kde hokejky vládnou - jak fotit pozemní hokej v hale

Michal KřenekAktualizováno: 1. 2. 2016 v 11:51 • Rubrika: Fotoporadna

Před několika dny se v Praze konalo halové mistrovství Evropy v pozemním hokeji. Pro sportovního fotografa jasná výzva k pořízení zajímavých snímků během tří dní. Akreditaci jsem provedl během chvilky a pokusím se vám nyní přiblížit, jak jsem si s focením poradil. Připraveni? Tak jdeme na to.

Co s sebou do brašny?

Za mě jasná volba. Fotoaparát Canon EOS 1D Mark IV a k tomu následující dva objektivy. Pracovní nástroj pravděpodobně každého profi fotografa - teleobjektiv Canon EF 70-200 f/2,8 L USM a širokoúhlé sklo Canon EF 17-40 f/4 L. K tomu rezervní baterie, několik prázdných CF karet (které se mi pár dní na to podařilo vyprat s kalhotami v pračce) a hromadu nadšení. Zvažoval jsem i teleobjektiv Canon EF 300 f/2,8 L IS, ale nakonec jsem tuto volbu zavrhl z prostého důvodu. Hřiště na pozemní hokej není oproti letní nehalové variantě tak velké a velikost 300mm objektivu by mě zbytečně omezovala. O tom jsem se už párkrát v hale přesvědčil.

Světelné podmínky a nastavení fotoaparátu

Tradičně české haly nenabízejí příliš mnoho kvalitního osvětlení. Ať už z pohledu kvality (rovnoměrnosti, barevné stálosti), tak i samotné kvantity. Využívám vysokých hodnot ISO, které tlačím k hodnotě až 4000 ISO pro získání časů okolo 1/1000. Clonu tlačím dolů a 95% mých snímků jedu na f/2,8 až f/3,2. Kontinuální ostření je samozřejmostí a v praxi prkaticky nefotím jinak (výjimku tvoří fotografie pořízené na samospoušt). S tím, že mám separátně ostření a spoušt, což pro mne představuje nezbytné nastavení a nedokážu si dnes ani představit, že bych na namáčknutí spouště měl nastavené ostření. Pojdme ale k samotnému focení.

Volba stanoviště

Fotografická místa jsou limitována pořadatelem. Tradičně rohy hřiště a pak tribuny. Focení z mírného nadhledu nedopadne (u mě) dobře, takže využívám nejvyšších ochozů tribun a pak mě naleznete u podlahy hřiště. Volba rohu ovlivnuje i jakým směrem se bude hrát. Zda chci zachytit více útočící hráče nebo obránce. Na skok jsem se protlačil do VIP tribun, které mi umožnily pořízení snímku celého hřiště zpoza branky. Ve volných chvílích (mezi zápasy) se snažím opustit tyto prostory a skočit mezi diváky, mezi rozcvičující se hráče. Důvod je prostý. Nemít 1000 stejných snímků.

3 dny - spousta času na kreativitu

K dispozici jsem měl 3 dny fotografování. To je obrovská příležitost pořídit výborné snímky, popustit uzdu kreativitě, kdy vypustím pro mne nepodstatné zápasy a budu se soustředit na něco jiného. Třeba na fotografování stínů nebo portrétů. Zkusit panning a obecně si pohrát s delším časem. O tom jak zachytit sport a jeho dynamiku vám napíšu příště.

Chcete portrét, řekněte si o něj

Zde platí pravidlo číslo 1. Pokud chcete něčí portrét, běžte za ním a řekněte si o něj. Pozemní hokej je malý sport a přestože se jedná o Mistrovství Evropy, tak hráči rádi zapózují. Já osobně miluju brankáře s maskou. Jen si vždy vyberte ten správný okamžik, není ideální se ptát po prohraném zápase nebo těsně před začátkem zápasu. Při rozcvičení je to OK.

Zpracování fotografií

Nebudu si zde nalhávat. Je to peklo. Za 3 dny mám tisíce snímků, které musím po jednom shlédnout a protřídit. Jak postupuji? Kopírování snímků na disk, import do lightroomu, označení hvězdičkovým systémem fotku po fotce. Poté zobrazení jen toho nejlepšího. Zde pak přichází na řadu klasické úpravy. Poladění korekce expozice, ostrosti snímku, barevnosti, volba teploty bílého bodu. Pak export do JPG. Ano fotím sport do RAWU, protože vím, že výsledek je vždy lepší. Ale diskusi RAW/JPEG nechám na někom jiném.

Závěr a dotazy?

V rámci turnaje jsem si vyzkoušel různé techniky. Odnesl si několik zajímavých, nikoliv však perfektních snímků. Mrzí mne trochu, že jsem nechal blesk doma a nebyl kreativní v kombinaci s blesky a nepořídil více portrétů. To je dobré vědět pro příště a napravit to. O to více jsem spokojen s fotografiemi stínů, které v rámci série (představím postupně ve své galerii) byly příjemným zpestřením. Fotit sport jinak se vyplácí, stejně jako nesedět na jednom místě a práskat fotku jednu za druhou. Takže sportu a focení zdar.

Máte dotazy? Napište mi je sem do komentářů a já je velice rád zodpovím.Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Avatar

  Reaguje na (3) | Pavle, rád sem se na vaše snímky podíval.

  Odprostěte se od požadavku, že musíte za každou cenu vyfotit akční záběr a být stále ve střehu. Proberte si své galerie, které jste nafotil a zjistíte, že snímky z nich jsou stejné. Jen jiné prostředí, jiný soupeř. Vím to, prošel sem si tím také.   

  1) Pozadí dělá opravdu hodně, uvidíte sám
  2) Vyvážení bílé. Moje řešení je následující. Hodnotu nastavuji sám v Kelvinech a fotím do RAWu, takže bez problémů vím, že kdykoliv můžu upravit. a činím tak. V lightroomu pak přenastavím a hodnotu synchronizuji, případně upravím ručně.

   

  Tam kde je fotka žlutá třeba od podlahy, je nutný ruční zásah. Případně upravím na jednom snímku a na stejných synchronizuji.

  Snad sem pomohl. Případně dotaz doplním.

    


  Michal Křenek - Megapixel, Marketingový konzultant, 08.02.2016 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Reaguje na (2) | Moc vám děkuji za vaši ochotu a rady. Beru si je k srdci a budu na ně myslet. Tohle mi nejvíc chybí, rada zkušenějšího a zpětná vazba na hotovou galerii. Bohužel nemám ve svém okolí nikoho známého koho bych se mohl zeptat. Během focení zápasů našich kluků, kde právě hraje i můj syn, není čas na umělecké experimenty ani měnění objektivů. Musím být stále ve střehu připraven co se kdy zajímavého přihodí a okamžitě reagovat. Během celodenního turnaje se hrají i zápasy jiných týmů, kde se budu snažit něco nafotit na odlehčení galerie (panning, detaily, portréty, "vaše" zajímavé stíny a další náladovky které příjemně dokreslují atmosféru). Při focení našich kluků jde hlavně o zachycení děje a každý rodič chce samozřejmě na fotkách vidět hlavně to svoje dítko, takže i když je fotek víc než dost, nikdy se člověk nezavděčí všem. Je pravda, že když fotím sice v dobrém úhlu, ale se špatným pozadím, bude fotka špatná, i kdyby na ní dělali všichni kotrmelce. Zaměřím se na to, budu si to hlídat. S nastavením bílého bodu bojuju asi nejvíc. Snažím se to před zápasem nastavit ve fotoaparátu ručně a pak doladit celou galerii v Zoneramě, ale nikdy se mi to nepodaří dokonale. Jak přesně a konkrétně s tím zápasíte vy? Šedou tabulkou nebo jak odhadnete teplotu osvětlení? V hale svítí zářivky, asi třetina jich nefunguje, další třetina dosluhuje a mění barvu a zbytek svítí bíle. Taky jsem fotil v hale, kde je světlo výhradně žárovkové, na podlaze parkety a na zdech dřevěné obložení. Automatika vám udělá krásné fotky, kde není jiná barva než žlutá (galerie turnaj Trutnov - https://www.zonerama.com/pavelkohout/Album/1084491). Jsem amatér, fotím takto teprve rok a vše se stále učím. Je to samozřejmě hlavně o praxi a zkušenostech, to chápu, ale snažím se. Opravdu ještě jednou moc děkuji za vaše rady i článek. Budu se těšit na jakékoliv další a samozřejmě kdyby bylo možné se někde potkat nebo společně něco nafotit, bylo by to dokonalé.

  Pavel Kohout, 05.02.2016 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Reaguje na (1) | Dobrý den Pavle, vaše fotografie jsem shlédl a musím říci, že jdete správným směrem a mezi vloženými snímky najdu zajímavé záběry. Techniku máte správnou. Nastavení fotoaparátu je za mne OK. Jediné s čím si lze vyyhrát je nastavení teploty bílého bodu, tedy white balance. Já osobně to valím v Kelvinech, kdy si na začatku vezmu bílou, na které si to doladím. Obecně už dnes tuším kolik K mám nastavit. V rawu doladím. Osobně se nejvíce peru s kvalitou ostření, ale to je vidět až u fotky se zobrazením 1:1. Pokud máte konkrétní dotazy k nastavení, rád se pokusím odpovědět nebo osobně otestovat. 

  Pokud si můžu dovolit další rady:
  1) nebojte se střídat ohniska-objektivy
  2) komponujte s ohledem na pozadí. kde je špatné, bude fotka vždy špatná.
  3) zkuste čisté kompozice, fotte pro sebe, nikoliv pro rodiče. Pro ně bude fotka vždy skvělá. 
  4) zkuste pracovat s panningem,
  5) zaměření na detail se mi líbí, pracujte jen více spozadím, a barevností s ohledem na kompozici. tam to musí být perfektní. Já s tím bojuju hodně a pak v pc vidím ty nedsotatky.
  6) zkuste prezentovat vyběr. 
  7) zkuste portrétek

  Snad se u nějého sportu nebo případně WS nebo kurzu potkáme. Případné konkrétní dotazy (třeba na nastavení ostření, atd.) rád zodpovím zde  nebo přes zprávu v profilu. 

  Michal

  Michal Křenek - Megapixel, Marketingový konzultant, 05.02.2016 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Díky za skvělý článek, na který jsem dlouho čekal. Fotím florbal starších žáků a je to zoufalý boj hlavně se světlem, takže všude hledám jakékoliv rady. Řeším techniku, nastavení, způsob focení, úpravy atd. Světla je všude málo a ještě špatně zbarvené. Rychlý pohyb, málo místa, málo světla, všechno špatně, ale nakonec se to nějak podaří a aspoň rodičům se fotky líbí. Já stále spokojený nejsem, takže bych hrozně rád uvítal jakoukoliv radu. Jako ukázku se můžete podívat na fotky z posledního turnaje: https://www.zonerama.com/pavelkohout/Album/1167563

  Pavel Kohout, 02.02.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit sport

  Fotografování sportu a nebo obecně pohybu patří k velmi oblíbeným fotografickým disciplínám. Protože se jedná v podstatě o odvětví reportážní…

 • Když nemůžeš, přidej!

  Název tohoto měsíčního kola, byla osobním mottem jednoho nejúspěšnějších českých sportovců, Emila Zátopka. "Modří" již tedy zřejmě vědí, že dubnová…

 • Sportovní lifestyle

  Rok s Megapixelem 2018 se pomalu chýlí ke konci a o vítězi stále není zdaleka rozhodnuto. Na předposlední kolo jsme si proto pro vás připravili…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím