Všechny naše prodejny jsou otevřeny! Těšíme se na vás v Praze, Brně i Ostravě!

Zúčastněte se naší celoroční fotografické soutěže. Přidejte se!

Téma měsíce Když světlo maluje

Druhý ročník naší velké fotografické soutěže rok s Megapixelem se nachýlil ke konci a poslední téma soutěže bude trochu symbolické. První z odkazů, který v sobě nese je vynález fotografie samotný, protože dvě řecká slova „fós“ a „grafis“, která dala fotografii název, se dají doslova přeložit jako kreslení světlem. A druhý z odkazů jsou pak Vánoce, přesněji řečeno kometa a betlémské světlo, které jsou jedněmi z Vánočních symbolů. Dominantou vašich snímků by tedy mělo být světlo, které doslova vykresluje určitou stopu do záběru. Jediným mantinelem je tedy Vaše fantazie a porota bude nejvíce sledovat to, jak kreativně jste se s tímto zajímavým tématem poprali.

Jan Pohribný / Garant soutěže, garant měsíce

Narozen 8. 2. 1961 v Praze. • Vystudoval fotografii na Střední průmyslové škole grafické v Praze (1980) a na FAMU (1986, titul Mgr.), roku 1986 absolvoval…

Číst dál

Jan Pohribný / Garant soutěže, garant měsíce

Narozen 8. 2. 1961 v Praze. • Vystudoval fotografii na Střední průmyslové škole grafické v Praze (1980) a na FAMU (1986, titul Mgr.), roku 1986 absolvoval půlroční stáž na proslulé TAIK v Helsinkách. Od ukončení FAMU je fotografem ve svobodném povolání. Od roku 1990 je členem Asociace fotografů ČR a Pražského domu fotografie (dnes Fotofórum Praha), kde v letech 1992-1997 byl lektorem a hlavním koordinátorem Letních dílen. Od roku 1995 je zakládajícím členem a prezidentem Spolku pro obnovu únětické kultury. V letech 1998-2013 byl externím pedagogem Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Od roku 1990 vede v České republice i v zahraničí (pravidelně např. ve Finsku a Norsku) fotografické dílny zaměřené na krajinářskou a intermediální tvorbu.

Ve volné tvorbě se dlouhodobě zaměřuje na aranžovanou a konceptuální fotografii v přírodě – volném prostoru. Zajímá ho vztah předmětu a prostoru ať už ve formě stopy pohybu (cyklus Pigmenty 1983–85) nebo předmětná podoba vytržená ze souvislosti na prázdné ploše oblohy (Nebe, modrý nebe 1983) či otázku času, okamžiku (Létavci 1985–86). Od roku 1988 vytváří své vize a reflexe na posvátná a kultovní místa prehistorické Evropy (cyklus Nová doba kamenná). Zde spojuje nejen předešlé principy pohybu, výrazných barevných stop či monochromatických řešení, ale využívá mimo jiné významně světelné malby, která "zviditelňuje" energie zvolených přírodních lokalit či posvátných kamenů vztyčených lidskou rukou. Obdobně konfrontuje s prostorem a živly ve svých instalacích také křehké objekty z ručního papíru Jana Činčery (cyklus JanČin), který vzniká paralelně od roku 1993. Od poloviny devadesátých let pracuje na cyklu Osvícené city, ilustrující vzpomínky i vize míst, kde dlouhodobě pobýval nebo která jej významně oslovila. Od roku 1999 se skrze konfrontaci lidského těla a krajiny zaměřuje na “hledání ztraceného ráje” (cyklus Andělé) reflektující autorovo znepokojení nad vytrácejícími se přirozenými vazbami člověka a přírody, nad duchovní vyprázdněností současné západní civilizace. V posledním cyklu Pittura Intima propojuje principy malby a fotografie se současnou krajinou.

Tvůrčí postupy uplatňuje i v užité tvorbě, např. v reklamě nebo v knižní ilustraci. Měl více než 60 samostatných výstav doma i v zahraničí. Jeho fotografie jsou ve sbírkách Umělecko- průmyslového muzea v Praze, Galerie hl.m. Prahy, Moravské galerie v Brně, severočeského muzea v Liberci, NMF v Jindřichově Hradci, v Muzeu umění v Olomouci, Elysejského muzea v Lausanne, Evropského domu fotografie v Paříži nebo Muzea výtvarných umění v Houstonu.  Je autorem knih Magic Stones (vydal Merrell Publishers, London, 2007), Jan Pohribný - Hledání světla (NMF, Jindřichův Hradec, 2008) a Kreativní světlo (Zoner Press, Brno, 2011) a dokončuje knihu Kreativní barva, která by měla vyjít v Zoner Press do konce roku 2015.
www.pohribny.cz


Sbalit

Co můžete tento měsíc vyhrát?

Sbírejte zároveň body do roční soutěže. Vítězové si rozdělí ceny v celkové hodnotě přes 160 000 Kč!

Články k aktuálnímu tématu

Soutěžní fotografie

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

  • Denní doručení PPL 129 Kč
  • Kurýr Messenger od 249 Kč
  • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
  • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 500 Kč

Kontakt

Nahrát

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti a personalizaci reklam soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace | Nastavení soukromí
Rozumím