Když světlo maluje - závěrečné kolo celoroční fotosoutěže Fotoporadna

Když světlo maluje - závěrečné kolo celoroční fotosoutěže

Martin LukešVydáno: 15. 12. 2015 v 16:28 • Rubrika: Fotoporadna

Když jsme před pár dny vyhlašovali poslední kolo celoroční fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM, ani ve snu by nás nenapadlo, že se soutěžní téma s názvem KDYŽ SVĚTLO MALUJE, setká s takovým nepochopením. A protože tentokrát nejde o výjimečné případy, kdy se v soutěži objevily snímky, které tam tematicky nemají co dělat, asi by bylo od nás fér to objasnit.

Akcelerace
Martin Lukeš


Během roku jsme si zvykli na to, že v soutěži na téma akt se objevili oblečení lidé, do tématu portrét jste nám zasílali fotografie zvířat a do zvířat zase makro fotografie fauny. Většinou se snažíme o to, aby se fotografie nesplňující zadání vůbec nedostaly do užšího výběru, tedy finálové padesátky. Toto je ale závěrečné kolo a ve hře je spousta hodnotných cen. Neradi bychom, aby se stalo to, že o vítězi rozhodne nějaká tematicky sporná fotografie, která měla být ze soutěže vyřazena.

Wheel of Fire
Jiří Kadleček

Během pár dní tedy dojde vyřazení všech snímků, které do soutěže nepatří a všichni tak budou mít do konce měsíce dost času zkusit své štěstí znovu. A teď k zadání samotnému. V něm doslova zaznělo – „Dominantou vašich snímků by tedy mělo být světlo, které doslova vykresluje určitou stopu do záběru.“ A dále v něm bylo odkazováno na vánoční kometu. Ta je na obloze viditelná jako světelná stopa.

Nebeské divadlo nad majáky Garður
Lenka Nejedlá

Samozřejmě, že bez světla by nevznikly ani fotografie krajin, ani portrétů, ani květin ani žádných jiných fotografických žánrů. Ale kdybychom chtěli v tomto kole vidět standardně nasvícené fotografie, nemuseli jsme vyhlašovat žádné téma a mohli jsme ho nechat libovolné.

noční oči
Milan Jurek

Nám šlo totiž o kresbu světlem, která je na fotografii patrná a která je na snímku dominantní. Na standardní fotografii portrétu nebo krajiny nedominuje světelná kresba, ale motiv samotný, takže podobné fotky do této soutěže zkrátka nepatří.

IGNIS BRUNENSIS
Pavel Samuel

Nakonec kdo si nebyl jistý, mohl se podívat na fotografie garanta soutěže Jana Pohribného. Ty jsou vodítkem na tzv. light painting, tedy malování světlem případně na další kreativní hrátky se světlem. Na druhou stranu nemusí jít přímo o řízené kreslení světlem.

Fire play
Dominik Novák

Když nebudeme tak přísní, tak světelnou stopu vytváří i projíždějící auta v noci, rachejtle ohňostroje, hvězdy na noční obloze, prskavky, rozsvícený mobilní telefon zavěšený na provázku, polární záře, nebo i paprsky slunce pronikající ranním oparem. Pokud jsou ale dostatečně čitelné, aby se daly považovat za světelnou stopu.

Hvězdny kolotoč
Vojtěch Bauer

Všechny snímky v tomto článku jsou starší fotografie z Galerie, které by jednoznačně splnily zadání soutěže.  Mohou vám tedy být inspirací pro vlastní kreativní tvorbu, ve které bude dominovat práce se světelnou stopou. Přejeme vám hodně štěstí a zábavy a těšíme se na další soutěžní fotografie, které snad budou více splňovat zadání než ty dosavadní.

Spirála
Lukáš Budínský

Uzávěrka soutěže je o půlnoci 31. 12. 2015, tak rozhodně nečekejte na to, že byste si nafotili novoroční ohňostroj a použili ho do soutěže. Zadání byste sice splnili, ale prošvihli byste uzávěrku. Tedy pokud na silvestra nebudete v oblasti s časovým posunem :)

Ohňostroje pro všechny
Milan BachanVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

  • Když světlo maluje

    Druhý ročník naší velké fotografické soutěže rok s Megapixelem se nachýlil ke konci a poslední téma soutěže bude trochu symbolické. První z odkazů,…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím