Kompakt s velkým rozsahem zoomu

Velice oblíbenou kategorií digitálních fotoaparátů jsou v současné době přístroje s velkým rozsahem zoomu. Je to především díky jejich univerzálnosti, protože zoom s velkým rozsahem umožňuje pořídit z jednoho místa mnoho zcela rozdílných snímků, od celkových záběrů například krajiny, až po detailní fotografie vzdálených objektů.

Tyto přístroje se těší velké oblibě také pro vynikající obrazovou kvalitu, která se v mnohých případech dá srovnávat s výstupy z digitálních zrcadlovek. Kromě kvality obrazu, na které se velkou měrou podílí právě výkonný objektiv, toho mají fotoaparáty s velkým rozsahem zoomu (nazývaného také ultrazoom), společného s pravými zrcadlovkami mnohem víc. Jedná se především vynikající vybavení funkcemi od automatických přednastavených programů pro méně zkušené uživatele, přes poloautomatické až po manuální režimy, které využijí naopak zdatní fotografové.

Důvody, proč se mnozí při nákupu fotoaparátu rozhodnou právě pro ultrazoom místo zrcadlovky, jsou poměrně zřejmé. Ultrazoomy se kvalitativně zrcadlovkám téměř vyrovnají, ale jejich velkou předností jsou především menší rozměry a hmotnost a také fakt, že není zapotřebí dokupovat žádné další objektivy, protože jejich objektiv s velkým rozsahem bez problémů zastane práci hned několika objektivů, kterých by bylo zapotřebí u zrcadlovky pro dosažení stejného efektu. Kromě veliké univerzálnosti a menších rozměrů je nezanedbatelnou výhodou také nižší cena.

Pokud hledáte vhodný fotoaparát z kategorie kompaktů s velkým rozsahem zoomu za příznivou cenu, doporučujeme věnovat pozornost modelu Sony DSC-HX5, který vás překvapí také svými malými rozměry, nebo Panasonic DMC-FZ150, u něhož vás potěší širokoúhlý objektiv i snadné ovládání a široké spektrum funkcí včetně manuálního nastavení.

Za zmínku ze skupiny ultrazoomů jistě stojí také Panasonic DMC-TZ20širokoúhlým objektivem a manuálními režimy, jehož nejkratší ohnisko začíná už na 25 mm, a Olympus SP-810UZ pyšnící se úctyhodným zoomem s hodnotou 36x a bohatými možnostmi manuálního nastavení. Vynikající a velmi kompaktní je také Canon PowerShot SX230 IS.

Zapomenout nemůžeme ani na velmi výkonné přístroje pro náročné fotografy. Je to například Nikon Coolpix P500, který ohromí jak obrazovou kvalitou, tak nabídkou funkcí. Jestli hledáte nejvybavenější ultrazoom s FullHD videem, neměli byste přehlédnout Fuji FinePix HS20 EXR, který kromě mnoha vynikajících funkcí nabízí 30x zoom!

A nemůže chybět ani Sony CyberShot HX7, který svou nabídkou funkcí rozhodně nezaostává, naopak nabízí skvělý režim na tvorbu panoramatických záběrů.

Další informace na Megapixelu