Magazín

Produktové aktuality

Konec Olympusu? Ani náhodou! Těšte se na nové objektivy jak pro hobíky, tak pro profíky

Martin LukešAktualizováno: 7. 7. 2020 v 8:03 • Rubrika: Produktové aktuality

Konec Olympusu? Ani náhodou! Těšte se na nové objektivy jak pro hobíky, tak pro profíky

Konec minulého měsíce roztepala fotografická fóra zpráva o tom, že tradiční výrobce foto techniky Olympus: "...zkrachoval, ukončil produkci foto divize, balí kufry a šlus". V tu chvíli nastala panika všech fanoušků a majitelů fotoaparátů této legendární značky, kteří začali řešit, zda rychle nakoupit dokud je ještě co, nebo co nejrychleji přejít ke konkurenci. Můžeme vás znovu uklidnit, opravdu jde o naprosto zbytečnou paniku. Z pohledu nás jakožto prodejce, ani z pohledu koncového zákazníka se totiž vůbec nic neděje. Foto divizi Olympus sice opravdu pravděpodobně převezme společnost Japan Industrial Partners, Inc., nicméně výroba bude pokračovat dál, což dokazuje aktualizovaná "roadmapa" Olympusu.

Většina diskuzních fór a "zaručených" rummors webu je svým způsobem podhoubím pro nejrůznější fámy, spekulace a dezinoformace. Pokud by Olympus prodal fotodivizi zmiňované investiční skupině v tichosti, pravděpodobně by ani nikdo nic nepoznal. Pokud si ovšem nelibujete ve čtení výročních zpráv různých společností. Celou situaci bych přirovnal k tomu, když ruský miliardář Roman Abramovič koupil většinový podíl anglického prvoligového fotbalového klubu Chelsea FC. Zprvu přišlo zděšení, ale poté následovala nová, zlatá éra.


M.Zuiko Digital ED 150-400mm 1:4.5 TC1.25x IS PRO


No a co si pro nás tedy Olympus v nejbližší době přichystal za novinky? Určitě se máme na co těšit! Olympus, ostatně jako většina ostatních výrobců se rozhodl představovat nám nové produkty. Vypadá to, že se rýsuje nový profesionální makroobjektiv řady M.ZUIKO PRO, jehož specifikace ale zatím zůstává utajena. Další novinkou o které už víme o něco víc, je Profesionální širokoúhlý objektiv s krátkým ohniskem M.ZUIKO DIGITAL ED 8-25mm 1:4.0 PRO, který doplňuje osvědčený zoom M.ZUIKO ED 7-14 mm f/2,8 PRO.

Nový širokáč 8-25 mm, s ekvivalentem ohniska 16-50 mm, bude skvělou alternativou pro všechny, kteří potřebují odstat do záběru co nejvíc a světelnost pro ně není až zas tak moc důležitá. Typickým příkladem jsou fotografové krajin, interiérů, architektury nebo venkovních reportáží.


Aktualizovaná roadmapa Olympusu

Na své si ale přijdou i milovníci fotografování na poněkud větší vzdálenost. Do konce letošního roku by se měl do prodeje dostat zoomový teleobjektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm 1:4.5 TC1.25x IS PRO. Jde o první objektiv této značky, která má integrovaný telekonvertor s prodloužením ohniska 1,25x. Ten prodlouží ohnisko až na úctyhodných 375-1000 mm po přepočtu na kinofilm, s tím že standardní ohnisko bez použití konvertor bude činit 300-800 mm (eqv. 35 mm). Tento monstrózní zoom najde uplatnění především v žánrech jako je wild-life, nebo ve sportovní a reportážní fotografii s velkým odstupem.

Podle dostupných informací by se také měl objevit nový firmware pro vlajkovou loď Olympusu, bezzrcadlovku OM-D E-M1X tělo.

Mimo to reagoval na potřeby současné generace mladých uživatelů, kteří své fotoaparáty čím dál častěji používají jako webkameru. To u současných modelů bezzrcadlovek E-M1X, E-M1 Mark III, E-M1 Mark II, E-M1 a E-M5 Mark II umožní nový software, který po stažení nabídne dané fotoaparáty propojit pomocí USB kabelu s počítačem a využívat ho jako plnohodnotnou webkameru.

Všechny tyto novinky jasně dokazují, že Olympus zdaleka neřekl své poslední slovo a stále je a bude výkonným řešením pro ty co hledají opravdu dobrý výstup v kompaktním a lehkém balení.


M.Zuiko Digital ED 150-400mm 1:4.5 TC1.25x IS PRO + OM-D E-M1X tělo.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.