Recenze Konica Minolta DiMAGE A200

Představení Konica Minolta DiMAGE A200

Představení Konica Minolta DiMAGE A200

Popis a parametry

Popis a parametry

Digitální zrcadlovka se stabilizací obrazu, rozlišení 8 Mpx, 7,1x optický zoom 28-200mm, F2,8-3,5, ISO 50, 100, 200, 400, 800, závěrka 30s + Bulb-1/3200s, elektronický hledáček + výklopný LCD 1.8 in, CompactFlash I a II, JPEG, TIFF, RAW, MOV, konektory - USB, TV výstup

8megapixelová digitální elektronická zrcadlovka s praktickým polohovatelným zobrazovačem LCD a funkcí Anti-Shake, stabilizující obraz posunem CCD snímače

DiMAGE A200 je prvotřídní digitální elektronická zrcadlovka s 8 miliony obrazových bodů a kompaktními rozměry, která je ideální pro všechny skupiny uživatelů – od nováčků po vyspělé fotoamatéry. Je vybavena technologií Anti-Shake a mechanizmem pro posouvání snímače CCD, který při pořizování snímků z ruky kompenzuje otřesy fotoaparátu. Snímky budou ostré dokonce i při nedostatečném osvětlení a bez použití stativu.

S otočným, polohovatelným zobrazovačem LCD TFT, který má s úhlopříčku 4,6 cm, budete mít vždy dobrý výhled na to, co fotografujete, ať už při uměleckém fotografování z netradičního úhlu nebo pro snadné pořizování bezvadných autoportrétů. A co víc, zjednodušené ovládání fotoaparátu DiMAGE A200 znamená, že budete moci ihned začít využívat nejpokročilejší funkce fotoaparátu, kterými vytěžíte maximum pro své fotografické možnosti a zábavu.

Kombinace snímače CCD typu 2/3 palce, který má 8 milionů efektivních pixelů, a vysoce výkonného objektivu Konica Minolta GT APO umožňuje dosáhnout neuvěřitelně věrných jemných barevných tónů. S nově vylepšenými, patentovanými obvody LSI a technologií zpracování obrazu CxProcess™ III je fotoaparát DiMAGE A200 při zpracovávání obrazu velmi rychlý a spolehlivý a navíc se vykazuje velmi nízkou spotřebu energie. A jeho schopnost potlačit šum a dosáhnout výjimečně přesných barev znamená, že vždy dostanete snímky vysoké kvality.

Rozmazaným snímkům se nyní mohou vyhnout dokonce i úplní začátečníci, a to díky patentované technologii Anti-Shake s mechanizmem posouvajícím snímačem CCD. Tento komplexní systém stabilizace obrazu je připojen přímo ke snímači CCD, který rychle reaguje na otřesy fotoaparátu a vykresluje kvalitnější snímky, pořizované při nedostatečném osvětlení nebo s objektivem nastaveným na teleobjektiv. Mechanizmus Anti-Shake, aktivovaný jednoduchým stisknutím tlačítka, je obzvláště užitečný při používání výkonného 7× optického zoomu (28 až 200 mm) současně s 4× digitálním zoomem (celkový ekvivalent 28 až 800 mm) při fotografování krajin, sportovních událostí a při fotografování objektů zblízka. Kombinace tří zaostřovacích oblastí (široká zaostřovací oblast, 11bodová zaostřovací oblast s možností volby požadovaného bodu a posuvným zaostřovacím bodem) zajistí, že fotoaparátem DiMAGE A200 vždy perfektně zaostříte fotografovaný objekt.

Poprvé použitý polohovatelný barevný zobrazovač LCD TFT lze natočit až o 270 ° vertikálně a 180 ° horizontálně. Neomezeně tak můžete fotografovat s fotoaparátem drženým nad hlavou nebo v natažených rukách dole. Multifunkční bezdrátová dálková spoušť dodávaná s fotoaparátem zjednoduší pořizování autoportrétů a videosekvencí, kdykoliv a kdekoliv budete chtít. A protože zobrazovač LCD pracuje s vysokou obrazovou frekvencí 60 snímků za sekundu, dochází jen k minimální prodlevě mezi skutečným obrazem pohybujícího se objektu a obrazem na zobrazovači, takže si nemusíte dělat obavy, že by vám unikla jediná příležitost k fotografování.

Fotoaparát DiMAGE A200 umožňuje zaznamenávat videosekvence v režimu VGA (640 × 480 pixelů při 30 snímcích za sekundu). Výsledkem jsou plynulé nahrávky s věrnými barvami, jejichž kvalita se při přehrávání vyrovná TV kvalitě. Videosekvence lze zaznamenávat také v režimu SVGA (800 × 600 pixelů při 15 snímcích za sekundu). Nahrávky pořízené v tomto režimu a z nich pořízené statické snímky jsou ideální pro prohlížení na velkých obrazovkách osobních počítačů. Ve výběru velikosti obrazu a obrazové frekvence máte volnou ruku. Záznam vysoce kvalitních videosekvencí je ještě snazší s technologií Anti-Shake, která minimalizuje rozmazání obrazu.

Takže, pokud hledáte kompaktní digitální elektronickou zrcadlovku s vestavěným objektivem, která poráží konkurenci v nabídce různých funkcí pro záznam a prohlížení snímků, pak fotoaparát DiMAGE A200 je pro Vás ta pravá volba.

Digitální fotoaparát DiMAGE A200 získal v nejnovějším vydání (2/2005) časopisu PC Magazine prestižní ocenění „PC Magazine Editors´ Choice“

Charakteristické vlastnosti fotoaparátu
• S rozlišením 8 milionů pixelů a celoskleněným objektivem Konica Minolta GT APO získáte snímky ve vysoké kvalitě, jakou očekáváte
• Nově vylepšené obvody LSI a technologie zpracování obrazu CxProcess™ III pro rychlé zpracování obrazu a ostré snímky s věrnými barvami
• Technologie Anti-Shake s mechanizmem posouvání snímače CCD umožní dokonce i nováčkům zachycovat čistě zaostřené snímky i bez stativu, a to s expozičními časy až o tři expoziční stupně delšími
• Polohovatelný zobrazovač LCD umožňuje snadno pořídit autoportréty a záběry při držení fotoaparátu nad hlavou nebo v natažených rukách dole
• Jisté uchopení a ergonomický design, umožňující snadné přenášení a používání fotoaparátu
• Dálková spoušť jako standardní příslušenství zvyšuje pohodlí při záznamu i prohlížení
• 28× digitální/optický zoom a technologie Anti-Shake zpříjemňují zachycování vysoce kvalitních snímků
• Rozsáhlé doplňkové příslušenství; širokoúhlý konvertor, makroobjektiv, telekonvertor a externí blesky

Vlastnosti

8megapixelový prokládaný snímač CCD typu 2/3 palce
Fotoaparát DiMAGE A200 je vybaven 8megapixelovým prokládaným snímačem CCD typu 2/3 palce. S 8 miliony efektivních pixelů můžete pořídit přesné, výrazné snímky, na kterých můžete v ostrých detailech zachytit dokonce jednotlivé vlasy nebo stehy na obleku. Tak neuvěřitelně detailní záběry lze poté přenést do počítače a při rozlišení 300 dpi vytisknout na papír o rozměru 27,6 × 20,7 cm.

Nově vylepšené obvody LSI a technologie zpracování obrazu Konica Minolta CxProcess™ III
Vylepšené obvody LSI snižují spotřebu energie a potlačují šum fotoaparátu, přičemž optimalizují reprodukci barev s výjimečnou přesností. Technologie zpracování barev CxProcess™ III pomáhá s vynikající přesností reprodukovat stíny a světla, takže snímky vypadají přirozeně a tak, jak dané scény vidíte ve skutečnosti. Fotoaparát DiMAGE A200 také představuje nový barevný režim sRGB (Portrét sRGB), který umožňuje v portrétech dosáhnout nádherných pleťových tónů.

Objektiv řady Konica Minolta GT a sklo s anomální disperzí (AD)
Celoskleněný apochromatický (APO) zoom objektiv řady GT je navržený speciálně pro digitální fotografování. Výhody, které z něj plynou, jsou jasné: snímky jsou ostřejší, čistší, bez chromatických vad, a to dokonce i při malé nastavené cloně. DiMAGE A200 má mnoho tváří; musí zvládat fotografie scenérií, momentek, sportovních akcí, obchodních artiklů i záběry zblízka. Objektiv je srdcem fotoaparátu a tento objektiv řady GT je tvořen 16 elementy ve 13 skupinách. Sklo s anomální disperzí (AD) přispívá k takovým vlastnostem, jako je potlačení zkreslení, omezení závoje a chromatické vady, a asférické skleněné elementy přispívají ke kompaktnosti objektivu. Vylepšený optický filtr (low pass) a logické uspořádání objektivu zvyšují produktivitu a kvalitu výrobního procesu a zajišťují, že je objektiv vhodný pro použití s 8megapixelovými snímači CCD.

Technologie Anti-Shake s mechanizmem posuvu snímače CCD
Funkce Anti-Shake, vyvinutá společností Konica Minolta, představuje vysoce efektivní způsob odstraňování vlivu otřesů fotoaparátu, které jsou hlavní příčinou rozmazaných snímků a které se projevují především u snímků pořizovaných teleobjektivem nebo při nedostatečném osvětlení. Můžete tedy očekávat lepší snímky pořízené při nedostatečném osvětlení, aniž byste museli spoléhat na vyšší nastavení citlivosti snímače nebo na stativ. Fotoaparát DiMAGE A200 disponuje mechanizmem posuvu snímače CCD, který stabilizuje obraz vyrovnáváním otřesů, způsobených chvěním rukou. To poskytuje bezkonkurenční stabilitu obrazu při expozičních časech až o tři expoziční stupně delších než na fotoaparátech bez funkce Anti-Shake. Mechanizmus posuvu snímače CCD zachrání bezpočet snímků. Mechanizmus také umožňuje lépe uspořádat mechanické prvky uvnitř fotoaparátu a pomáhá dosáhnout kompaktních rozměrů fotoaparátu. Technologie Anti-shake je schopna vyrovnat dva druhy otřesů – rychlé chvění svalů a pomalé pohyby těla.

Polohovatelný zobrazovač LCD
Zobrazovač TFT LCD s úhlopříčkou 4,6 centimetru lze natočit o 270 ° vertikálně a 180 ° horizontálně, což umožňuje držet fotoaparát v pohodlné pozici nad hlavou nebo v natažených rukách dole a přitom neustále dobře vidět snímaný obraz. S využitím dálkové spouště můžete pořídit i autoportrét. A díky tomu, že se při tom vidíte v natočeném zobrazovači LCD, je fotoaparát DiMAGE A200 skvělý pro pořizování záběrů z nejrůznějších úhlů.

Jisté uchopení, ergonomický design
I přes profesionální kvalitu obrazu je fotoaparát DiMAGE A200 kompaktní a váží pouhých 505 g, a proto je snadné nosit jej s sebou na dovolené nebo delších výletech. A ačkoli je tak malý, díky madlu se při záznamu pohodlně drží.

Dálková spoušť jako standardní příslušenství
Dálková spoušť usnadňuje pořizování autoportrétů nebo video záběrů sebe sama. Fotoaparát také můžete připojit k televizi a dálkovým ovládáním řídit prohlížení snímků. Můžete tedy pohodlně sedět a užívat si snímků a videosekvencí, které jste toho dne pořídili.

Digitální zoom
4× digitální zoom v kombinaci s optickým zoomem umožňuje dosáhnout celkového 28× zvětšení, což v ekvivalentu pro 35mm kinofilm představuje ohniskovou vzdálenost 800 mm, která je perfektní pro pořizování záběrů vzdálených předmětů a sportovních událostí. Snímky pořízené při maximálním zvětšení navíc nebudou díky technologii Anti-Shake rozmazané kvůli otřesům fotoaparátu. Můžete zvolit jeden ze dvou režimů digitálního zoomu: interpolace obrazu (v kterém se nemění počet pixelů) a normální režim (obraz bude zmenšen na 2 megapixely). Digitální zoom lze navíc aktivovat při jakékoliv ohniskové vzdálenosti pomocí praktické páčky na zadním straně fotoaparátu.

Vysoce kvalitní videosekvence
Fotoaparát DiMAGE A200 disponuje režimem záznamu videosekvence ve skutečném formátu VGA (640 × 480 pixelů). Ten umožňuje pořídit vysoce kvalitní videosekvence při obrazové frekvenci 30 snímků za sekundu, které se kvalitou vyrovnají tomu, co vidíte na televizních obrazovkách. Pořídit lze navíc i vysoce kvalitní videosekvence ve formátu SVGA (800 × 600 pixelů) při obrazové frekvenci 15 snímků za sekundu, které vypadají skvěle dokonce i na velké obrazovce monitorů osobních počítačů. Při záznamu videosekvencí můžete využít jak digitální, tak optický zoom, tj. i maximální ohniskovou vzdálenost 800 mm (ekvivalent pro 35mm kinofilm). Fotoaparát je dále vybaven funkcí Noční videosekvence, díky které bude obraz viditelný i při fotografování v tmavém prostředí. S fotoaparátem DiMAGE A200 také dostanete zábavný software Video Studio 8 SE z produkce společnosti ULEAD, kterým Vám umožní snímky importovat a upravovat a potom je připravit pro vypálení na CD.

Zobrazovač LCD a elektronický hledáček s rychlou obrazovou frekvencí 60 snímků za sekundu
Živý obraz na zobrazovači LCD a v elektronickém hledáčku (EVF) se zobrazuje s vysokou obrazovou frekvencí 60 snímků za sekundu (pro záznam statických snímků; 30 snímků za sekundu pro záznam videosekvencí), díky níž je živý obraz při pořizování snímků neuvěřitelně plynulý. Snižuje se také zpoždění obrazu při sledování pohybujícího se objektu, takže můžete snadno pořizovat všechny důležité pomíjivé okamžiky.

Různé režimy automatického zaostřování
• V režimu Široké zaostřovací pole se po lehkém stisknutí tlačítka spouště závěrky zvýrazní použité zaostřovací body.
• Režim Prediktivní zaostřování je vhodný pro pohybující se objekty.
• 11bodová zaostřovací oblast perfektní pro okamžité přepínání zaostřovacího bodu do hlavních míst v zaostřovacím rámečku. Posuvný zaostřovací bod je ideální pro vysoce přesné automatické zaostřování.
Každý z těchto režimů je velmi účinný pro zachycování akce při neobvyklém osvětlení.

DMF - přímé manuální zaostřování
Tato funkce vám umožní doladit zaostření snímku. Jednoduchým otočením zaostřovacího kroužku na objektivu při lehce stisknutém tlačítku spouště závěrky můžete ovlivnit zaostření daného snímku, i když je automatické zaostření aretované. Vyzkoušejte tuto funkci na makrosnímcích, u kterých si chcete být jisti, že požadovaná část objektu bude správně zaostřená. Zaměřená plocha na snímku se automaticky zvětší a usnadní doostření.

Série snímků UHS (Ultra High Speed – Velmi rychlá série snímků)
Když potřebujete zachytit opravdu co nejvíce snímků v omezeném čase, zapněte v nabídce režim Série snímků UHS, v kterém lze v sérii zachytit 40 snímků rychlostí 10 snímků za sekundu. Pro usnadnění lze tyto snímky zachytit v rozlišení VGA.

Histogram v reálném čase
Na zobrazovači LCD můžete zobrazit histogram, pracující v reálném čase, který Vám pomůže ověřit celkový jas scény tehdy, když není jednoduché určit korekci expozice. Histogram dodává informace, které potřebujete pro přesnější nastavení expozice. Při prohlížení se také zobrazují meze jasu.

Snadné ovládání
Tlačítka, která se používají nejčastěji, jsou umístěna zadním straně fotoaparátu, kde jsou snadno přístupná, aniž byste museli zvednout zrak od zobrazovače LCD. Páčka digitálního zoomu na zadním panelu umožňuje snadno využít digitální zoom při jakékoliv ohniskové vzdálenosti. Tlačítko Shift umožňuje využívat tlačítkové zkratky a tlačítko Function usnadňuje nastavení barevného režimu, režimu měření expozice, citlivosti snímače (ISO) a digitálních efektů.

Doplňkové konvertory zvětšující rozsah ohniskových vzdáleností (prodávají se samostatně)
Telekonvertor se zvětšením 1,5× zvětšuje rozsah optického zoomu na 300 mm a širokoúhlý konvertor se zvětšením 0,8× umožňuje dosáhnout ekvivalentu 22mm širokoúhlého objektivu. Makropředsádka poskytuje ještě lepší snímky pořizované zblízka. A technologie Anti-Shake pracuje při všech ohniskových vzdálenostech a zajišťuje, že dostanete čistě zaostřené snímky.

DiMAGE Viewer
DiMAGE A200 je součástí řady DiMAGE, a proto je dodáván s prohlížečem snímků DiMAGE Viewer. Tento intuitivní software zjednodušuje správu a úpravu snímků a umí provést spoustu dalších úkonů se snímky. Zobrazuje náhledy pro rychlou kontrolu, data z hlavičky Exif a jakékoliv komentáře, které jste snímku přiřadili. Snímky můžete kopírovat, přesouvat nebo přejmenovávat podle libosti. Program je vybaven různými nástroji pro úpravy snímků, například korekční křivkou a histogramem pro statické snímky nebo korekcí blikání obrazu videosekvencí. Dále umožňuje importovat data formátu RAW a provést tak úpravy na nekomprimovaných obrazových datech. Program DiMAGE Viewer také podporuje různé barevné prostory a správu barev s využitím profilů ICC.

Přímé připojení k tiskárně
Fotografie lze vytisknout velmi jednoduše, aniž byste potřebovali počítač. Stačí připojit fotoaparát DiMAGE A200 přímo k tiskárně kompatibilní s technologií PictBridge*. Snímky, které chcete vytisknout, můžete vybrat na zobrazovači LCD.

* PictBridge je průmyslový standard vytvořený asociací Camera & Imaging Products Association (CIPA).

Typ elektronická zrcadlovka (EVF)
Rozlišení 8 Mpx
Typ snímacího prvku CCD
Úhlopříčka snímacího prvku 2/3"
Bar. hloubka zpracování fot. 12 bitů
Citlivost snímacího prvku ekv. ISO auto; 50; 100; 200; 400; 800
Max. rozlišení 3264 x 2448 px
Dostupná rozlišení 3264 x 2448, 3264 x 2176 (3:2), 2560 x 1920, 2080 x 1560, 1600 x 1200, 640 x 480
Max. rozlišení videoobrazu 800 x 600
Komprimovaný formát JPEG (EXIF 2.2)
Nekomprimovaný formát RAW
Formát videa MOV
Formát zvuku WAV
Typ objektivu AF/optický zoom
Rozsah zoomu 7x
Minimální ohnisko 28 mm
Maximální ohnisko 200 mm
Možnost předsádky 49 mm závit
Digitální zoom 2x
Světelnost objektivu 2,8–3,5
Clonový rozsah objektivu F2,8–F11
Expoziční rozsah 1/3200 s–30 s
Kompenzace expozice +/- 2EV po 1/3EV
Typ autofokusu pasivní
Režimy ostření automatické
kontinuální AF
manuální
Min. vzdálenost pro ostření 50 cm
Min. vzdálenost pro makro 13 cm
Expoziční režimy automatický
priorita času
priorita clony
manuální
Kreativní expoziční režimy 4
Sekvenční snímání standard (2,0 sn./s), rychlé (2,3 sn./s), ultrarychlé (10 sn./s VGA)
Způsoby měření expozice průměrové
selektivní bodové
bodové
Hledáček mikro LCD 235 000 px
LCD 4,5 cm (1,8") TFT
Paměťové médium Compact Flash II
IBM Microdrive
Compact Flash I
Komunikační rozhraní USB 1.1
Video výstup (TV) PAL/NTSC
Vestavěný blesk 6 režimů
Rozsah záblesku 0,5–3,8/3,0 m
Kompenzace záblesku 6 kroková
Definice bílé barvy automatická
6 předefinovaných režimů
manuální měření
Materiál těla kombinovaný plast/kov
Napájení speciální akumulátor Li-Ion; síťový zdroj
Stativový závit ano
Rozměry (š x h x v) 114 mm x 115 mm x 80 mm
Hmotnost 505 g

Obrazový snímač

Formát snímače 1/2,3
Rozlišení snímače 8 Mpx
Rozlišení fotografií 640x480, 1600x1200, 3264x2448, 2560x1920, 2080x1560
Technologie snímače CCD
Stabilizátor snímače Ano

Objektiv

Optický zoom 7,1 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 28-200
Minimální ohnisková vzdálenost 28 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 200 mm
Možnost použít předsádkové čočky Ano

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm
Makro od 13 cm
Počet AF bodů 1

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 3:2, 4:3
Digitální zoom 4
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Rozsah korekce expozice ± 2 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 800
Rychlost sériového snímání 2,3 sn./s

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický

Displej

Velikost displeje 1,8 "
Rozlišení displeje v bodech 134000

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Sáňky pro externí blesk Ano

Záznam

Formáty souborů JPEG, MOV, RAW, WAV
Maximální rozlišení videa VGA (640×480)

Rozhraní a napájení

Fyzikální specifikace

Materiál Kov, Plast
Rozměry v mm 114 x 80 x 115
Hmotnost 560 g

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD, CF (Compact Flash), MMC

Ostatní

Příslušenství v balení řemínek na krk, kryt objektivu, kryt zábleskové patice, AV kabel, USB kabel, sluneční clona, Li-ion baterie s nabíječkou, dálkové ovládání RC-D1, Software – DiMAGE Viewer s převodem RAW souborů, CD ULEAD Video Studiem 8 SE
Značka Konica Minolta
Typ produktu Kompakt

Zobrazit popis a parametry