Konvertor

Jde o zařízení, které umožňuje změnit stávající optické soustavy. Nejčastěji mění ohniskovou nebo ostřící vzdálenost.

Změny se dá dosáhnout dvěma způsoby:

  1. Konvertor umístíme za objektiv (mezi objektiv a fotoaparát), zpravidla v podobě tubusu s optickým členem. Tato varianta prodlužuje ohnisko (přibližuje), ale snižuje většinou světelnost. Nebo se zejména v makrofotografii používá pouze tubus bez optického členu, tzv. mezikroužek.
  2. Konvertor umístíme před objektiv (předsádka), zpravidla v podobě čočky nebo optického členu. Tato varianta také prodlužuje ohnisko (přibližuje), nebo rozšiřuje záběr, a nebo zkracuje vzdálenost ostření (makropředsádka).

Komentáře

Martin Lukeš

Reaguje na (2) | Dobrý den, konektor je určitý typ kabelového vstu díky kterému lze propojit dvě zařízení, například HDMI, USB, nebo klasický jack. Mezikroužky slouží k oddálení optické soustavy od snímače, čímž se zkrátí zaostřovací vzdálenost a vzroste poměr zvětšení. Mezikroužky se tedy používají výhradně na makro. Pokud jste měl na mysli konvertor, tak jde o optický prvek, který se vkládá mezi objektiv a fotoaparát a díky kterému dojde k prodloužení / posunu ohniskové vzdálenosti, takže například konvertor s 2x posunem prodlouží ohnisko 100mm na 200mm a objektiv tím pádem více přibližuje.

3

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 12. 10. 2020 |Reagovat

RM

Jaký je rozdíl mezi konektorem a mezikroužky?

2

Rudolf Macho, 9. 10. 2020 |Reagovat

LP

Telekonvertor je optický člen, který umožňuje prodloužit ohnisko objektivu a získat tak větší přiblížení s poměrně malými náklady. Daní za to je ztráta světelnosti spojená s prodloužení expozice, zhoršení kresby a dalších neduhy.
1

Lucie P., 11. 12. 2009 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.