Kompenzace expozice

Kompenzace nebo korekce expozice znamená ruční posunutí expozice oproti hodnotě změřené expozimetrem a následně nastavené automatikou.

Jiný výraz pro korekci expozice, se kterou pracujeme ve fotu a videu. Umožňuje v automatických (Auto, P) nebo poloautomatických (S, T, Tv, A, Av) režimech posouvat expozici ve stupních. Posun je možný po 1/3 EV. Většina fotoaparátů umožňuje korekci 3-5 EV. Zjednodušeně jde o zesvětlení nebo ztmavení naměřených hodnot.

Komentáře

J

V návodech a příručkách se často objevuje zavádějící výraz "kompenzace expozice". Kompenzace znamená česky náhrada. Je mi divné, čím bych měl osvit nahrazovat. Neodborní překladatelé si tak zjednodušují práci bez dohledu na zadavatele a srozumitelnost odvedeného díla. Určitě je vhodné uvádět původní význam ve znění "korekce (nebo česky oprava či úprava) expozice (osvitu)".
V dnešní módní vlně používání cizích slov se, bohužel, mnohdy ztrácí jejich původní význam, čímž vznikají obvykle nepochopitelně absurdní slovní hybridy, jež mají naprosto nulovou vypovídací a významovou hodnotu, v mnoha případech jen proto, aby autor zapůsobil. Sám často vůbec netuší, o čem je (byť jeho vlastní) řeč.
Mluvme, prosím, když už to nejde česky, alespoň srozumitelně. J. Vojtěch
1

Jiří, 14. 10. 2010 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.