Křivky lidského těla - předposlední kolo celoroční soutěže Blog

Křivky lidského těla - předposlední kolo celoroční soutěže

Martin LukešVydáno: 5. 11. 2014 v 15:32 • Rubrika: Blog

Ten, kdo pozorně sleduje naší celoroční fotografickou soutěž v rámci projektu ROK S MEGAPIXELEM, jistě zaznamenal, že sychravý listopad bude patřit poněkud žhavějšímu žánru, jakým je fotografický akt. Na své si tedy přijdou pravděpodobně páni, protože dámské akty zatím v soutěži převažují, ale už se objevily i fotografie mužského aktu a to dokonce velmi zdařilé.


Félix-Jacques Moulin / 1850

Protože jsme hned po zahájení museli ze soutěže vyřadit několik snímků, bylo by dobré upřesnit, co to vlastně je fotografický akt. Název soutěže zní KŘIVKY LIDSKÉHO TĚLA. V popisu zadání soutěže je ale upřesněno, že má jít o akt. Pokud pomineme, že jsme ze soutěže vyřadili fotografie architektury, krajin a abstrakce, které vzdáleně připomínaly akt, pak se v soutěži objevilo i pár „glamour“ fotografií. To ale bohužel není akt a proto budou vyřazovány i snímky tohoto směru. Co je „glamour“ vystihuje již samotný překlad tohoto slova, což je „půvab“. Tento žánr se tedy věnuje kráse, půvabu a přitažlivosti lidského těla. Na rozdíl od aktu ale není nutné, aby zobrazované tělo bylo nahé. Intimní partie mohou být zakryty buď oblečením, a nebo jinak. Oproti tomu akt je zobrazení zcela nahého lidského těla. I z tohoto důvodu bylo ze soutěže vyřazeno několik soch a plastik, které sice znázorňovaly nahé lidské tělo, ale tyto fotografie byly pouze reprodukcí jiného výtvarného, nebo uměleckého díla.


Alfons Mucha / 1895

Akt je o kráse a estetice lidského těla a nejedná se tedy o jeho vulgární, nebo sexuální zobrazení. Najít křehkou hranici mezi aktem, glamour, nebo dokonce pornografií, je někdy velmi těžké. Na druhou stranu jde o soutěž a ten kdo se jí chce zúčastnit, by měl nejen dobře vyfotit daný žánr, ale především by měl pochopit jeho podstatu.


František Drtikol / 1928

Téma měsíce vyvolalo v Galerii hned v prvních dnech vášnivé diskuze. Zazněl dokonce i názor, že akt nemůže fotografovat každý, nebo že jde o výhradně profesionální žánr a fotograf musí pracovat s profesionální modelkou. To samozřejmě není pravda. Vzhledem k tomu, že akt není technickým žánrem, nepotřebujete profesionální fotoaparát a stačí digitální zrcadlovka střední i nižší třídy s tím, že světelný objektiv je samozřejmě výhodou. Akt se ale dá fotit i systémovým kompaktem, nebo běžným kapesním kompaktem. Platí ale to co u ostatních fotografických žánrů, že čím horší je kvalita, tím lepší musí být obsah jako takový.


Jaromír Funke / 1939

U aktu, stejně jako například u portrétu, fashion, nebo glamour fotografií, je důležité světlo, které modeluje a formuje tělo na fotografii. Když na to přijde, stačí k tomu v podstatě obyčejná lampička, ale mnohem lepších výsledků docílíte s externím bleskem, nebo fotografickými světly a to jak stálými, tak zábleskovými. A pokud se někdo tomuto žánru standardně nevěnuje a nechce investovat do takového vybavení, není nic jednoduššího, než se na pár hodin pronajmout ateliér, což také nabízíme. Akty se ale dají fotgrafovat i při denním světle v exteriérech. V takovém případě je dobrou pomůckou odrazná deska.


Ján Šmok / 1969

Větší problém je sehnat modelku, případně modela. Pokud se vám nepodaří přesvědčit ke spolupráci nikoho z přátel, nebo rodiny, existuje celá řada internetových stránek, kde méně či více zkušené modelky nabízí své služby. Že nejde o žádnou pokoutnou službu dokazuje i fakt, že tyto stránky využívají i světově uznávaní fotografové.


Pavel Brunclík / 2007

Listopadové téma je tedy určitě výzvou a že ne zrovna lehkou, jsem si dobře vědomi. Ve hře jsou ale výhry v celkové hodnotě cca 180.000 Kč, takže i z tohoto důvodu jsme na závěr soutěže zařadili trochu složitější téma, ať se ukáže kdo je „nejlepší“. Skutečně dobrý fotograf by si rozhodně neměl hned na začátku říct „to nejde“, „tohle vzdávám“, nebo „tohle kolo vypustím“. Překážky jsou od toho, aby se překonávaly. A pokud je vůle, jde všechno.


Adolf Zika / 2012

Přejeme vám tedy do tohoto kola mnoho úspěchů, spoustu originálních nápadů a samozřejmě dobré světlo. Kdo by se chtěl v tomto směru dozvědět víc a poslechnout si, jak fotí akty skutečný profesionál, může se zaregistrovat na přednášku Pavla Brunclíka, který je zároveň garantem tohoto kola. Ten bude mít také hlavní slovo v porotě při výběru těch nejlepších fotografií, které pravděpodobně zamíchají s celkovým pořadím soutěže.

Na příští rok jsme pro vás navíc připravili exkluzivní workshop aktu se světovou ikonou fotgrafického aktu Adolfem Zikou.


Uzávěrka soutěže je o půlnoci 30.11.2014 a prosincové, tedy závěrečné kolo, bude patřit CESTOVÁNÍ.


Martin Lukeš / 2013Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

  • Křivky lidského těla

    Stejně jako příroda odhaluje koncem roku své tělo, tak se i předposlední kolo naší celoroční fotografické soutěže ponese v duchu nahoty. Tentokrát…

  • Lukáš Dvořák / Garant soutěže

    Narodil se roku 1982. Na počátku své kariéry se věnoval hlavně hudbě, osudové setkání s fotografií přišlo až v roce 2004. Věnuje se módní fotografii,…

  • Černobílý akt

    Přestože nepatří fotografický akt k nejrozšířenějším žánrům, mělo toto téma v loňském ročníku naší soutěže ROK S MEGAPIXELEM poměrně velký úspěch.…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím