Magazín

Fotoporadna

Který tablet Wacom je pro mě vhodný

Tomáš KivaderAktualizováno: 28. 3. 2022 v 15:09 • Rubrika: Fotoporadna

Který tablet Wacom je pro mě vhodný

Setkali jste se někdy s tím, že myš či touchpad nedostačovaly vaší práci na počítači? Nebo vás tato zařízení jen zpomalují? Pak jste jistě uvažovali nad tím, že si pořídíte nějakou praktičtější a preciznější periferii. Tou nejlepší volbou jsou zcela určitě grafické tablety! Ovšem říct si, že chcete takový tablet je rozhodně snazší, než si následně nějaký vybrat. Na trhu existuje nepřeberné množství značek i modelů různých kategorií a tak volba není jednoduchá. Tento článek by vám měl pomoci s výběrem zařízení, které bude pro vaše potřeby nejvhodnější.

Obsah

Pro začátek se můžeme podívat na značky. Jednoznačně nejlepší a nejoblíbenější značkou na trhu, která vyrábí tablety jak dostupné, tak i ty nejprofesionálnější, je Wacom. I proto se budeme v tomto článku věnovat právě jí.

Wacom je japonská firma, která se specializuje čistě na grafické tablety a jejich příslušenství. Japonské slovo „Wa“ znamená harmonie, „com“ jsou počáteční písmena anglického slova pro počítač, značka se tedy snaží vyrábět zařízení, jež jsou v harmonii s počítači. Což se jí rozhodně daří.

Jak začít s výběrem - modelové řady Wacom

První otázka, kterou je si třeba položit je, na jakou práci chcete tablet využívat. Tablety se hodí jak na jednoduchou práci s fotkama, tak na složitější retuše, na psaní nebo kreslení a na další pokročilejší grafický design.

Dále je vhodné si vybrat, která kategorie tabletů bude pro vás ta pravá. V základu se tato zařízení dají rozdělit na 3 skupiny: bezdisplejové (tzv. pen tablety), displejové (tzv. pen displeje) a zařízení all in one, tedy plnohodnotné počítače, které již neslouží jako periferie (tzv. pen počítače).

Nyní si představíme jednotlivé produktové řady, které tato japonská značka nabízí. U každé si uvedeme její výhody, nevýhody a doporučení pro koho je vhodná.

Wacom | Megapixel

Pen tablety

 • pro méně náročné uživatele
 • trvá déle se je naučit ovládat
 • vhodné k retušování a drobným úpravám
 • cenově dostupné
 • lehké a skladné

Začneme nejdříve od pen tabletů, tedy zařízení bez displeje. Naučit se zacházet s těmito zařízeními může být pro začátek určitě komplikovanější než v případě pen displejů. Výhodou je naopak snazší možnost transportu, nižší hmotnost a nižší spotřeba energie.
 

Prvním tabletem a zároveň nejdostupnější variantou, kterou si můžete pořídit, je One by Wacom. Jedná se opravdu o nejzákladnější zařízení. Disponuje nejmenším množstvím přítlaků (2048), což přímo souvisí se schopností tabletu rozeznávat intenzitu tahu perem. K propojení s počítačem je potřeba využít vždy kabel. Výhodou je nízká hmotnost a snadná možnost přenášení.

Tento tablet bych doporučil pouze pro základní práci s fotografiemi, nebo pro jednoduché skečování. Je  tak vhodný pro uživatele, kteří nad fotkami netráví dlouhé hodiny, chtějí jen pohodlnější a ergonomičtější variantu k myši, případně pro ty, kteří si sem tam rádi něco „načmárají“. One by Wacom je dostupný ve dvou velikostech S (kreslicí plocha zhruba o velikosti A6) a M (přibližně A5).

Pokročilejší variantou jsou tablety Wacom Intuos. Ty disponují již vyšším počtem úrovní přítlaku (4096). Navíc mají čtyři programovatelná tlačítka (ExpressKeys), na která si můžete nastavit různé funkce přes volně dostupný program od Wacomu - Desktop Center. Tlačítka na horní straně tabletu jsou prohnutá a vytvářejí tak prostor pro odložení pera. Intuos je dostupný buď jako kabelová periferie, nebo i v bluetooth verzi, která má vestavěnou baterii a můžete ji tak připojit i bezdrátově. Tyto tablety nabízejí mnohem vyšší přesnost a jsou vhodné i na delší a pokročilejší úpravu fotek či kreslení. Jsou dostupné opět ve velikostech S (A6) a M (A5).

Nejvyšší řada pen tabletů

Nejvyšší řada bezdisplejových tabletů, kterou si u nás můžete pořídit, je Wacom Intuos Pro. Tyto tablety nabízejí 8 192 úrovní přítlaku. Zároveň mají nejvíce ovládacích prvků, které jdou opět přizpůsobit podle vaší potřeby. V této řadě jsou již všechné vlastní baterií a mohou tak být připojené jak za pomoci kabelu, tak i přes bluetooth. Dostupný je tentokrát ve třech velikostech S (A6), M (A5) a L (A4). Velikosti M a L lze navíc pořídit i v tzv. Paper Edition. Tedy edici, která navíc obsahuje klip na přichycení papíru a druhé speciální pero, které vám umožní jak kreslit na papír, tak zároveň jeho snímání tabletem. Tyto tablety mají i možnost výměny povrchu, můžete tak volit mezi jemným, standardním a hrubým.

Možná vás při prvním pohledu na tablety Intuos Pro napadne, že jste-li jako já leváci, budete si tlačítka nechtěně mačkat. Nemusíte se však bát, tablet lze využívat otočený tlačítky vlevo, vpravo, nahoře i dole, stačí v orientaci nastavit v aplikaci Wacom Desktop Center. Stejně tak lze připevnit na obě delší strany klip na papír v případě Paper Edition.

Tato řada tabletů nabízí již opravdu vysoce precizní práci se štětci při úpravě fotografií i při malování. Hodí se tak pro kohokoliv, kdo bere svou práci opravdu vážně a zároveň mu vyhovuje práce na pen tabletu. Navíc tyto tablety ocení každý, kdo chce využívat hybridního „analogového“ kreslení spojeného s přenosem do počítače.
 

Pen displeje

 • pro pokročilejší uživatele
 • snazší se naučit tablet ovládat
 • vhodné k rozsáhlejším úpravám
 • vyšší pořizovací náklady
 • větší hmotnost a rozměry

Druhou kategorií, kterou grafické tablety nabízejí, jsou pen displeje, tedy zařízení spojující funkce pen tabletů a monitorů. Jedná se opravdu v podstatě „jen“ o monitor s možností využívat grafická pera. Začít používat tato zařízení je pro začátečníka určitě mnohem snazší, než v případě pen tabletů. Přeci jen rovnou vidíte, kde kreslíte a máte přímou odezvu v reálném čase, jako když píšete či kreslíte na papíře. Naopak jsou ale mnohem těžší a mají větší spotřebu energie, což by asi nebyl až takový problém, kdyby je nebylo potřeba připojit do elektrické sítě. Tato vlastnost spolu s hmotností neumožňuje jejich příliš snadné využívání na cestách. Pokud však budete tablet používat na svém pracovním stole, je to pro většinu lidí praktičtější řešení.

Prvním modelem mezi displejovými variantami je Wacom One. Podobně jako u One by Wacom se jedná o základní model využívající jiné, základnější pero než vyšší modely tabletů. Pero je vybavené pouze jedním tlačítkem a nemá na druhé straně gumu. Díky obrazovce o velikosti 13,3", Full HD rozlišení a 4 096 úrovním přítlaku vám ale i tak umožní pokročilé úpravy a kreslení. Bohužel není vybavený žádnými funkčními tlačítky. Tablet je propojený pomocí jednoho kabelu USB-C, který se rozbíhá na HDMI, USB a síťový adaptér.

Pen displej | Megapixel

Dalším displejovým tabletem je Wacom Cintiq. Zde se jedná už o (polo)profesionální zařízení, které je dostupné ve dvou velikostech - 16" a 22". Obě velikosti mají shodně Full HD rozlišení a 8 192 úrovní přítlaku. Cintiq je již vybavený lepším perem Pro Pen 2, které má funkci gumy i dvě funkční tlačítka. Na tabletu samotném však Express Keys stále nenajdete. Tablet se propojuje pomocí speciálního kabelu, který se opět rozbíhá do sítě, HDMI a USB. Tento model je vhodnou „zlatou střední“ cestou pro toho, kdo chce kreslit nebo přesně retušovat fotky. Pero se při práci díky tenčímu krycímu panelu více přibližuje obrazovce než u modelu One, ale stále nejsme na minimální tloušťce, kterou disponuje Cintiq Pro.

Nejvyšší řadou pen displejů jsou Wacom Cintiq Pro. Tyto tablety jsou vybavené obrazovkou o rozlišení 4K UHD a mají 8 192 úrovní přítlaku. Dostupné jsou ve třech velikostech - 16", 24" a 32". Na horní straně mají dotyková funkční tlačítka, pomocí kterých si můžete například zapnout/vypnout dotykové ovládání, zobrazit klávesnici na obrazovce, nebo přistoupit do nastavení. O profesionalitě této řady svědčí i fakt, že nabízí >98% pokrytí Adobe RGB. K připojení slouží kabel USB-C, který lze připojit přímo, nebo přes redukci skrze mini DisplayPort (případně i HDMI) a USB-A. Druhý USB-C slot je potřeba pro připojení k elektrické síti. Třetí USB-C, kterým zařízení disponuje lze použít pro libovolné další příslušenství.

Velikosti 24 a 32 jde navíc rozšířit o „mozek“. Jedná se o Cintiq Pro Engine, což je zásuvný modul, který z displeje udělá plnohodnotný výkonný počítač. Cintiq Pro je tak vhodný pro ty nejnáročnější uživatele ať už mezi fotografy, grafiky či ilustrátory.

Pen počítače

 • nejpokročilejší zařízení (all in one)
 • vhodné i pro hardwarově nejnáročnější grafické práce
 • vhodné pro plnohodnotnou práci na cestách
 • vysoké pořizovací náklady
 • vyšší hmotnost

Poslední kategorií tabletů jsou zařízení all in one, tedy ta obsahující displej i počítač. Oproti řadě Cintiq Pro se zásuvným modulem mají ale jednu obrovskou výhodu a tou je vestavěná baterie. Pen počítače tak můžete používat i na cestách mimo dosah elektrické sítě. Obrazovka opět podporuje dotykové ovládání, na boku je k dispozici navíc několik funkčních kláves. Dále na bocích najdeme USB-C porty, slot na SD kartu, nebo na sluchátka.

V této kategorii se nachází vlastně jen jedna řada a tou je Wacom MobileStudio Pro. Jde o opravdu profesionální zařízení, čemuž odpovídá i cenovka. Na výběr máte ze dvou velikostí 13" a 16". První zmíněná nabízí QHD rozlišení, druhá dokonce 4K UHD. Úrovní přítlaku je u obou shodně - 8 192. Tablety jde navíc připojit jako klasický pen displej k libovolnému počítači.

Největším problémem těchto tabletů je jejich hmotnost. Přestože díky baterii umožňují přenášení, jejich váha k tomu příliš nevybízí. I tak jde však o to nejvýkonnější zařízení, které Wacom v současnosti nabízí. Poslouží dobře každému, kdo na tabletu tráví více času než jinou prací na počítači. Pokud vás grafika, či jakákoliv jiná práce, pro kterou tablet využijete, živí, určitě je to horký kandidát pro vaši pracovnu!

Příslušenství

Na konec bych se ještě pozastavil nad nepřeberným množstvím příslušenství, které je pro tablety od Wacomu dostupné. V první řadě to jsou samozřejmě pera. Jak jsem již u jednotlivých tabletů naznačil, pero je součástí balení každého z nich. Většina per je navzájem kompatibilní mezi různými tablety s výjimkou per u One by Wacom a Wacom One. U zbylých modelů je možné si vybrat podle tloušťky, nebo funkčnosti. Na trhu jich je momentálně poměrně hodně, ale jejich podrobnější popis by byl již nad rámec tohoto článku. Důležité je zmínit, že v perech od Wacomu není baterie. Nehrozí tak, že se vám uprostřed práce pero vybije a vy budete muset čekat na nabití.

S pery úzce souvisí i hroty. Ty jsou u každého pera vyměnitelné. Výměna není nutná obvykle nijak často, ale přece jen se mechanicky opotřebovávají třením o tablet a tak je čas od času nový kus zapotřebí.

Další pomůckou, která se vám může hodit, jsou rukavice. Ty slouží k snazšímu pohybu po kreslicí ploše. Jde o speciální rukavice, které pokrývají pouze malíček, nebo malíček a prsteníček.

Pokud jste si u například u řady Cintiq posteskli, proč nemá také nastavitelné knoflíky, máte možnost přikoupit si konzoli Wacom Express Key. Tento ovladač opatřený 17 programovatelnými tlačítky a dotykovým kroužkem můžete bezdrátově připojit a využít k práci i druhou ruku.

V neposlední řadě existují i různé stojany a držáky, které vám umožní využívat váš tablet v příjemnějších nebo praktičtějších polohách. K některým řadám je rovněž možnost pořídit si pouzdra dělaná přímo na ně, případně si můžete pomoci obdobně velikými pouzdry na laptopy.

Grafický tablet | Megapixel

Přijďte si pro svůj grafický tablet

Poslední, co je třeba zmínit, je skutečnost, že s pomocí při výběru se můžete kdykoliv obrátit na naše specialisty na prodejnách Megapixel, a to buď při osobní návštěvě, telefonicky, nebo e-mailem. Na našich prodejnách máme dokonce mnoho z tabletů popisovaných výše vystavených, díky čemuž si je můžete i předem osahat a prohlédnout. Přeji hodně štěstí s výběrem!

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.