Large format – velký formát

Označení klasických fotoaparátů na ploché filmy v kazetě.

ABCDEFGHIJKLMNOPRSTUVWXZ

Největší běžně používaný formát klasické fotografie. Používané rozměry pro formáty citlivého materiálu jsou 6 x 9cm (2,25" x 3,25"), 9 x 12cm (4" x 5"), 10 x 15cm, 13 x 18cm (5" x 7") a 18 x 24cm (8" x 10"). Fotoaparáty na tento formát jsou technicky odlišné - velmi jednoduché (bez elektroniky) - a téměř vždy vyžadují přesné ruční nastavení všech parametrů.
Díky tomu, že mezi objektivem a rovinou filmu jsou pohyblivé měchy, lze speciálním nastavením korigovat perspektivní zkreslení (tj. odstranit deformaci obrazu) a využít tzv. prodloužení ohniska.

Někteří výrobci dokonce nabízejí pro velkoformátové přístroje i digitální zadní stěny, jejich cena se ale pohybuje v řádu statisíců.


Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Souhlasím