Recenze Leica 23mm f/2 ASPH SUMMICRON-T

Zpět na detail

Boris Stojanov

Recenzoval:
Boris Stojanov Další recenze

Leica 23mm f/2 ASPH SUMMICRON-T máme na dotaz za 44 990 Kč
Koupit

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Reportážní ohnisko, perfektní do města
  • Světelnost
  • Rychlost
  • I na otevřenou clonu skvělá kresba, prostě Leica
  • Dokonalá konstrukce a zpracování vycházející z dospělého Summicronu M

Co se nám nelíbí

  • Cena je vyšší, ale je to dobrá investice

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Leica 23mm f/2 ASPH SUMMICRON-T od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

Snímky zachycené s pomocí Leica 23mm f/2 ASPH SUMMICRON-T

Nahoru

Představení Leica 23mm f/2 ASPH SUMMICRON-T

Hliník se odstěhoval do Wetzlaru, aneb krásných pár hodin s Leicou T (typ 701)

Nedalo mi, než začít narážkou na známou hlášku z českého filmu, pouze místo Humpolce jsem musel použít sídlo německé Leicy. Jak jinak popsat to, co lze vidět na promo videích Leica T? Na druhou stranu, ve Wetzlaru našli opět recept, jak udělat něco nového, krásného, unikátního a technicky dokonalého.

Recept je téměř prostý: vezmi kilový blok čistého hliníku. Nech z něj vyfrézovat monolitické tělo o hmotnosti kolem 100gr, pak vezmi jehlicový pilník a ošetři všechny hrany, až budou dokonalé, vezmi jemný smirkový papír a 45 minut by mělo stačit k dokonalému povrchu. Tak nějak vzniká toto „unibody“ pro Leicu T. Pak stačí ručně smontovat s elektronikou, dosadit 4 ovládací prvky, obrovský displej a nahrát dokonalý software pro nastavení. A to je vše.

Ano, použil jsem výraz „unibody“, který používá Apple u svých MacBook modelů. Ono to má své opodstatnění, protože když prvně vezmete Téčko do ruky, nepřekvapilo by vás, pokud byste na něm nakousnuté jablko nalezli místo červeného loga. Je to totiž esence funkčnosti a designu, na jaký jsme právě u Apple produktů zvyklí. A ostré hliníkové hrany se ostře hlásí k odkazu unibody designu současných modelů MacBook PRO. Ostatně, ve spojení s 13“ modelem si tento set dokážu živě představit jako ideální kombinaci pro vaši vnitřní tvorbu. Vedle mé 15ky vypadal pěkně, ale už byl notebook moc velký, takže třináctka by byla perfektní. Stejně tak se bude vyjímat vedle iPadu poslední generace, protože po přihlášení fotoaparátu na wi-fi můžete „šérovat“ obrázky na jedno kliknutí, nebo ovládat fotoaparát pomocí aplikace. Krom toho jsem nepřišel na lepší způsob, jak si prohlédnout nafocený materiál. Ale vše je jinak, Leica spolupracovala na designu celého systému a nádherného příslušenství se společností Audi. A soudě dle rozpustilosti barevného příslušenství, určitě tentokrát utekla nudě a šedi o mílový krok kupředu! Že by „Vorsprung durch technik“…?

Obří displej na zadní straně vás nejdřív uvede do rozpaků, protože byste čekali nějaké ovládací prvky, které zde nejsou. Na displeji ale najdete tři ikonky, které vás pustí do nastavení, a rázem se octnete, promiňte, budu opět trapný – u iPhonu! Tak svižné menu jsem snad ještě u fotoaparátu neviděl! A důvod je zcela prostý, namísto nekonečných rolovacích menu a submenu zde najdete jen pár ikonek. Ale kde se nastavuje…? A proč je tu to plus…? Jo aha! Nejdřív vám systém nabídne pouze obvyklé úkony spojené s focením a další méně využívané jsou skryté. Pokud kliknete na ikonku PLUS, rozbalí se kompletní nabídka a vy si další funkci můžete přidat do svého menu! Jednoduché a účinné, stejně, jako filozofie Leica trvající již 100 let!

Leica T byla uvedena se dvěma objektivy, které korespondují s modely Leica X a Leica X Vario. Jedná se o pevný Summicron T 23/f2, který po přepočtu na full frame odpovídá ohnisku 35mm se světelností f2. Myslím si, že „modří už vědí“ a nemá cenu zde psát nějaké superlativy na deset stran. Je to prostě špičková pětatřicítka se světelností, která vám umožní vlastní neomezené vyjádření. A pokud milujete krásný „bokeh a la Leica lens“, tak tady si ho opravdu užijete! Druhou volbou je multiohniskový Vario – Elmar T s rozsahem 18 – 56 a světelností f 3,5 – 5,6. Po přepočtu získáte klasický zoom na každý den, kterému odpovídá ohnisko 28 – 85mm a je de facto jedno, jestli zrovna fotíte architekturu, mořský příboj, nebo své nejbližší v záři reflektorů. Tento objektiv ve spojení s rychlým autofokusem Leicy T vás vždy přesvědčí o správnosti volby!

 

 

A jak se s tím vším vlastně zachází a čemu je to podobné?

Mohl bych být stručný a napsat: Výborně a Ničemu! Ale nedá mi to. V některé z diskuzí jsem viděl různé názory, takže si dovolím přidat svůj pohled na věc:

 

To je jako konečně mirrorless od Leicy? Už ta zkostnatělá značka pochopila, kde je dneska vývoj?

Ehm… Leica vyrábí aparáty bez zrcadla od samého počátku, takže odpověď by mohla být téměř opačná: Ne, všichni pochopili, že Leica to dělá správně!  Nevím, jak to nazvat, ale ano, už asi vím. Každý není ten typ, který si chce se vším moc hrát a ukájet se jednoduchým životem s Leicou M, která příliš nepodléhá módě. Takže pro mne je Leica Tpočin, který přiblíží techniku Leica modernímu pojetí fotografování. Skoro se nebojím použít obrat „vyfoť a sdílej“, protože i tak se dá Téčko uchopit.

 

Stojí to hrozně moc, není lepší si koupit radši za stejné peníze tohle a tohle a za zbytek jet k Balatonu?

Ne, je to ojedinělá filozofie, která není s ničím srovnatelná. Je to samostatná disciplína, která nikoho nekopíruje, s ničím nesoutěží. Lepší a horší… V čem spočívá toto měřítko? A v čem spočívá měřítko drahé a levné? Leica T je svérázný přístroj, stejně jako Leica M. Ale není až tak svérázná, jako třeba Leica M – Monochrom. Je to prostě jiná liga, je to ukázka řemesla dotaženého do maxima. Není to řada robotů, kteří chrlí stovky ks denně, je to částečně strojová a zbytek rukodělná výroba. Každý kus od Leicy, který se ocitne ve vašich rukou vyrobil člověk. Člověk, který vás osobně nezná, ale zná do nejtajnějších specialitek svoje řemeslo a udělal ten kus právě pro vás. S tím vědomím, že vám tím udělá radost a dostane za to zaplaceno. Předal vám za vaše peníze kus řemeslné zručnosti a technologie. Není to sice jako oblek na míru, ale ani to není žádná konfekce. A proto je tam ta cena. Ale je vyvážená do posledního halíře vědomím, že to někdo vyrobil tak nejlépe, jak to lze vyrobit. A hlavně, někdo ručí za svou práci! A vymyslel to někdo, kdo pracuje ve firmě, která má 100 letou tradici. Když Leica vyráběla fotoaparáty, tak většina dnešních špiček neexistovala, nebo vyráběla maximálně parní hrnce na vaření rýže. A to je to know-how a genius loci, které se promítají do všeho, co nese ono slavné červené logo na každé Leice. Je to odkaz na tradici, inženýrství a neutuchající radost z fotografování. Zde navíc s nápisem: „Vyrobeno v Německu“. To sice neplatí o objektivech, které nesou hrdý nápis Made in Japan, ale to nijak nesnižuje jejich hodnotu, protože zde nenajdete ono běžné Made in China. Made in Germany je však i vzkaz pro všechny příznivce: Jsme zpátky, opravdu zpátky, jsme ve formě a budeme i nadále vyrábět hračky, které vám přinášejí potěšení!

 

K čemu je to dobré, když k tomu jsou jen dva objektivy???

Mno… Dva objektivy k tomu jsou. Dva speciálně designované objektivy, které se při prvním nasazení „instalovaly“! Takže Leica používá svůj hardware opravdu zodpovědně. Samozřejmě miluju vysoce světelná skla. Pokud je nějaký objektiv 1.4, 1.2, nebo 0.95 rozzáří se mi oči! Ale… Spousta lidí nechápe hru na neostré fotky, nebo nehrají na minimální hloubku ostrosti… A v tom je ta podstata, protože 35mm s clonou 2.0 je super světelné sklo a zoom se světelností 3.5 – 5.6 pro normální fotografii, která je alespoň trochu ostrá odpovídá standardu. Navíc, nejedná se pouze o dva objektivy. Pomocí adaptéru Leica M-Adapter T můžete použít kterýkoliv z dvaceti legendárních objektivů systému Leica M! A to si myslím, že stačí každému. Samozřejmě, zoom 10 – 300 nehledejte, nic takového Leica neprodukuje! 

Kompletní shrnutí vyjádřím v sekci líbí/nelíbí, ale každopádně je to jeden z mála aparátů, který mne opravdu nadchnul. Nadchnul tak, že by mi určitě slušel! Takže je třeba začít více vydělávat!

Nahoru

Parametry

Objektiv
Minimální ohnisková vzdálenost: 23 mm
Maximální ohnisková vzdálenost: 23 mm
Světelnost pevného objektivu: 2
Maximální clona (F): 16
Konstrukce objektivu: 9/6
Crop faktor: 1,5 x
Balení obsahuje: Přední krytka, zadní krytka, clona
Délka objektivu: 37 mm
Ultrasonické ostření: Ano
Vhodný pro žánr: Fashion / Glamour, Koncerty, Reportáže, Sport, Street foto
Rozdělení podle ohniska: Základní
Vhodný pro formát snímače:: APS-C
Typ bajonetu: Leica T / L
 
Zaostřování
Minimální zaostřovací vzdálenost: 30 cm
 
Fotografování
3D režim: Ne
 
Fyzikální specifikace
Hmotnost: 154 g
 
Ostatní
Značka: Leica
 
Filtry
Průměr filtru: 52 mm

Kompletní parametry Sbalit parametry

Šířka záběru objektivu Leica 23mm f/2 ASPH SUMMICRON-T


Crop faktor fotoaparátu: -
Skutečná ohnisková vzdálenost: 23 mm
Ekvivalentní ohnisková vzdálenost: -
Typ objektivu: pevné ohnisko
Diagonální úhel záběru: -
Přepočteno na filmové políčko: -

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Leica 23mm f/2 ASPH SUMMICRON-T

Leica 23mm f/2 ASPH SUMMICRON-T Leica 23mm f/2 ASPH SUMMICRON-T máme na dotaz za 44 990 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím