Recenze Leica M typ 240

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 24. 06. 2013

Hodnocení

Hodnocení

Leica M 240 je nesporně špičkový přístroj. Nabízí vynikající kvalitu fotek hlavně díky skvělým objektivům. Pokud budete porovnávat s profi fullframe zrcadlovkami, možná budete trošku zklamáni, protože stejné kvality snímků dosáhnete s daleko levnějšími přístroji. Ale o tom Leica M 240 není. Leica je nejen o kvalitě, ale hlavně o pocitu. Pomohu si přirovnáním k automobilům. Jistě najdete stroje daleko rychlejší, vybavené nejrůznějšími automatickými systémy a já nevím čím ještě, ale ani jeden z nich není Rolls Royce. A přesně tenhle pocit jsem měl z legendy jménem Leica M 240.

Celkové
hodnocení

79 %


Obrazová kvalita:

96 z 100

Konstrukce a zpracování:

90 z 100

Ovládání:

80 z 100

Funkční výbava:

70 z 100

Poměr cena/výkon:

60 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 24 Mpx
 • vynikající obrazová kvalita i při slabém světle
 • fullframe snímač
 • odstraněný low-pass filtr pro vyšší ostrost
 • přesné měření expozice
 • Full HD video
 • živý náhled s asistencí zaostření (peaking)
 • displej s vysokým rozlišením
 • možnost připojení externího hledáčku
 • odolné celokovové tělo
 • přes redukci možnost připojení objektivů Leica R i jiných

Co se nám nelíbí

 • díky konstrukci relativně obtížnější ostření (ale přes displej bez problémů)
 • v živém náhledu relativně vysoká spotřeba

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Leica M (Typ 240) tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Leica M (Typ 240) tělo

Představení Leica M (Typ 240) tělo

Leica M typ 240 je vzhledem k tradicím výrobce velice novátorský přístroj. Konstrukčně vychází z modelu Leica M9, ale oproti němu se nepatrně změnilo ovládání a přibyly některé funkce. Z těch hlavních je to živý náhled a možnost natáčení videa. Můžete také připojit externí hledáček. Všechny tyto změny má na svědomí nový snímač, právě díky němu je model M 240 tak revoluční. Tedy pro tak tradičního a do jisté míry konzervativního výrobce, jakým Leica bezesporu je.

Obrazová kvalita

Kdo znáte předchůdce M9 nebo M8, budete myslím v šoku. I když u jmenovaných modelů byla kvalita fotek vynikající, přece jen bylo co zlepšovat. Největší „rezervy“ byly v dynamickém rozsahu a také v šumu při nastavení vysokých citlivostí. Obojí je u M 240 na výrazně lepší úrovni. Největší měrou se na tomto zlepšení podílí nový snímač, který má rozlišení 24 Mpx, ale především novou konstrukci. Nejedná se totiž o CCD, ale o CMOS snímač. Tato technologie se osvědčila u všech ostatních výrobců, takže i konzervativní Leica uznala za vhodné inovovat. A to je moc dobře. Technologie CMOS totiž umožnila podstatně rozšířit nabídku funkcí přístroje, ale o tom za chvilku.

O kvalitě obrazu se nejlépe přesvědčíte na ukázkových snímcích. Moc komentářů k tomu není potřeba. Na dokonalosti kresby se podílí samozřejmě špičková optika, o kterou nemá Leica nejmenší nouzi. Ale také absence low-pass filtru, který nebyl použit ani u předchozích modelů. Díky tomu je dosaženo lepší ostrosti, ale na druhou stranu může hrozit vznik moiré. Jak si ale můžete ověřit na ukázkách, v reálném světě to není žádný problém.

K ukázkovým snímkům ještě malá poznámka: všechny jsou převedeny z RAWu, tedy v tomto případě DNG. Důvod byl jednoduchý a poměrně překvapivý. Leica M 240 z nějakého důvodu nezaznamenává nejdůležitější EXIF informace (čas, clona, citlivost, …) při nastavení JPEG. Převod byl proveden v softwaru Zoner Photo Studio 15 s naprosto minimálními úpravami.

Konstrukce a zpracování

O konstrukci přístrojů Leica s průhledový hledáčkem toho bylo napsáno už mnoho a Leica M 240 na první pohled nijak nevybočuje z řady, která za ty desítky let čítá opravdu velkou spoustu modelů. Ale jen na ten první pohled, při důkladnějším zkoumáním přijdete na to, že model M 240 je přece jen jiný, ale to je spíš o funkcích, než o zpracování.

Tělo přístroje je samozřejmě celokovové a velmi přesně zpracované. Před pár lety jsem měl možnost nahlédnout do výroby v továrně Leica v německém Solmsu. Pokud bych měl své dojmy shrnout do krátké věty, řekl bych, že vysoká cena objektivů a fotoaparátů Leica je opodstatněná, skutečně odpovídá jejich kvalitě a také faktu, že je vše vyrobeno v Německu.

Ovládání

Nastavení jednotlivých funkcí přístroje (a není jich mnoho) je velmi snadné. Pokud jde o ty "digitální" funkce, je to velmi podobné, jako u ostatních digitálních přístrojů. Na zadní straně je několik tlačítek s popisem jejich funkčnosti, takže v tomto ohledu nic zvláštního.

Clona se nastavuje otáčením clonového kroužku přímo na objektivu, čas zase pomocí otočného voliče na horní straně přístroje. Tedy úplně stejně, jak to bylo třeba před padesáti lety. Z automatických režimů můžete využít prioritu clony. Tělo měří expozici samozřejmě skrz objektiv (TTL) a tedy skrz clonu zavřenou na pracovní hodnotu, takže nastavení expozičního času zvládne automatika velmi přesně.

Tady se ale musím zastavit, protože měření expozice se týká jedna z novinek. U dřívějších modelů se expozice měřila odrazem od lamel závěrky (proto jsou šedivé). Zde tuto možnost samozřejmě máte také, ale navíc můžete měřit expozici přímo samotným snímačem. Ten je totiž v režimu živého náhledu logicky odkryt a dokáže tedy kromě samotných obrazových informací také měřit intenzitu světla po celé své ploše. Velmi příjemné vylepšení, ale v praxi je to v podstatě jedno. Spolehlivě funguje i původní systém měření.

Asi největší oříšek je se zaostřováním, to chce prostě velký cvik. Zaostřuje se samozřejmě výhradně ručně pomocí dálkoměru v hledáčku. Uprostřed něj vidíte malé okénko se zdvojeným obrazem a pokud se vám pomocí otáčení ostřícího prstence na objektivu podaří docílit nezdvojeného zobrazení v hledáčku, je výsledná fotka správně zaostřena. Znovu ale opakuji, že to chce cvik, slyšel jsem od spousty fotografů, že právě s ostřením měli u Leiky největší problémy. Já jsem samozřejmě nebyl výjimkou...

Model M 240 vychází v tomto ohledu fotografovi vstříc. Díky již zmíněnému živému náhledu, můžete sledovat obraz přímo na displeji, jak jste zvyklí z jiných digitálních foťáků. Při zaostřování se pak obraz na displeji zvětší (až 10x a jde to dokonce i automaticky), takže najednou vidíte naprosto přesně, kam máte zaostřeno. Přesnému zaostření velmi napomáhá i funkce Peaking, která v zaostřené oblasti zvýrazní hrany červenou barvou. Díky tomu tedy krásně vidíte, co všechno bude v záběru ostré.

Tento způsob zaostřování oceníte hlavně při práci s velmi malou hloubkou ostrosti. Pokud ale pracujete se širokoúhlými objektivy a nebo s vysokým zacloněním, mohu doporučit zaostřování klasicky přes hledáček. Při velké hloubce ostrosti totiž na displeji vidíte ostře skoro všechno, takže zaostřování přes hledáček je přece jen přesnější.

Funkční výbava

V této kapitole není moc o čem psát. Nenajdeme zde téměř nic. K dispozici je buď manuální nastavení expozice a nebo priorita clony. V menu přístroje si můžete vybrat, jestli budete fotit do RAWu (DNG) a nebo do JPEGu. V případě JPEGu si můžete nastavit ještě kontrast a ostrost. Ale stejně se vyplatí fotit do DNG a všechny případné úpravy provést až v počítači. Při prohlížení snímků si můžete zobrazit histogram, abyste měli co nejlepší kontrolu nad výslednou expozicí. Histogram je možno zapnout i při několikrát zmíněném živém náhledu. Zajímavé je, že při prohlížení se zobrazuje histogram pouze pro výřez, který právě zkoumáte.

V živém náhledu je zde již možno natáčet Full HD video samozřejmě s možností plně manuálního nastavení expozice. Bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet externí elektronický hledáček, protože s ním se podle mého názoru musí fotit ještě daleko lépe.

Díky živému náhledu a díky redukci na jiné bajonety ovšem můžete s M 240 použít jakýkoliv objektiv, který není konstruován přímo pro M systém Leica. Tato zdánlivá drobnost neskutečně rozšiřuje možnosti použití, protože najednou můžete využít například teleobjektivy delší než 135mm (delší teleobjektiv se pro M systém nevyrábí). Použít můžete ale také objektivy se zoomem, tedy něco, s čím jste se doposud u těchto přístrojů nemohli setkat.

Popis a parametry

Popis a parametry

Fotoaparát Leica M (typ 240) je v každém ohledu nejuniverzálnější fotoaparát řady M. Pyšní se novým full-frame CMOS snímačem, spojeným s vysoce výkonným procesorem a legendárními objektivy řady M. Toto spojení je zárukou dosažení vynikajících fotografických výsledků. Leica M nabízí funkce jako živý náhled, nahrávání videa a nové systémy zaostřování tak, aby fotografové nebyli ochuzeni o nic z nejnovější technologií. Čímž se úspěšně rozšiřuje oblast působnosti systému M, při zachování základních znaků systému M. Díky odbornosti na poli optiky, digitální elektroniky a technické konstrukce se Leice podařilo vyvinout revoluční digitální fotoaparát, který nabízí vynikající výkon. Leica M se vyrábí ručně v Německu.

Popis výrobce

VYNIKAJÍCÍ KVALITA OBRAZU DÍKY NOVĚ VYVINUTÉMU LEICA MAX CMOS SNÍMAČI
Aby bylo možné pořídit ostré snímky s vysokým rozlišením s objektivy Leica, byl vyvinut belgickou firmou nový snímač Leica MAX 24MP CMOS výhradně pro novou Leica M.
Výsledkem je vynikající kvalita obrazu i při vysokých úrovních ISO pro skvělé snímky i v obtížných světelných podmínkách. Speciální konstrukce snímače umožňuje dosáhnout dokonalé synergie mezi fotoaparátem Leica M a objektivy řady M a R.
S rozlišením 24 milionů pixelů, dosahuje nová Leica M dokonalou rovnováhu mezi nejvyšším
rozlišením a nejlepším výkonem při nízkém osvětlení.

ŽIVÝ NÁHLED (LIVE VIEW) A ELEKTRONICKÝ HLEDÁČEK NABÍZÍ NOVÉ MOŽNOSTI
Nová Leica M je prvním fotoaparátem řady M s živým náhledem. Znamená to, že fotografovanou scénu lze zobrazovat přímo na displej - s plnou kontrolou nad hloubkou ostrosti, expozice, kompozice a zaměření. Funkce živého náhledu podporuje fotografování vzdálených a makro objektů, které bylo obtížné realizovat v hledáčku fotoaparátu s makro a teleobjektivy.
V kombinaci s elektronickým hledáčkem Visoflex EVF2 (volitelné příslušenství-18753 ), umožňuje živý náhled využít objektivy řady R stejně ergonomicky jako u zrcadlovek.

JEDNODUCHÉ OSTŘENÍ
Ostření je díky živému náhledu a asistentu ostření (focus peaking) jednoduché a vysoce přesné.
Písmeno M v označení řady M označuje německé slovo "Messsucher", které v překladu znamená dálkoměr a využívá manuální ostření pomocí překrývaní obrazů. Tato funkce je nyní doplněna o atraktivní pomůcku v podobě živého náhledu.
Živý náhled lze zvětšovat ve 2 fázích až do 100% pro lepší posouzení zaostření objektu.
Nová funkce asistenta ostření pomůže lépe posoudit zaostření fotografovaného objektu, zejména při fotografování snímků s nízkou hloubkou ostrosti teleobjektivy. Ostré hrany jsou zvýrazněny červeně tak, aby zaostření bylo jasně viditelné.

LEICA M JE NYNÍ KOMPATIBILNÍ S OBJEKTIVY ŘADY R POMOCÍ LEICA R ADAPTÉRU
Leica M byla rovněž vyvinuta pro zákazníky, kteří dlouhé roky čekali na možnost použít své vynikající objektivy řady Leica R na fotoaparátech řady Leica M.
Leica R Adapter M je k dispozici jako volitelné příslušenství pro nové Leica M (14642).
Fotoaparát je také kompatibilní s novějšími objektivy R všech ohniskových délek, které poskytují neutrální a ostré obrázky i v rozích snímku.
Leica R adaptér dovoluje používat jakoukoliv ohniskovou vzdálenost. Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností můžou být použité bez omezení díky jejich nezávislosti na ostřících rámečcích hledáčku.

"LEICA STYL" VIDEO V PLNÉM ROZLIŠENÍ FULL HD
Objektivy Leica jsou vyhlášené pro svou vysokou kvalitou, vysoké rozlišení,a bokeh.
Jde o první fotoaparát řady M, kde je možné použít legendární objektivy Leica M pro plný 35mm formát videa - s plným rozlišením Full HD při 25 snímcích za sekundu.
Umístění ovládacích prvků je nekompromisně zaměřené na možnost rychlé volby mezi focením a natáčením videa, které se spouští prostřednictvím samostatné spouště.
Pro použití externího mikrofonu je k dispozici adapter set Leica M. Tento set obsahuje vysoce kvalitní stereofonní mikrofon. Mohou být použity i další standardní ´´jack´´ mikrofony.

LEICA M MÁ ROZŠÍŘENÝ ROZSAH CITLIVOSTÍ AŽ DO HODNOTY ISO 6400
Dokonce i na nejvyšší úrovni ISO mají obrázky pořízené novou Leica M extrémně nízkou hladinu šumu.

EXTRÉMNĚ RYCHLÉ ZPRACOVÁNÍ DAT
Rychlé zpracování obrazu pomocí procesoru Leica Maestro, který byl navržen výhradně pro tento fotoaparát umožňuje ukládání více než 3 snímků za sekundu, extrémně rychlé zpracování a ukládání dat. Vysoká kapacita vyrovnávací paměti dovolí provádět i ty nejsložitější kroky zpracování velmi rychle. Nová Leica M je připravena pro focení prakticky kdykoliv a kdekoliv.

VODĚODOLNÉ KOVOVÉ TĚLO
Díky dlouholetým zkušenostem inženýrů Leica v konstrukci těla je nová Leica M zkonstruována bez kompromisů pro maximální stabilitu a je perfektně utěsněna.
Pro profesionální použití v extrémních podmínkách je tělo Leica M chráněné proti stříkající vodě a prachu. Jeho horní a základní deska jsou vyrobeny z mosazi. Kovové tělo je vyrobeno z jednoho kusu vysoce pevné slitiny hořčíku. Speciálně konstruované gumové těsnění chrání tělo fotoaparátu před prachem a ve vodní mlze.
Sklo chránící nový vylepšený 3 "displej s 921,600 pixely je vyrobené ze zvláště pevného skla Corning ® Gorilla ® odolného proti poškrábání.
Rozlišení displeje je tak vysoké, že pouhým okem pixely nemůžete vidět. To dává fotografovi velmi užitečný nástroj pro posouzení úrovně ostrosti. Díky obrovskému barevnému prostoru, je displej také vhodný pro posouzení barev snímku.
To vše dělá fotoaparát Leica M extrémně odolným a zaručuje dlouhou a spolehlivou životnost.

DLOUHÁ ŽIVOTNOST BATERIE
Rychlé zpracování dat, úsporné elektronické měřicí systémy a nově navržená 1800 mAh Lithium-iontové baterie znamená, že nová Leica M vydrží intenzivní používání bez nutnosti častého dobíjení baterie.

MULTI-PATTERN A BODOVÉ MĚŘENÍ EXPOZICE
V režimu živého náhledu i v režimu dálkoměru jsou k dispozici pokročilé měřící metody pro automatické ovládání expozice.

PŘEPRACOVANÁ ERGONOMIE A OVLÁDÁNÍ
Populární filozofie ovládání Leica M9 tvoří základ pro ovládaní nové Leica M je. Nové funkce byly snadno integrované, zatímco nové kolečko, ovládatelné palcem, umístněné na zadní straně fotoaparátu v jeho pravé horné části vylepšuje jeho ergonomii.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 24 Mpx
Rozlišení fotografií 5952x3976
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 36 x 24

Objektiv

Typ bajonetu Leica M
Crop faktor 1 x

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Středové
Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 6400

Fotografování

Expoziční režimy A (Av), M
Rychlost sériového snímání 3 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Zvětšení hledáčku 0,68 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 920000
Živý náhled (Live View) Ano

Blesk

Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne

Rozhraní a napájení

Typ akumulátoru BP-SCL2
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 139 x 42 x 80
Hmotnost 680 g
Barva černá, stříbrná

Ostatní

Číslo produktu 10770
Ocenění TIPA
Značka Leica

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 79 %
Obrazová kvalita 96 %
Konstrukce a zpracování 90 %
Ovládání 80 %
Funkční výbava 70 %
Poměr cena/výkon 60 %

Zobrazit popis a parametry