Recenze Leica M8 černý

Představení Leica M8 černý

Představení Leica M8 černý

Popis a parametry

Popis a parametry

Profesionální digitální kompakt s výměnnými objektivy Leica M, rozlišení 10,3 Mpx, ISO až 2500, závěrka 32-1/8000 s + Bulb, LCD 2,5 palce, paměťové karty SD, SDHC, 545 g

Tento profesionální fotoaparát "Made in Germany", používá obrazový senzor, speciálně vyvinutý pro účely systému Leica M. Téměř všechny objektivy Leica M vyrobené od roku 1954 lze i dnes použít s novým digitálním systémem, díky jejich jedinečnému optickému výkonu. Spojením objektivů, senzoru a výkonného obrazovéhu procesoru vznikl unikátní fotografický přístroj s rozlišením 10,3 milionů pixelů.

Nová LEICA M8 využívá CCD senzor s extrémně nízkou hladinou šumu již při základním nastavení ISO 160. Maximální citlivost ISO 2500 znamená, že fotoaparát je více než vhodný pro fotografování bez blesku, jen s dostupným okolním světlem - typický rys fotoaparátů řady M. Digitální M8 poskytuje svým majitelům množství důležitých informací, jako je např. histogram, který ukazuje přesnou úroveň expozice v kterémkoli zvoleném místě zvětšeného záběru. Velmi jednoduché ovládání s několika málo ovládacími prvky a přehledným menu, jednoznačně demonstruje typické cíle výrobce fotoaparátů Leica - soustředit se na podstatné.

"LEICA M8 obohacuje svět digitální fotografie o něco tradičního, hodnotného a inspirativního" říká Dr. Ralph Nebe, Sales a Marketing Manager společnosti Leica Camera Group: "Kromě jiného, dokazuje nová LEICA M8, že si společnost Leica Camera AG našla svoji cestu do světa digitální fotografie. S novou silou a nadšením pro obě produktové skupiny, skupinu fotoaparátů i dalekohledů, spolu se snahou o updatování analogových systémů, je společnost opět připravena pro následující roky. "

LEICA M8 bude v prodeji na konci listopadu 2006.

Senzor Obrazový CCD senzor s velmi nízkou hladinou šumu byl dokonale optimalizován pro speciální použití s objektivy řady Leica M. Nabízí rozlišení 10,3 milionů pixelů.

CCD technologie generuje méně šumu, než jakékoli jiné typy obrazových snímačů. Proto byl CCD senzor vybrán pro použití s modelem LEICA M8. Při všech citlivostech od ISO 160, až po ISO 2500 dosahuje detailnějšího prokreslení, než jakého bylo možno dosáhnout na klasický film.

Speciální design hledáčku bez sklopného zrcátka umožňuje dosáhnout typicky kompaktního a plochého tvaru fotoaparátů LEICA M, avšak zároveň vede k velmi širokým úhlům, pod kterými může světlo pronikat na CCD senzor. Byla podniknuta řada kroků, aby výsledná obrazová kvalita přesto splňovala vysoké nároky, kladené na snímky z fotoaparátů Leica. Speciální modifikací senzoru s povrchovými mikročočkami se zabraňuje nepříjemným efektům vinětace v rozích snímků. Extrémně tenký skleněný kryt (jen 0,5 mm) zabraňuje nepříjemným odrazům světla při jeho dopadu pod vysokým úhlem. Vysoký kontrast, ostrost a věrná reprodukce barev až do samotných okrajů snímku - to vše je výsledkem dlouhodobého úsilí.

Leica záměrně zavrhla Moiré filtr, který odfiltrovává pryč velmi jemné detaily snímku, aby mohla plně využít vysokých rozlišovacích schopností Leica M objektivů. Jakýkoli Moiré efekt, který by se ve snímku mohl objevit je namísto toho odstraněn až při samotném zpracování obrazových dat v procesoru fotoaparátu.

"Zatímco u mnohých výrobců je běžný krop faktor 1,5 (pro výpočet ohniskové vzdálenosti ekv. 35mm), LEICA M8 používá CCD senzor o rozměrech 18 x 27 mm " říká Rainer Bültert, produktový manažer pro řadu Leica M společnosti Leica Camera AG: "Nízký faktor ohniskové vzdálenosti 1.33 umožňuje využití M objektivů i v digitální řadě Leica M".

Faktor 1.33 znamená, že ekvivalentní ohnisková vzdálenost je mírně prodloužena. V praxi to znamená, že např. objektiv s ohniskem 21 mm bude ekvivalentní ohnisku 28 mm. Spolu s uvedením digitálního fotoaparátu LEICA M8, jsou uvedeny také dva nové širokoúhlé objektivy s rozsahem od 16 do 28 mm. Oba objektivy lze použít na analogových i digitálních fotoaparátech řady M. Nové objektivy jsou charakteristické vysokým optickým výkonem i při plně otevřené cloně.

Objektivy Fotoaparát LEICA M8 může používat v podstatě všechny objektivy řady M vyrobené od roku 1954. Vysoká kompatibilita systému byla uchována i při přechodu z analogového na digitální systém. Dokonce i noví zákazníci, pro které bude LEICA M8 prvním modelem řady M, mohou profitovat z mnoha možností a vysoké fotografické hodnoty, kterou starší výrobky Leica přináší. Vysoká mechanická a optická přesnost výrobků Leica a jedinečné obrazové schopnosti, zejména v současné řadě produktů, znamená, že objektivy Leica M jsou dokonale vhodné pro digitální aplikace. Kritéria na jedinečný výkon, daná např. individuálním nanášením povrchových vrstev na jednotlivé optické členy jsou u výrobků Leica naprosto standardní a není potřeba je specifikovat jako speciální povrchové vrstvy pro "digitální objektivy".

S novým 6-bitovým kódováním na bajonetu objektivu, rozpozná Leica M8 každý jednotlivý objektiv, který je na ni nasazen. Tato informace je pak použita fotoaparátem pro další zdokonalení obrazu např. korekcí umělé vinětace. Z těchto důvodů je typ použitého objektivu také uložen v Exif informaci každého pořízeného snímku. Všechny objektivy vyrobené od 1. července 2006 jsou 6-bitovým kódem vybaveny. Stejně tak je však možné je používat i na klasických fotoaparátech MP nebo M7, a dokonce i na všech modelech vyrobených od roku 1954. Všechny současné objektivy a mnohé starší, lze za poplatek vybavit 6-bitovým kódem, tak aby bylo možné využívat automatické korekce na nové digitální Leica M8. I bez této adaptace jsou všechny starší objektivy plně funkční s novou M8, avšak bez podpory zmíněné softwarové korekce.

Hledáček Systém hledáčku Leica odlišuje fotoaparát LEICA M8 od mnoha ostatních běžných digitálních zrcadlovek na trhu. Činí z něj nástroj profesionálů, kteří jej používají pro každodenní reportáž za dostupného světla, bez nutnosti umělého přisvícení. Fotograf je tak součástí děje a hledáček je jen okénkem k jeho zarámování, k zachycení scény, nálady, okamžiku. Zároveň však vnímá vše, co se děje kolem. Konkrétní okamžik lze vidět, i zachytit v jednom momentě najednou. Výsledkem je jediný, autentický záběr, který neobsahuje nic, co by jen naznačovalo přítomnost fotografa.

Fotograf vnímá objekt v takových světelných podmínkách, ve kterých se skutečně nacházejí a dokonce i za zhoršeného světla umožňuje vysoký jas a kontrast hledáčku přesné zaostřování. Spolu s minimální prodlevou spouště - v digitální i analogové fotografii - to znamená, že fotoaparáty řady Leica M mají jeden z nejrychleji fungujících hledáčkových systémů na světě.

Hledáčky zrcadlových fotoaparátů zaostřují přes objektiv. Přesnost se pak liší podle ohniskové vzdálenosti a intenzity světla, tedy podle typu použitého objektivu. Základem měřícího systému fotoaparátů Leica M je dálkoměr (range finder), jehož výkon je vždy stejný, nezávisle na nasazeném objektivu. Jeho přesnost je tak při krátkých ohniskových vzdálenostech mnohdy vyšší, než u zrcadlových fotoaparátů. Vysoce kontrastní měřící pole uprostřed hledáčku zaručuje rychlé, přesné a bodové zaostření i za špatných světelných podmínek.

Selektor obrazového pole umožňuje fotografům simulovat efekt různých ohnisek objektivů a určit správnou ohniskovou vzdálenost předem, aniž by bylo nutné měnit objektiv. Šest zřetelných světlých rámečků vždy označuje přesné hranice záběru, protože jejich pozice je korigována automatickou kompenzací paralaxy, podle zvoleného nastavení. Všechny ostatní důležité informace jsou zobrazeny také v hledáčku. Tato forma hledáčku je naprosto nenahraditelná pro spontánní, reportážní a neobtěžující fotografii.

Závěrka Elektronicky řízená štěrbinová závěrka s kovovými lamelami, dokáže exponovat rychlostí až 1/8000 sek. Dokonce i za jasného slunného dne si může fotograf pohrát s kompozicí snímku a důrazem na konkrétní části v záběru, použitím plně otevřené clony. Velmi krátké synchronizační časy - až 1/250 sekundy umožní zdůraznění a zaostření konkrétní části objektu za denního světla v kombinaci s bleskem.

Intuitivní ovládání LEICA M8 vede své majitele k tomu, aby se soustředili na snímek, nikoli na ovládání přístroje. Proto jsou základní stavební prvky, které vytváří fotografii, kterými je clona, čas a zaostřování, na prvním místě zdůraznění. Pečlivá péče, mnohaleté zkušenosti a znalosti, jak pracují profesionálové, silně přispělo k vytvoření jednoduchého a intuitivního konceptu ovládání digitálních funkcí M8. Zaměřením se na podstatné, se podařilo vytvořit intuitivní ovládání: ve fotoaparátu M8 byly záměrně vypuštěny mnohé zbytečné a nepodstatné funkce i přebytečné ovládací prvky.

Základem rychlého ovládání všech digitálních funkcí jsou tlačítka přímé volby či kruhové ovladače. Stiskem tlačítka "Set" se na 2,5" LCD obrazovce vyvolá menu pro základní nastavení parametru snímku. V něm lze snadno nastavit parametry, jako: citlivost, korekce expozice, vyvážení bílé, komprese snímku, rozlišení snímku. Do paměti lze uložit dokonce tři takto zvolená nastavení, která jsou využívána nejčastěji.

Tlačítkem menu se aktivuje menu s dlouhodobějšími systémovými nastaveními, jako např. ECI RGB, Adobe ® RGB a sRGB barevné profily. Je to právě zde, kde si může fotograf aktivovat zobrazení snímku hned po jeho pořízení, případně určit dobu, po jakou bude snímek zobrazen. Stejně tak je možné aktivovat zobrazení histogramu a dalších parametrů.

LEICA M8 disponuje také funkcí samospouště, se dvěma časovými prodlevami: 2 a 12 sekund.

Informační displej v levé horní části fotoaparátu ukazuje zbývající kapacitu Li-ion baterie a současně i počet zbývajících snímků na paměťové kartě SD. Tyto dvě důležité informace jsou neustále po ruce, aniž by bylo nutno zapínat LCD obrazovku.

Inovativní technologie blesku Moderní kovová štěrbinová závěrka fotoaparátu LEICA M8 umožňuje synchronizaci blesku s velmi krátkými časy - až do 1/250 sekundy. Nová LEICA M8 navíc zcela poprvé používá novou M-TTL zábleskovou technologii. Těsně před emisí samotného záblesku dochází k emisi měřícího předblesku. TTL měření detekuje světlo odražené od povrchu objektu a určí přesný výkon záblesku, který je zapotřebí ke správné expozici. Jemné dosvícení bleskem za denního světla docílí úchvatných snímků, které vypadají velmi přirozeně, jakoby nasvíceny pouze přirozeným světlem.

S funkcí "Auto Slow Sync" lze použít blesk i v režimu preference clony. Lze tak docílit rovnoměrně nasvíceného pozadí, i když se intenzita kontinuálního světla mění. Pro dosažení správného nasvícení, je použito doplňkového blesku s patřičným výkonem. Podle plánovaného efektu, kterého chce fotograf dosáhnout je možné v režimu preference clony nastavit délku výboje blesku. Tyto parametry lze zadat ručně, nebo je v případě použití objektivů s 6-bitovým kódem nechat spočítat a nastavit automaticky podle pravidla "1/ohnisková vzdálenost = délka záblesku v sekundách".

Kontrola výsledků pomocí tonálního histogramu Jako profesionální fotoaparát, nabízí LEICA M8 RGB tonální histogram. Ten lze snadno vyvolat u kteréhokoli uloženého snímku. Funkci lze spojit také s možností automatického náhledu. Jiným zajímavým prvkem je varovná indikace přeexponovaných míst záběru. Všechny relevantní fotografické expoziční informace a také tzv. "meta data" lze vyvolat na obrazovce pomocí příslušného tlačítka. Díky těmto informacím lze snadno ověřit kvalitu snímku již v momentě a místě, kde byl pořízen.

Použití RAW dat ve formátu DNG ve spojení se software Capture One LE
Profesionální RAW data konvertor Capture One LE zaručuje, že data poskytnutá CCD snímačem a uložená ve formátu Adobe® Digital Negative (DNG), jsou "vyvolána" tím nejlepším možným způsobem. Dohromady s Dánskou společností Phase One, Leica připravila komlexní profil fotoaparátu a adaptovala software ke svým potřebám. Výsledkem jsou optimalizované algoritmy pro digitální zpracování barevného obrazu, jehož výsledkem jsou snímky s nízkou hladinou šumu a zároveň jedinečnou kresbou v detailu. Vyvolání snímků s těmi nejjemnějšími detaily a barevnými přechody z 16 bitového souboru produkovaného CCD senzorem je srovnatelné s kvalitou snímků vzniklých klasickou filmovou cestou, volaných v profesionálních fotolaboratořích. Logické, na kvalitu obrazu, zaměřené funkce a přehledné rozhraní, umožní novým uživatelům rychlé zvládnutí všech důležitých prvků programu Capture One LE.

LEICA DIGITAL CAPTURE LEICA M8 obsahuje speciální software pro dálkové ovládání přístroje pro vědecké účely, nebo při fotografování ve foto studiu. Software umožňuje odpálení fotoaparátu z počítače, přes USB kabel. Obrazová data jsou uložena přímo na pevný disk počítače. Veškerá nastavení prováděná v menu fotoaparátu, jako je např. citlivost ISO apod., lze na dálku nastavit také z počítače.

Materiály, zpracování a rozměry Robustní horní panel a pevná spodní část fotoaparátu, jsou vyfrézovány z jednoho masivního mosazného bloku. Vnitřní část celokovového těla je u fotoaparátů Leica M vyráběna z vysoce odolné hořčíkové slitiny již po mnoho let. Nabíjecí baterie a slot pro SD kartu jsou velmi dobře chráněné pod sundavací spodní částí přístroje. Spodní kryt zároveň zabraňuje nechtěnému vypadnutí baterie, či karty z SD slotu, i když je fotoaparát používán ve velmi náročných a drsných reportážních podmínkách. Tento design řady Leica M, ověřený desetiletími, jen potvrzuje robustnost nového přístroje.

Kompaktní rozměry fotoaparátu LEICA M8 jsou: 138.6mm × 80.2mm × 36.9mm. Jen o několik milimetrů větší, než analogový model LEICA M7. Kromě několika detailů, týkajících se ovládacích prvků, jako je nepřítomnost páčky pro převíjení filmu a kolečka pro zpětné navíjení, je ze předu nová LEICA M8 nerozeznatelná od svých analogových protějšků. Diskrétní vzhled fotoaparátu a nadčasový design, velice oceňovaný zákazníky na celém světě byl samozřejmě zachován.

Montáž fotoaparátů společně s výstupní kontrolou všech mechanických a elektronických součástí je ruční prací zaměstnanců společnosti Leica ve městě Solms. Zákaznický servis Leica udržuje a opravuje fotoaparáty Leica již po několik desítek let a je tak zárukou dlouhodobé investice. V současné době podporuje a tedy i opravuje servisní středisko v Solmsu všechny fotoaparáty vyrobené od roku 1954.

Čištění senzoru: LEICA M8 má speciální funkci pro ruční čištění obrazového senzoru: po zvolení konkrétní položky v menu a aktivaci funkce čištění, dojde k otevření závěrky na dobu očisty snímače. Štíhlý profil fotoaparátu znamená, že senzor je tak mnohem lépe dostupný, než v digitálních zrcadlovkách, kde je snímač usazen až hluboko v těle přístroje.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální bezzrcadlovka (MILC)

Obrazový snímač

Formát snímače 27 x 18 mm
Rozlišení 10,3 Mpx
Rozlišení fotografií 3936x2630, 2952x1972, 1968x1315, 1312x876
Obrazový snímač CCD
Stabilizátor snímače Ne

Nastavení expozice

ISO - minimální citlivost 160
ISO - maximální citlivost 2500

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000

Fotografování

Rychlost sériového snímání 2 sn./s

Hledáček

Typ hledáčku Optický

LCD

Velikost displeje 2,5 "
Rozlišení displeje v bodech 230000

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW

Rozhraní a napájení

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 139 x 80 x 37
Hmotnost 545 g

Ostatní

Značka Leica

Zobrazit popis a parametry