Recenze Leica SL tělo (Typ 601)

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 28. 06. 2016

Hodnocení

Hodnocení

Leica SL je jednoznačně špičkový přístroj. Nabízí vynikající kvalitu fotek hlavně díky skvělým objektivům a nabídka funkcí i ovládání naprosto odpovídají roku 2016 a nárokům profesionálních uživatelů. Všimněte si, že jsem porovnával vždy s profi zrcadlovkami, protože právě velké zrcadlovky tento přístroj svým vzhledem připomíná. Tedy nejen vzhledem, ale také rozměry. A to je asi jediná věc, se kterou jsem měl trochu problém. Leica SL je prostě velká. Když vezmete v úvahu, že se jedná o fullframe kompakt s výměnnými objektivy, najdete hned několik konkurentů s daleko menšími rozměry a dokonce za nižší cenu. To je ale pochopitelné, protože značka Leica není pro každého, co si budeme nalhávat. Leica vždycky byla, je a určitě i bude luxusní zbožím. Je pro náročné uživatele, kteří si kromě perfektní funkčnosti a špičkové kvality potrpí také na design a na tu správnou značku. Když jsem byl před léty na školení v Leica Academy v Německu, vysvětlili nám, že tuhle značku nemůže prodávat jen tak někdo, prodejce si velice pečlivě vybírají, aby se jejich přístroje prodávaly pouze v odpovídajícím prostředí. Když otevírají Leica Store, jsou ideálními sousedy takového obchodu na jedné straně prodejce aut značky Rolls Royce a na druhé straně prodejce hodinek Rollex, protože přesně pro takovouhle klientelu jsou fotoaparáty Leica určeny.

Celkové
hodnocení

90 %


Obrazová kvalita:

95 z 100

Konstrukce a zpracování:

95 z 100

Ovládání:

50 z 100

Funkční výbava:

50 z 100

Poměr cena/výkon:

50 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Rozlišení 24 Mpx
  • Vynikající obrazová kvalita i při slabém světle
  • Fullframe snímač bez low-pass filtru
  • 4K video 30 sn/s
  • Elektronický hledáček s vysokým rozlišením 4,4 Mpx
  • Odolné celokovové tělo
  • Přes redukci možnost připojení všech objektivů Leica
  • Vestavěný GPS a WiFi modul
  • Luxusní design

Co se nám nelíbí

  • Relativně větší rozměry

Představení Leica SL tělo (Typ 601)

Představení Leica SL tělo (Typ 601)

Leica je bez nejmenších pochyb nejtradičnějším výrobcem fotoaparátů. Zabývali a zabývají se především přístroji s průhledovým hledáčkem, dodnes známou modelovou řadou Leica M. Kromě toho má Leica v nabídce také středoformátový přístroj Leica S, což je zrcadlovka designově vycházející z filmové řady zrcadlovek Leica R. Loni byl ale představen zcela nový přístroj s APS-C snímačem a zcela moderním designem – Leica T – který se zcela vymyká jakýmkoliv „tradičním“ tvarům a protože se jednalo o zcela novou modelovou řadu, přišli i s novým bajonetem a novými autofokusovými objektivy. Prozatím posledním přírůstkem je model Leica SL, což je sice také kompakt s výměnnými objektivy, ale vybaven je fullframe snímačem s rozlišením 24 Mpx a elektronickým hledáčkem. Bajonet je stejný jako u modelu Leica T, nicméně přes redukce je možno připojit JAKÝKOLIV objektiv Leica, což z tohoto modelu dělá naprosto univerzální a také naprosto moderní přístroj, který mohou plně využít všichni majitelé jakéhokoliv staršího modelu, pokud jim z jakéhokoliv důvodu přestal vyhovovat.

Konstrukce a zpracování

Tělo přístroje je samozřejmě celokovové a velmi přesně zpracované. Před pár lety jsem měl možnost nahlédnout do výroby v továrně Leica v německém Solmsu. Pokud bych měl své dojmy shrnout do krátké věty, řekl bych, že vysoká cena objektivů a fotoaparátů Leica je opodstatněná, skutečně odpovídá jejich kvalitě a také faktu, že je vše vyrobeno v Německu.

Jak už jsem zmínil, tělo je vybaveno špičkovým elektronickým hledáčkem, který má rozlišení 4,4 Mpx a při focení jsem si vůbec neuvědomoval, že se nekoukám do optického hledáčku profi zrcadlovky, na který jsem léta zvyklý.

Když se bavíme o špičkovém zpracování, musím zmínit velice strohý design, který mi prostě učaroval. Ale na druhou stranu jsem slyšel i názory některých kolegů, že tak ošklivý foťák ještě neviděli. Jak se zdá nedá se zavděčit všem, nicméně faktem zůstává, že se mi přístroj velice dobře držel a neměl jsem nejmenší problémy s nastavováním funkcí.

Ovládání

Na první pohled asi trochu překvapí, že na povrch přístroje nejsou vyvedena skoro žádná tlačítka a i to málo, co máte k dispozici není nijak popsáno. Takže jestli jste také zvyklí fotit každou chvíli s něčím jiným a do ovládání jakéhokoliv přístroje proniknete během pár okamžiků, tady vám to bude trvat o chvilku déle. Ale opravdu jen o chvilku, protože to vlastně není nic složitého. Tlačítkům kolem displeje je vždy přiřazena funkce, která se zobrazuje nejblíže, takže tohle je hračka. Pohyb v menu je snadný díky joysticku, který jinak slouží pro volbu ostřícího bodu.

Tedy ovládání, které na první pohled může leckoho trochu vyděsit, je velice intuitivní a rychlé a neuvěřitelně snadno si na něj zvyknete.

Funkční výbava

Jestli hledáte klasické režimy nastavení expozice (P, A, S a M), samozřejmě je najdete, ale nečekejte žádné scénické režimy, Leica SL je pro zkušené fotografy. Přesněji řečeno nejenom pro fotografy…  Je to prostě přístroj, který vás nebude omezovat snad vůbec v ničem, pokud jste zvyklí na výkonné zrcadlovky.

O hledáčku už řeč byla, o ovládání také. Rychlost ostření je údajně nejrychlejší ve své třídě (tedy fullframe kompakty s výměnnými objektivy), to jsem sice neporovnával, ale zároveň jsem si nevšiml žádného zpomalení oproti zrcadlovkám. Problém tedy není ani rychlý pohyb dokonce ani za horšího světla, takže si rozhodně nekupujete přístroj, který by byl vhodný například především do studia, nebo na krajinu. Nemusíte se obávat skutečně žádné situace, ať je statická, nebo naopak velice rychlá.

V dnešní době stále ještě ne úplně běžný GPS a WiFi modul zde ale na rozdíl od výkonnějších zrcadlovek najdete. WiFi jsem nezkoušel, ale přesnost GPS mě potěšila, skutečná pozice od té zaznamenané se většinou lišila maximálně o pár metrů. Dokonce ani nebyl problém s nějak zvýšenou spotřebou energie – patrně i proto, že je akumulátor poměrně velký a silný. To je u bezzrcadlovek velice důležité, protože mají oproti zrcadlovkám daleko větší spotřebu. Jak o tom tak přemýšlím, tak je Leica SL asi první bezzrcadlovka, u které jsem akumulátor nijak neřešil, jeho kapacita mě nijak neomezovala.

Nesmím zapomenout na video, to můžete natáčet v rozlišení 4K frekvencí 30 sn/s a pokud chcete, můžete ho dokonce zaznamenávat přes HDMI na externí rekordér v maximální možné kvalitě. A jestli to s natáčením myslíte skutečně vážně a jste vybaveni profesionálními filmařskými objektivy s PL bajonetem, stačí pouze dokoupit vhodný adaptér… Natáčení Full HD videa je dnes už samozřejmostí, ale jistě potěší i možnost natáčení zpomalených záběrů frekvencí 120 sn/s.

Obrazová kvalita

O kvalitě obrazu se nejlépe přesvědčíte na ukázkových snímcích. Moc komentářů k tomu není potřeba. Na dokonalosti kresby se podílí samozřejmě špičková optika, o kterou nemá Leica nejmenší nouzi. Ale také absence low-pass filtru. Díky tomu je dosaženo lepší ostrosti, ale na druhou stranu může hrozit vznik moiré. Jak si ale můžete ověřit na ukázkách, v reálném světě to není žádný problém.

Velice mě potěšil výkon při nastavení vysokých citlivostí, protože ostrost kresby není znehodnocena příliš vysokou redukcí šumu. Tedy na vysokých ISO šum samozřejmě najdete, ale je monochromatický a v žádném případě se nedá říci, že by byl rušivý. Dokonce mi docela připomínal zrno, s jakým jsme se mohli v minulosti setkávat u citlivých filmů…

Když jsem porovnával výsledky vyvolané z RAWu s JPEGy přímo z foťáku, musím říci, že s celkovou kvalitou JPEGu nijak moc spokojen nejsem. Z Nikonu jsem zvyklý, že i JPEGy jsou perfektní a z RAWu dostanu ještě mnohem víc. Tady z RAWu dostanete také neuvěřitelně mnoho, ale porovnání s JPEGem je pak o to horší. Jinými slovy: JPEG není nic moc, je možná až příliš kontrastní, čímž trpí kresba ve stínech i ve světlech. Výrazně horší je i ostrost.

Tedy chcete-li Leicu SL využít opravdu naplno, zapomeňte na JPEG a foťte do RAWu, přesněji zde přímo do DNG. To je totiž formát vyvinutý firmou Adobe a je tedy otevřený. Snímky jsem bez problémů zpracovával v českém Zoneru.

Závěr

Leica SL je jednoznačně špičkový přístroj. Nabízí vynikající kvalitu fotek hlavně díky skvělým objektivům a nabídka funkcí i ovládání naprosto odpovídají roku 2016 a nárokům profesionálních uživatelů.

Všimněte si, že jsem porovnával vždy s profi zrcadlovkami, protože právě velké zrcadlovky tento přístroj svým vzhledem připomíná. Tedy nejen vzhledem, ale také rozměry. A to je asi jediná věc, se kterou jsem měl trochu problém.

Leica SL je prostě velká. Když vezmete v úvahu, že se jedná o fullframe kompakt s výměnnými objektivy, najdete hned několik konkurentů s daleko menšími rozměry a dokonce za nižší cenu. To je ale pochopitelné, protože značka Leica není pro každého, co si budeme nalhávat.

Leica vždycky byla, je a určitě i bude luxusní zbožím. Je pro náročné uživatele, kteří si kromě perfektní funkčnosti a špičkové kvality potrpí také na design a na tu správnou značku. Když jsem byl před léty na školení v Leica Academy v Německu, vysvětlili nám, že tuhle značku nemůže prodávat jen tak někdo, prodejce si velice pečlivě vybírají, aby se jejich přístroje prodávaly pouze v odpovídajícím prostředí. Když otevírají Leica Store, jsou ideálními sousedy takového obchodu na jedné straně prodejce aut značky Rolls Royce a na druhé straně prodejce hodinek Rollex, protože přesně pro takovouhle klientelu jsou fotoaparáty Leica určeny.

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Popis a parametry

Popis a parametry

Leica SL tělo (Typ 601) je plnoformátový profesionální fotoaparát typu CSC ( kompakt s výměnným objektivem ) vybavený 24Mpx CMOS snímačem a procesorem Leica Maestro II díky kterému zvládne nahrávat i DCI 4K video ( V-Log L Gamma ) a sekvenční snímání až 11sn./s. při plném rozlišení. Mezi další přednosti patří určitě SXGA 4,4Mpx hledáček, 3" LCD dotykový displej, integrovaný Wi-Fi a GPS modul, ISO 50-50000 a utěsnění vůči prachu a stříkající vodě. Kompatibilní s objektivy Leica T / L .

Leica SL tělo (Typ 601) | Megapixel
 


Fotoaparát je vybaven 24MPx full frame CMOS snímačem, který může fotit také v APS-C režimu v rozlišení lehce přes 10 megapixelů. Nemá low-pass filtr pro vyšší ostrost snímků. Snímky je možné ukládat ve formátu JPEG nebo 14bitových RAWech (DNG soubory). Buffer má velkou kapacitu 2 GB, pojme 33 RAWů nebo 30 RAW+JPEG. O zpracovávání obrazu se stará procesor Leica Maestro II. Sekvenční snímání má nabídnout rychlosti 4, 7 nebo dokonce 11 fps. K ostření je využita detekce kontrastu. Přesto slibuje nejrychlejší ostření na světě ve své kategorii (full frame CSC). Např. u telezoomu 90-280mm hovoří o přeostření z nekonečna na minimum za pouhých 110 milisekund. Nechybí ani manuální ostření včetně focus peakingu.

Leica SL tělo (Typ 601) | Megapixel

Samozřejmostí je automatika, priorita clony, času i manuál. Citlivost mohou být nastaveny od ISO 50 do ISO 50000. Expoziční časy mohou být od 1/8000 sekundy do 60 sekund, bulb režim má maximum 30 minut. Korekce expozice poskytne rozmezí od -3 EV do +3 EV, najdete tu i expoziční bracketing s možností vyfotit 3, 5 nebo 7 snímků s rozdíly 1 až 3 EV, včetně možnosti přímého skládání HDR snímků. Synchronizační čas blesku je 1/250 sekundy.

LeicaSL604 | Megapixel

Leica SL se nezalekne ani videosekvencí. Podporuje 4K video 4096×2160 pixelů při 24p, případně 3840×2160 pixelů při 25p a 30p. Full HD rozlišení 1920×1080 pixelů je podporováno při snímkovacích frekvencích 24, 25, 30, 50, 60, 100 a dokonce i 120p. Videa pořizuje při 8bitové barevné hloubce (4:2:0 při ukládání na SD kartu), ale HDMI výstupzvládne dokonce kódování 4:2:2 s 10bitovou barevnou hloubkou. Podporována je funkce V-Log L, stereo mikrofon lze nahradit externím mikrofonem přes 3,5mm jack. Videa lze ukládat ve formátu MOV nebo MP4. Fotoaparát disponuje Wi-Fi rozhraním IEEE 802.11b/g/n a zabudovaným GPS modulem

LeicaSL2 | Megapixel

Hodně zajímavý je elektronický hledáček EyeRes. Ten má velkou 0,66" úhlopříčku a rekordní rozlišení 4,4 milionu bodů (patrně rozlišení 1400×1050 pixelů). Zvětšení hledáčku činí 0,8×, čímž rovněž překonává snad všechny dnešní fotoaparáty. Samozřejmostí je automatické přepínání mezi displejem a EVF. Leica SL je vybavena dvěma sloty pro SDHC/SDXC karty. Ten první podporuje dokonce typ UHS-II s přenosovou rychlostí do 100 MB/s, druhý pak UHS-I s rychlostí do 30 MB/s.

Závěrka fotoaparátu byla testována na 200 tisíc cyklů, tělo je vyrobeno z hliníku. Leica SL je utěsněna, měla by tedy být odolná vůči prachu a vlhkosti. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor s napětím 8,4 V a kapacitou 1860 mAh. Vydržet má na pořízení 400 snímků na jedno nabití. Vzadu je použit 2,95" LED displej s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Displej je dotykový a nabídne 170° pozorovací úhly. Nahoře je ještě stavový displej s 1,28" úhlopříčkou a rozlišením 128×128 pixelů. Jeho pozorovací úhly činí 120°.

Fotoaparát je vybaven USB 3.0 rozhraním, nechybí ani již zmiňované HDMI typu A a port pro dálkové ovládání. Se softwarem Leica Image Shuttle je možné fotoaparát ovládat vzdáleně i přes PC. Fotoaparát měří 147×104×39 mm a prázdné tělo váží 771 gramů. S baterií pak hmotnost vzroste na 847 gramů. 

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení snímače 24 Mpx
Rozlišení fotografií 6000x4000
Technologie snímače CMOS
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 36x24
Crop faktor 1 x

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru Leica Maestro II

Objektiv

Typ bajonetu L mount
Stabilizátor obrazu Ne

Ostření

Počet AF bodů 529
Pomocné světlo AF Ano

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 3:2
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Rozsah korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV, ± 3 EV po 1/2 EV
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 50000
Rychlost sériového snímání 11 sn./s
Panorama Ne
HDR Ne
Datové razítko Ne
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
Bracketing Ano
Scénické režimy Ano

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 4400000
Dioptrická korekce -4 až +2
Zvětšení hledáčku 0,8 x

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ne
Stavový displej Ano

Blesk

Synchronizační čas blesku 1/250
Korekce expozice blesku ± 3 EV po 1/3 EV, ± 3 EV po 1/2 EV
Sáňky pro externí blesk Ano
Dálkové řízení extreního blesku Ne
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ne
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Formáty souborů JPEG, RAW
Maximální rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát MPEG-4
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 30 sn./s

Obecné

Podle použití Poloprofesionální, Profesionální

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 400 snímků
Rozhraní USB, HDMI, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon
Způsoby napájení Akumulátor
Typ baterie BP-SCL4 pro Leica

Fyzikální specifikace

Materiál Hořčík, Plast
Rozměry v mm 147 x 104 x 39
Hmotnost 847 g
Barva černá
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD

Ostatní

Číslo produktu 10850
Příslušenství v balení baterie, nabíječka, krytka těla, popruh, usb micro kabel, utěrka
Značka Leica
Typ produktu Bezzrcadlovka

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 90 %
Obrazová kvalita 95 %
Konstrukce a zpracování 95 %
Ovládání 50 %
Funkční výbava 50 %
Poměr cena/výkon 50 %

Bezdrátové sítě

GPS Ano
Wi-Fi Ano

Zobrazit popis a parametry