Recenze Leica V-LUX (Typ 114)

Zpět na detail

Jiří Vacek

Recenzoval:
Jiří Vacek Další recenze

Leica V-LUX (Typ 114) máme na dotaz za 29 990 Kč
Koupit

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Robustní tělo
  • Citlivé ovládání zoomu
  • Světelnost od f2,8
  • Velký rozsah zoomu
  • Mnoho možností nastavení
  • Video ve 4K
  • Rychlost ostření
  • Výdrž baterie

Co se nám nelíbí

  • Kvalita obrazu při vyšších citlivostech

Nahoru

Ukázkové video z Leica V-LUX (Typ 114)

Nahoru

Představení Leica V-LUX (Typ 114)

Ačkoli je nová Leica V-Lux (typ 114) kopií Panasonicu Lumix FZ1000, věřím, že si své příznivce najde, samotný FZ1000 je totiž vynikající přístroj a s obrazovými algoritmy Leicy nemůže než být ještě lepší.

 

Vzhled a ovládání

Tělo Leicy V-Lux se nápadně podobá Panasoniců GH3 nebo GH4. Stejně dobře se drží a stejně tak na levé straně naleznete otočný olič režimů fotografování. Jen tady tělo není vyrobeno z hliníku, ale z plastu a nad spouští je tlačítek méně, nicméně i tak si můžete nastavit vše potřebné, neboť typ 114 oplývá 5 programovatelnými tlačítky. Ergonomie je v kombinaci s hlubokým gripem úžasná. Stejně tak dosah všech tlačítek. Malou výtku bych měl jen k roleru, který má při otáčení nepříjemný plastový chod. Tělo fotoaparátu je sice plastové, ale z přední i boční strany je potaženo příjemnou gumou. Tělo objektivu je z kovových materiálů.

 

Z přední strany je dominantou právě tento objektiv na kterém jsou na levé straně umístěny dva přepínače. Jeden slouží k zapnutí nebo vypnutí optické stabilizace a druhý přepínač slouží k přepínání kroužku na objektivu, který může sloužit buď jako zoom nebo nebo pro manuální ostření. Dalším významným prvkem je levý otočný volič, kterým volíme režimy focení jako sekvenční snímání, kompenzační vějíř a samospoušť. Všimnout si můžete také velmi kvalitního hledáčku, který dosahuje téměř 2,36 megapixelu rozlišení. Výklopný displej má rozlišení 921 tisíc pixelů a pro některé možná bude překvapení, protože displej není dotykový. Musím říct, že v praxi to vůbec nevadí, fotoaparát se dobře ovládal i bez nutnosti ťukání na displej i když se přiznám, že jsem si do displeje dloubl, abych zjistil, zda pod dotykem nějakou funkci neskrývá. Nad hledáčkem je umístěna dvojice mikrofonů a vedle jsou to sáňky na externí blesk. Na hledáčku z boční strany je umístěno tlačítko pro vyklopení interního blesku a kolečko s korekcí dioptrií.

 

Prostor pro akumulátor a paměťovou kartu se nachází ve spodní části a vedle je to závit pro upevnění kompaktu FZ 1000 na stativ. Celkový dojem z kvality těla přístroje mám kladný. Tělo vypadá opravdově, luxusně a použití plastu na první pohled ani potěžkání  v ruce rozhodně nepoznáte, neboť tento drobeček váží kvůli kvalitnímu objektivu plných 831 gramů. To je hodně, ale zase si sebou nesete 16 násobný optický zoom, a tak v poměru možností, které máte s tím přístrojem k dispozici je váha poměrně zanedbatelná. Málem bych zapomněl na páčku, která je umístěna na zadní straně na palci a která umožní přepínaní mezi ostřícími režimy. K dispozici jsou režimy single zaostření, kontinuálního ostření a plného manuálního ostření při kterém je velmi užitečná funkce focus peaking a také zvětšení náhledu místa kam ostříte. Nad páčkou se nachází tlačítko zámku expozice.  

 

Uživatelé zrcadlovek nebudou mít s ovládáním Leicy V-Lux žádný problém. Možná malinko náročnější bude pro ty, kdo přecházejí z obyčejného kompaktu. To ne však z důvodu nepřehledného ovládání, ale spíše z důvodu mnoha funkcí, které tento přístroj nabízí. Osobně si cením možnost ipřeprogramovat všech 5 funkčních tlačítek, přičemž je na výběr z více jak 50 funkcí z kterých si můžete jednu vybrat a tlačítku přidělit. Zde mi ale třeba chybí korekce expozice, kterou bych si naprogramoval na tlačítko Fn1, což by v kombinaci s rolerem na palci bylo výborné. To jsou ale jen drobnosti, které člověk nevyžaduje, spíše by potěšily.

 

Hardwarová výbava

Trochu unikátní je objektiv, který nabízí rozsah ohnisek po přepočtu na 35mm kinofilm od 25mm do 400mm, což jsou velice slušné hodnoty.Ještě lepší je však světelnost. Hodnota začíná na f2,8 na nejkratším ohnisku a končí na f4,0, což vůbec není špatné, ale především jde o to, že takový objektiv můžete bez problémů po celém ohnisku využit v praxi i za horších světelných podmínek a to je velké plus.K objektivu ještě dodám, že jsem byl mile překvapen plynulou změnu ohniska při otáčení kroužkem na objektivu. U širších ohnisek jsem mohl posouvat dokonce o milimetry, na delších už to bylo o cca 10 mm. Páčkou u spouště takového detailního posuvu nedosáhnete, a tak si cením možnosti nastavovat toto na objektivu. Druhým velkým plusem, který se pozitivně projeví v praxi je jednopalcový snímač. Dle mého názoru se Leica Panasonic chtěli trochu vyrovnat modelu Sony RX 10, který nabízí stejně velký snímač CMOS technologie. Ale i kdyby to tak nebylo, myslím, že fotoaparát takového druhu si prostě větší snímač zaslouží, Rozlišení snímače je 20.1 MPx a dle mého názoru je tato hodnota více než dostatečná. Jsem moc rád, že se nekoná marketingová honička za megapixely. Na jednopalcový snímač je takový počet pixelů naprosto dostačující.  Perfektní je také hledáček. Líbí se mi jeho odezva, ale především je dostatečně velký, takže se nedíváte do malého kukátka ale máte luxusní rozhled. Stejně tak barvy v hledáčku jsou věrohodné, obraz ostrý. Maximální spokojenost. V tomto směru bych řekl, že jsem spokojen podobně jako u modelu Olympus OMD E-M1, který má hledáček na podobně kvalitní úrovni.

 

Výklopný displej má rozlišení 921 tisíc pixelů a je moc prima, že jej lze libovolně otáčet. Kontrast na přímém slunci byl slušný, avšak i přesto jsem dal raději přednost hledáčku. Do hardwarové výbavy počítáme i Wi-Fi, kterou jsem v praxi netestovalí. Vrátil bych se ale k věcem, které v technických parametrech nenajdete a to je rychlost ostření. Ta je za dobrých světelných podmínek obdivuhodně rychlá. Jen na makro je někdy s přesností na štíru ale jinak jsem byl maximálně spokojen. Ostření probíhalo rychle na všechna ohniska. Postrádal jsem po celou dobu druhý roler abych si mohl nezávisle nastavit čas a clonu než jsem objevil, že roler, který je umístěn na palci lze zmáčknout a tím přepnout ovládání clony a času. V režimu priority clony nebo času slouží pak kolečko když jej stisknete ke korekci expozice. Leica V-Lux má mechanickou i elektronickou závěrku. Můžete si manuálně nastavit a v případě automatu si volí přístroj závěrku sám.

 

Fotografovat lze v režimech PASM, ale k dispozici jsou i 2 uživatelské režimy C1 a C2, kterými můžete vyvolat uložené nastavení.Na voliči také najdete režim pro nahrávání videa. K dispozici jsou také scénické režimy, kterých je 25 a z kterých si vybere opravdu každý. Pokud fotografie pořízené tímto přístrojem již nechcete upravovat, ale současně chcete aby měli jiný než běžný charakter můžete použít efektové filtry.  Dohromady 22 různých efektů s kterými si opravdu vyhrajete. Obzvláště povedené jsou efekty monochormatické, které můžete nastavit v různých odstínech. Automatika je značena jako jsme u Panasonicu zvyklí, tedy iA. Inteligentní automatika rozpozná dané scény a podle toho provede nastavení.

 

Nyní se již dostávám pomalu k videu, protože možná to vás zajímá na modelu FZ1000 nejvíce. Jak jsem již nakousl na začátku umí model FZ1000 nahrávat videa ve 4K rozlišení, což znamená záznam v rozlišení 3840 x 2160 obrazových pixelů  při rychlosti 25 snímků za sekundu v progresivním formátu. Datový tok je v tomto případě 100Mbps, což jsou skutečně dost velká data, která si nárokují rychlou kartu. Ještě upřesním, že videa 4K nelze nahrávat v AVCHD formátu, ale pouze v MP4. Pro záznam ve 4K si připravte hodně rychlou kartu minimálně 45MB/s. zkoušel jsem to s pomalejší kartou a cca po 10 sekundách záznamu došlo z důvodu nedostačující rychlosti zápisu dat na kartu k ukončení záznamu. Nahrávat samozřejmě lze i v klasickém Full HD rozlišení, které je stále pro většinu lidí naprosto dostačující, protože 4K zobrazovače nejsou doposud příliš rozšířené. Nejvyšší kvality dosáhnete nastavením videa do formátu AVCHD, Full HD rozlišení, 50P snímků za sekundu s datovým tokem 28Mb za sekundu.

 

Velmi jsem byl spokojen také s výdrží baterie. Během testu jsem fotoaparát neustále zapínal zoomoval, brouzdal v menu a pořídil jsem cca 100 snímků a nějaká videa s celkovou délkou do 5 minut. Baterii jsem nabil do plné kapacity před focením. Po skončení testování neubylo z baterie zhola nic - tedy aspoň dle ukazatele, takže soudím, že dobrých 400 snímků by mohla baterie na jedno nabití vydržet a to není špatná hodnota. Výrobce uvádí výdrž 360 snímků a v tomto případě to vidím jako skutečně reálnou hodnotu.Ale dost záleží na podmínkách i teplotě. V zimě bude výdrž klidně jen poloviční.  

 

Fotografický výstup

Co oceňuji je věrohodné podání barev a rozostřené pozadí, i když je na něm vidět digitální práce. Také detaily jsou v pořádku a ostrost zejména širokoúhlým snímkům nechybí. Na nejdelším ohnisku se lehce vytrácí smysl pro detail. Avšak na širším ohnisku umí vykreslovat fotoaparát velice hezky. Fotil jsem za přímého slunečního světla a některé snímky byly přeexponované. Záměrně jsem jsem korekci expozice neupravoval, abych se pak na výsledky mohl podívat v počítači. Celkově jsem byl s kvalitou snímků spokojen. S citlivostí za horších světelných podmínek si však příliš nevyhraje, protože i přes podporu ISO 12800 je citlivost snesitelná na maximální hodnotu ISO 1600 a pokud byste byli hodně tolerantní, tak na ISO 3200. Vyšší citlivosti bohužel nepřidávají jen šum, který by ani tak nevadil, ale úplně snímek “patlají”, což už není příliš použitelné ani při menší velikosti obrázku. Čekal jsem od 1 palcového snímače trochu více. Pokud bych měl v tomto směru porovnat s modelem od Sony RX 10, tak Sony dosahuje lepších výsledků na stejnou citlivost. To mě docela mrzí, protože jinak je to vynikající fotoaparát, který nadchne nejen příznivce focení ale také nahrávání videa.  

 

Video, byť jsem nemohl řádně otestovat 4K ale testoval jsem “jen” Full HD ve vysokém toku je na výborné úrovni. Moc se mi líbí především kvalita a čistota obrazu bez rušivých artefaktů. Také při zoomování probíhalo přeostřování poměrně rychle, takže v tomto směru vás určitě typ 114 brzdit nebude.


Závěr

Leica V-Lux je úžasný fotoaparát, který kloubí především velký zoom, velký snímač, skvělou světelnost, rychlé ostření, bezvadný hledáček v jeden kompaktní ultrazoom s třešničkou na pomyslném dortu v podobě pořizování 4K videa. Radost z něj kalí jen horší podání snímků se zvýšenou citlivostí. Pokud bych často fotil na vyšší citlivosti, sáhl bych po modelu Sony RX 10, který však zdaleka nemá tak dobrý hledáček jako Leica V-Lux.

 

Nahoru

Parametry

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Kompakt
Podle použití: Ultrazoom
 
Obrazový snímač
Formát snímače: 1" / CX
Rozlišení: 20,9 Mpx
Obrazový snímač: MOS
Poměr stran snímku: 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Stabilizátor snímače: Ano
Velikost snímače (mm): 13.2 x 8.8
 
Objektiv
Optický zoom: 16 x
Digitální zoom: 4
Minimální ohnisková vzdálenost: 25 mm
Maximální ohnisková vzdálenost: 400 mm
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F): 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F): 4
Typ stabilizátoru: Mechanický, Optický
Stabilizátor optický: Ano
3D objektiv: Ne
 
Zaostřování
Makro od: 3 cm
Počet AF bodů: 49
Pomocné světlo AF: Ano
Manuální ostření: Ano
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Bodové, Středové, Zónové
Korekce expozice: ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost: 125
ISO - maximální citlivost: 12500
 
Závěrka
Nejdelší expoziční čas: 60
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
 
Fotografování
Expoziční režimy: A (Av), Auto, M, P, S (Tv)
Panorama: Ano
HDR: Ano
 
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Rozlišení hledáčku: 2,359
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 920000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ne
Výklopný displej: Ano
 
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Dosah vestavěného blesku: 13,41 m
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
 
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: MP4
Rozlišení videa: 4K (3840x2160)
Audiozáznam: Ano
Zvuková poznámka: Ano
Velikost interní paměti: 87 MB
Zoom při videu: Ano
Integrovaný GPS: Ne
Video formát: AVCHD, MPEG-4
Stereo zvuk: Ano
Snímková frekvence u videa: 25 sn./s
 
Obecné
České menu: Ano
 
Rozhraní a napájení
Wi-Fi: Ano
Nabíječka a akumulátor v ceně: Ano
Rozhraní: HDMI, USB
Typ akumulátoru: BP-DC12-E
Způsoby napájení: Akumulátor
 
Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 137.2 x 99.1 x 132.1
Hmotnost: 831 g
Barva: černá
Vodotěsnost: Ne
 
Ostatní
Značka: Leica
 
Filtry
Průměr filtru: 62 mm

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Leica V-LUX (Typ 114)

Leica V-LUX (Typ 114) Leica V-LUX (Typ 114) máme na dotaz za 29 990 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím