Lens hood – sluneční clona

Kovový nebo plastový prvek, který se nasazuje na přední člen objektivu a stíní ho před parazitním bočním světlem, které může na fotografii způsobovat odrazy, reflexy, závoje, duchy nebo snížení kontrastu.

Použití sluneční slony se doporučuje vždy, kdy je to možné, protože její použití může výrazně zvýšit celkový kontrast snímků a zabránit parazitnímu světlu. Sluneční clona navíc slouží jako primární mechanická ochrana předního optického členu při nárazu nebo proti poškrábání.
Nejúčinnější jsou sluneční clony, které kopírují tvar snímače, tedy obdélníkové. Ty se ale dají použít jen na objektivech s pevnou ohniskovou vzdáleností. U zoomových objektivů se proto používají speciálně tvarované clony, aby byl jejich účinek pokud možno maximální. Ty nelze použít na objektivech s předním otočným členem. Pro ty existuje pouze clona s rovným okrajem. Clony se nasazují na bajonet, nebo do závitu objektivu a každý objektiv má svůj konkrétní model clony.

Komentáře

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.