Magazín

Fotoporadna

Letní focení s objektivy Sigma

Tomáš KivaderVydáno: 26. 7. 2022 v 10:55 • Rubrika: Fotoporadna

Letní focení s objektivy Sigma

Léto je v plném proudu, mnozí z vás mají dovolenou stále ještě před sebou, takže si možná kladete otázku, jakým objektivem či objektivy se vybavit? Ač je tato otázka poměrně prostá, abyste na ni našli odpověď, je potřeba se zamyslet nad několika věcmi. Co budete fotit? Máte vyhraněný jeden žánr, nebo rádi fotíte rozmanité motivy? Kolik prostoru na foťák s objektivy máte? Povezete si celý fotobatoh nebo jen jedno tělo a jedno sklo? A v neposlední řadě, kam vůbec pojedete?

Obsah

V našem článku se podíváme na to, jaké typy objektivů nejvíce využijete na různých místech podle toho, kam se v létě vypravíte.

Co si vzít k moři?

Rádi bychom se vyhnuli stereotypizaci, ale stejně je dovolená u moře pravděpodobně nejoblíbenější český způsob trávení dovolené. Nemůžeme tedy začít ničím jiným.

Co budete pravděpodobně fotit:

 • reportáž a rodinou fotku
 • krajinu
 • street

Objektivy Sigma | Megapixel

Za předpokladu, že jedete na dovolenou bez primárního cíle fotit, budete si nejspíš chtít vzít jen lehký a kompaktní set. Proto se podíváme spíše na menší objektivy.

První žánr, který je dobré vzít v úvahu je rozhodně reportážní fotka případně nějaké rodinné portréty. Na to se vám budou perfektně hodit univerzálnější zoomy s dobrou světelností, jakými jsou Sigma 28-70 mm f/2,8 DG DN (ideální pro full-frame) nebo Sigma 18-50 mm f/2,8 DC DN (vhodný pro APS-C). Tyto objektivy vám díky cloně f/2,8 dovolí fotit i v pozdějších večerních hodinách a umožní snadno oddělit objekty od pozadí.

Na dovolené u moře, ať už je to ve Středozemí nebo na pobřeží Islandu, snad nikdo neodolá focení krajiny. Perfektně vám k tomu poslouží Sigma 16 mm f/1,4 DC DN Contemporary určená pro APS-C (Sony, Fujifilm) a MFT přístroje. Díky nízké cloně lze objektiv využít i na zbylé dva již zmíněné žánry (reportáž a street).

Pokud si však během procházek po okolních městech a vesnicích raději držíte od lidí delší odstup, můžete sáhnout po objektivu Sigma 56 mm f/1,4 DC DN Contemporary, který opět pořídíte na tytéž bajonety.

Co si vzít na výlet do přírody?

Nemusíte být zrovna tramp a strávit v lese několik dní v kuse, ale bez výletů po přírodě u nás i v zahraničí si léto nedovedeme představit.

Co budete pravděpodobně fotit:

 • wildlife
 • makro
 • krajinu

Sigma 150-600 mm f/5,0-6,3 DG OS HSM Contemporary pro Nikon | Megapixel

Na výletě do lesa či k rybníku se vám může naskytnout příležitost fotit mnoho zástupců naší fauny. Pro takové situace nejvíce využijete delší ohniska od 200 mm dál. Můžete tak vybírat z dlouhých zoomů, kterými jsou Sigma 150-600 mm f/5,0-6,3 DG DN OS Sports, nebo její lehčí verze Sigma 150-600 mm f/5,0-6,3 DG OS HSM Contemporary. V případě, že by na vás byly oba objektivy velké a těžké, lze vybrat kratší, ale zato kompaktnější objektiv Sigma 100-400 mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary. Všechny dokáží v závislosti na crop faktoru vašeho fotoaparátu zvířata přiblížit, aniž byste je rušili.

Během vycházky se může stát, že vás vyruší nějaký hmyz. Mnozí z nás si ale i tyto organismy rádi vyfotí. Na větší bezobratlé vám postačí výše zmíněné teleobjektivy, pokud ale narazíte na menší zástupce, uvítáte makro objektivy, jako je Sigma 105 mm f/2,8 EX DG OS HSM MACRO či Sigma 70 mm f/2,8 DG Macro Art. Oba dokáží zvětšení až 1:1, takže i drobný hmyz krásně zaznamenáte. Nemusíte samozřejmě fotit jen živočichy, ale posvítit si můžete i na rostliny, houby a další organismy.

Třetí žánr, který nelze v přírodě opomenout je focení krajiny. Oproti tipu k moři, kde hraje velkou roli co nejmenší hmotnost a velikost, na výletech po přírodě byste mohli uvítat větší širokoúhlý zoom Sigma 14-24 mm f/2,8 DG HSM Art, díky němuž můžete fotit krajiny jako z pohlednic.

Co si vzít pod stan?

Ačkoliv se tato kategorie může dosti překrývat s předchozí, tak se při stanování lze snadněji dostat k některým žánrům, na které se spoustě lidí normálně v přírodě čekat nechce - příkladem může být focení hvězdné oblohy. Navíc pokud se i se stanem vydáte pěšky dál než jen k autu a tím do kempu, bude roli opět hrát kompaktnost fotovýbavy.

Co budete pravděpodobně fotit:

 • krajinu
 • astro
 • wildlife

Sigma 14 mm f/1,8 DG HSM Art pro Canon | Megapixel

V tomto případě jsme na focení krajin vybrali jeden z nejuniverzálnějších objektivů vůbec. Jedná se o Sigmu 24-105 mm f/4 DG OS HSM Art. Není ho tedy potřeba využívat ryze na krajinářství, můžete s ním fotit celou dovolenou bez potřeby výměny.

Tento objektiv ale může být pro leckoho málo široký. V takovém případě se dá sáhnout například směrem k Sigmě 14 mm f/1,8 DG HSM Art. Toto sklo je navíc excelentní pro fotografování noční oblohy. Díky širokému ohnisku vám dovolí fotit dlouhé expozice bez rozmazání hvězd a nízká clona zase umožní použít nízkou hodnotu ISO.

Ať už budete v kempu nebo v divočině, můžete pár metrů od stanu zahlédnout nejedno zvíře. V rámci univerzálnosti a menších rozměrů tak můžete vybrat objektiv Sigma 70-200 mm f/2,8, DG OS HSM Sports. Ten opět nabízí mnohem širší využití než jen na wildlife. Uplatnění najde od portrétů, přes reportáž až po užší záběry krajiny.

Co si vzít na svatbu?

Svatební sezóna je v létě plná příležitostí. Možná jste na nějakou pozvaní buď jako host nebo dokonce jako fotograf. Ale i jako host si můžete přinést fotoaparát a pořídit plno unikátních záběrů a momentek.

Co budete pravděpodobně fotit:

 • reportáž
 • portréty
 • makro

Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN Art pro L-Mount | Megapixel

Pro účely focení na svatbě jsme vybrali univerzální zoomy, oproti podobným objektivům k moři jsme ale nebrali v potaz velikost a váhu. Pro full-framová těla nelze zmínit nic jiného než Sigmu 24-70 mm f/2,8 DG DN Art. Pro APS-C lze sáhnout po objektivu s kratším rozsahem, ale úžasnou světelností, kterým je Sigma 18-35 mm f/1,8 DC HSM Art. V obou případech vám skla umožní separovat pozadí od fotografovaného subjektu. Rozsah ohnisek u druhého z nich může být trochu svazující, ale pořád máte univerzálnější objektiv než u pevných ohnisek.

Čímž se dostáváme k focení portrétů, kde budou naopak pevné objektivy první volbou. Nepotřebujete být tolik pohotoví, zato můžete ocenit nižší clony a často i ostřejší kresbu. Skvělou volbou bude například Sigma 85 mm f/1,4 DG HSM Art.

Na svatbě přijdete překvapivě často do styku s focením makra. Kromě prstýnků, můžete fotit drobné detaily na výzdobě stolů, na květinách a tak dále. Proto můžete využít makro objektivy, například Sigma 70 mm f/2,8 DG Macro Art. Kromě focení drobných předmětů ho lze využít i například na portréty.


Foto: Marta Hlavicová / objektiv Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM Art pro Nikon

Co si vzít na vlogování?

Letní zážitky nemusíte samozřejmě pouze fotografovat. Z výletu či dovolené si můžete rovněž přivést videa, ze kterých sestříháte například vlog. Pro natáčení videí se dá samozřejmě využít plná škála objektivů.

Sigma 24 mm f/2 DG DN Contemporary pro Sony E | Megapixel

Existují ale některé, s nimiž je natáčení snazší než s ostatními. Mezi ty bez pochyby patří řada objektivů vybavená ozubenými prstenci vhodnými pro manuální zaostřování nebo systém followfocusu na stabilizátorech - Sigma 24 mm f/2 DG DN Contemporary, Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary, Sigma 45 mm f/2,8 DG DN Contemporary. Případně můžete využít pořád ještě čerstvou novinku - univerzální širokoúhlý objektiv Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary.

V rámci naší letní kampaně Fotím léto můžete navíc spoustu objektivů pořídit se slevou. Na slevy u objektivů Sigma se můžete podívat mezi našimi slevovými akcemi.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.