Magazín

Fotoporadna

Levné stativy - proč, pro koho, komu stačí

Ondřej VachekAktualizováno: 31. 5. 2022 v 13:03 • Rubrika: Fotoporadna

Levné stativy - proč, pro koho, komu stačí

Slýcháte to často? „Stativ musí být pevný, stabilní, nesmí se hnout. Stativ pod X kilo rovnou vyhoďte! Karbon nebo nic!” Ne každý však fotí dvacet minut dlouhé expozice na větrných vrcholcích hor. Některým z nás bohatě stačí foťák nebo kameru jen podržet bez nutnosti extrémní preciznosti, či plynulosti. Tak proč kupovat stativ za patnáct tisíc, když nám stačí jiný za zlomek ceny? Je pravda, že za nižší cenu nekupujeme prvotřídní provedení, nebo materiály. Pro spoustu fotografů tyto levné stativy však svou funkci plní dostatečně.

Obsah

Hama Star

Dlouhou dobu v tomto odvětví dominovala značka Hama se svou řadou levných stativů Star. Jistě jste je už někde viděli. Světlé hliníkové nohy, plastové zámky, jednoduchá hlava a různá výšková provedení. Cenou nepřevyšují 1 000 Kč a pro „takové to domácí focení” bohatě stačí. Pohodlně unesou základní videokameru i menší zrcadlovku. Pokud fotíte, či natáčíte například v interiéru, kde není třeba řešit sílu větru a stativ pro vás není úplná priorita, tak Hama Star rozhodně není špatná volba.

Řada Benro Digital | Megapixel

Benro Digital

V trošku vyšší cenové kategorii pod 1 800 Kč se nám nedávno na trh dostala řada Digital od výrobce Benro. V naší nabídce těchto stativů máme hned 12 druhů. Každý z nich využívá rychloupínací destičky, což výrazně šetří čas při opětovném stavění a skládání stativu. 

Benro Digital jsou lehké, snadné na obsluhu a na svou cenu i kvalitně provedené. Lepší modely, jako třeba T699N, nebo T899N už mají i polstrované sekce nohou pro příjemnější manipulaci v zimě. Nejvyšší model T980EX pak nabízí i docela slušnou hlavu zaměřenou na video. Každý ze stativů v této řadě má navíc v balení brašnu pro snadný transport. 

Manfrotto Compact

Celosvětově známý italský výrobce stativů svou řadu Compact nabízí už delší dobu. Jedná se o tři menší, lehké stativy s rozdílnými parametry. Compact Light s drobnou kulovou hlavou pro ty nejmenší možné transportní rozměry v této cenové kategorii. Compact Action s unikátní pistolovou rukojetí pro rychlejší nastavování polohy fotoaparátu, či kamery a v neposlední řadě Compact Advanced s tříosou pákovou hlavou pro začínající krajinkáře, či fotografy architektury.

Benro Slim

Pokud už však chcete kvalitnější materiály, o poznání lepší provedení a celkově už pokročilejší stativ stále za příjemnou cenu, tak třeba řada Benro Slim je naprosto ideální. Například model TSL08A nabízí většinu dílů vyrobených z kovu, hliníkové otočné zámky nohou, střed z hořčíkové slitiny a kvalitní kulovou hlavu N00.

Rychloupínací destička je celosvětově rozšířeného standardu Arca-Swiss kompatibilního například s Peak Design Capture Clip destičkami, klecemi, ergonomickými gripy a L-brackety. Náklon jednotlivých nohou je individuálně nastavitelný. Většina výše zmiňovaných stativů tuto do terénu vynikající funkci postrádá. Parádní je na tomto stativu i cenovka, neboť toto všechno umí a i tak stojí jen 2 590 Kč.

Benro Slim TSL08N00A | Megapixel

„Budget-friendly”

Na koho jsou vůbec tyto stativy zaměřené? Na tvůrce, pro které není stativ prioritou, avšak občas jej využijí. Street fotograf, který občas využije závěrku delší než je desetina vteřiny nepotřebuje kupovat drahý stativ, když jej použije pouze při méně než jednom procentu své tvorby. Chystáte se natočit interview, či třeba nějakou přednášku? Není třeba složitého švenkování? Prostě stačí kameru postavit do rohu místnosti, spustit záznam a zapomenout na ni? Tak proč kupovat profesionální plynulý stativ v řádech desetitisíců, když tyto výše zmíněné bohatě postačí?

Teprve do světa fotografie podnikáte první kroky? Máte svůj první fotoaparát s výměnným objektivem? Za ušetřené peníze na levnějším stativu si radši pořiďte kvalitní objektiv, který vám umožní svou tvorbu ihned posunout dále. Třeba taková malá pevná „padesátka” by neměla chybět žádnému Canonistovi.

Tvořte pro sebe

Běžně se ve světě fotografie a videa ocitáme pod nátlakem svého okolí. Věty typu: „Bez full-frame nejsi pravej fotograf,” nebo „pokud nefotíš na XY značku, tak jsi pozadu.” se na nás sypají ze všech stran. Stejné je to právě i se stativy, ale je potřeba si uvědomit, že technika fotografa nedělá. Nadšení, praxe a kreativní myšlení jsou mnohem důležitější. Nebojte se hrdě snímat dlouhé expozice s levným plastovým stativem v noci u Národního muzea. Nejde o to, na čem váš foťák stojí, ale o ty výsledky, které z něj dostáváte svým umem. Ušetřené dva tisíce na nižší řadě stativu můžete tak třeba využít ke koupi polarizačního filtru, který vám přinese další možnosti kreativního focení.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.