Magazín

Fotoporadna

Light Painting / malování světlem - inspirace z Galerie

Aktualizováno: 31. 12. 2018 v 16:01 • Rubrika: Fotoporadna

Light Painting / malování světlem - inspirace z Galerie

Blíží se konec roku a s ním také závěr posledního dvanáctého kola letošního ročníku velké fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018. V prosinci jsme se věnovali velmi oblíbené disciplíně tzv. LIGHT PAINTINGU neboli, malování světlem. Pokud jste nechávali své nápady uzrát a chystáte se vykouzlit nějaké obrazy na poslední chvíli, máme tady pro vás pár tipů od zkušených autorů z naší Galerie.

Obsah

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/2/191612.jpg | Zdeněk Dvořák, Krajina | Megapixel
Zdeněk Dvořák
/ Cesta za energií stromů...
Úžasná fotografie od čerstvého vítěze prestižní fotografické soutěže CZECH PRESS PHOTO a dvojnásobného vítěze ROKU S MEGAPIXELEM. Zdeňkovi se zde podařilo, kromě krásné světelné stopy, vytvořit také zajímavý světelný kontrast a zajímavou perspektivu, která dává snímku skvělou hloubku.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/5/378985.jpg | Galina Gordeeva Shchelokova, Krajina | Megapixel
Galina Gordeeva Shchelokova
/ Rudolfova štola
Doslova pohádková atmosféra, opět parádní kontrast barev a to vše navíc zasazené do tajuplné kulisy. Nejsem odborník na light painting a nevím, jak byly kopule vytvořeny a možná právě proto je pro mě tato fotografie zajímavější a tajemnější.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/5/71615.jpg | Jaroslava Melicharová, Abstrakce | Megapixel
Jaroslava Melicharová - Paví peří
V této fotografii se autorce podařilo zachytit kromě krásného světelného efektu také kompletní duhové spektrum a pověstnou spirálu tvořenou Fibonacciho posloupností. Tuto abstrakci bych si uměl představit vytištěnou na plátně v metrové zvětšenině a zavěšenou někde v galerii moderního umění.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/9/362679.jpg | Vlasta Štochlová, Technika | Megapixel
Vlasta Štochlová
/ Oslava Karlova mostu
Produkčně i výtvarně velmi podařená fotografie. Autorka zde kromě techniky light paintingu využila také okázalou a historickou kulisu velkoměsta a navíc postavu tanečnice, která dala snímku nejen živý prvek, ale také perfektní dynamiku.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/6/383726.jpg | Galina Gordeeva Shchelokova, Abstrakce | Megapixel
Galina Gordeeva Shchelokova
/ Medúzy
Fantastická abstraktní fotografie s nádechem sci-fi. Na fotografii oceňuji především práci s kontrastem a to nejen barevným, ale také s kontrastem chaosu a řádu.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/5/193905.jpg | Anh Thang Tran, Krajina | MegapixelAnh Thang Tran / Twilight Golden Gate
Do kategorie light painting, v rámci naší soutěže, uznáváme i fotografie, kdy dráha světla nebyla řízená autorem snímku, tedy například čáry světel od projíždějících automobilů nebo jiných dopravních prostředků. Ty se zde navíc povedlo skvěle zasadit do kulis amerického velkoměsta s dominantou slavného mostu v pozadí.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/5/191725.jpg | Ladislav Šos, Street foto | Megapixel
Ladislav Šos / Noční jízda
Opačný postup zvolil autor další zajímavé fotografie, kdy dráhu světla netvoří kolem projíždějící automobil, ale fotograf sedí přímo v něm. I zde se povedlo zachytit zajímavý kontrast, který tentokrát tvoří statický interiér automobilu, proti dynamice pouličního osvětlení mimo něj.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/5/194695.jpg | Marek Jirsák, Abstrakce | Megapixel
Marek Jirsák
/ Vosí hnízda
Opět skvěle vybrané místo s doslova mystickou atmosférou, kterou podtrhují levitující trajektorie světelných spirál. Skvělý nápad a perfektní technické provedení.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/5/193635.jpg | David Jursík, Architektura / Interiér | Megapixel
David Jursík
/ Tetris Vitrage
Kdo si hraje, nezlobí. Tímto příslovím se zřejmě řídil autor dalšího velmi zábavného snímku, který připomíná spíše grafický design nebo nějaké logo. Nicméně nápad je to velmi originální a je vidět, že při malování světlem se fantazii meze nekladou.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/8/415638.jpg | Jan Burkert, Abstrakce | Megapixel
Honza Burkert
/ Ring of fire
Skvělá perspektiva extrémně širokoúhlého objektivu, zakřivení rybího oka, zajímavá kulisa a ohnivý kruh, který tvoří, zřejmě, roztočená zapálená ocelová lana. Na tom je postavená další skvělá fotografie. Velmi oblíbený trik malířů světlem, který když se povede dobře zakomponovat působí vždy velmi efektivně.

Do konce kalendářního roku, stejně jako do konce ROKU S MEGAPIXELEM 2018, zbývají poslední hodiny a vy máte poslední příležitost využít tyto inspirativní snímky k tomu, abyste vytvořili vlastní fotografii s motivem LIGHT PAINTINGU. O vítězi není ještě zdaleka rozhodnuto.

V lednu vás čeká nový ročník naší dvanáctikolové fotografické soutěže o nejvšestrannějšího fotografa roku 2019. Těšit se můžete na nová témata, ale i nové garanty, besedy a workshop. V novém roce pro vás chystáme spoustu překvapení, o kterých vás budeme již brzy informovat.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.