Všechny objednávky nad 500 Kč doručíme zdarma! Naše prodejny jsou otevřené jen pro výdej internetových objednávek.

LIGHT PAINTING / malování světlem - závěrečné kolo fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018 Blog

LIGHT PAINTING / malování světlem - závěrečné kolo fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018

Martin LukešAktualizováno: 7. 12. 2018 v 11:28 • Rubrika: Blog

Rok utekl jako voda a máme před sebou závěrečné kolo pátého ročníku celoroční fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018. Nás čeká vyhodnocení listopadového kola a vy mezitím můžete přemýšlet, tvořit a malovat světlem. To je totiž tématem aktuální prosincové soutěže.

Pouhých několik dní zbývá do ukončení fotosoutěže ROK S MEGAPIXELM 2018. Průběžné pořadí jednotlivých fotografů ukazuje, že ještě zdaleka není rozhodnuto. Na čele pelotonu se už sice rýsuje pár jmen, ale kdo si odnese jednu z hlavních cen, zatím rozhodnuto není, takže to chce dát do finálového kola všechno ;)

Hlavní ceny soutěže

Celoroční soutěž / 1. místo (roční cena) 2018
Celoroční soutěž - 1. místo
Digitální zrcadlovka
Canon EOS 80D + 18-55 mm IS STM v ceně 34 990 Kč
4 ks fotografií A3 na desce + výstava na prodejně Megapixelu

Celoroční soutěž / 2. místo (roční cena) 2018

Celoroční soutěž - 2. místo
Grafický tablet
Wacom Intuos Pro L Paper Edition v ceně 14 990 Kč
2 ks fotografií A3 na desce + výstava na prodejně Megapixelu


Celoroční soutěž / 3. místo (roční cena) 2018
Celoroční soutěž - 3. místo
Mobilní telefon 
Asus Zenfone 4 ZE554KL LTE 64GB Dual SIM v hodnotě 13 490 Kč
1 ks fotografie A3 na desce + výstava na prodejně Megapixel
Celoroční soutěž / Cena uživatelů galerie 2018

Celoroční soutěž - Cena uživatelů galerie
Kompakt s výměnným objektivem
Olympus OM-D E-M10 Mark III + 14-42 mm EZ v ceně 20 990 Kč
3 ks fotografií A3 na desce + výstava na prodejně MegapixeluZadání soutěže

Máme tu poslední měsíc v roce a s ním i závěrečné kolo fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018. Dlouhé zimní večery ale nenabízejí moc prostoru k nějakému většímu fotografickému vyžití. Na prosinec jsme si proto pro vás připravili téma, kterému tma přímo nahrává. Jde o velmi populární disciplínu MALOVÁNÍ SVĚTLEM. Light Painting má nepřeberné množství podob. Kreativitě se tedy meze nekladou.

Co je LIGHT PAINTING - malování světlem

Malování světlem je speciální fotografická technika, při níž fotoaparát většinou na delší čas expozice zaznamenává dráhu světelného zdroje. K tvorbě podobných snímku je většinou potřeba stativ a tmavé prostředí. Stativ zaručuje, že při delší době expozice nedojde k roztřesení fotoaparátu a dráhy světla budou rovné. Dají se ale pořizovat snímky z ruky, kdy rozmazání světelných zdrojů vytvoří výtvarně velmi zajímavé abstraktní motivy.

Jako světelný zdroj může posloužit cokoliv, co vás napadne. Velmi populární jsou malé kapesní svítilny, svíčky, diody, rozsvícené displeje mobilního telefonu nebo tabletu atd. Světelný zdroj může být veden cíleně, takže na fotografii vytvoří například obrazce, vzory nebo nápisy. Světlo lze také například rozpohybovat na nějakém provázku a díky kývání a plynulému pohybu vznikají velmi zajímavé geometrické vzory.

 


Pokud nejste tolik kreativní, můžete vyzkoušet i obrácenou techniku, kdy budete hýbat fotoaparátem proti statickému světelnému zdroji. V soutěži budeme tolerovat i tradiční techniky malování světlem, kdy fotíte trajektorie světel, které nemůžete ovládat. Typickým příkladem jsou světla pohybujících se dopravních prostředků, ohňostroje nebo dráhy nebeských těles, tzv. STARTRAILS. Nezapomeňte ale, že toto téma je postavené především na kreativitě a tu bude porota hodnotit nejvíc. Určitě se ale zaměříme také na výtvarnou stránku a technickou kvalitu jednotlivých fotografií.

Pavel Pližingr / garant prosincové soutěže

Narodil se v Chebu a strávil v něm více jak polovinu svého života. Nyní žije v malé vesničce za Prahou, která se dá označit jako pomyslný počátek jeho fotografické vášně a odtud také pochází většina jeho fotografií. Svůj první fotoaparát Olympus PEN E-PL3 již vyměnil za nový, ale značce Olympus zůstal věrný. Jejich fotoaparáty totiž splňují veškerá jeho očekávání – jsou malé, lehké, výkonné a mají výměnné objektivy. V současné době je jeho nejlepším kamarádem bezzrcadlovka OM-D E-M1 mark II se 2 objektivy – M.Zuiko 12-40mm F2.8 PRO a M.Zuiko 40-150 mm F3.5-5.6. Ze všech technik fotografování, které zatím vyzkoušel, ho nejvíce zaujala právě technika Light painting – kreslení světlem. Při této technice vznikají fotografie nejčastěji za tmy, kdy doba snímání je nastavena na hodnotu od několika vteřin až po několik minut. Poté už jen záleží na fantazii fotografa, co vše před objektivem vykreslí. Ke kreslení se mohou použít různé zdroje světla od ručních svítilen, přes oheň a prskavky až po LED pásky.


Technika garanta

 

Soutěž na téma LIGHT PAINTINGU - malování světlem odstartovala 1. 12. 2018 a končí o půlnoci 31. 12. 2018. Ve stejnou chvíli bude ukončena také celá fotosoutěže ROK S MEGAPIXELM 2018. V lednu se můžete těšit na vyhlášení nejvšestrannějších fotografů roku, kteří si odnesou mnoho hodnotných cen.  Mimo to pro vás máme připravený další ročník soutěže, v rámci které vás opět čeká spoustu zajímavých článků v Magazínu i besed a workshopů na našich prodejnách v Praze, Brně i Ostravě.

Zdroj všech fotografií: archiv garanta soutěže Pavla PližingraVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

  • Denní doručení PPL 129 Kč
  • Kurýr Messenger od 249 Kč
  • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
  • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 500 Kč

Kontakt

Nahrát

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti a personalizaci reklam soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace | Nastavení soukromí
Rozumím