Magazín

Blog

LIGHT PAINTING / malování světlem - závěrečné kolo fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018

Martin LukešAktualizováno: 7. 12. 2018 v 12:28 • Rubrika: Blog

LIGHT PAINTING / malování světlem - závěrečné kolo fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018

Rok utekl jako voda a máme před sebou závěrečné kolo pátého ročníku celoroční fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018. Nás čeká vyhodnocení listopadového kola a vy mezitím můžete přemýšlet, tvořit a malovat světlem. To je totiž tématem aktuální prosincové soutěže.

Pouhých několik dní zbývá do ukončení fotosoutěže ROK S MEGAPIXELM 2018. Průběžné pořadí jednotlivých fotografů ukazuje, že ještě zdaleka není rozhodnuto. Na čele pelotonu se už sice rýsuje pár jmen, ale kdo si odnese jednu z hlavních cen, zatím rozhodnuto není, takže to chce dát do finálového kola všechno ;)

Hlavní ceny soutěže


Celoroční soutěž - 1. místo
Digitální zrcadlovka
Canon EOS 80D + 18-55 mm IS STM v ceně 34 990 Kč
4 ks fotografií A3 na desce + výstava na prodejně Megapixelu

Celoroční soutěž - 2. místo
Grafický tablet
Wacom Intuos Pro L Paper Edition v ceně 14 990 Kč
2 ks fotografií A3 na desce + výstava na prodejně Megapixelu


Celoroční soutěž - Cena uživatelů galerie
Kompakt s výměnným objektivem
Olympus OM-D E-M10 Mark III + 14-42 mm EZ v ceně 20 990 Kč
3 ks fotografií A3 na desce + výstava na prodejně MegapixeluZadání soutěže

Máme tu poslední měsíc v roce a s ním i závěrečné kolo fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018. Dlouhé zimní večery ale nenabízejí moc prostoru k nějakému většímu fotografickému vyžití. Na prosinec jsme si proto pro vás připravili téma, kterému tma přímo nahrává. Jde o velmi populární disciplínu MALOVÁNÍ SVĚTLEM. Light Painting má nepřeberné množství podob. Kreativitě se tedy meze nekladou.

Co je LIGHT PAINTING - malování světlem

Malování světlem je speciální fotografická technika, při níž fotoaparát většinou na delší čas expozice zaznamenává dráhu světelného zdroje. K tvorbě podobných snímku je většinou potřeba stativ a tmavé prostředí. Stativ zaručuje, že při delší době expozice nedojde k roztřesení fotoaparátu a dráhy světla budou rovné. Dají se ale pořizovat snímky z ruky, kdy rozmazání světelných zdrojů vytvoří výtvarně velmi zajímavé abstraktní motivy.

Jako světelný zdroj může posloužit cokoliv, co vás napadne. Velmi populární jsou malé kapesní svítilny, svíčky, diody, rozsvícené displeje mobilního telefonu nebo tabletu atd. Světelný zdroj může být veden cíleně, takže na fotografii vytvoří například obrazce, vzory nebo nápisy. Světlo lze také například rozpohybovat na nějakém provázku a díky kývání a plynulému pohybu vznikají velmi zajímavé geometrické vzory.

 

Pavel Pližingr / garant prosincové soutěže

Narodil se v Chebu a strávil v něm více jak polovinu svého života. Nyní žije v malé vesničce za Prahou, která se dá označit jako pomyslný počátek jeho fotografické vášně a odtud také pochází většina jeho fotografií. Svůj první fotoaparát Olympus PEN E-PL3 již vyměnil za nový, ale značce Olympus zůstal věrný. Jejich fotoaparáty totiž splňují veškerá jeho očekávání – jsou malé, lehké, výkonné a mají výměnné objektivy. V současné době je jeho nejlepším kamarádem bezzrcadlovka OM-D E-M1 mark II se 2 objektivy – M.Zuiko 12-40mm F2.8 PRO a M.Zuiko 40-150 mm F3.5-5.6. Ze všech technik fotografování, které zatím vyzkoušel, ho nejvíce zaujala právě technika Light painting – kreslení světlem. Při této technice vznikají fotografie nejčastěji za tmy, kdy doba snímání je nastavena na hodnotu od několika vteřin až po několik minut. Poté už jen záleží na fantazii fotografa, co vše před objektivem vykreslí. Ke kreslení se mohou použít různé zdroje světla od ručních svítilen, přes oheň a prskavky až po LED pásky.


Technika garanta

 

Soutěž na téma LIGHT PAINTINGU - malování světlem odstartovala 1. 12. 2018 a končí o půlnoci 31. 12. 2018. Ve stejnou chvíli bude ukončena také celá fotosoutěže ROK S MEGAPIXELM 2018. V lednu se můžete těšit na vyhlášení nejvšestrannějších fotografů roku, kteří si odnesou mnoho hodnotných cen.  Mimo to pro vás máme připravený další ročník soutěže, v rámci které vás opět čeká spoustu zajímavých článků v Magazínu i besed a workshopů na našich prodejnách v Praze, Brně i Ostravě.

Zdroj všech fotografií: archiv garanta soutěže Pavla Pližingra

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.