Magazín

Blog

Light painting, night shot a pohádkové postavy. To jsou témata listopadové soutěže.

Martin LukešAktualizováno: 11. 11. 2019 v 16:01 • Rubrika: Blog

Light painting, night shot a pohádkové postavy. To jsou témata listopadové soutěže.

Šestý ročník naší celoroční FOTO / VIDEO / GRAFICKÉ soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2019 se pomalu chýlí k závěru a před námi jsou dvě závěrečná kola. V tom předposledním se budeme věnovat LIGHT PAINTINGU, tedy malování světlem, natáčení NOČNÍCH ZÁBĚRŮ a grafickou soutěž ovládnou postavy Z ŘÍŠE POHÁDEK A FANTASIE.

Obsah

Show, don’t tell - tak zní jedno z hesel Megapixelu. Být dobrým fotografem, grafikem či videomakerem neznamená jen vlastnit příslušnou techniku. Důležité je u tvorby také přemýšlet, být kreativní, přijímat nové výzvy a umět se dívat na svět tvořivýma očima. A to jsou i ty důvody, proč vznikl vzdělávací projekt ROK S MEGAPIXELEM, který vám má přesně v tomto pomoci.

Během dvanácti měsíčních kol se budete muset poprat i s žánry, které vám nemusí být blízké a my vám budeme na této cestě po celou dobu průvodcem. Oporou vám budou články na dané téma v našem Magazínu, besedy s garanty jednotlivých kol a samozřejmě také kurzy a workshopy. Na těch vám poradíme, jak na to. Kromě cenných zkušeností můžete získat také jednu z mnoha hodnotných cen.


FOTO SOUTĚŽ - Malování světlem - Light Painting

Listopad je jedním z mála měsíců v roce, který fotografování zrovna dvakrát nepřeje. Tma je poměrně brzy, počasí je nevlídné a když zrovna neprší, tak fouká vítr nebo je sychravo, a to k toulání s fotoaparátem moc nevybízí. Proto jsme vybrali takové téma soutěže, kterému podobné podmínky nevadí. Do soutěže budou tentokrát přijímány fotografie, u kterých malování světlem vytvoří sám autor, ale i fotografie, kde autor nemá zdroj světla pod kontrolou - jen jej zachytí. Víc už ale napovídat nebudeme ;)

Nahrát soutěžní fotografiiVIDEO SOUTĚŽ - Night shot

Natáčení nočních záběrů je poměrně náročná, ale na druhou stranu velmi populární disciplína. Protože v listopadu toho denního světla už moc není, rozhodli jsme se v tomto kole video soutěže věnovat právě nočním záběrům. Necháme na vás, zda budete natáčet večerní krajinu, noční město nebo portréty při svitu pouličních lamp a neonu. Jedinou podmínkou je, že záběry musí být natočeny skutečně večer nebo v noci při snížené hladině světla.

Nahrát soutěžní videoGRAFICKÁ SOUTĚŽ - Komiksové, pohádkové, sci-fi a fantasy postavy

V listopadu nás čeká svátek všech svatých, a tak jsme si pro vás připravili grafickou soutěž, která tu ještě nebyla. Nakreslete bytost nebo postavu z říše pohádek, komiksu, sci-fi nebo fantasy. Jestli půjde o Supermana, červenou Karkulku, Vetřelce nebo Zaklínače necháme na vás. Jedinou podmínkou je, že musí jít skutečně o kresbu, případně fotomontáž, nikoli o fotografii prohnanou jednoduchým filtrem.

Nahrát soutěžní grafiku

Garant soutěže - Pavel Pližingr

Narodil se v Chebu a strávil v něm více jak polovinu svého života. Nyní žije v malé vesničce za Prahou, která se dá označit jako pomyslný počátek jeho fotografické vášně a odtud také pochází většina jeho fotografií. Svůj první fotoaparát Olympus PEN E-PL3 již vyměnil za nový, ale značce Olympus zůstal věrný. Jejich fotoaparáty totiž splňují veškerá jeho očekávání – jsou malé, lehké, výkonné a mají výměnné objektivy. V současné době je jeho nejlepším kamarádem bezzrcadlovka OM-D E-M1 Mark II se 2 objektivy – M.Zuiko 12-40 mm F2.8 PRO a M.Zuiko 40-150 mm F3.5-5.6. Ze všech technik fotografování, které zatím vyzkoušel, ho nejvíce zaujala právě technika Light painting – kreslení světlem. Při této technice vznikají fotografie nejčastěji za tmy, kdy je doba snímání nastavena na hodnotu od několika vteřin až po několik minut. Poté už jen záleží na fantazii fotografa, co vše před objektivem vykreslí. Ke kreslení se mohou použít různé zdroje světla od ručních svítilen, přes oheň a prskavky až po LED pásky.

 

Technika garanta

Malování světlem - beseda s Pavlem Pližingrem- 13. 11. 2019 / 17:00 - 18:20 (Praha)


Partner soutěže - renomovaný výrobce foto-video techniky OLYMPUS

Garant soutěže - Michal Řehák

Grafik, designér, fotograf a evangelista značky Wacom pro Českou a Slovenskou republiku. Zakladatel studia Reykokeyko kde pomocí tabletů vytváří již 16 let digitální obsah pro klienty. Spolupracuje s Adobe a na svých kurzech učí nejen jak správně pracovat s tablety, ale hlavně postprocess ve fotografii.

 


 

Technika garanta

Maskování a retuše - beseda s Michalem Řehákem evangelistou značky Wacom - 19. 11. 2019 / 17:00 - 18:20 (Praha)

 

Partner soutěže - renomovaný výrobce grafických tabletů WACOM

 

Ceny pro nejlepší autory soutěže

Co by to bylo za soutěž bez zajímavých cen. V srpnové soutěži se nejlepší autoři mohou těšit na následující výhry:

Ceny pro foto soutěž
Velbon Videomate 438 | MegapixelCeny pro video soutěž
Velbon Videomate 438 | Megapixel


Ceny pro grafickou soutěž
Wacom Intuos M Bluetooth | Megapixel

 

Jak se zapojit do soutěže

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu Megapixelu a nahrát minimálně jednu soutěžní fotografii, video či grafiku, která odpovídá danému měsíčnímu tématu a označit ji jako soutěžní. Po uplynutí všech 12měsíčních kol bude vyhlášen ten nejvšestrannější fotograf, grafik a videomaker Galerie Megapixel za rok 2019. Celoroční soutěž ROK S MEGAPIXELEM 2019 i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní výhry rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie, videa a grafiky s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií - FOTO, VIDEO a GRAFIKA.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.