Magazín

Blog

Listopadová fotosoutěž na téma “SPORTOVNÍ LIFESTYLE”

Martin LukešAktualizováno: 2. 11. 2018 v 11:07 • Rubrika: Blog

Listopadová fotosoutěž na téma “SPORTOVNÍ LIFESTYLE”

Průběžné pořadí naší celoroční fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018 ukazuje, že o vítězi ještě není zdaleka rozhodnuto. Skóre fotografů v (prozatím) nejlepší desítce se liší jen o pár bodů a jak se zdá, opět rozhodnou dvě poslední kola. Všichni, kdo si brousí zuby na stupínek vítězů, musí zabojovat.

Ostatně je také, proč bojovat. Ve hře jsou stále hlavní ceny soutěže v hodnotě bezmála 100 000 Kč. Zrcadlovku, bezzrcadlovku, grafický tablet a mobilní telefon si mezi sebou rozdělí 3 nejlepší fotografové podle hodnocení poroty a nejlepší fotograf podle hodnocení diváků.

Protože nechceme tak krásné ceny dát úplně zadarmo, trošku jsme v posledních dvou tématech přitvrdili. Nyní musíte ukázat nejen svoji kreativitu, ale také zručnost a zvládnout fotografování i po té technické stránce.

 

Zadání soutěže

Rok s Megapixelem 2018 se pomalu chýlí ke konci a o vítězi stále není zdaleka rozhodnuto. Na předposlední kolo jsme si proto pro vás připravili trochu těžší téma, které navíc v naší soutěži dosud nebylo. V listopadu se budeme věnovat sportovní lifestylové fotografii. Tentokrát nepůjde o zobrazení sportu jako takového. Cílem bude zachytit snímek, jaký známe z reklamních kampaní a lifestylových magazínů. Hlavními roli v takových záběrech hrají emoce, světlo, rekvizity, prostředí a samozřejmě celková atmosféra.

 

 

Co je LIFESTYLE

Tak zní oficiální zadání soutěže. Mnozí z vás ale tápou, co to vlastně LIFESTYLE fotografie je. Tento anglický výraz se překládá jako životní styl. Pro někoho je životním stylem metalová hudba, pro jiného fotografování. Někdo žije filmem, jiný cestováním a někdo sportem. Každý, kdo propadne koníčku, nebo práci natolik, že se mu stane životním stylem, se začne nějak vyhraňovat. Lifestylové fotografie zachycují právě tato vymezení. Správný lifestyle snímek musí jasně odkazovat na daný životní styl. Zároveň by měl ale vyprávět nějaký příběh a samozřejmě by měl obsahovat emoce.

Tyto záběry známe z reklamních poutačů, nebo lifestylových magazínů. Pokud se bavíme o lifestylové sportovní fotografii, pak nezapomeňte, že cílem není klasické zachycení sportu. V soutěži by ani klasické snímky z jednotlivých sportů být neměly. Spíš jde o jejich pozadí. Bojovník meditující v potemnělé šatně před boxerským zápasem, běžkyně v parku, která se protahuje před tréninkem, horolezec s omrzlými vousy na vrcholu pokořené hory... Jak již bylo řečeno, důležitý je příběh, emoce, světelná atmosféra a samozřejmě technická kvalita. To bude porota hodnotit především.

 Podobné záběry se dají zachytit formou momentky, nebo reportáže, ale daleko větší šanci na úspěch máte, když zkusíte aranžovaný záběr, tak jako kdyby šlo o skutečnou reklamu. Pokud chcete, aby váš snímek fungoval a měl ohlas, využijte maximum výrazových prostředků. Pracujte se světlem a stíny, s barvami, s kontrastem, hloubkou ostrosti, perspektivou, skladbou obrazu, kompozicí a pohlídejte si každý detail. V profesionální branži se při tvorbě podobných fotografií kreslí storyboard, což je vlastně hrubý náčrt scény s poznámkami, co a jak má na snímku vypadat a fungovat. Tak pracují ti nejlepší, a pokud chcete stát na stupni vítězů v soutěži o nejvšestrannějšího fotografa roku 2018, musíte být nejlepší ;)

 

 

GARANT SOUTĚŽE

Inspirací vám může být tvorba garanta soutěže Honzi Pelikána.


Jan Pelikán je mladý fotograf zaměřující se na práci v komerční sféře fotografie. Za sebou má spolupráce s velkými značkami jako jsou Pepsi, L’Oréal, Reebok, Red Bull, Becherovka Original a spousta dalších. Ve své volné tvorbě se rád vrací ke kořenům a další velké vášni, kterou jsou adrenalinové sporty jako skateboarding, snowboarding apod.


Technika garanta


Soutěž SPOROTVNÉ LIFESTYLE odstartovala 1.11.2018 a končí o půlnoci 30.11.2018. Poté bude následovat závěrečné kolo celoroční fotosoutěže ROK S MEGAPIXELM 2018. V něm se budeme věnovat LIGHT PAINTINGU, tedy malování světlem.


všechny fotografie: archiv garanta soutěže Jana Pelikána

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.