Magazín

Fotoporadna

Lovcem barev aneb Jak fotit podzimní listí

Michal KřenekAktualizováno: 16. 10. 2018 v 14:13 • Rubrika: Fotoporadna

Lovcem barev aneb Jak fotit podzimní listí

Podzim znamená sychravo, brzké stmívání, vlezlou zimu. Co však můžeme z našeho fotografického hlediska vypíchnout, jsou krásné podzimní barvy. Mnohdy nemusíte chodit ani daleko. Podzim je opravdu všude kolem nás a dosvědčuje to i pár stromů na našem panelákovém sídlišti, kde jsem pořídil následující snímky. Snad budou dobrou inspirací ve spojení s několika radami a postřehy, které jsem si dovolil přihodit.

Obsah

Fotografie bez ohledu na techniku

Krásy a barvy podzimu můžete fotit libovolnou technikou. Berte to co máte, hlavně foťte! Ideálně samozřejmě zrcadlovkou, kdy si nemusíte lámat hlavu nad možnými objektivy. Hodí se seťák, pevná padesátka, prima makro pro detailnější pohled i teleobjektiv pro získání jiné perspektivy. Vše má své. Já tentokrát nechal svoji makro stovku doma v batohu a vzal svoje oblíbené "tříkilo” Canon EF 300 f/2,8 L IS. Ostrý kousek i na plnou díru a prima bokeh. Co víc si přát. Osobně mám totiž rád velmi rozostřené pozadí, kterého docílíte právě malým clonovým číslem a dlouhým ohniskem objektivu.

Pozadí rozhoduje

Ač se to nezdá, pozadí rozhoduje o tom, jak kvalitní snímek ve finále bude. Rozhoduje jeho struktura, celistvost, ale také barevnost. Nefoťte tedy snímek hned, ale před zmačknutím spouště si toto zkontrolujte. Vynikne objekt v popředí? Není tam rušivá barva? Červená barva i v rozmazaném pozadí bude tahat za oči, to mi věřte. Někdy stačí udělat úkrok vpravo/vlevo a rozdíl je jako nebe a dudy. Pozadí nepodceňujte na žádném snímku a zde na lovu podzimních barev to platí několikanásobně.

Čekáte na ideální světlo? Nečekejte!

Barvy podzimu tady jsou jen na chvíli. Nečekejte na něco ideálního a vyražte kdykoliv na to najdete chvilku času. Pokaždé se zaměřte na něco jiného. Jinou barvu a uvidíte, že každá procházka s foťákem v ruce přinese minimálně jednu skvělou fotku. A to už není málo. Takže opravdu nečekejte.

Tisíce úhlů a pohledů

Pro krásné snímky není nutné ujít desítky kilometrů. Doporučuji jít na procházku tam i zpět stejnou cestou a budete překvapeni stejně jako já, kolik pěkných snímků jste přehlédli. Kolik detailů, pohledů skrývá pohled z druhé strany. Takže opravdu není nutná expedice či výprava. Mně bohatě stačila flóra vnitrobloku mého sídliště. Druhou radou je se na chvíli zastavit a podívat se na svět skrz objektiv, nikoliv jen svýma očima. Stačí jen zamířit mezi listí a najít svoji kompozici. A kdo hledá, ten i najde.

Nefoťte stejný typ snímků

Rozšiřte si repertoár svého pohledu a zkuste ulovit opravdu různorodé snímky. Detail, strukturu kůry stromu, barevnou abstrakci, celkový pohled s pravidelným vzorkem. Snadno se to píše, hůře realizuje. Při prohlížení a i teď při psaní si říkám, na co vše jsem zapomněl. Takže se poučte z mých chyb a mějte širší repertoár, než sem nafotil já sám.

Relax i cvičení

Focení podzimních barev berte hlavně jako relax. Představuje to pro nás fotografy nemalou výzvu a cvičení. Já sám osobně se věnuji focení sportu a "vidět" barvy pro mne znamená opravdu hodně. Čistota snímku, výběr pozadí, výběr kompozice ve sportovní fotce znamená řád milisekund. Zde mám čas si vše promyslet, objevit, co jsem přehlédl. To mi pak přináší nové neotřelé snímky. Berte to stejně jako já a relaxujte, učte se a hlavně se bavte. Zde navíc platí, že pokud vedle sebe máte další fotografy, tak zábava se násobí.


Rada číslo 1: Pozadí je základ

  • Základem nejen podzimních barev je vhodné a nerušivé pozadí. Myslete na to při komponování snímku. Nejde jen o samotný typ struktury pozadí, ale i o jeho barevnost.

Rada číslo 2: Zkuste série

  • Každý fotograf hledá ten nejlepší záběr. Na lovů podzimních barev však zkuste na chvíli změnit tento pohled a zkuste zachytit podzimní krásu ve snímcích, které vám dají sérii.

Rada číslo 3: Objevte barvy i přes PC

  • Foťte do rawu a fotografie upravte následně. Pohrajte si s nastavením teploty bílého bodu a uvidíte tisíce variant snímku. Podobně i s možnostmi saturace. I zde platí VŠEHO S MÍROU!

Rada číslo 4: Pohledy, které nikdo nevidí

  • Kouzlo fotografie je ukázat krásu, kterou nikdo, či většina lidí nevidí. Nebojte se si kleknout, získat podhled nadhled. Budete sami překvapeni. Umění vidět neviditelné pilujeme i na foto dílnách, takže pokud máte zájem tak za námi zavítejte na některý z oblíbených kurzů.

Je podzim, takže se oblečte!

Není nic horšího, než zmrzlý fotograf. Kovový foťák a objektiv v ruce znamenají ledové peklo na podzim. A na co se pak chcete soustředit, když se klepete zimou, jektáte zuby? Rozhodně ne na focení a podle toho tak vypadají i samotné snímky. Základem jsou teplé boty. Nevěřili byste, jaký je rozdíl jít v teplých botách nebo pouze v teniskách, pak čepice, rukavice a teplá bunda. 

Krásné snímky, pochlubte se s nimi

Každý lov vám přinese minimálně jeden krásný snímek. Ukažte ho v naší Galerii, získejte cenné postřehy. Je po víkendu a možná litujete, že jste už dávno nevyrazili. Je to škoda, ale dnes nebo zítra je také den.

Sdílet na


Komentáře k článku

Bob Patlal

Reaguje na (1) | Dobré je také ve více chladném počasí mít v kapse na těle náhradní akumulátor, neboť nic nenaštve víc než když u krásného detailu Vám foťák hlásí "Change batery"
a vypne se a vy nemáte jinou.....:-))

1

Bob Patlal, 20. 10. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.