Stěhujeme prodejnu v Ostravě. Od 21. 9. nás najdete na nové adrese 28. října 960/178, Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky, 709 00.

Lukáš Vrábel - rozhovor s garantem soutěže PORTRÉT OD A DO Z Rozhovory

Lukáš Vrábel - rozhovor s garantem soutěže PORTRÉT OD A DO Z

Martin LukešAktualizováno: 1. 9. 2017 v 10:44 • Rubrika: Rozhovory

Před pár dny proběhla v Megapixelu beseda s garantem srpnové foto-soutěže Lukášem Vrábelem. Ne každému to ale vyšlo, přijít se podívat osobně. Tomu kdo se k nám nedostal nabízíme malou náplast v podobě rozhovoru s Lukášem. Ten je doplněn nejen o jeho úchvatné portrétní fotografie, ale také o videa z wokrshopu a z jeho focení a retuší.

Prozraď nám něco o sobě. Odkud jsi, kolik Ti je, kde pracuješ?
Pocházím z Jihlavy, kde nejčastěji i "operuji". Ta se nachází na dálnici mezi Prahou a Brnem, takže ideální lokalita. Letos mi bude 30 a pracuju jako fotograf, retušér, grafik a webdesigner v reklamní agentuře SB Corporation (www.sbco.cz), kterou jsme založili se dvěma kolegy.

Lukáš Vrábel - beseda s garantem foto soutěže PORTRÉT OD A DO Z

Reklamní agentura má k fotografii poměrně blízko, dalo by se říci, že Tě focení živí, nebo máš ve firmě na starosti jiné věci?
Beru komerční fotografii jako součást reklamního světa. Aktuálně mě ve firmě focení živí cca z 50% a dalších 50% tvoří grafika a weby. Tyto tři disciplíny jsou ale hodně provázané a nemyslím si, že to bude do budoucna jinak. Většina klientů, která si zadává ke zpracování grafiku nebo web, potřebuje jako součást dodání i fotografie.Kdy a jak ses vlastně k focení dostal?

Před pěti lety jsem si pořídil Nikon D3100 na domácí focení a když jsem po roce zjistil, co vše se s tím dá dělat, propadl jsem tomu. Dá se říct, že aktivně fotím 4 roky. Začínalo to focením portrétů kamarádek, později jsem se díky zkušenostem ve Photoshopu dopracoval až k fotomontážím. Aktuálně do portfolia nejčasteji fotím portréty, lifestyle, glamour a pro klienty jsou to pak většinou reporty, fotomontáže, business portréty a klasické rodinné (párové, dětské atd.) portréty. V sezóně fotím i svatby, kterých je zrovna letos rekordní množství a musím se přiznat, že mě vážně začínají bavit.Vím že mezi tvé nejčastější náměty patří krásné dívky a ženy. Fotíš i jiná témata?
Občas si do portfolia udělám i nějakou montáž. Poslední rok mi na ně ale nezbývá vůbec čas, protože je spousta zakázkového focení a montáže jsou časově velmi náročné. Je těžké si vyšetřit alespoň čtyři hodiny času, abych se mohl jednomu snímku adekvátně věnovat.Popiš jak probíhá celý proces od toho kdy Tě napadne nějaká fotografie až po to kdy jí dokončíš a pověsíš na web, nebo vytiskneš?
U klasického portrétu je ten první krok většinou objevení zajímavé lokality nebo modelky a k té následně napáruju zajímavou lokalitu nebo modelku :) Domluví se styl focení a termín a realizují se fotky. Postprodukci pak dělám jak se mi naskytne čas. Nedělám většinou žádné sety, ale jednotlivé fotky. Jsem zastánce hesla: "Lepší jedna top, než deset průměrných". Jakmile je fotka hotová, vyvěsím ji do portfolií na sociálních sítích nebo fotografických webech. Jednou za čas nechávám tisknout např. plátna na výstavu nebo fotoknihu na ukázku klientům.Kde můžeme vidět Tvoje fotky mimo Galerii Megapixel?
Nejvíc jich je na Facebooku, občas se něco objeví na instagramu, a na mém webu. Co se týče fyzického pokoukání, aktuálně žádnou výstavu nemám, kromě té před prodejnou Megapixelu. Nejsem moc na pořádání výstav, takže jsou jen vyjímečně a vždy jen, když se někdo sám ozve, že by chtěl mé tisky vystavit.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/256397.jpg

Jak je to s konkurencí v Jihlavě, to není zas tak velké město, ale je to kousek do Brna, je u Vás hodně fotografů, kteří se zaměřují na podobné věci jako Ty?

Abych byl upřímný tak nemám moc přehled. Na konkurenci moc nehraju a raději s jinými fotografi spolupracuji při různých eventech. Určitě se najdou nějací s podobným zaměřením, ale myslím si, že v postprodukci jsem trošku "jiný" a takhle "jinou" postprodukci jsem tu u nikoho dalšího asi nezahlédl :) Samozřejmě třeba u reportáží je to jiná písnička, ty dneska fotí kde kdo a takových kolegů je i  v Jihlavě spousta.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/4/260954.jpg

Poznali jsme se na jednom komerčním workshopu, kterého jsme se oba účastnili jako posluchači. Dalo by se tedy říci, že se pořád vzděláváš a učíš nové věci?
Myslím, že by mě to nebavilo, kdybych se nemohl učit nové věci a nějak se posouvat. Workshopy ale moc nevymetám, baví mě učit se sám a přicházet na nové postupy. Občas kouknu na nějaké zahraniční tutoriály. Hodně mě baví na mých workshopech předávat dál to, co jsme se naučil. Společně děláme v Megapixelu workshop "Fotografování a retuše portrétů".

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/129935.jpg

Dokážeš v kostce říci pro koho je WS určen a co se na něm člověk naučí?
Dá se říct, že je workshop určen jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Určitě je dobré mít v základu alespoň trochu představu jak funguje Lightroom (nebo Camera Raw) a jak fungují základní věci ve Photoshopu (masky, selekce, štětce, přizpůsobení, vrstvy). Na workshopu se tedy většinou scházejí úplný začátečníci, kteří se naučí jak základy focení a práce se světlem, tak rovnou nejúčinnější retuš a další techniky (jako dodge&burn, barvení, doostřování atd.). Pokročilí si obvykle ve focení osvěží to, co znají, případně se naučí i jiný směr jak vnímat světlo při focení portrétu. V postprodukci se pak ve většině případů naučí účinnější retuš, než jakou dělali doposud, naučí se lépe zvýrazňovat plasticitu tváře a lépe vnímat barvy.


16. září 2017 / 13:30 - 18:30 - WORKSHOP - Fotografování a retuše portrétů - Lukáš 'Kenji' Vrábel


https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/4/120774.jpg

Portrétní fotografie je poměrně náročný proces. Zahrnuje volbu modelky, domluvu s ní, zajištění vizážistky, kadeřnice, případně stylistky, dále vymyšlení stylingu, nalezení lokace a v neposlední řadě dostat do scény to správně světlo, ať už přirozené, nebo umělé a nakonec závěrečná retuš. Co je pro Tebe z celého procesu nejtěžší?
Poslední dobou je pro mě nejtěžší sehnat modelky, které by mi vyhovovaly – takové, které umí do portrétu vložit ty správné emoce a výraz a zároveň jsou vzhledově zajímavé a krásné. Je možné, že jsem hodně vybíravý :) Současně mi daleko více vyhovují přirozené tváře, bez výrazného makeupu, přírodní barvy vlasů apod. Mám zvláštní alergii na špatně upravené, dokreslené, tenké a podobně „zdevastované“ obočí. Holky, nechte to narůst a hezky se o to starejte :DA nejlehčí?
Nejlehčí je určitě samotné focení. Mám rád pohodu, příjemnou atmosféru a nikam nespěchat. Radši si z focení odnesu pět skvělých fotek a u toho si pokecám, než abych se hodinu hnal, abych zaplnil kartu a buzeroval modelky, jak mají naštelovat malíček. Takhle mi to funguje a to také z velké části kvůli tomu, že se obklopuji skvělým týmem. Zejména moje vizážistka (a zároveň snoubenka :) mě během focení neskutečně podporuje a inspiruje a dodává energii.Dostal si se už na place do situace kdy si nevěděl kudy kam?
A pokud ano jak si to vyřešil?
Musím zaklepat, ještě se mi nestalo, že bych si vyloženě nevěděl rady. Když se výjimečně stane, že úplně nevyhovuje lokalita, modelka, počasí nebo cokoliv dalšího, většinou vše zachrání kouzlo improvizace.Máš nějaké fotografické vzory?

Určitě mám a aktuálně jsou všichni na východě – zejména Rusko. Hrozně se mi líbí styly a postprodukce, jakou používají ruští fotografové. Snažím se svou tvorbou trochu napodobit tyto styly a snad doufám se mi to daří. Spoustě lidí se to líbí a sledují díky tomu mojí tvorbu, mám ale samozřejmě i hodně odpůrců nebo kritiků, kterým tyto styly (zejéna retuše) nesedí. Jmenovitě tedy mezi mé vzory patří např. Georgy Chernyadyev, Ivan Gorokhov, Marat Safin,  Evgeny Freyer, Maks Kuzin a další. Z neruských mě hodně baví André Josselin (Španělsko) a náš Petr Klempa.Jakou techniku používáš?

Připravuješ v nejbližší době nějaký nový projekt?
Aktuálně chystám projekt, který jsem pojmenoval „Zařiď si více času na své projekty“, tak se snad podaří, uvidíme :)A je nějaký fotografický sen, který by sis chtěl splnit?
Asi bych chtěl začít fotit portréty celebrit, zajet si zafotit ruské modelky třeba do Moskvy a mít vždy zaplněné všechny workshopy! 

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak fotit portrét

  Z hlediska společenského a kulturního patří tento žánr snad vůbec k těm nejrozšířenějším. Portrét prezidenta na nás shlížel od malička ze stěny každé…

 • Krása portrétní fotografie

  Portrétní fotografie nás provází v na každém kroku, a to aniž bychom si to uvědomovali. Portréty celebrit na nás hledí z obálek časopisů, obalů…

 • Křivky lidského těla

  Stejně jako příroda odhaluje koncem roku své tělo, tak se i předposlední kolo naší celoroční fotografické soutěže ponese v duchu nahoty. Tentokrát…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím