Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!
Naše prodejny také fungují, ale pouze pro výdej internetových objednávek.

Má smysl používat ochranné UV filtry? Fotoporadna

Má smysl používat ochranné UV filtry?

Martin LukešAktualizováno: 21. 11. 2019 v 11:31 • Rubrika: Fotoporadna

Mnoho začínajících fotografů určitě přemýšlí nad tím, zda je potřeba nějaký ochranný filtr na objektiv, nebo jestli je to jen další zbytečná věc, skrze kterou tahají výrobci peníze z našich kapes. A když už se rozhodnou, že si nějaký pořídí, neví jaký je rozdíl mezi UV filtrem, nebo ochranným, jakou značku zvolit, jakou variantu a jakou velikost. Jak se říká, čert aby se v tom vyznal. V následujícím článku se dozvíte vše potřebné co se problematiky ochranných filtrů týče.

Ochranný filtr ano či ne?

V době kdy první zkušenější fotografové přecházeli z kinofilmových zrcadlovek na digitální, byl pro většinu z nich ochranný UV filtr naprostou samozřejmostí. Tahle stará škola průkopníku digitální fotografie vymizela a nová generace už přistupuje k ochranným filtrům trochu laxněji. To je ale velká chyba a v některých případech, bez nadsázky, osudová.


Ochranný filtr značky Canon

Proč používat UV filtr

Při fotografování na kinofilm je používání UV filtru skutečně zásadní. Ultrafialové (UV) záření je lidským okem neviditelná část světla, která je do jisté míry škodlivá. Škodu může napáchat na lidské pokožce, ale i na světlocitlivých materiálech. Mezi ty bezesporu patří kinofilm, nebo jiné filmové materiály určené k záznamu obrazu. Proto hrály UV filtry v životě analogového fotografa velmi významnou roli.

S nástupem digitální fotografie se ale na UV filtry zapomíná a to je trochu škoda. Techničtější čtenáři určitě namítnou, že UV filtry v éře digitální fotografie až zas takový význam nemají. Do jisté míry mají pravdu. Současné pokročilé snímače a obrazové senzory mají vlastní integrovaný UV filtr a tudíž pro ně negativní ultrafialové záření, není žádnou velkou hrozbou. Na druhou stranu je dobré vědět, že UV filtry mají ještě jednu důležitou funkci a to je primární mechanická ochrana objektivu.

Existuje názor, pod který bych se podepsal, že objektiv je pro výslednou fotografii mnohem důležitější než samotný fotoaparát. Se špičkovou zrcadlovkou, nebo bezzrcadlovkou a špatným objektivem uděláte jen velmi těžko kvalitní snímek. Naopak s průměrným fotoaparátem a špičkovým objektivem bude šance na úspěch mnohem vyšší. Nemluvě o tom, že cena objektivu je srovnatelná a mnohdy i vyšší, než cena samotného fotoaparátu. Dobrý objektiv nás může provázet celý život a v podstatě neztrácí svou hodnotu, kdežto těla fotoaparátu jsou dnes spotřebním zbožím a běžný hobby fotograf jich vystřídá za svůj život poměrně hodně. A podle toho bychom se měli ke svým objektivům chovat.


Výroba kvalitních filtrů si v ničem nezadá s výrobou profesionálních objektivů

Ať už se pohybujeme v sebebezpečnějším prostředí, nikdy nevíme, jaké nebezpečí číhá na objektivy. Stačí jeden špatný krok, kdy zakopneme s fotoaparátem na krku, neopatrné škrábnutí větvičky keře na zahradě, nebo stromu v lese, kamínek vystřelený pneumatikou kolem projíždějícího automobilu a pro objektiv to může mít fatální následky. A to nemluvě o focení v extrémnějších podmínkách jako při lezení po horách, na poušti, v deštném pralese, nebo třeba jen na písčité pláži někde u moře. Ve všech těchto případech je nejvíce exponován přední optický člen objektivu, který většinou schytá všechny pády, škrábance, nebo spršky písku a vody. V tom lepší případě to odnesou „pouze“ antireflexní vrstvy nanesené na čočce. Ty chrání fotografii hlavně před různými prasátky, odlesky a “lens flary” při focení v protisvětle. Navíc trochu zvyšují kontrast fotografie. Poškozená nebo sedřená antireflexní vrstva ztrácí svou účinnost a to se může negativně podepsat na výsledných fotografiích.

Existují ale mnohem katastrofičtější scénáře, kdy objektiv dostane direkt přímo „na čumák“. Tyto případy jsou mnohdy doprovázeny praskáním skla a následně také skřípáním zubů. A pak je vždy lepší, když praská sklo filtru za pár stokorun, než optika objektivu za pár desítek až stovek tisíc.

Sám dobře vím, o čem mluvím. Při jednom foto výletě jsem si doma zapomněl stativovou destičku. Naskytlo se i focení potůčků a já chtěl zachytit tekoucí vodu na delší čas. To bez stativu bohužel nejde. Rozložil jsem tedy stativ a fotoaparát se na něj snažil postavit i bez stativové destičky. Po chvíli balancování a vyvažování těžiště se to povedlo. Chvíli jsme se radoval, ale jak se říká „všeho do času“. Po pár snímcích zrcadlovka sklouzla ze stativové hlavy a pádu se nedalo zabránit. Jistil jsem ji sice popruhem kolem krku, takže nespadla na zem, ale objektiv dostal ťukanec o kovový profil nohy stativu. Na objektivu se okamžitě objevila pavučina prasknutého skla, ale naštěstí je jednalo pouze o sklo filtru. Ten jsem v tomto případě rád oželel. Nebýt ochranného filtr odnesl to objektiv, jehož cena převyšovala mou měsíční výplatu.

Takže i když pomineme škodlivé UV záření, mají UV filtry svůj význam minimálně jako primární ochranný prvek objektivu, proti mechanickému poškození.


Filtr v hodnotě několika stokorun mnohdy zachrání objektiv v ceně mnoha tisíc

UV filtr, nebo ochranný?

Nabízí se otázka, zda neušetřit za UV filtr a nepořídit si pouze ochranný filtr, tzv. protektor, který není ničím jiným než čirým sklíčkem a v některých případech je trochu levnější. Ano tato myšlenka je v podstatě správná. Na druhou strabu cenový rozdíl mezi UV a ochrannými filtry renomovaných značek je v podstatě nulový. Navíc na UV ochranu se zaměřují výrobci, kteří ve světě filtrů něco znamenají a proto kvalitní ÚVéčko od seriozního výrobce, bude vždy lepší než nějaký „no-name“ ochranný filtr zaslaný za pár korun odněkud z Číny.


UV filtr značky Marumi

Negativní vlastnosti ochranných filtrů

Na našich prodejnách často slýchám dotaz, zda může mít UV filtr, nějaký negativní vliv na fotografii. Bylo by nefér, tvrdit že ne. Přeci jenom je to další člen, se kterým optický systém objektivu nepočítá. Méně kvalitní filtry mohou způsobit optické vady, které jsou patrné na snímcích. Mezi ty nejčastější patří odlesky a prasátka, pokud nemá filtr dostatečně účinné antireflexní vrstvy. Další poměrně častým problémem je tzv. vinětace. Levnější filtry jsou o něco silnější a i obroučka, ve kterých je sklo usazeno, je trochu vyšší. V takových případech dopadá světlo na snímač nerovnoměrně a rohy fotografie jsou zastíněny, tedy tmavší.
Další vadou méně kvalitních filtru je barevný posun snímků, nebo špatné vykreslení detailů a ztráta ostrosti. Příčinou je nedokonalý povrch skla, které může mít na sobě nějaké nerovnosti, nebo dokonce mapy.


Odlesk způsobený protisvětlem na méně kvalitním filtr

Lze použít více filtrů najednou?

Dalším častým dotazem je zda se dá kombinovat více filtrů najednou. Méně zkušení fotografové přemýšlí tak, že by ochranné úvéčko měli nasazené pořád a například při focení krajin by na něj občas nasadili filtr polarizační (PL-C), nebo šedý neutrální (ND).

U většiny filtru to možné je. Bežný filtr je osazen v zadní části vnějším závitem, pomocí kterého se připevňuje na objektiv a na přední části závit vnitřní stejného průměru. Na ten se pak uchycuje krytka objektivu, případně další příslušenství, nebo filtry.

Pokud ale dáme dva filtry na sebe, zvyšuje se již zmiňované riziko zastínění rohů, tedy vinětace. Kombinace více filtrů tedy rozhodně nedoporučuji. I když je to otravné, vždy je lepší UV, nebo ochranný filtr nejprve sundat a pak nasadit další.


Vinětace způsobená silnou obrubou filtru, nebo použitím dvou filtrů na sobě

Rozdíly mezi filtry

Pokud se rozhodnete pro nákup ochranného filtru, budete zřejmě zaskočeni cenovým rozpětím, v jakém jsou nabízeny. Často slýchám dotaz, zda se do filtru vyplatí investovat větší částku. To je trochu slovo do pranice. Upřímně vždy záleží na vašich finančních možnostech a pak na tom jaký objektiv chcete chránit. Na jednu stranu asi nemá cena kupovat filtr v hodnotě 2 000 Kč na bazarový objektiv v podobné ceně. Ale z druhé strany bych pro objektiv za několik desítek tisíc, nekupoval filtr za 200 Kč.

Loga renomovaných výrobců filtrů B+W a Hoya

Největší rozdíl v ceně filtrů dělá to jak jsou velké, tedy jejich průměr. Zde platí přímá úměra. Čím větší má objektiv průměr, tím větší filtr potřebujeme a tím bude také dražší.

Další věcí, která má vliv na cenu filtr jsou použité materiály a technologie. Existují filtry standardní, bez jakékoliv přidané hodnoty. Pak jsou filtry dražší, které mají navíc antireflexní vrstvy proti odleskům, dále můžete narazit na filtry se zvýšenou mechanickou odolností, které jsou vhodné do náročnějších podmínek. Novinkou jsou pak filtry se speciálními nanovrstvami, které odpuzují vodu a zabraňují ulpění prachu a dalších nečistot. Velmi rozšířené jsou filtry SLIM. Ty mají pro změnu nízký profil a velmi tenkou obroučku, takže eliminují vinětaci. Mnohdy na ně ale nejde nasadit další filtr, protože jim chybí přední závit a tím pádem na nich bohužel nedrží ani běžná krytka objektivu. Serióznější výrobci k nim proto přibalují krytku vlastní.

Každý výrobce si tyto vychytávky označuje vlastními zkratkami a nezasvěcený jedinec se v nich vyzná jen těžko. Je proto vždy lepší poradit se před nákupem se specializovaným prodejcem.


Antistatická úprava filtrů HOYA

Jakou značku UV filtru vybrat

Na dotaz jakou značku zvolit většinou doporučuji značky Haida a Marumi, což je taková zlatá střední cesta, jak výkonem, tak cenou. Profesionální fotografové pak ocení přednosti vyšší třídy filtrů, do které patří B+W a Hoya. Ty jsou ale mnohonásobně dražší. Nejnižší třídu filtrů nedoporučuji, proto další značky ani nebudu jmenovat, abych snad někoho neurazil. To se samozřejmě netýká tardičních výrobců optiky, kteří mají filtry jako doplňkový sortiment. K těm patří například Zeiss, Canon, Nikon, Sony, Olympus, Panasonic, Fijifilm, Tamron a Fomei.

Při výběru filtru nezapomeňte na jedno důležité pravidlo. Průměr filtru musí být shodny s průměrem přední čočky objektivu. Ten naleznete na spodní části jeho krytky.

A na závěr jedno moudro. Fotografové se dělí na dvě skupiny. Ti první si již mechanickým poškozením objektivu prošli a ty ostatní to teprve čeká. V den kdy se to stane určitě stojí za to mít nasazený ochranný filtr ☺


Loga výrobců filtrů nabízející skvělý poměr mezi cenou a výkonem

Buďte v obraze!

a my vás budeme informovat o fotografických novinkách a výhodných akcích.

Váš e-mail nezneužijeme.Zobrazeny komentáře (22 - 1)

 • 22

  Lukeš

  Reaguje na (21) | Dobrý den,každý optický člen navíc může mít za následek zhoršení kvality, například může vytvořit odlesky, závoje, vinětaci, zhoršení kresby a mikro kontrastu. Pokud ale člověk pořidí kvalitní značkový filtr, pak jsou většinou tyto obavy skutečně liché.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 20.11.2019 | Reagovat

 • 21

  Novák

  Reaguje na (20) | To samozřejmě souhlasím, v takovém případě filtr sundám a nasadím clonu. objektivy, co nejvíce používám mají f1.4 a f1.8, takže světla poměrně dostatek a postprodukce to pak jistí. Ze začátku jsem se bál zkreslení kresby i v podmínkách kde polarizák nemá smysl, ani nemá šanci fungovat. Ale za několik let focení se mi tato obava nepotvrdila. Mnoho fotografů mě totiž odrazovalo od používání jakýchkoliv filtrů, jelikož nikdy není výsledná kvalita taková jako bez nich. Jaký na to máte názor, když tedy pominu ochrannou funkci?

  Jakub Novák, 18.11.2019 | Reagovat

 • 20

  Lukeš

  Reaguje na (19) | Dobrý den,i touto cestou se někdo může vydat, ale úbytek světla, tam přeci jen nějaký je, takže ve zhoršených světelných podmínkách to může být kontraproduktivní.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 18.11.2019 | Reagovat

 • 19

  Novák

  Již nějakou dobu razím cestu, že jsem UV filtry nahradil na všech objektivech polarizačními. Úbytek světla je minimální, Ke zhoršení výsledné kvality i za použítí např v místnosti, také nedošlo. Jediná nevýhoda je použití sluneční clony, protože přes ní na otáčení nedosáhnete

  Jakub Novák, 17.11.2019 | Reagovat

 • 18

  Lukeš

  Reaguje na (17) | Dobrý den, pokud se vám pádem zkřížil filtr na objektivu a filtr se rozbil pak není jiná cesta, než ho sundat silou, tedy kleštěmi nebo ve svěráku. Určitě by vám pomohli v nějakém servisním středisku, kde na to mají přípravky.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 19.08.2019 | Reagovat

 • 17

  Avatar

  Filtr nás opravdu zachránil při pádu na chodník kdy se mi uvolnil z popruhů foťák to si opravdu moc cjvalim, ale mám foťák z druhé ruky a jsem na dovolené a stali se nám to hned na začátku a mrzí mě že tady v článku se nepíše jak cukr si dát máme na Canonu ten ultra tenký a nejde nám tu vůbec sundat :( takže teď fotit vůbec nemůžu sice objektiv to zachranilo ale neví. Jak sundat filtr s pavoukem :(

  Libuše Effenbergerova, 18.08.2019 | Reagovat

 • 16

  Lukeš

  Reaguje na (15) | Dobrý den,je nám líto, ale s uvedenými značkami zkušenost nemáme, vyzkoušené a ověřené máme pouze ty modely které najdete u nás v nabídce.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 26.04.2019 | Reagovat

 • 15

  Avatar

  Dobrý den. Mne by zajímala právě to srovnání s nižší třídou, jak píšete, že nechcete nikoho urazit... Nemíním opravdu žádné Noname , či neznámé značky z Číny. Ale vyskytují se u nás filtry zavedených značek Rollei, Polaroid, Kenko, Camlink, Braun příp. Hama.. Myslím si, že to není úplně všechno " Čína ". Jsou některé z těchto značek, jestli máte zkušenost, konkurence schopné třebas těm filtrům Haida či Marumi? O B+W nebo Hoya se nebavíme, tam je to jasné. Jde mně hlavně o nesnížení kvality obrazu za rozumný peníz.. Děkuji.

  Mirek Kotrba, 25.04.2019 | Reagovat

 • 14

  Lukeš

  Reaguje na (13) | Dobrý den, UV filtr je v podstatě čiré sklo, takže nijak nesnižuje světelnost objektivu. Jediný nešvar, který může způsobit, je tzv. vinětace. Ta se projevuje zvláště u širokoúhlých objektivů ztmavením rohů fotografie, které jsou zastíněny obroučkou filtru. Existují proto varianty SLIM, které mají velmi tenkou obroučku a tuto vadu eliminují.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 27.02.2019 | Reagovat

 • 13

  Wiszczor

  Zajímalo by mě, zda-li může (třeba i dražší UV filtr) snížit světelnost objektivu?

  Martin Wiszczor, 27.02.2019 | Reagovat

 • 12

  Váša

  Když už se rozhodnete pro ochranu jakéhokoliv objektivu filtrem, musíte jít do kvality tedy nejlépe do prémiových značek, protože ostatní jsou matlové a více či méně zhoršují kresbu a přidávají odlesky, prasátka a jiné barevné fleky. Píšu to na základě vlastní trpké zkušenosti s nízkonákladovými značkami.

  Josef Váša, 25.09.2018 | Reagovat

 • 11

  Avatar

  Reaguje na (6) | a co kdyz se poskodi hlava? tu si chranite jak? plexikem? osobne mi jde vice o hlavu nez o objektiv a to bych s tim plexikem musel chodit vsude, kde jezdi auta

  Marek Parek, 21.08.2018 | Reagovat

 • 10

  Hašek

  Má teorie je taková, že při pádu foťáku na chodník vám žádný UV filtr nepomůže, ale proti škrábancům od čištění předního členu objektivu ano. A pokud máte objektiv za 77.000,- tak ho nezabijete filtrem za 500,- Já osobně mám UV filtr na každém objektivu a ještě nikdy mi nezachránil žádný objektiv a je mi to fuk, taky jsem nikdy o žádný objektiv nepřišel.

  Martin Hašek, 20.08.2018 | Reagovat

 • 9

  Lukeš

  Reaguje na (7) | Jednoduchá rada, pokud máte pocit, že částka za UV filtr jsou vyhozené peníze, jednoduše si ho nekupujte :) Naše zkušenosti jsou trochu jiné.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 17.08.2018 | Reagovat

 • 8

  Avatar

  Naprosto s Vámi souhlasím, i mně UV filtr zachránil mnohonásobně dražší objektiv. Jen mne mrzí, že jste u špičkových výrobců nezmínil českou firmu VF Foto. Jejich vysoce kvalitní filtry jsou dle nezávislých testů minimálně srovnatelné s kategorií B+W a jsou za příznivější cenu. Asi proto, že je Megapixel neprodává?

  Milan Koráb, 17.08.2018 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  Reaguje na (4) | Nechci tady rozmýchávat nějakou divokou diskusi, ale dostali jsme tedy k tomu, že kamínek vypálený vysokou rychlostí od pneumatiky automobilu před námi, při focení z okénka automobilu za jízdy po rychlostní komunikaci, případně při ostřeni na záď auta při rozjezdu, zničí kromě předního členu objektivu (což není vůbec jisté) také 1, 2mm silné sklo filtru před ním.. zajímavý článek. :/ Dodám jen, že autosklo je lepené, s venkovní vrstvou běžně kolem 2mm, tzn. udělat do ní díru není nic složitého.. prostě takový velký UV filtr, násobně křehčí, než přední člen objektivu.

  Filip Tesner, 17.08.2018 | Reagovat

 • 6

  Lukeš

  Reaguje na (5) | A o to právě jde, poškodí se filtr, ne objektiv.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 16.08.2018 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Pokud je letici kamine schopen poskodit predni sklo automobilum nejspise by rozrazil i ten filtr, nemyslite? A jen tak mimochodem, jak rychle ten kaminek musi letet vuci tomu sklu, aby ho poskodil? Mi neni dost jasne, jak by takova situace mela vypadat, aby se ten fotak vuci tomu kaminku pohyboval tak rychle. A navic v takovem pripade uz by slo spise o zdravi nez o objektiv.

  Marek Parek, 16.08.2018 | Reagovat

 • 4

  Lukeš

  Reaguje na (3) | Pokud je letící kamínek schopný poškodit přední sklo automobilu, veřte že ani přední optický člen pro něj nebude problém.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 15.08.2018 | Reagovat

 • 3

  Tesner

  Reaguje na (2) | Stejně tak, jako kamínek neudělá přednímu členu objektivu prakticky nic.. vlasové škrábance, ještě budiž, ale představa že UV filtr chrání objektiv je prostě urban story.. z vlastní zkušenosti. Pro ty, co vlastní zkušenost nemají je to hezky ilusrováno zde: https://www.youtube.com/watch?v=P0CLPTd6Bds

  Filip Tesner, 15.08.2018 | Reagovat

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Například letící kamínek sluneční clona nezastaví.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 15.08.2018 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  A slunecni clona neni dostatecnou ochranou?

  Marek Parek, 15.08.2018 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

 • Foto soutěž: Černobílé pokušení - inspirace z Galerie Megapixelu Fotoporadna Foto soutěž: Černobílé pokušení - inspirace z Galerie Megapixelu

  Martin LukešAktualizováno: 20. 3. 2017 v 7:30

  Tak jako každým měsíc, vybral jsem pro vás z Galerie Megapixel set fotografií, které korespondují s právě probíhající soutěží s názvem ČERNOBÍLÉ POKUŠENÍ. Jak už název napovídá, tentokrát jsou ve hře výhradně černobílé…

 • Jak vybrat ten správný fotografický filtr Fotoporadna Jak vybrat ten správný fotografický filtr

  Martin HájekAktualizováno: 21. 11. 2019 v 11:29

  Již od vzniku fotografie jsme museli překonávat různé překážky - od těch ryze technických, přes kompoziční, až po ty etické. Fotografie, stejně jako jakákoli jiná technologie, má své limity a omezení. Spoustu z nich…

 • To nejlepší od B+W Filter Fotoporadna To nejlepší od B+W Filter

  Radek PlíhalVydáno: 16. 6. 2014 v 11:36

  V minulém článku o filtrech B+W jsme si řekli něco o historii, výrobě, technologiích a materiálech použitých při výrobě těchto jedinečných filtrů. Pojďme se nyní podívat na to nejlepší z široké nabídky filtrů B+W.

 • B+W FILTER - vývoj a zkušenost „Made in Germany“ Fotoporadna B+W FILTER - vývoj a zkušenost „Made in Germany“

  Radek PlíhalAktualizováno: 16. 6. 2014 v 12:43

  Po více než 65 let jsou filtry B+W synonymem pro kvalitu a inovativní vývoj. Od sloučení firmy Biermann a Weber s Jos. Schneider Optische Werke GmbH v roce 1985 se výroba filtrů B+W nachází v německém lázeňském městě…

 • Jak se vyrábí filtry Blog Jak se vyrábí filtry

  Aktualizováno: 22. 3. 2012 v 1:02

  Minulý týden jsem měl jedinečnou příležitost navštívit továrnu věhlasného německého výrobce špičkových objektivů Schneider Kreuznach. Možná si řeknete, co má Schneider společného s výrobou filtrů. Odpověď je jednoduchá,…

Doporučené stránky

 • Jak fotit krajinu

  Tento fotografický a v podstatě i výtvarný žánr, patřil vždy k těm nejpopulárnějším jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými.…

 • Vysvětlivky zkratek u fotografických filtrů

  Výběr vhodného fotografického filtru je stejně důležitý, jako výběr kvalitního objektivu. Právě na kvalitě použitého filtru závisí to, jestli budou…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím