Magazín

Fotoporadna

Mac nabízí fotografům nový svět

Jan Březina, Apple Certified TrainerAktualizováno: 26. 6. 2019 v 14:07 • Rubrika: Fotoporadna

Mac nabízí fotografům nový svět

Přešli jste nedávno z Windows na Mac, anebo se k tomuto kroku chystáte? Pak je dobré se zamyslet i nad tím, jak budete na novém počítači pracovat se svými fotkami. Apple vám sice umožňuje dál pracovat tak, jak jste byli zvyklí třeba ze Zoneru. Zároveň ale nabízí i jednodušší, rychlejší a pohodlnější cestu. Je jen potřeba trochu změnit své návyky.

Obsah

Jednou ze základních myšlenek Applu je snaha zbavit uživatele zbytečné práce a dát mu větší prostor pro vlastní kreativitu. Práce s fotografiemi je toho velmi dobrým příkladem. Pokud trávíte velké množství času stěhováním, tříděním, organizováním a upravováním fotografií, jistě mi dáte za pravdu, že většina energie padne na zcela netvůrčí a rutinní práci. Proto vám Mac nabízí možnost úplně se přestat starat o adresářovou strukturu a organizaci fotografií. Místo toho můžete využít systémové knihovny, které udělají většinu práce za vás. Spolu s nedestruktivními hromadnými úpravami navíc šetří čas a hlavně chrání vaše fotografie.

Jak dostat fotografie do Macu?

Co se týče fyzického přenosu fotografií do počítače, zde se toho mnoho nemění. Můžete připojit přímo svůj fotoaparát USB kabelem nebo použít čtečku paměťových karet. Osobně preferuji druhý způsob, protože je většinou rychlejší, šetří akumulátor fotoaparátu a přijde mi i pohodlnější. Nepotřebujete žádné speciální kabely ani speciální čtečku. Mac je plně kompatibilní se vším, co u nás můžete koupit. Jen si dávejte pozor, abyste měli správný typ USB konektoru, podle toho, jaký model Macu máte. Apple u nových modelů používá rozhraní USB-C, které nabízí nejvyšší přenosovou rychlost a stále častěji jej používají i výrobci fotoaparátů. Pokud doma máte starší čtečku s USB-A konektorem, máte dvě možnosti. Pokud je čtečka rychlá, můžete jen vyměnit kabel za ten s koncovkou USB-C. Pokud už vaše čtečka něco pamatuje, je lepší koupit novou, rychlou s USB-C.

Jak fotografie prohlížet?

Pokud chcete fotografie pouze prohlédnout či zkontrolovat, nebudete potřebovat žádný speciální program. Finder, což je Apple obdoba Průzkumníku, totiž umí otevřít libovolný formát fotografií včetně RAW. Stačí si otevřít příslušnou složku v počítači nebo třeba přímo paměťovou kartu, vybrat první fotografii a zmáčknout mezerník. Ten otevře takzvaný rychlý náhled. Pokud si chcete fotografii vychutnat přes celou obrazovku, stiskněte současně Alt a mezerník.

Existují i specializované prohlížeče fotografií, ale ty většinou přinášejí jen velmi málo funkcí navíc a bývají pomalejší. Zároveň je potřeba si uvědomit, že Apple Fotky nejsou prohlížečem fotografií, ale plnohodnotným organizačním nástrojem, který snímky musí nejprve naimportovat a zorganizovat. Proto je Finder nejlepší volba, pokud jde jen o rychlou kontrolu.

Ve Finderu můžete snímky navíc kopírovat, přesouvat, hromadně přejmenovávat, mazat, označovat pomocí barevných značek a libovolně organizovat. Nicméně existuje řada snazších cest.

Jak fotografie organizovat?

Pokud máte fotografií tisíce či nižší desítky tisíc a patříte spíš mezi hobby fotografy, tak nejsnazší cestou, jak si uspořádat snímky je aplikace Apple Fotky, která je v češtině a je bezplatně součástí systému. Je jednoduchá, přehledná a organizuje fotografie do knihovny, což výrazně snižuje riziko jejich ztráty nebo poškození. Pracuje nedestruktivně, má skvělé vyhledávání s využitím umělé inteligence a umí automaticky synchronizovat vaše fotografie na iCloud, do iPhonu či iPadu.

Pro náročnější fotografy je jednou z nejlepších voleb Adobe Lightroom CC. Ten na Macu funguje prakticky stejně jako na Windows, vypadá stejně, ovládá se stejně a dokonce umí převzít katalogy z Windows. S využitím Creative Cloudu můžete opět snadno nedestruktivně upravovat své snímky a synchronizovat je mezi zařízeními.

Pro Mac existuje i řada dalších alternativ. Mezi populární patří například CaptureOne, Luminar, Affinity Photo, Pixelmator Pro nebo samozřejmě Adobe Photoshop. Je ale důležití se rozhodnout, jaké množství a jaké fotografie potřebujete upravovat.

Zapomeňte na export a vytváření zbytečných kopií

Ať už se rozhodnete pro Apple Fotky nebo Adobe Lightroom, je velice důležité si uvědomit, že práce s nimi probíhá jinak. Pokud jste zvyklí snímek otevřít, upravit a uložit si upravenou kopii vedle originálu, připravte se na změnu. Oba programy fotografie naimportují, vy s nimi provádíte všechny potřebné úpravy uvnitř aplikace a žádné kopie se neukládají. Snímky zůstávají jako živý, nedestruktivní organismus uvnitř knihovny nebo v katalogu, abyste se k nim mohli kdykoli vrátit. Export slouží pouze k vytvoření kopie, kterou chcete odeslat mimo počítač například na tisk.

 

 

Když je málo místa

Fotografie, zejména ve formátu RAW, zabírají často velké množství místa. Takže dřív nebo později narazíte na problém s kapacitou interního úložiště. Pokud vám mohu radit, rozhodně jej neřešte zmenšování fotografií nebo snižováním jejich kvality. Fotografie jsou jeden z nejcennějších druhů počítačových dat, protože jakmile o ně jednou přijdete nebo zhoršíte jejich kvalitu, neexistuje cesta zpět. Většina snímků nejde znovu nafotit, protože jsou neopakovatelné. A i zdánlivě bezcenné snímky mohou získat v budoucnosti na hodnotě. Ať už finanční, nebo čistě osobní.

Proto je potřeba počítat s rostoucí velikostí foto archivu. V zásadě jsou dvě možnosti, jak se s ní vypořádat elegantně:

 

  1. První možností je přesunout celý svůj archiv fotografií na cloud a v počítači si nechat pouze náhledy fotografií. To umí automaticky jak Apple Fotky při zapnutí iCloudu a optimalizace úložiště, tak nový Adobe Lightroom CC při využití Creative Cloudu. Apple nabízí kapacitu až 2 TB za necelých 300 Kč měsíčně. Adobe nabízí standardně 1 TB za podobnou cenu.
  2. Druhou možností je přesunout své fotografie na externí úložiště. V případě Apple Fotek stačí spustit Finder a přetáhnout myší celou knihovnu fotografií z interního na externí úložiště. U Adobe Lightroom jde provést podobnou operaci jen o chloupek pracněji, protože kromě katalogu je potřeba přesunout i originály. Pokud si jako externí úložiště pořídíte SSD s USB-C či Thunderbolt 3 rozhraním, bude pravděpodobně stejně rychlé jako interní a při práci prakticky nepoznáte změnu. A dobrou zprávou je, že ceny externích SSD úložišť šly hodně dolu, takže dnes 1 TB pořídíte pod 5 000 Kč.

Nebojte se změny

Velmi často se při diskuzích s fotografy setkávám s nedůvěrou v jakákoli nová řešení a urputným lpěním na svých zvycích. Ano, můžete si v roce 2019 organizovat své fotografie ručně do adresářů a podadresářů, přejmenovávat je, procházet Finderem a upravovat po jedné v Adobe Photoshopu. Ale ztratíte tím zcela zbytečně hodiny a hodiny práce, kterou za vás dnes umí udělat počítač sám. Apple Fotky nebo třeba Adobe Lightroom umí automaticky organizovat snímky podle data pořízení, vyhledávat v nich nejen obličeje, ale i stovky různých objektů anebo během zlomku sekundy vyhledávat podle jakýchkoli informací z EXIFu. Nedestruktivní úpravy šetří nejen čas, ale hlavně místo v počítači a dávají neomezený prostor k experimentování. Navíc díky hromadným úpravám můžete ušetřit obrovské množství času, které věnujete fotografiím a ne jejich organizaci. Pokud už jednou přijdete z Windows na Mac, využijte tuto příležitost k změně a zlepšení celého workflow.

 

 

Zdroj foto: archiv značky Apple, Pixabay

Sdílet na


Komentáře k článku

J

Aj Trabant bol svojho času (pamätám tie časy) považovaný za úspešný automobil. Tankoval sa len občasne a olej sa v jeho motore nemusel vôbec meniť. A napriek týmto jeho "pozitívam" stihol už ukončiť svoju popularitu u pospolitého ľudu. Leda tak u veteránov ešte "žne" svoju slávu.
Takže plne chápem neskutočný (pre väčšinu populácie už nepochopiteľný) benefit nabíjanie batérie raz za 7 dní.

6

JáJo, 15. 8. 2021 |Reagovat

Martin Hašek

Reaguje na (2) | Vlastně když o tom tak uvažuju, tak jsem použil Applův velkej tablet, přítelkyně ho hrozně chtěla a potom si vyčítala, že radši nevzala notebook s USB konektorama. Musí se k tomu za 1400,- koupit kablík aby se k tomu dal přes USB připojit foťák a posílat do něj fotky. Jenomže když v tom foťáku mám několik tisíc 36Mpx RAWů, tak už to je trochu na dýl a když to zrovna neni uložený na SD, ale na CF, tak se to ani nenačte.

5

Martin Hašek, 30. 6. 2019 |Reagovat

Martin Hašek

Reaguje na (2) | Reaguje na (2) | Ano, já jsem nikdy nic od Apple nepoužil. Jeden čas jsem uvažoval o notebooku na úpravu fotek, ale zavrhl jsem to, jednak po líčení toho, jakej voser je stáhnout na Apple dětem krtečka a já mám 4letou holčičku které stahuju disneyovky a druhak proto, že mít jen jednu věc od Applu nemá smysl kvůli vzájemné kompatibilitě.
Má přítelkyně s iPhony telefonuje, jenom jí tak po 2-3 letech přestane jít mikrofon, nebo jí začnou vypadávat hovory nebo to umře celý a tak. Ona tvrdí, že dokud to šlape, tak je to bezkonkurenční, ale potom se s tim už akorát vzteká.

4

Martin Hašek, 30. 6. 2019 |Reagovat

DN

Reaguje na (1) | Milý Martine, nechápu, co Vaše přitelkyně s iPhony vytváří, já jsem na iPhonech od 3G a měním je jen když HW nestíhají nebo nejsou kompatibilní s novým iOS. Jen pro info, všechny dříve zakoupené mám stále funkční v šuplíku. Ale článek není o iPhonech, ale o práci s fotografiemi na MacOS. S článkem se naprosto ztotožňují a autorovi děkuji. D.

3

David Nemecek, 30. 6. 2019 |Reagovat

TA

Martin asi nikdy nepouzil nic od Apple, jinak by podobné krávoviny ani z úst nevypustil...

2

Tomas Apple, 28. 6. 2019 |Reagovat

Martin Hašek

No, já určitě nepřejdu. Za ty peníze co by stálo jablko si radši koupim nějakého Zeissova Otuse a fotky budu upravovat v oknech za 23.000,- pomocí Lightroomu a Photoshopu za 3.500,- na rok a zálohovat na dvou mobilních 4TB SSD discich LaCie za dohromady 7000,- které už Megapixel nemá ani v nabídce. Jen tak pro zajímavopst. Má přítelkyně používá mobily od Jablka a životnost je 2-3 roky max. Já mám už 6 let odolný tlačítkový mobil s nabíjením jednou týdně.

1

Martin Hašek, 27. 6. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.