Magazín

Fotoporadna

Mít na stole nový MacBook Pro je fajn věc

Boris StojanovAktualizováno: 12. 12. 2018 v 14:43 • Rubrika: Fotoporadna

Mít na stole nový MacBook Pro je fajn věc

Každý fotograf, filmař, muzikant, pisálek i uživatel jakékoliv kanceláře, prostě každý má tento sen - MacBook Pro Retina 15“ 2018. I uživatelé Windows ho mají a neříkejte, že ne! Víte, jak uděláte, aby Windows fungovaly? Nainstalujete je na MacBook Pro! :-D Vím, je to starej vtip, ale furt dobrej.

Obsah

MacBook Pro Retina 15“ Late 2013 vs. MacBook Pro Retina 15“ 2018

A teď si představte moment, že máte ty MacBooky na stole dva! To je zhýralost! Ale dejte se do klidu, ten novej budu muset zase vrátit, protože není součástí honoráře. Jen mi byla svěřena důvěra jakožto dlouholetému uživateli velmi podobné konfigurace a dostal jsem nabídku si jeden zapůjčit a otestovat. No řekněte, zdvojnásobit hodnotu svého psacího stolu? To se neodmítá! Takže vám dnes vážení a milí napíšu pár slov o tom, jak to na mě subjektivně působilo a co si o tom myslím.

Pro začátek srovnání

Moje konfigurace:

MacBook Pro Retina 15“ Late 2013 | čtyřjádro i7 2.3GHz | paměť 16 GB DDR3 1600MHz |
Grafika Intel Iris Pro VRAM 1536 MB / NVIDIA GeForce GT 750 VRAM 2048 MB | 512 GB SSD na PCI řadiči | 15,4” IPS displej s LED podsvícením, nativní rozlišení 2880 × 1800ob při 220ppi

Nový MacBook Pro:

MacBook Pro Retina 15“ 2018 | čtyřjádro i7 2.2GHz | paměť 16 GB DDR4 2400MHz |
Grafika Intel UHD Graphics 630 VRAM 1536 MB / Radeon Pro 555X VRAM 4096 MB | 256 GB SSD na PCI – Express řadiči | 15,4” IPS displej s LED podsvícením, nativní rozlišení 2880 × 1800ob při 220ppi

Letmým pohledem se tedy jedná o velice podobné kusy. Pokud nezačnete hromadit jádra, tak je dnes Intel v podobném výkonu, vyvíjí a mění se rychlost sběrnic, zdvojnásobila se video paměť druhé karty, což má za dopad možnost připojit dva 5 K displeje, namísto dvou obyčejných 27“, které utáhne ten můj a ještě se zrychlily SSD disky, které už jsou i tak rychlé jak čert… Má tedy cenu upgrade z mého starého na tento nový? 

Hodnotit design MacBooku Pro od prvního nasazení Unibody designu je stejná blbost, jako hodnotit tvář a figuru Bardotky, nebo Belmonda. I když je jim skoro sto, pořád to stojí za to. A stejně tak jsou dva tábory, co je zbožňují a co je nemají rádi. Pak jsou tu vlastně ještě nihilisti a těm je to úplně fuk. To stejné se dá aplikovat na jakýkoliv obor, ano/ne, takže pokud jste nihilisti, nebo nemáte Apple rádi, omlouvám se, nebudete se bavit.

Ještě tenčí tělo a skvělý displej

Designéři opět odvedli skvělou práci. Tělo je tenčí a menší, než u starého kusu a to celkem výrazně. První, co vás napadne je, jestli to není na klíně jako žehlička, ale já vám hned odpovím, že neznám nikoho, kdo by opravdu pracoval s próčkem na klíně nějak dlouhodobě, aby součet teploty kolen, ucpání větracích průduchů stehny a zahřátí spodní strany MacBooku Pro dosáhlo nepříjemných hodnot. Jestli hledáte notes do peřin na sledování seriálů, pak hledáte MacBook Air, který se letos hodně posunul a nemá na spodní straně tu cestu pro proudění vzduchu.

Próčko nechte pěkně na tvrdém podkladu, ono si občas zafuní a můžete tvořit celý den! Unibody ze dvou kusů je držák, dost mě potěšilo, že ten můj horní dekl s displejem i po těch pěti letech klade podobný odpor při otevírání, jako ta funglovka z krabice. Po stranách naleznete jen 4 porty USB-C s podporou Thunderbolt rozhraní (zde vzrostla max. přenosová rychlost z 10 GB/s až na 40 GB/s!) a vpravo díky!!! … alespoň ty sluchátka mám kam připojit… Vše ostatní? Inu, pokrok nezastavíš… Takže redukce, dokovací stanice, HUBy, atd… Teorie řetězení samozřejmě díky propustnosti a rychlosti sběrnic vzrostla, ale upgrade znamená, alespoň v mém případě citelný nákup dalších serepetiček. Pro prvouživatele samozřejmě taky, ale oni si rovnou koupí adekvátní rozhraní.

Absenci zástrček vám však vynahradí moment, kdy otevřete víko displeje, sundáte krycí papír a než zmáčknete Power tlačítko,  zabodnete oči do ovládacího touchpadu. WOW! V první chvíli jsem si myslel, že tam přilepili malý grafický tablet! Je naprosto necudně obrovský!!! A ta parádní odezva! O tom se mému dělníkovi ani nezdálo.  Touchpad je z mého pohledu fakt největší pecka, je snad stejně velký jako ten externí kousek, co si můžete za mastňoučkou cenu přikoupit v Apple storu. Po naběhnutí displeje se rozsvítí i Touch Bar, který má svoje pro a proti.

Ovládat volume doprava šavlí na displeji, jako mazák na zvukařským mixpultu 21. století je fajn, fakt, že některé aplikace zde nabízejí rozšířené ovládání je taky fajn, ale absence klasických navyklých tlačítek bude chtít trochu času. Pokud jste konzervativní, dáte mi určitě za pravdu. Na druhou stranu, v pravém rohu je i snímač otisků prstů, který vás přihlásí stejně jako iPhone, což je vysvobození, pokud jste zrovna ve stavu ne příliš přemýšlivém a ani na třetí pokus to heslo netrefíte nebo pokud pracujete s citlivými daty. Přiblížení se Applu korporátnímu světu je vidět i na osazení novým Apple T2 Security čipem, který ještě více zabezpečuje přihlášení a šifrování dat. Pokud umíte natolik anglicky, že vám rozumí i rozmazlená Siri, i ona a vše co jste jí kdy řekli je střeženo z tohoto místa.

K displeji tak nějak nevím, co ještě dodat, superlativů je plný internet. Je prostě skvělý. Ale jedna zajímavost tu je. Byť je nejmenší ze tří, co používám – 27“ Eizo CG a 24“ Eizo CX, jeho Retina v 15“ mi dovoluje ještě chvíli číst, nebo psát i když jsem už k smrti unavený. To může být pro mnoho uživatelů jako pro mne celkem příjemný bonus!

Něco ke konektivitě

Dostal jsem k MacBooku Pro rozšiřující HUB HyperDrive Pro určený pro tento model. Je to taková jednoduchá záležitost, kterou zastrčíte do dvou portů USB-C na levé straně těla, ale rozsviťte si, jde to trochu ztuha. Možná, jak je to všechno novoučké, nebo jak jsou moje Thunderbolt zdířky ošoupané, chce to trochu soustředění a opatrnosti. Jelikož má tento HUB pouze jeden Thunderbolt konektor, připojil jsem do něj svůj HUB od Belkinu, na kterém mám pověšené všechno, co používám. Mno, to úplně nekomunikovalo. HyperDrive nabízí napájecí zdířku pro USB-C + 1 volnou, 1x klasickou kostičku Thunderbolt pro připojení třeba disku, ale kabel miniDisplayPort od mého monitoru mu nechutnal, slot pro SD a microSD kartu, HDMI a dva sloty USB 3.1.

Takže pokud začínáte s čistým stolem, možnosti tu jsou. Pokud máte plno staršího, kabely, kabely, kabely… A redukce z kabelů. Ale možná nás tímto krokem chce Apple jen posunout dopředu. Je to určitě pokrok, ale není úplně nenáročný. To vše je ale prkotina, proti pro mě naprosté tragédii, kterou je totální ztráta MagSafe napájecího konektoru! Takže až půjdete potmě příště kolem stolu, zvedejte nohy a sviťte si na cestu. Pokud vykopnete kabel napájení, což může být při jeho délce celkem snadné, letí váš MacBook Pro na podlahu! Jo, k té délce… V rámci… Nevím proč, dostanete napájecí adaptér pouze se štekrem do zásuvky. Na prodlužovací šňůru zapomeňte! Ale najdete jí samozřejmě na prodejnách a v Apple storu.
Grrrrrrrr.

Výkon a práce s fotkami

Tak dost pomluv, jdeme na věc. Připojil jsem co jsem potřeboval, natáhl fotky do Capture One Pro, který na rozdíl od Adobe nabízí 30 denní verzi k testování a můžeme se mu podívat na zoubek. Zkusil jsem nakonec i Photoshop, i přesto, že jsem musel shodit jednu ze dvou licencí na mých zařízeních a zde se přihlásit. 

Capture One Pro chodí naprosto skvěle, čtečka v HyperDrivu je úžasně rychlá, určitě rychlejší, než integrovaná v mém stařečkovi! Načtení a generování náhledů ve vysokém rozlišení mě začíná trochu znervózňovat, protože ta oranžová čára zbývajících procesů je stádium, které na práci s fotkami úplně nenávidím! Tady je to svěží jak horský vánek, takže asi na první pohled neviditelný rozdíl bude větší, než jsem si myslel, nebo lépe řečeno, než jsem doufal. 1,5 GB rawů se z karty načte, včetně vygenerování náhledů a nastavení auto expozice za mnohem kratší dobu, než jsem zvyklý. Pfff, každý soubor má +/- 47 MB, jsou to rawy ze Sony A7II a je to fakt rychlost.

Práce s rawy z pohledu nastavení korekcí jako je expozice, stíny, světla, kontrast… vše skvělá odezva, takže ohvězdičkováno, nastaveno a jdeme na hromadný export. Uuups! 30 jpeg souborů proletělo do určené složky jak nic a ten tenkej pacholek se ani neohřál natolik, že by si zafuněl. Poslal jsem stejnou sestavu znovu, ale tentokrát ve formátu 16bit TIFF, každý jiné přednastavení expozice, atd. V praxi to znamenalo ze složky, která je na ploše natáhnout soubory do Capture One Pro, zpracovat je a vyexportovat TIFFy, 137 MB každý, nasypat zpět do stejné složky. Výsledný čas konverze 30 souborů je 47s! A bezhlučně, žádný větrák, prostě ticho. Můj stařík to zvládl za pěkných 82s, což je sice pěkný čas, ale je to téměř dvakrát tolik času, než potřeboval ten navoněnej nováček. A trošku mi přitopil v místnosti, když si v polovině procesu odfoukl.

Nutno samozřejmě podotknout, že jak jsem exportoval na plochu, okamžitě se spustilo odesílání 4,5 GB na iCloud, na pozadí běží asi nějaké zálohovací procesy a systém Mojave neprošel čistou instalací, ale je pouze upgradem dvou předchozích Sierra a High Sierra. Plus ten MacBook denně pracuje a je v něm spousta aplikací, které mohou na pozadí škodit… Ale nejsem pitval ani laboratoř, takže v součtu je nový výkon okouzlující. Ne! Musím se s tím smířit! Výkon mého staříka je dostačující, ale na výkon a odladění nového modelu prostě nemá! A tečka! Takže teoreticky bych mohl zvládnout stejné množství práce za poloviční čas. Teoreticky. Ono, když od té práce přestanu odbíhat pro čerstvé pečivo, kecat s kamarádama, popíjet kávičky, vykuřovat, svačit a usmívat se na svoji ženu, tak jí taky zrychlím. Možná i vícenásobně.

Sečteno podtrženo. Ti pacholci z Cupertina asi moc dobře vědí, co dělají a dělají to velmi dobře! Samozřejmě, pokud zůstanu ještě nějaký pátek se stařečkem, zeměkoule se točit nepřestane… Ale, ten hlodavý pocit už docílil toho, že jsem zkusmo kouknul na ceny toho všeho, co mám doma a mohl bych to prodat v bazaru a dostat nějakou tu kačkuApple je prostě dobrá investice, a to ve všech směrech. Takže jestli vás pálí přesycená kreditka v kapse, běžte a protáhněte jí přes čtečku! Uděláte si radost a budete možná zase pracovat s trochu větší chutí a elánem! ;-)

 

 

Takže moje plusy:

  • Touchpad a TouchBar, ten touchpad je prostě fantastickej
  • Tenký, menší a lehčí, Space Grey je super barva
  • Vysoký výkonový posun, proti podobnému modelu z roku 2013
  • Velmi rychlý přenos dat z externích zařízení
  • Díky zhasnutému jablíčku nebudete terčem posměchu
  • 4 USB-C/Thunderbolt porty nabízejí nové možnosti napájení a propojení

 

 

Moje mínusy (berte s nadhledem):

  • Kde je sakra MagSafe?!?
  • Proč si mám dokupovat delší přívodní šňůru?!?
  • Co mám dělat s tou hromadou nakoupených disků a kabelů od starého MacBooku Pro?!?
  • Proč je Space Grey tak krásná barva?!?
  • A proč mám palčivý pocit, že potřebuju novej MacBook Pro 15“ Retina 2018?!?

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Josef Gabrhel

Zdravím, mám doma 13' Macbook Pro 2017 v plné konfiguraci, až na SSD, které mám 256 GB. A na to, že by měl být dle HW horší jak můj starý windows ntb, tak je několikrát výkonnější a pracuje se mně na něm mnohem lépe. Přesvědčil jsem se díky tomu, že OS dělá skutečně hodně.

1

Josef Gabrhel, 17. 12. 2018 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.