Magazín

Fotoporadna

Makrofotografie a poměr zvětšení

Martin LukešAktualizováno: 16. 8. 2022 v 11:32 • Rubrika: Fotoporadna

Makrofotografie a poměr zvětšení

V současné době si většina běžných fotografů pod pojmem makro představí snímek zachycující nějaký detail. Tato zažitá představa je ale trochu zavádějící. To, že zachytím na fotografii nějakého brouka, květinu, strukturu, nebo technický detail, nemusí znamenat, že jde o makrofotografii. Pokud bychom se bavili odborně, pak se za makro považují takové snímky, které mají poměr zvětšení od 1:1 až po 30:1. Co to onen poměr zvětšení vlastně znamená, si objasníme v následujícím článku.

Obsah

Asi každý, kdo si koupil digitální zrcadlovku, nebo kompakt s výměnným objektivem, došel dříve nebo později k závěru, že fotit detaily není zdaleka tak jednoduché, jako bylo třeba s kapesním kompaktem, nebo mobilním telefonem. Ty totiž umožňují zaostřit z velmi krátké vzdálenosti a díky tomu lze na fotografii zachytit poměrně velký detail. Na druhou stranu je technická kvalita podstatně horší, než s pokročilejším fotoaparátem. Ty ale neumožňují ostřit na tak krátkou vzdálenost, jak bychom si mnohdy přáli.


Foto: Jakub Vrba

Je to dané jednak velikostí snímače, který má podstatně větší plochu než běžné kompakty a dále nejkratší zaostřovací vzdáleností. Ta závisí na ohnisku a samozřejmě na daném typu objektivu. Většina těch běžných dokáže zaostřit zhruba na vzdálenost kolem 30-50 cm. Na kratší vzdálenost to bohužel nezvládnou. Je ale důležité zdůraznit, že nejkratší zaostřovací vzdálenost se nepočítá od objektivu, ale od roviny snímače. Ta je na každém přístroji vyznačena symbolem horizontálně přeškrtnutého kroužku.


Tamron AF SP 60mm f/2,0 Di II Macro

Vzhledem k tomu, že objektiv nezaostří na kratší vzdálenost, je objekt zachycený na fotografii poměrně malý a nejsou tak patrné detaily. Nejedná se tedy o makrofotografii. Skutečné makro objektivy umí zaostřit z kratší vzdálenosti a vzhledem k delšímu ohnisku se dostanou na zmiňovaný poměr zvětšení 1:1. V praxi to znamená, že jeden centimetr fotografovaného objektu, bude fyzicky zabírat 1cm plochy na snímači. Pokud tedy máte fotoaparát se snímačem o velikosti kinofilmového pole, tzv. full frame, který má snímač 24x36mm a vyfotíte brouka o velikosti 3,5cm, bude zabírat v podstatě celou plochu snímače a na fotce bude od kraje ke kraji. Jestli fotografii vytisknete na formát 60x40cm nabídnete divákovi ohromný detail, který v podstatě lidským okem nelze spatřit.

Objektivy vhodné pro makro

Běžné objektivy mají poměr zvětšení zhruba 1:5 až 1:2. Brouček tedy bude zabírat 5x – 2x menší plochu, než je velikost snímače a detaily nebudou takové. Při výběru makro objektivu je tedy nutné dávat pozor a vždy si v technických parametrech zjistit, jaký je skutečný poměr zvětšení. Méně zkušení fotografové se většinou řídí pouze slovíčkem MAKRO. Existuje například mnoho zoomových objektivů, jako například Sigma 17-70mm, Sigma 70-200mm, nebo Tamron 70-300mm, které se pyšní tímto přívlastkem a toto označení dokonce naleznete přímo na objektivu. O skutečné makro objektivy se ale nejedná. Přesto že to jsou kvalitní objektivy, dokáží zachytit celkem velký detail a mnohým fotografům to naprosto stačí, nedisponují poměrem zvětšení 1:1.
 


Poměry zvětšení u snímače 24 x 36mm (Full Frame)

U pokročilých objektivů vhodných pro tento žánr je vždy uvedené MAKRO 1:1, což je právě označení tohoto poměru. Pozor ale, aby nedošlo k záměně se světelností objektivu. Ta se značí také poměrovým číslem, například 1:1,8, nebo 1:2,8, případně 1:3,5-5,6 u zoomů.

Nejpoužívanější makro objektivy se zvětšením 1:1


Canon MP-E 65mm f/2,8 1-5 Macro Photo

Existuje dokonce jeden speciální objektiv, který má poměr zvětšení 5:1. Objekt vyfocení tímto objektivem, fyzicky zabírá na snímači 5x větší plochu, než je jeho skutečná velikost. Jde o objektiv Canon MP-E 65mm f/2,8 1-5 Macro Photo. Jde o velmi robustní a poměrně drahý objektiv, u kterého lze plynule nastavit poměr zvětšení 1:1 až 5:1, což je asi maximum, které nějaký sériově vyráběný objektiv nabízí. Tomu samozřejmě odpovídá i cena.

Ne každý si proto takový objektiv může dovolit. Naštěstí existuje celá řada doplňků, kterými lze u běžného objektivu, nebo makro objektivu zvýšit poměr zvětšení a dosáhnout takových výsledků, jako nabízí zmiňovaný objektiv.


Mimozemšťan | Robert Adamec, Makro / Detail | Megapixel
Robert Adamec / Canon MP-E 65mm f/2,8 1-5 Macro Photo

Doplňky, které zvyšují poměr zvětšení

  • předsádkové čočky – šroubují se na přední zavit objektivu a umožňují zaostřit s kratší vzdálenosti, čímž roste poměr zvětšení. Fungují tedy podobně jako lupa a jejich výkon se značí v dioptriích.
  • mezikroužky – posouvají optickou soustavu dále od roviny snímače, čímž zkracují minimální zaostřovací vzdálenost. Nemají žádný optický člen, takže nezhoršují obrazovou kvalitu
  • reverzní kroužek – umožňuje nasadit objektiv obráceně na tělo fotoaparátu a jeho optická soustava pak funguje jako jakási super-lupa. Nevýhodou je, že se z obráceného objektivu nepřenáší žádné hodnoty a ostřit i clonit se musí manuálně. Nové objektivy, ale nemají mechanický posun clony, takže pro tento postup nejsou vhodné
  • makro měchy -  podobně jako mezikroužky, posunují objektiv dále od roviny snímač


Kenko sada mezikroužků 12mm/20mm/36mm DG

Nezapomeňte, že současné době probíhá další měsíční kolo naší celoroční foto soutěže, tentokrát na téma Výtvarná makrofotografie .
Uzávěrka je 31. 5. 2015 a vzápětí startuje další kolo, ve kterém se budeme věnovat Království zvířat.

úvodní foto: Radomír Pekarík / Canon EF 100mm f/2,8 L Macro IS USM

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (6) | Dobrý den, v podstatě máte pravdu. Objektiv se zvětšení 1:3 má jednou takové zvěšení než 1:6. Co se týče ohniska, tak tam se to nedá úplně přesně řící, to je tak jak popisujete, protože zde navbíc hraje roli minimální zaostřovací vzdálenost.

7

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 5. 8. 2020 |Reagovat

M

Dobrý den. Výborný článek. Zeptal bych se mimo téma macro. Jestli tomu dobře rozumím. Ak máme dva objektivy napr. 70-200mm, jeden s poměrem zvětšení1:3 a druhý s 1:6, tak na snímku s objektivem 1:3 bude objekt dvakrát větší než na snímku s objektivem 1:6 při stejné ohniskové vzdálenosti? Nebo jinak, ak máme objektiv 400mm s poměrem 1:6 a objektiv 200mm s poměrem 1:3, tak objekt na snímkach bude stejně veliký?

6

Martin, 4. 8. 2020 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (4) | Dobrý den, abych Vám mohl poradit, potřeboval bych vidět fotky, které popisujete. Pošlete mi je na mail bouska@megapixel.cz, prosím. Podívám se na něl.

5

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 15. 2. 2016 |Reagovat

Dana Brádlová

Dobrý den potřebuji poradit .
Koupila jsem si v létě objektiv na macro SP 90mm F/2.8 DI MACRO 1:1 VC USD moc jsem se těšila jak budu fotografovat krásné ostré snímky pěkně zvětšené.Ale bohužel nevím kde dělám chybu v nastavení.Jelikož fotografie které vyfotím jsou vždy ostré uprostřed a nahoře a dole rozostřené.Už mě to pěkně štve.Tak by jsem vás chtěla poprosit o radu co dělám špatně a jak správně nastavit fotoaparát a objektiv.Bohužel fotoaparát mám jenom Canon EOS 1000D teda zatím.Časem si pořídím jiný.Děkuji za radu Danča

4

Dana Brádlová, 14. 2. 2016 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (2) | Dobrý den, ano, máte samozřejmě pravdu, ale při použití mezikroužku s makroobjektivem je zhoršení kvality obrazu naprosto zanedbatelné.

3

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 2. 1. 2016 |Reagovat

Michal Štětina

Parádní článek. Jen bych se chtěl zeptat na mezikroužky, zmiňované v závěru článku. Uvádíte, že mezikroužky nezhoršují kvalitu obrazu, protože neobsahují optický člen, ale nedochází potom oddálením objektivu od snímače k vetšímu rozptylu přenášeného obrazu a tím k menší ostrosti detailů nebo vzniku chromatické aberace?

2

Michal Štětina, 31. 12. 2015 |Reagovat

Petr Fiala

moc hezký článek

1

Petr Fiala, 23. 5. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.