Magazín

Blog

Malé ohlednutí za velkým Video Dnem

Martin LukešAktualizováno: 28. 8. 2018 v 10:55 • Rubrika: Blog

Malé ohlednutí za velkým Video Dnem

V sobotu se na na pražské prodejně Megapixelu uskutečnil další z velkolepých eventů. Jak již samotný název VideoDen napovídal, na své si tentokrát přišli především milovníci natáčení pohyblivých obrázků. Počasí pro natáčení v exteriéru vyšlo skvěle, program byl doslova nabitý a všichni účastníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, co je to skutečná filmařina pod odborným vedením oceňovaného režiséra Martina Přívratského.

Obsah

Jak se točí “Sen”

 

Hlavním programem, a také velkým tahákem celé akce, byl celodenní workshop zaměřený na práci s profesionální filmovou technikou. A aby to nebylo jen tak nějaké “zbůhdarma” natáčení, byl na místě odborník na slovo vzatý Martin Přívratský. Ten dal našemu eventu směr i formu a zhostil se také role hlavního režiséra, která je mu v podstatě vlastní. Pokud máte pocit, že jste jeho jméno už někdy slyšeli, tak ano, je to on. Mladý a velmi talentovaný režisér současné generace, který má za sebou dokumentární filmy L. A. People a adrenalinovou záležitost s prostředí FMX motocrossu “Tomorrow Will Be Better”, která si mimochodem v roce 2012 odnesla nejvyšší tuzemského filmové ocenění, sošku Českého lva.

 


Martin si pro účastníky celodenního workshopu připravil velmi dobrodružnou výzvu. Vytvořit krátkometrážní film Sen, ke kterému přichystal vlastní scénář. V kostce šlo v podstatě o jakési vyprávění psychadelického snu jednoho pána.

 Martin si rozdělil nově přidělené kolegy do několika teamů a každý dostal svou roli. Někdo hrál ústřední postavu, jiný komparz, po place se pohyboval pomocný režisér, kameraman, ostřič, kostymér atd. Interiéry a blízké okolí naší prodejny se od 10. hodiny proměnilo v jedno velké, hemžící se, živé filmařské mraveniště. Martin seznámil svůj team se základními pojmy jako je scénař, story board, lokace, filmová řeč, světlo a vše se v podstatě obratem začalo převádět do praxe.

 Krátký film měl čtyři základní dějství a každé se oehrávalo v jiném prostředí. Ateliér, přírodní exteriér, městský exteriér a interiér prodejny. Šlo o tak velký projekt, že se museli některých úloh ujmout i samotní lidé z Megáče. Po natočení každého záběru se materiál předal k rukám ostříleného střihače a vše vrcholilo kolem navečer promítáním výsledného díla.

 Jednotliví tvůrci filmu se před workshopem de fakto neznali a zprvu byl patrný počáteční ostych. Pak ale následovalo tzv. “odtrapnění”, bez kterého se neobejde žádná tvůrčí týmová práce. Od té doby si natáčení jak před kamerou, tak za kamerou všichni velmi užívali. Na konci workshopu už všichni fungovali jako ostřílená parta a myslím, že na tohle naše natáčení, v dobrém, jen tak nezapomenou. Ostatně, kdo z vás může říci, že spolupracoval na filmu s tak slavným režisérem ;)

 

 

Technika jakou natáčí profíci

Natáčení žádného filmu by se neobešlo bez příslušného techniky. I v tomto směru jsme pro účastníky workshopu připravili to nejlepší, co současný trh nabízí. Náš “improvizovaný” filmový štáb si mohl vyzkoušet filmové kamery Canon, zrcadlovky Nikon a nechyběly ani oblíbené bezzrcadlovky Sony. Aby si každý udělal svůj objektivní obrázek o tom, s čím se mu pracuje nejlépe, tak se každá část filmu natáčela jinou značkou. K dispozici a k vyzkoušení byly také další dvě foto/video legendy a to značky Zeiss a Manfrotto. Každý zkušenější filmař i fotograf ví, že objektivy značky Zeiss a italské stativy Manfrotto jsou něco jako Rolls Royce mezi automobily a že práce s nimi je opravdovým zážitkem.

 Za to patří velký dík partnerům akce, zastoupení jmenovaných značek, které kromě zapůjčení techniky postavili na dvoře bývalého holešovicého pivovaru své stánky, kde ochotně odpovídali na dotazy k jednotlivým produktům.

Kromě uvedených značek, bylo k vyzkoušení celá řada dalšího video příslušenství, ať už v podobě exterrních displejů, stabilizátorů, gimbalů a mikrofonů.

 

 

Technika použitá pro natáčení v ateliériu

 

Nikon D850

Nikon 105mm f/1,4 AF-S E ED

Sennheiser MKE 600

RODE teleskopická tyč BoomPole

Manfrotto 535 + videohlava NITROTECH N8

Feelworld monitor T7

Studiová světla Fomei

 

 

Technika použitá pro extzeriérové scény


Canon C200 EF

Video objektivy Canon CN


Manfrotto 535 + videohlava NITROTECH N8

Canon EOS M5 + 15-55 mm STM černý

Joby GorillaPod 3K Kit

pohyblivá kamera:
Canon EOS 80D

Canon EF-S 24mm f/2,8 STM

 

Canon EF 40mm f/2,8 STM

Feiyu Tech a2000 Dual

 

Technika použitá pro záběry z interiéru

 

Sony Alpha A7 III tělo

Sony FE 16-35mm f/4 ZA OSS Vario-Tessar T*

 

Moza Air
produktové záběry techniky:
Sony Alpha A6500 + 16-70 mm

Genesis Quatron stolní fotovozík

Fomei fotostůl Big 100

Studiová světla Fomei

 

 

Den nabitý filmařskými besedami

 

Pro všechny, kteří zrovna nenatáčeli velkolepý amatérský film “Sen”, byla v průběhu dne připravena celá řada besed o tom, čím, jak a proč natáčet filmy, klipa a další video. Blog besed otevřel profesionální fotograf a videomaker Tomáš Malý, který je zároveň českým ambasadorem Canonu. Posluchači se dozvěděli něco o technice dané značky a mohli nahlédnout také do zákulisí komerčních zakázek přednášejícího.

Po obědě byla na řadě beseda fotografa a kameramana Jiřího Vatky. Ten pohovořil o rozdílech v natáčení se zrcadlovkou a bezzrcadlovkou, objasnil jak je to s výběrem kodeku a nastavení barevných profilů a samozřejmě přidal i pár rad z praxe, třeba jak na ostření a záznam zvuku.

 Jirku vystřídalo povídání s dobrodruhem, cestovatelem, dokumentaristou a reklamním tvůrcem Honzou Hadrabou a následně byla na řadě přednáška Michaela Prouzy, který je prodkutovým specialistou společnosti Zeiss – legendárního výrobce foto a video objektivů a optických soustav. Nejzajímavější byl rozbor jaký je rozdíl mezi objektivy určenými pro natáčení videa a standardního fotografování.Ve finále měl slovo Matěj Třasák, který pohovořil o tom, jak probíhá přerod fotografa na vidomakera a jaké to je, když se člověk rozhodne založit si vlastní produkční studio.

Zlatým hřebem podvečera bylo promítání autorského filmu “Sen”, který mezitím prošel bleskovým postprocesem profesionálního střihače. Výsledek samozřejmě sklidil ohromný aplaus a pro velký úspěch byl promítán několikrát :)

 

Ostatně, přesvěčte se sami, jak to v sobotu v Megapixelu vypadalo. V druhé polovině videa uvidíte i výsledný film Sen:

 


foto: Martin Lukeš


Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.