Recenze Manfrotto Befree 3-Way Live Advanced hliníkový

Jiří Vacek

Jiří Vacek • 19. 10. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Video/foto hlava
  • Skladnost
  • Zpracování
  • Port Easy link
  • Žádná vůle
  • Možnost dokoupení náhradních dílů
  • Otočné nohy o 180 stupňů
  • Součástí je obal

Co se nám nelíbí

  • První rozložení stativu mi trvalo trochu déle :)

Představení Manfrotto Befree 3-Way Live Advanced hliníkový

Představení Manfrotto Befree 3-Way Live Advanced hliníkový

Seznamka

Nejsem úplně krajinářský fotograf, chápu samozřejmě tuto skupinu fotografů, ale není to zrovna můj žánr fotografie, tudíž stativ ani tolik nepoužívám. Je to zkrátka další těžká fotografická pomůcka, kterou když při celodenním nošení nevyužijete, tak jste opravdu rozhořčení. :)
To každopádně není ideální začátek recenze, ale přece jen se držím pravidla, že stativ by se měl koupit jednou a správně, takže si trošku myslím že právě tento stativ by mohl být tím pravým.

Věnuji se převážně sportovní fotografii, reportáži a portrétům. Občas mám zakázky typu produktové fotografie, interiéry a zajímám se v poslední době také o video. Na všechny tyhle občasné zakázky je tento stativ naprosto báječný! Hlavně! Je úžasně zpracovaný, malý tak, že si ho dokážu strčit do batohu a mám jak video, tak i foto hlavu v jednom. :) Líbí se mi, že firma Manfrotto komunikuje s fotografy a plní jejich požadavky, někdy i sny. :)

HlavaTato hlava s vysoce kvalitním systémem Befree Fluid Drag System je podle mě jedním ze systémů, které slouží velmi hladce a adekvátně k přesnému nastavení vodorovných a svislých pohybů. Zároveň nabízí přesnost, stabilitu, plnou ovladatelnost a pohyby u kompaktních fotoaparátů i profesionálních těžkých zrcadlovek. Hlava není zajímavá jen tím, jak je multifunkční, ale je ojedinělá svou skladností. Při prvním rozložení jsem si tedy připadal, jako kdyby se jednalo o nějaký hlavolam, ale byl to problém opravdu pouze jen u prvního seznámení. Pak už jsem si na vše rychle zvykl. :) Kromě toho tento prcek unese foto/video vybavení až do 6 kg a nebál jsem se nasadit ani svůj Nikon D850 plus 14-24 mm. Hlava má destičku s označením 200PL-PRO a je kompaktibilní se systémem Arca-Swiss a Manfrotto RC2. Takže pro milovníky systému Peak design (stejně jako já) se jedná o další pozitivní zprávu.

Nohy

Nastavení délky nohou docílíte plastovými zámky. Popravdě mi ani nevadí, že jsou plastové (protože není plast jako plast a už vůbec ne ten italský :D). Zároveň to sníží váhu a v zimě nestudí. Jestli jsou u stativů lepší zámky otočné, nebo zacvakávací, je nekonečná debata, ale já osobně mám radši tyto s páčkama, jsem si u nich prostě jistější.

Nohy mají otočný stystém o 180 stupňů, což je super pro maximální skladnost, a zároveň pro některé fotografy to je důležitá funkce při focení makro fotografie nebo reprodukce.
Důležitá věc, na kterou se u stativů zaměřuji, je zatěžovací hák, který tu nechybí. Je to užitečná věc. Za prvé díky možnosti zavěšení brašny máte mnohem větší stabilitu, a za druhé si brašnu nezašpiníte, protože je ve vzduchu.

Port Easy Link 

Znovu jsem se přesvědčil o tom, že Manfrotto myslí na všechno. Vím, že tento systém závitu na přichycení dalšího příslušenství mají už delší dobu, ale nikdy jsem nevěděl kolik držáků a pomůcek na usnadnění práce k tomu nabízejí! Přes držáky si můžete připevnit například další fotoaparát nebo ledkové světlo či mikrofón. Pro mě trochu scifi věc je i Digital Director s vestavěným mikroprocesorem a aplikací Digital Director. Tyto tři komponenty bezproblémově spolupracují, aby vám zajistily kontrolu nad foto a video funkcemi vašeho fotoaparátu přímo z iPadu.


Závěr


Jedná se o první cestovní stativ na trhu od Manfrotta, který je vyvinutý jak pro foto a video nadšence, tak i profesionály.
Celkově mám ze stativu velmi dobrý pocit a popravdě se mi jen těžko hledalo nějaké negativum. Až se mě nějaký kamarád bude ptát, jaký stativ si má koupit, rád doporučím právě tento. Už jen z toho hlediska, že u této značky není problém dokoupit jakoukoliv součástku, kterou ztratíte nebo rozbijete.
Nově se také rozhodlo udělat speciální edici pro Sony Alpha fotoaparáty.


Popis a parametry

Popis a parametry

Set čtyřsekčního hliníkového stativu koncipovaný pro fotografy a kameramany na cestách nabízí maximální výkon a všestrannost v kompaktním all-in-one zařízení. Poskytuje dostatečnou nosnost pro natáčení i s fotoaparáty s Full-frame snímačem a schopností natáčet video ve 4K rozlišení. Poskytne vám maximální výšku 151 cm (bez středového sloupku 132 cm), ve složeném stavu 40 cm a minimální pracovní výšku 42 cm. Nosnost stativu je 6 kg. Disponuje inovativním Easy Link připojením pro další příslušenství. Hlava je vybavena výkonným systémem Befree Fluid Drag System s nejhladší úrovní ovládání (při PAN i TILT pohybech). Poskytuje tu nejlepší úroveň ovládání a pohybů a výjimečnou stabilitu i při extrémních teplotách (-30 ° / + 70 °). Vybaven stativovou destičkou 200PL-PRO (lze dokoupit i 501PL video destičku). Váha sestavy 1,97 kg.

Manfrotto Befree 3-Way Live Advanced hliníkový

Zcela inovativní model čtyřsekčního hliníkového stativu, spojující vlajkovou loď stativu Manfrotto, Befree Advanced, koncipovaného pro foto i video na cestách. V kompaktním zařízení all-in-one vám nabídne maximální výkon a všestrannost. Pochlubit se může skvělou kombinací přesnosti a univerzálnosti a širokou škálou inovativních funkcí, které vám pomohou k vysoké kvalitě vaší tvorby. Uvolněte svou kreativitu s tímto výjimečným příslušenstvím.

Co na vás čeká

Set zahrnuje novou hlavu Befree 3-way Live Head značky Manfrotto v kombinaci s velmi oblíbeným hliníkovým stativem Befree Advanced. Nabízí vše co současní fotografové a milovníci natáčení videa potřebují ke své práci. Obstojí i při natáčení ve 4K rozlišení s Full-frame fotoaparáty. Jedná se o výjimečnou sestavu na cesty, která by rozhodně neměla ve vaší výbavě chybět.


Hlava Manfrotto Befree 3-Way Live

Třícestná fluidní stativová hlava pro fotografii i video. Vybavená Befree Fluid Drag System pro co nejhladší pohyb při PAN i TILT pohybech. Pracuje spolehlivě v extrémních teplotách i při extrémních teplotách -30 ° / + 70 °. Vybavena dlouhou panoramatickou rukojetí, možností vertikální polohy a 3 úrovněmi bublin. Kompatibilní s upevněním hlavy Manfrotto RC2 a Arca-Swiss. Pro práci s delšími objektivy lze využít video-destičkou 501PL. Ergonomie hlavy vám dopřeje intuitivní a snadné ovládání. Nosnost až 6kg. 


Stativ Manfrotto Befree Advanced

Ergonomie stativu a design jeho ovládání je vskutku  rychlé a intuitivní. To vám umožní vysokou flexibilitu při jeho nastavení, aniž byste zmeškali vytoužený záběr. Jeho Spider byl vyvinut pro zajištění dokonalé stability i v terénu, který není zcela ideální. Přesto dokáže stále udržet kameru připravenou k zachycení hladká videí a ostrých snímků.

QPL Travel

spolehlivý systém uzamykání nohou, který usnadňuje celkové nastavení stativu a zajistí jeho plnou stabilitu.

Chytré řešení

Navržení ergonomického voliče úhlu nohou je uzpůsobeno tak, abyste jej mohli pohodlně používat bez ohledu na to, jestli jste praváci, nebo leváci. Umožní vám využívat při snímání intuitivní změny perspektivy a hledání té správné výšku, bez ztráty zaměření na požadovaný motiv. Stativ lze velmi jednoduše postavit do tří nezávislých poloh úhlu nohou, což vám zaručí jeho plnou všestrannost.

Easy Link

Stejně jako je tomu na profesionálních stativech Manfrotto 190 a 055 i zde naleznete tzv. Easy Link. Ten vám umožní snadné připojení dalšího příslušenství, pro ještě více možností při zachycování dechberoucích záběrů. Lze připojit i přídavná světla nebo reflektory. A tak budete moci pořizovat skvělé venkovní záběry, kterých bylo v minulosti možné dosáhnout jen s těžce dostupnými stativy.

Stativy

Materiál hliník
Zámky nohou pákové
Maximální výška 151 cm
Transportní výška 40 cm
Minimální výška 42 cm
Hlava v ceně Ano
Typ hlavy 3 cestná
Výměnná hlava Ano
Pouzdro v ceně Ano
Nosnost 6 kg
Zakončení nohou gumové konce

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1970 g

Ostatní

Číslo produktu MKBFRLA4BK-3W
Značka Manfrotto

Zobrazit popis a parametry