Recenze Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon MKBFRC4GTXP-BH

Lukáš Blahut

Lukáš Blahut • 11. 11. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Výklopná středová tyč
  • Otočná konstrukce pro přepravu
  • Panoramatická kulová hlava
  • Arca Swiss kompatibilní destička
  • Obal v balení

Co se nám nelíbí

  • mechanismus výklopné tyče

Představení Manfrotto Befree GT XPRO Carbon MKBFRC4GTXP-BH

Představení Manfrotto Befree GT XPRO Carbon MKBFRC4GTXP-BH

Stativ Manfrotto Befree GT XPRO ve verzi Aluminium (MKBFRA4GTXP-BH) a ve verzi Carbon (MKBFRC4GTXP-BH).

Obecně se dá říci, že stativy Manfrotto jsou dnes považovány za jedny z nejrozšířenějších stativů mezi fotografy vůbec. Ať už se jedná o náročného amatéra, výtvarného fotografa nebo profesionála pracujícího ve všech fotografických žánrech, všude můžeme vidět značku Manfrotto na stativech, které těmto lidem pomáhají ve vytvoření ostrého snímku za zhoršených světelných podmínek či při použití neutrálních nebo polarizačních filtrů.

A je opravdu jedno, kde a kdy se snímky pořizují, zda na pevné půdě, bahnitém terénu, potoku či moři nebo na krkolomných úsecích skal a hornatém terénu.

Za teplot hluboko pod bodem mrazu nebo naopak za horkých letních dnech, kde sluníčko sice pomáhá k dobré expozici, ale umí i pěkně potrápit.

Stativy řady Befree GT XPRO vznikly z potřeby fotografů zabývající se především žánrem Makro fotografie. Tam bylo zapotřebí vyvinout stativ pevný a váhově optimální, stativ, kde by byl brán zřetel na použitém materiálu a na přesném zpracování jednotlivých dílů. Tedy potřeby kombinace přenositelnosti a maximální všestranností. Ovládací prvky jsou navrženy s ohledem na ergonomii a na maximální intuitivní ovládání.

Stativ Befree GT XPRO je 4 sekční stativ vybaven středovým sloupkem umožňující se díky 90° sloupovému mechanismu vysunout mimo hlavní středovou osu právě o oněch 90°. Toto vysunutí neboli vyosení z horizontální polohy do vodorovné umožňuje fotografům pracovat z maximální nízké polohy, kdy je možné pořizovat fotografie například hmyzu či rostlinstva. Takové fotografie hub po dešti, jsou právě pořizovány těmito stativy. Mimojiné je možné také pořizovat fotografie přímo nad hlavou a jsou tedy vítány pro fotografování a natáčení přípravy jídla nebo tvorby jakéhokoliv produktu z přímého pohledu diváka.

Samotné vysunutí středového sloupku je snadno proveditelné tak, že se zatlačí na jeho pojistku v dolním konci, tím se zasune pojistný čep a tím se dá sloupek vysunout do vrchní polohy kde už jej stačí jen sklopit o 90° a provléci objímkou jasně červené barvy.

Jednotlivé sekce jsou povolovány a utahovány systémem M-Lock, který je rychlý a bezpečný za všech okolností a teplotních podmínek. Konce nohou jsou vybaveny pryžovými bodkami neboli koncovkami, které jsou navrženy s ohledem na maximální přilnavost na každém povrchu.

Stativ je vybaven dále hlavou s kulovým čepem (tzv. kulová hlava/anglicky: BallHead) nesoucí číselné označení 496 rovněž kombinující všestrannost a pevnost s velkou nosností až 10kg. Hlava disponuje rovněž dvěma na sobě nezávislými panoramatickými a třecími pojistnými šrouby pro plnou kontrolu pohybu.

Dále je hlava vybavena stativovou destičkou typu 200PL-PRO vyrobenou z vysoce kvalitního hliníkového těla plně kompatibilní se standardy RC2 a Arca-Swiss.

Váha hliníkové verze je 2 kg a má nosnost až oněch 10 kg. Ve složeném stavu měří 43cm a při rozloženém stavu měří 164 cm.

Stativ v karbonové úpravě má stejné rozměry, ale váží 1,76 kg.

Obě verze mají provozní teploty od -30°C až do 70°C.

Stativy se prodávají spolu s přepravním vakem.

Hodnocení zákazníků (11)

Hodnocení zákazníků (11)

4.8182

Ověřený zákazník
Adolf Kalný, 18.04.2022

5

Ověřený zákazník
Josef Hilovský, 22.03.2022

5

Ověřený zákazník
Tomáš Štěpánek, 14.01.2022

5

Ověřený zákazník
Radovan Krtička, 07.11.2021

5

Ověřený zákazník
Jindřich Syrový, 11.02.2021

5

Ověřený zákazník
Kamil Šerý, 07.01.2021

4

Parádní stativ. Krásně promyšlený

Ověřený zákazník
Zdenek Hamsik, 21.10.2020

5

Skvěle zpracovaný cestovní, pevný, malý a lehký stativ s perfektní kulovou hlavou. Velkou výhodou proti ostatním stativům je možnost vyosení středové tyče, pokud je potřeba se dostat blízko nebo nízko k fotografovanému předmětu. Měl jsem možnost porovnat se stativem Peak Design Travel Tripod v hliníkové verzi. Ve srovnáním s Peak Design stativem si myslím, že za méně peněz jsem dostal více "muziky".

Ověřený zákazník
Zdeněk Honska, 16.06.2020

5

Ověřený zákazník
Miloš Smotlacha, 11.04.2020

5

Ověřený zákazník
Tomáš Kašpar, 07.01.2020

5

Precizní profesionální zpracování stativu. Ideální pro cestovaní, makro a běžné použití. Na focení zvířat nevhodný, potřebuje maskovat. Dopadající světlo na nohy stativu vzhledem k povrchové úpravě způsobuje různe odrazy světla.

Ověřený zákazník
Richard Vítek, 09.12.2019

4

Popis a parametry

Popis a parametry

Befree GT XPRO Carbon je první tripod Manfrotto Travel, který se specializuje na makrofotografii. 4 sekční cestovní stativ z uhlíkových vláken, který kombinuje přenosnost s maximální všestranností, umožňuje i těm nejkreativnějším fotografům posunout své limity o kus dál. Nastavení a ovládací prvky Befree GT XPRO jsou navrženy tak, aby byly ergonomické, intuitivní, praktické a umožňovali snadný transport. Pracovní výška 8.9 - 164 cm a ve složeném stavu má 43 cm.

Ve rozetě spojující nohy se sloupkem má vestavěný mechanismus pro polohování sloupce o 90 °, který dokud není zapotřebí, zůstane bezpečně uložen. Tento systém umožňuje rychlé nastavení polohy fotoaparátu a poskytuje nejjednodušší možný způsob fotografování přímo od země nebo nad hlavou. Stativ je vybaven hlavou Manfrotto 496 - lehkou profesionální hlavou, která kombinuje všestrannost a pevnost s nosností až 10 kg a plným ovládáním pohybu. Díky vysoké nosnosti je práce s dlouhými zoomovými objektivy snazší a rychlejší.

Systém M-lock utažení polohy nohou zajišťuje rychlé a spolehlivé používání na cestách.

BeFree GT XPRO je vybaven rychloupínací destičkou 200PL-PRO, vyrobenou z vysoce kvalitní hliníkové slitiny a je plně kompatibilní s upevněním hlavy typu Manfrotto RC2 a Arca-Swiss. Je vybavena dvěma gumovými proužky, které maximalizují přilnavost, a to i na těch nejmenších úsecích. Tento hliníkový cestovní stativ Befree GT XPRO je ve složeném stavu dlouhý 43 cm a perfektně padne do obalu, který je součástí balení.

Stativy

Materiál karbon
Zámky nohou otočné
Maximální výška 164 cm
Transportní výška 43 cm
Minimální výška 8,9 cm
Hlava v ceně Ano
Typ hlavy kulová
Výměnná hlava Ano
Rychloupínací destička 200 PL-PRO
Označení hlavy 496RC2
Možnost vyosení středové tyče Ano
Vodováha Ne
Panorama stupnice Ne
Pouzdro v ceně Ano
Nosnost 10 kg

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1770 g

Ostatní

Číslo produktu MKBFRC4GTXP-BH
Značka Manfrotto

Zobrazit popis a parametry