Recenze Manfrotto MVH500AH

Zpět na detail

Vít Valenta

Recenzoval:
Vít Valenta Další recenze

Manfrotto MVH500AH máme na dotaz za 3 190 Kč
Koupit

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • nízká hmotnost
 • jednoduchá instalace na stativ
 • inovativní destička s bezpečnostními zarážkami
 • snadnější připojení stativové destičky
 • možnost připojení ramene s příslušenstvím

Co se nám nelíbí

 • pouze jedna úroveň tření

Nahoru

Získaná ocenenění Manfrotto MVH500AHCo to je?

 • EISA

  EISA

  Ocenění EISA je udělováno od roku 1982 organizací 50 specializovaných magazínů, které se zabývají technickými novinkami. Tuto prestižní cenu mohou každoročně získat špičkové produkty v rámci několika produktových kategorií mimo jiné i fotoaparáty a objektivy.

Nahoru

Představení Manfrotto MVH500AH

Ve zkratce: výborná hlava s relativně silným odporem švenku, jedna kruhová vodováha, velké plus za inovativní destičku s bezpečnostními zarážkami a možnost připnutí ramene s příslušenstvím.

Funkčnost a instalace

Během pár vteřin upevníte hlavu na středový sloupek stativu. V případě, že se chcete pojistit, můžete utáhnout hlavu šroubem na sloupku - pokud stativ nějaký má. Destičku upevníte na kameru nebo fotoaparát obvyklým způsobem. Destička má speciální označení, protože na spodní části jsou navíc vytvarované zarážky, které korespondují s malými čepy na stativu. 

Upevnění klece nebo kamery do hlavy je podobné spíše klasickým plastovým stativům. Musíte ji lehce nahnout k levé straně, a pak usadit na pravou stranu. Pak posuvem vyvážíte do stabilní polohy a utáhnete. Nestabilní polohu poznáte, že se vám hlava bude sama od sebe naklánět dopředu nebo dozadu. Ale díky geniální destičce se zarážkami vám kamera jen tak nevyklouzne z hlavy. Jinou destičku můžete použít - univerzální stativovou destičku s aretačními zoubky z čínského steadycamu jsem do hlavy upevnil bez problémů, jen už nefungují bezpečnostní čepy a při špatném utažení vám kamera může vyklouznout.

Zpracování a obsluha

MVH500AH zaujme esteticky uspokojivým designem. Je až podivuhodné, jak byli Italové důkladní - pokud se na některou z odmontovatelných částí nevešel nápis Manfrotto, je tam alespoň jejich červené logo s bílými pruhy. Nesmí chybět ani nápis jejich brandové technologie Bridging technology. Manipulace je velice intuitivní, klasická - dva utahovací šrouby pohybu, jeden polohovací pro páku, a jeden pro utažení destičky. V manuálu se dočtete, že hlava unese až 5 kilogramů, ačkoliv je nejlépe vyvážená při zatížení 2.4 Kg - což je váha zrcadlovky s objemnějším objektivem přišroubovaná na menší klec. Zde se dostáváme k prvnímu malému zádrhelu souvisejícímu i s odporem tahu hlavy. Pokud by jste na stativ upevnili kompakt a manévrovali s hlavou rychlejšími pohyby, zjistíte, že i když stativ pod hlavou váží 2kg (např. můj MT190X3), zdvihají se mu při pohybu nohy.

Odpor švenku se dá zvýšit pomocí utažení šroubu. Více povolit - nikoliv. Zkušenější a zároveň náročnější uživatel může zkusit hlavu rozšroubovat a povolit, ale problém můžete vyřešit i zatížením stativu jedním sandbagem. A nebo si můžete koupit jinou hlavu s nastavitelným tahem - mě silnější odpor vyhovuje.

Na levé straně můžete do hlavy upevnit pomocí 3/8" šroubu (nebo s redukcí na 1/4", která je v balení) rameno s monitorem nebo světlo.  Tato funkce je honosně nazvaná Easy Link, je i u některých Manfrotto stativů, a většinou stativy i hlavy mají pouze jeden závit. Za tuto praktickou vychytávku budete vděční především pokud nepoužíváte klec, která má závitů požehnaně, nebo když si nemůžete vzít sebou příliš mnoho vybavení.

Shrnutí

Hlava mě nadchla svojí nízkou cenou a jednoduchostí. Stativová destička byla očividně inovovaná na základě praktických zkušeností, je bezpečnější a snadněji se nasazuje. Běžné fotografické zasouvací destičky mě svým nasouváním doposud iritovaly. Rozhodně doporučuji jak pro začátečníky, tak i pro profesionály.

Nahoru

Parametry

Ostatní
Značka: Manfrotto
Ocenění: EISA
 
Stativové hlavy
Druh hlavy: Páková
Materiál hlavy: Hliník
Vodováha: Ne
Panorama: Ne
Rychloupínací destička: Ano
Výška: 9,5 cm
Nosnost: 5 kg

Kompletní parametry Sbalit parametry

Manfrotto MVH500AH Manfrotto MVH500AH máme na dotaz za 3 190 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím