Magazín

Rozhovory

Marek Štefech - rozhovor s vítězem fotosoutěže "Když nemůžeš, přidej!"

Martin LukešVydáno: 6. 6. 2017 v 8:28 • Rubrika: Rozhovory

Marek Štefech - rozhovor s vítězem fotosoutěže "Když nemůžeš, přidej!"

Tak jako každý měsíc vám přinášíme rozhovor s vítězem předešlého kola naší měsíční foto soutěže. Tím se stal rodák z Kyjova Marek Štefech, který vám prozradí nejen něco o vítězné fotografii, ale také o sobě a o cestování.

Obsah

Prozraďte nám něco o sobě. Kolik vám je let a odkud jste?

Dobrý den, je mi 30 let a jsem původem z Kyjova, dlouhá léta jsem ale žil v Brně.

Čím se živíte a je focení součástí Vaší obživy, nebo je to čistě koníček?

V současné době se živím už jen focením. Z koníčku se stala práce.

Jak jste se k focení dostal a jak dlouho fotografujete?

K trochu serióznějšímu focení jsem se dostal před šesti lety, kdy jsem začal pracovat pro německou firmu a cestovat po Evropě. Koupil jsem si svou první zrcadlovku (Nikon D90 se seťákem 18-105), a o víkendech vyrážel prozkoumávat města, kde jsem byl v tu chvíli ubytován. Začít fotit jsem chtěl už dávno před tím. Můj kamarád fotil na velký formát, dost jsem se o to zajímal.

Jaké žánry Vás baví?

Street, přirozené portréty a pak fotografie jako zápisky z cest. Pasivně válečná fotografie, často jsem chodil na výstavy válečných fotografů.

Jsou nějaké, které jste dosud neměl možnost zkusit, ale lákaly by Vás?

Momentálně si brousím zuby na podvodní fotografii, a určitě by mne lákala i ta válečná, ale doba tomu už není tolik nakloněna jak v minulosti.

Ve Vašem profilu jsem četl, že v současné době žijete v Indonésii, přesto jsem v Galerii nenašel moc cestopisných fotografií. Publikujete nějaké?

Ano, momentálně jsem na Bali, převážně tu fotím surfaře a ubytování. Pár fotografií by se z Indonésie našlo, ale nechci je trousit jednotlivě. Cestovatelská fotografie je vždy hodnotnější jako svazek. Docela rád bych je někde publikoval pohromadě, aniž bych musel zakládat osobní blog, protože mám zatím víceméně jen dva příběhy, Skate trip po USA a stopem do Mongolska.

 

Co používáte za techniku.

Tady na Bali mám Nikon D800E ve válečné verzi bez gripů a s korozí v hledáčku, na street jsem používal mobil Microsoft Lumia 950,měl slušný výstup a uměl fotit i do rawu, ale před nedávnem mi ho přejel jeřáb, tak jsem ho hodil do popelnice. Z objektivů mám Tamron 70-200mm f2.8 VC, Tokinu 16-28mm f2.8, Sigmu 35mm f1.4 a Tamron 150-600mm f5-6.3 + stativ Manfrotto 055cxpro s kulovou hlavou. Na ničem nemám UV filtry, tak až mi to proroste plísní, začnu fotit jako Miroslav Tichý, jako správný rodák z Kyjova.

Rozdělíte se s námi o příběh o tom, jak vznikla vítězná fotografie?

Jezdím tady s turisty z Česka na výlety, a byli jsme na Uluwatu, je tam útes, který je skoro až převis. Nevím kolik přesně, možná 40 metrů dolů. Naštěstí už byl podvečer, tak bylo snesitelné světlo. Už i ty prázdné vlny mi přišly zajímavé, ale zkusil jsem si tak deset minut počkat, jestli někdo nevleze do vody.

Účastníte se pravidelně našich soutěží, nebo to byla výjimka?

Ne, tohle bylo prvně, byla to první fotografie, co jsem na Megapixel nahrál. Zobrazila se mi kolonka „zúčastnit se soutěže“, tak jsem na ni klikl, aniž bych si vůbec přečetl o čem ta soutěž je. Až při druhé černobílé fotografii se skejťákem, jsem zbystřil a přečetl si o co jde.

Napadlo Vás, že by mohla mít takový úspěch.

Jo, napadlo, ženský zadek nikdy nezklame.

Máte nějaký fotografický sen?

Nevím, snad někdy bych chtěl nafotit portrét Dana Nekonečného v tričku Cult of the Road.

A cestovatelský?

Strašně mě láká Japonsko, konkrétně Tokio. Mám rád tahle obří světélkující města.V současné době probíhá další měsíční kolo naší celoroční foto soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017. Tentokrát se věnujeme makrofotografii a téma zní - SVĚT POD LUPOU. Uzávěrka soutěže je o půlnoci 30.6.2017 a vzápětí začíná červencové kolo, ve kterém budeme soutěžit o nejlepší street fotografii - ULICE - GENIUS LOCI. Garantem soutěže bude Honza Šibík, takže se máte určitě na co těšit.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.