Všechny naše prodejny jsou otevřeny! Těšíme se na vás v Praze, Brně i Ostravě!

Máte doma mazlíčka? Vyfoťte ho, jak nejlépe to jde Fotoporadna

Máte doma mazlíčka? Vyfoťte ho, jak nejlépe to jde

Topi PigulaAktualizováno: 21. 11. 2019 v 10:50 • Rubrika: Fotoporadna

Nafotit si zvířecího miláčka nemusí být tak složité, jak se může na první pohled zdát. Pokud se na focení teprve chystáte, máme pro vás pár užitečných postřehů.

Při focení není nejdůležitější otázkou, jaký foťák máte, ale jak moc ho umíte ovládat. Jsou majitelé drahých profesionálních zrcadlovek, fotící na automatický režim i majitelé pokročilejších kompaktů, kteří při vhodně nastaveném ISO, vyvážení bílé a ideální cloně dosáhnou srovnatelných výsledků.

Foto: Noční počteníčko, Kristýna Kvapilová

Nejdůležitější trojčlenka: ISO – clona – čas

Zatímco v minulosti bylo nutno použít citlivější film, dnes se dá ISO měnit u každého snímku. V praxi to znamená, že pokud fotíte při nízké hladině osvětlení, zvýšíte si ISO a vyšší citlivost se s menším množstvím světla „spokojí“. Ovšem odvrácenou stranou této možnosti je vyšší elektronický šum, což jsou nehezké „rozbíjející“ tečky. Snímek pak působí neostře.

Clona je nejkreativnější a zároveň nejjednodušší nástroj, díky kterému určujete hloubku ostrosti. Čím nižší clonu použijete, tím menší je hloubka ostrosti, tedy oddělí se popředí, které je zaostřené, od pozadí, jež bývá rušivé. Pokud vám tedy jde například o portrét pejska, s nímž jdete poprvé na procházku, a nechcete mít vzadu zaostřený zbytek ulice, volte nejmenší clonu. Tedy foťte na prioritu clony a buď pejska vyzoomujte, nebo jděte co nejblíže. V obou případech dosáhnete rozostřeného pozadí. Navíc pokud máte v pozadí prosvítající světlo, dosáhnete pěkného bokehu, tedy romanticky rozmazaných kroužků.

Dostaňte pohyb pod kontrolu

Prioritu času zvolte, pokud chcete mít pod kontrolou pohyb. Snažíte-li se zachytit jedoucího cyklistu či běžícího pejska, nastavte si například čas kolem 1/50 vteřiny a švenkujte, tedy sledujte fotoaparátem pohybující se objekt a během pohybu zmáčkněte spoušť. Pozor! Nesmíte se ale zastavit, jinak dojde k rozmazání snímku. Vy se sice zastavíte, ale pejsek běží dál. Zprvu to vypadá složitě, ale dá se to nacvičit. Pejskaři vědí, že jejich miláček, pokud mu to dovolí, je úplatný. Pak se stačí domluvit s někým, kdo mu dá pamlsek tak, aby si pro něj musel vyskočit, a vy jen ve vhodný okamžik zmáčknete spoušť. A pokud máte nastavenou sekvenci, vyberete si z několika snímků ten nejlepší. Třeba ten, kde nebude plandající ucho zrovna zakrývat radostný výraz v očích.

Foto: Mazlíčci, Lukáš Polívka

A rada na závěr, tedy vlastně dvě. Pokud fotíte jakéhokoli živého tvora, ostřete na jeho bližší oko. Jste totiž zvyklí dívat se lidem i zvířatům do očí.  A snažte se fotit ve výšce jeho očí. Dosáhnete přirozenějšího vyznění snímku. I tady vám fotoaparát pomůže, tedy ten, který disponuje funkcí detekce obličeje.


Úvodní foto: Schovka..,Alena Trojanovičová

Buďte v obraze!

a my vás budeme informovat o fotografických novinkách a výhodných akcích.

Váš e-mail nezneužijeme.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

  • Denní doručení PPL 129 Kč
  • Kurýr Messenger od 249 Kč
  • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
  • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 500 Kč

Kontakt

Nahrát

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti a personalizaci reklam soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace | Nastavení soukromí
Rozumím