Medailon autora - Lee Friedlander Blog

Medailon autora - Lee Friedlander

Kryštof KorčVydáno: 22. 8. 2016 v 11:32 • Rubrika: Blog

V sérii autorských medailonů jsem zatím jmenoval nahodile jen pár významných lidí, poslední dobou se ale do studia autorských fotografií pouštím hlouběji a tak se s vámi krom článků o technice budu v nejbližší budoucnosti dělit i o texty o zajímavých autorech, kteří by neměli uniknout pozornosti inspiracechtivého oka a hloubavé mysli.

Každý měsíc bych chtěl přinést jednoho autora z různých žánrů, dočkáte se tak potrétistů, krajinářů, dokumentaristů, každý si snad přijde na své a doufám, že se mi podaří vás příjemně inspirovat a třeva posunout dá ve vnímání fotografického obrazu. A třeba také narušit žánrové chápání fotografie, ono totiž s dostatkem invence se málokdy dá hovořit o zřetelném žánrovém ohraničení.

Teď ale zpět na začátek, dnes bych vám chtěl představit Lee Friedlandera. Tento autor mi padl do oka hned z několika různých důvodů, tím nejhlavnějším je ale právě jeho žánrová nezařaditelnost. Předeslal jsem, že tato série článků bude co nejbohatší co do různých fotografických směrů a tak se sluší začít někým koncepčně rozložitějším.

Ve Friedlanderově fotografiích je totiž velmi složité určit, nakolik se autor věnuje streetové fotce, zátiší, nebo sociálnímu dokumentu. Všechny tyto kategorie jsou pro něj jen součásti pracovní techniky, se kterou operuje. Friedander se narodil a vystudoval fotografii v Californii, roku 1956 se stěhuje do New Yorku, aby dokumentoval jazzovou hudební scénu. Věnuje se komerční a módní fotografii a například jeden z jeho aktů Madonny z jeho ranné kariéry, se desetiletí poté draží za horentní částky.

Podobný způsob práce se ale navýsost introvertnímu autorovi nezamlouvá a postupně stále více sklouzává k vlastním projektům, které sestávají hlavně z pouličních fotografií, ovšem zachycených na tu dobu velmi neotřelým způsobem. Pracuje převážně s 35mm objektivem na dálkoměrné kameře Leica, streetovým zařízením, ale nesnaží se informovat, jako spíše hledat potěchu. Záměrně nepíši bavit, nebo něco podobně zabarveného.

Jak sám autor říká, exitují totiž fotografie účelné a pak ty, které slouží stejně jako čistá matematika, metafyzika, nebo třeba něco tak triválního jako žonglování, zkrátka k potěše. Autor se zde nesnaží bavit, nebo dokumentovat, spíše hraje hru s tehdejšími konzervativními pravidly fotografie.

Díky mnoha grantům, které mu byly postupně uděleny, pak mohl vytvořit velmi široké dílo, kterým posunul fotografii výrazně dál od přísně žánrově rozdělené disciplíny a dovolil vnímání estetiky samotné hry s médiem a jeho regulemi, namísto tehdy už takřka únavného eklekticismu.

V jeho díle se dá vzpomenout na Cartier Bressona i na Josefa Sudka, přesto si zachovává velmi čistý a unikátní fotografický jazyk. Z jeho čerstvého pohledu na samotný proces tvorby a vyhranění se vůči zažitým standardům by se dnes mohl nejeden autor poučit.

Jak se jeho fotografie zdají vám? Je to jen vyčpělá vývojová odbočka, nebo mají stále co říci?Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Korč

  Reaguje na (1) |  Hezký den, zde jde o poměrně jemnou nuanci, kterou byste mohl nalézt například v rozsahu práce. Tyto výrazy se velmi často ohýbají nebo snadno zaměňují. Pokud bych je měl odlišit, dá se snad říci, že dokument bude mít delší rozsah jak místně tak časově, zatímco reportáž bude krátkodobá nebo jen místní.

  Kryštof Korč - Megapixel, Zástupce vedoucího a specialista na foto a studio techniku, 27.08.2016 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Otázka na Kryštofa: Pokud se shodneme, že reportážní/dokumentární fotkou může být i jedna jediná fotka sama o sobě (ne nutně soubor fotek tvořící reportáž/dokument)... Jaký je rozdíl mezi fotku reportážní a fotkou dokumentární?

  Jan Kocián, 25.08.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

 • Medailon Autora - Martin Parr Blog Medailon Autora - Martin Parr

  Kryštof KorčVydáno: 23. 9. 2016 v 13:23

  V minulých článcích jsem se dost věnoval fotografii Země vzcházejícího slunce, hlavně proto, že je u nás obecně méně známá. Kolega Bouška mě ale decentně navedl k tomu, abych se zase na čas vrátil také na náš kontinent.…

 • Medailon autora - Ansel Adams Blog Medailon autora - Ansel Adams

  Kryštof KorčVydáno: 14. 3. 2016 v 13:01

  Když tento měsíc věnujeme v soutěži a galerii krajinné fotografii, proč si nepřipomenout toho nejznámějšího a nejcitovanějšího krajináře. Samozřejmě se pokusím představit vám i něco z méně obvyklé krajinářské tvorby v…

 • Medailon autora - Jeff Wall Blog Medailon autora - Jeff Wall

  Kryštof KorčVydáno: 26. 11. 2015 v 9:00

  Minulý medailon jsem věnoval Cindy Shermanové, chtěl jsem se tentokrát pohnout mimo konceptuální fotografii, ale narazil jsem na rozhovor s Jeffem Wallem k jedné z jeho posledních výstav. A byl jsem si okamžitě jist, že…

 • Medailon autora - Cindy Sherman Blog Medailon autora - Cindy Sherman

  Kryštof KorčVydáno: 18. 9. 2015 v 10:56

  Poslední dobou jsem snažně uvažoval nad tím, o kom bude další medailon autora, minulý Tichý a Crewdson byli zmíněni v článku o umění ve fotografii a tak bych měl pokračovat Annie Leibowitzovou, nebo Anne Gedgesovou.…

 • Medailon autora - Gregory Crewdson Blog Medailon autora - Gregory Crewdson

  Kryštof KorčVydáno: 12. 8. 2015 v 11:53

  Abych urdžel návaznost na předešlé texty, připravil jsem si pro vás tentokrát text o dalším z autorů zmíněných v článku “Je fotografie umění?”. V minulém autorském medailonu jsem představoval kyjovského podivína…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím