Magazín

Blog

Mega reportáž: Focení skateboardingu aneb zachycení každého pohybu s Jakubem Šindelářem a Tamronem

Nikola UlrichováAktualizováno: 27. 5. 2022 v 11:20 • Rubrika: Blog

Mega reportáž: Focení skateboardingu aneb zachycení každého pohybu s Jakubem Šindelářem a Tamronem

Počkat si a zachytit ten správný moment! V takovém duchu se nesl páteční workshop v rámci Mega týdne 2. Pod vedením lektora, fotografa a skateboardisty Jakuba Šindeláře se účastníci snažili vyfotit skateboardistu v pohybu. Jak se jim to povedlo? Nahlédněte do zákulisí kurzu v naší další Mega reportáži.

Obsah

Jak fotit pohyb | Megapixel

Bez teorie by to nešlo

Před prodejnou Megapixelu postává skupinka účastníků, kteří si již stihli zapůjčit na pražské prodejně objektivy Tamron, které si přáli vyzkoušet během workshopu. Lektor Kuba Šindelář vítá fotografy, kteří se přišli naučit zachytit pohyb a začíná s vysvětlováním nezbytností, které jsou pro tento žánr potřeba. Hlavní částí byla praxe, ale na začátek se všichni dozvěděli i trochu teorie. 

„Rád předávám dál své zkušenosti a většinou to je ve videích na YouTube. Potkat se s lidmi osobně, je samozřejmě o hodně lepší varianta. Někdo dorazil přímo kvůli focení skateboardingu, někdo zase kvůli focení pohybu. Naštěstí skateboarding obsahuje spoustu pohybu, takže se toto téma dobře doplňuje," říká lektor Jakub. Fotografové se tak dozvěděli, jaké objektivy se na focení hodí, jaká je správná kompozice a co je dobré si na fotce pohlídat.

Objektivy Tamron | Megapixel

Focení pohybu

Poté se celá skupina přesouvá v rámci areálu na místo, kde je dostatek prostoru pro focení skateboardisty. Všichni zaujmou vhodnou pozici, nastaví fotoaparáty a už je slyšet jen zvuk koleček skateboardu jedoucích po asfaltu. Jakubův kamarád a skateboardista Daniil Platonov předvádí jeden trik za druhým a účastníci workshopu jsou vždy upozorněni, na co se mají při focení zaměřit.

Po prohlédnutí fotografií na displeji a Jakubově dotazu, jak to všem jde, se ozývalo: „Zase jsem to prošvihl. Mám to rozmazané. Už se mi nepodařilo ho vyfotit ve vzduchu!" Skupinka tak zjišťuje, že focení pohybu není jenom o sekvenčním snímání, které jim pomůže neminout ten pravý moment. 

Jak fotit sport | Megapixel

To jediné, co si lektor workshopu Jakub Šindelář přál, aby si lidé odnesli, souviselo přímo s focením skateboardingu či podobného sportu: „Je to správný moment, kdy skejtový trik vyfotit, vlastně i u ostatních sportů či činností, které člověk nezná. Díky tomu udělá člověk fotku, kterou ocení hlavně lidé, kteří skateboardingu rozumí."

Jakub také dodává, že to je samozřejmě těžké, pokud člověk nejezdí na skateboardu nebo všechny triky nezná. Doporučuje tak účastníkům nejprve se zeptat, jestli je vůbec možné skejťáka fotit a poté, v jaký moment bude trik vypadat nejlépe, případně v jaké části překážky. Fotograf tak bude vědět, kdy má zmáčknout spoušť a bude mít velkou šanci na úspěch. Úkol workshopu tak zněl jasně! Nafotit fotku, která bude skvělá pro fotografa, ale i pro skateboardistu. 

jak fotit pohyb | Megapixel
Foto: Jakub Šindelář

Jak vyfotit dobrý snímek

Během workshopu je k dispozici jak Jakub tak i specialisté od značky Tamron, kteří radí účastníkům s nastavením fotoaparátu, nebo doporučují lepší ohnisko, které si mohou pro tento žánr během kurzu vypůjčit. Kuba postupně kontroluje fotografie a doporučuje, na co se má každý zaměřit, jak snímek ještě vylepšit atd. Po chvíli se ozývají již nadšenější reakce ze skupinky fotografů: „Už to nemám rozmazané! Už se mi povedlo zachytit tu správnou chvíli."

Focení skateboardingu | Megapixel
Foto: Jakub Šindelář

Po této úspěšné sérii ještě navazuje teoretické okénko a prostor pro dotazy ohledně focení pohybu. Jelikož vyšlo krásné počasí a sluníčko bylo neúprosné, skateboardista Daniil si dopřává chvilku zaslouženého odpočinku. „Podle mě ve fotce ale záleží vždy na člověku, jakého výsledku chce dosáhnout, proto i přesto, že jsme si řekli pár pravidel nebo doporučení, neznamená to, že je pokaždé člověk musí dodržet," zakončuje workshop lektor Jakub. 

Děkujeme všem za účast na Mega týdnu a těšíme se na fotografie v naší Galerii

Focení pohybu | Megapixel

Přečtěte si také další Mega reportáže z obou Mega týdnů, které jsme uspořádali: 


Mega reportáž: Přirozený portrét s Mili Kosinovou a Sigmou


Mega reportáž: Denis Fueco a párový portrét s Nikonem

Kurzy focení | Megapixel

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.