Magazín

Blog

Mega reportáž: Přirozený portrét s Mili Kosinovou a Sigmou

Nikola UlrichováVydáno: 20. 5. 2022 v 18:48 • Rubrika: Blog

Mega reportáž: Přirozený portrét s Mili Kosinovou a Sigmou

Mega týden 2 je v plném proudu a o zážitky, inspiraci a skvělé fotky není nouze. Čtvrteční den Mega týdne patřil mimo jiné portrétní a umělecké fotografce Mili Kosinové, která se podělila o své know-how ohledně přirozeného portrétu výjimečně v exteriéru. Účastníci si také mohli během workshopu vyzkoušet objektivy značky Sigma. Pojďte se s námi podívat, jak kurz probíhal!

Obsah

Správná technika a základy portrétu

Skupinka 12 fotografů se postupně schází před prodejnou v pražských Holešovicích, kde je s úsměvem vítá fotografka a lektorka workshopu Mili Kosinová po boku s modelkou Natálkou. Mili hned na úvod doporučuje vhodnou techniku pro focení portrétu. Všichni účastníci poté mohou využít zapůjčení objektivů Sigma. Ohniska 85 mm a 50 mm mizí nejdříve, ale produktoví specialisté berou další techniku s sebou a doprovází skupinu do exteriéru.

 „Za sebe jsem ze čtvrtečního setkání nadšená, protože to je takový typ workshopu, odkud si můžete odnést nejen pěkné fotky, ale kde si můžete zároveň vyzkoušet i fototechniku. Zdeněk s Jirkou nám přivezli na ukázku celou aktuální nabídku objektivů Sigma, takže bylo z čeho vybírat," hodnotí lektorka Mili Kosinová. 

Poté ještě chvíli vysvětluje základy portrétní fotografie, zaměřuje se na správnou kompozici, vysvětluje co je celek, polocelek... a následně se celá skupinka přesouvá na první místo, které je ideální pro focení. „Je moc fajn, když lze techniku vyzkoušet přímo v akci a probrat vše s kolegy z „branže.“ Zároveň je příjemné po covidovém období moct být na těchto akcích a užívat si vše bez jakýchkoli omezení," říká účastník workshopu Jakub. 

Podmínky nejsou lehké díky ostrému odpolednímu slunci. Mili doporučuje hodnoty, které si nastavit na fotoaparátu a poté popisuje, jak napózovat modelku. Vyfotí pár fotografií a nechává prostor ostatním fotografům, aby pořídili co nejlepší snímky ze stejného úhlu. Účastníci s Mili poté své fotografie konzultují a vždy se dozví, co mají zlepšit nebo se ozve nadšené: „Je to perfektní! Jen tak dál." 

Nebojte se jít níž

Po chvíli se skupina přesouvá na další místo. Předtím se fotografové soustředili spíše na focení samotného portrétu, teď mají za úkol kreativně využít také prostředí v podobě bílé zdi a dřevěných dveří. „Dali jsme si za cíl, soustředit se jak na focení, tak na zkoušku fototechniky," vysvětluje záměr lektorka. Někteří tak zkouší fotit například skrz kovové mříže.

Poté Mili modelku poprosí, aby si sedla na schody, upozorní účastníky, aby si dávali pozor na detaily jako je položená celá plocha boty na zemi, klika od dveří, která by modelce neměla trčet z hlavy atd. Dále doporučuje jít při focení do dřepu pro lepší úhel. 


Foto: Jakub Samec

Někteří účastníci po chvíli sedí na zemi a pokouší se zachytit co nejlepší záběr ze stejné úrovně, jako je modelka. „Workshop s Mili byl naprosto skvělý. Od teorie jak na portrét, praktické rady, skvělou milou a ochotnou modelku až po možnost vyzkoušet si objektivy Sigma," hodnotí průběh workshopu účastnice Petra

Během workshopu se mění i světelné podmínky. Toho Mili využívá, aby předala co nejvíce informací o tom, jak přirozeného světla na různých místech využít. Upozorňuje na nastavení clony, aby lidé pak nebyli zklamaní, že modelka nemá ostrou půlku obličeje. „Musíte na modelku mluvit, říct si jak se má postavit, abyste využili světlo, říct jí, jak se má tvářit. Nejhorší je, pokud jí řeknete - bez výrazu," říká s úsměvem Mili.

Lektorka přiznává, že spolupráce při focení se studenty a účastníky workshopů ji někdy možná naplňuje víc, než samotné focení. Někteří účastníci si během workshopů také půjčují jiná ohniska, aby mohli otestovat, se kterým se jim portrét fotí nejlépe. 

I na ošklivém místě se dá udělat hezký snímek

Poslední lokací, kterou lektorka zvolila, byly nedaleké garáže. Cestou k nim dává Mili prostor pro dotazy a vysvětluje, že ne vždy člověk musí fotit na pěkném místě, aby měl krásné snímky. Proto vybrala místo, které tak pěkné není, aby si to všichni vyzkoušeli. „Na krásném místě je to snadné a člověk už se pak ani tolik nesnaží být ve fotografii kreativní," říká Mili a poprosí modelku Natálku, aby se postavila před dřevěné dveře garáže, na kterých jsou graffiti. Modelka nasazuje sluneční brýle a poté už je jen slyšet cvakání závěrky. Mili pomáhá účastníkům a nastavuje modelku do různých zajímavých póz.

 „Modelka byla skvělá a odnesl jsem si i fajn materiál pro zdokonalování se v postprocesu. Do nedávna jsem se věnoval pouze videím a reklamě, nyní vstupuji na pole fotografie, kde je pro mě spousta nových věcí a technik, takže je každá taková možnost pro mě zcela jistě ku prospěchu věci," říká jeden z účastníků, Jakub. Mili ještě na závěr dává prostor všem dotazům, ptá se, jestli workshop splnil očekávání a jestli si z něj fotografové něco odnesli. Na tváři všech jsou vidět úsměvy a padají slova jako nové zkušenosti, skvělé fotky, inspiraci, podněty ke zlepšení atd. „Pro mě je skvělou odměnou vidět, že odcházíte s úsměvem a nadšením. Děkuji za prima odpoledne!" zakončuje workshop Mili. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a těšíme se na fotografie, které doufáme, že spatříme i v naší Galerii. Zveme vás také ještě na víkendový program. Čekají vás nejen workshopy a besedy, ale také tisk fotografií na tiskárnách Epson v sobotu a Canon v neděli. 


Foto: Mili Kosinová 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.