Magazín

Blog

Mega reportáž: Týden plný focení, testování techniky a besed v Megapixelu

Nikola UlrichováAktualizováno: 22. 6. 2022 v 11:03 • Rubrika: Blog

Mega reportáž: Týden plný focení, testování techniky a besed v Megapixelu

Již druhý Mega týden, který jsme se rozhodli uspořádat pro všechny fotografy, videomakery a fanoušky fotografie je za námi! Jsme velice rádi, že jsme se mohli potkávat na prodejnách v Praze, v Brně i Ostravě bez jakýchkoliv omezení a že jste byli s námi. Děkujeme všem účastníkům, ambasadorům a specialistům různých značek. Připomeňte si ho fotografiemi v naší fotoreportáži.

Obsah

Mega týden 2, to je 20 značek, 36 workshopů, 14 besed a přibližně 450 účastníků a spousta inspirace, focení, natáčení a zkoušení techniky k tomu. Podívejte se na fotky a dojmy účastníků nebo lektorů. 

Kreativní portrét - diorama

Na všech třech prodejnách proběhl workshop s Filipem Bartákem a Nikonem. Filip nejdříve připravil techniku a poté začal skládat lego Harryho Pottera, které měli za úkol účastníci vyfotit. Někteří přišli kvůli vyzkoušení techniky, ostatní kvůli makro fotografii. Mezi fotografy se ale také našlo pár fanoušků lega. Lektor vysvětlil základy, popsal vhodnou techniku, odpovídal průběžně na veškeré dotazy a poté se všichni pustili do focení. 

„Workshop Kreativní zátiší byl zajímavý, ale přiznám se, že většina z nás tam byla hlavně kvůli technice, protože za kým jiným s dotazy jít, než za tím nejpovolanějším. Nicméně i tak jsem si focení vyzkoušela, Filip to měl skvěle připravené a níže posílám výslednou fotku. Paradoxně je to foceno mojí milovanou 24 mm, která mi na Z50 udělá 36 mm," říká účastnice workshopu Klára.


Foto: Klára Komancová

Na prodejnách se účastníci mohli potkat také s produktovým specialistou značky Peak Design Honzou Kozákem a prohlédnout si batohy a další příslušenství pro své fotoparáty. 

Portrét s Canon EOS

Do Prahy, Brna i Ostravy také zavítal Canon. Po celý den si mohli účastníci půjčit techniku a během workshopu portrétu si vyzkoušeli také práci s odraznou deskou nebo externím bleskem. „Kurz byl naprosto super, díky. Moc jsem si to užila!" hodnotí workshop účastnice Nikola. 


Foto: Nikola Sterziková

Portrét s Mili Kosinovou

Lektorka na tomto workshopu schválně vybrala místo, které není tolik pěkné: „Na krásném místě je to snadné a člověk už se pak ani tolik nesnaží být ve fotografii kreativní," říká Mili a poprosí modelku Natálku, aby se postavila před dřevěné dveře garáže, na kterých jsou graffiti. Modelka nasazuje sluneční brýle a poté už je jen slyšet cvakání závěrky. „Modelka byla skvělá a odnesl jsem si i fajn materiál pro zdokonalování se v postprocesu. Do nedávna jsem se věnoval pouze videím a reklamě, nyní vstupuji na pole fotografie, kde je pro mě spousta nových věcí a technik, takže je každá taková možnost pro mě zcela jistě ku prospěchu věci," říká jeden z účastníků, Jakub. 

Focení glamour v ateliéru

Jak nastavit světla v ateliéru, abyste vyfotili pěkné glamour fotky? Nejen to přijel účastníkům workshopu vysvětlit fotograf Lukáš Szwejdar. Fotografové měli možnosti si vyzkoušet, pod Lukášovým vedením, nafoti dvě modelky ve spodním prádle a naučili se vhodně nasvítit scénu. Někteří využili i horní prostor prodejny a pořídili umělecké fotografie pouze s pomocí přirozeného světla.

Komplexní svícení v ateliéru s Fomei

Další kurz, který proběhl v našich ateliérech byl zaměřený na komplexní svícení. Jan Novák ukázal různé možnosti svícení portrétu, upozornil na nejčastější chyby. Ptal se účastníků na různé dotazy a předal praktické tipy, které při focení využít. 

Navíc si účastníci mohli během workshopů prohlédnout nabíjecí stanice Ecoflow a vidět je v akci, jelikož z jedné stanice bylo napájené i používané světlo v ateliéru. 

Příslušenství jako důležitá součást focení i natáčení

Bez stativu a dalšího příslušenství se fotografové vybraných žánrů mnohdy neobejdou. Focení s pomocí stativů značky Manfrotto si mohli účastníci vyzkoušet během workshopu focení interiérů s Jiřím Štarhou a také během produktové fotografie s Jakubem Stejskalem. 

Produktová a portrétní fotka se Sony

Vždy po celý den ovládla prodejny v Praze, v Brně i Ostravě značka Sony. Účastníci si mohli zapůjčit vysněnou techniku, přijít na přednášku o nastavení Sony menu a vše využít během několika workshopů. První z nich vedl fotograf Jan Tichý, který vyrazil s účastníky do ulic pořídit skvělé portréty modelky. Fotografové se dozvěděli užitečné tipy, jak využít přirozeného světla, na co se při portrétu zaměřit atd. Pro nadšence do produktové fotky uspořádala workshop parta kreativních nadšenců Mocup Space! Po chvilce teorie, kde byla řeč o důležitosti světla, se účastníci přesunuli k nasvíceným scénám - stolečkům, kde byly připravené produkty pro focení. Na tomto kurzu nechyběly ani různé efekty, jako je použití kouře, různých světel atd. Mocup Space tak ukázali, jak vyfotit cool fotky, které fotku produktu posunou na novou úroveň. 

Focení skateboardingu 

Počkat si a zachytit ten správný moment! V takovém duchu se nesl páteční workshop v rámci Mega týdne 2. To jediné, co si lektor workshopu Jakub Šindelář přál, aby si lidé z workshopu odnesli, souviselo přímo s focením skateboardingu či podobného sportu: „Je to správný moment, kdy skejtový trik vyfotit, vlastně i u ostatních sportů či činností, které člověk nezná. Díky tomu udělá člověk fotku, kterou ocení hlavně lidé, kteří skateboardingu rozumí."

Jak na foto a video portrét (Focus Nordic)

Účastníci workshopu se slovenským tvůrcem videí a fotografem Danielem Kontuľem přišli načerpat informace a naučit se pracovat s optikou a trvalými světly. Na pětihodinovém kurzu se fotografové i videomakeři dozvěděli nejen jak důležité je vybrat vhodný objektiv, jak pracovat s expozicí, co je světlo a jak s ním pracovat, ale také jak povýšit zlatý řez nebo jaký význam mají emoce. 

Besedy plné inspirace a tipů na focení

Během celého Mega týdne jsme uspořádali spoustu besed, napříč všemi žánry, se známými tvářemi české i slovenské fotografie. Do kreativního prostoru Chapter, kde se odehrávala část celého programu v pondělí zavítala fotografka Lenka Hatašová, která návštěvníkům prozradila postup při focení svých fotografií a následnou úpravu s pomocí monitoru značky Eizo. Vysvětlila, jak důležité je myslet na výběr monitoru, který k práci fotograf používá. Naopak fotograf Lukáš Dvořák představil v rámci besedy svou knihu 13 a také se s návštěvníky podělil o postup pro focení aktu. I fotografka Lucie Mojžíšová přijala pozvání do ostravské prodejny a zaměřila se na street fotografii a reportážní focení.

„Pokud fotíte v přírodě, musíte se chovat ohleduplně, znát prostředí a také chování zvířat," zahájil úterní besedu fotograf zvířat ve volné přírodě Rostislav Stach, který se s účastníky podělil nejen o své dlouholeté zkušenosti s focením v různých koutech světa, ale také o spoustu fotografií a příběhy, které vedly k jejich pořízení. Na všech prodejnách bylo možné otestovat fotoaparáty značky OM System, včetně nové OM-1. I na brněnské prodejně se mohli fanoušci žánru fotografování zvířat zúčastnit besedy, tentokrát s Petrem Bambouskem. 

Olympus | Megapixel

Několik besed se týkalo i focení sportu ve všech možných podobách. Petr Slavík promítl své fotografie z vrcholků hor a doporučil jak fotit i jak rozhodně nefotit adrenalinové sjezdy. Dalším hostem byl fotograf a člen týmu MCH Photo Jiří Šimeček, který představil focení motorsportu, na co se připravit, jakou techniku na závody zvolit atd. A Pavel Nesvatba zasvětil účastníky do specifického žánru, kterým je fotografování jachtingu od přípravy na focení až po postproces. 

Nevynechali jsme ani krajinářskou fotografii, které patřily převážně víkendové besedy. Boris Michaliček se v rámci své přednášky zaměřil na to, co vše potřebuje krajinářský fotograf a jak má všechnu potřebnou techniku a vybavení odnést v případě, že se chystá na nějaký trek. Fotograf Martin Rak se naopak zaměřil na úpravu fotografií pomocí Adobe Photoshop za použití světelných masek. 


Foto: Boris Michaliček

Workshopy zaměřené na video i grafiku

Nedělní den byl akční a dočkali se i video tvůrci! Odpoledne se účastníci kurzu s lektorem Petrem Špetlou pokoušeli o nelehký úkol, pořídit vypovídající video záběry kaskadérských kousků. V praxi si tak vyzkoušeli natáčení s pomocí gimbalu. Současně probíhal v ateliéru také workshop s Radovanem Bartkem a Wacomem. Všichni měli možnost si zapůjčit grafické tablety a vyzkoušet si základní techniky a retuše. 

Navíc si mohli návštěvníci prodejen v sobotu a v neděli vytisknout své fotografie na tiskárnách Epson a Canon.

 

Děkujeme všem za účast i sdílení skvělých fotek. Také děkujeme všem značkám: Sony, Nikon, Canon, Fomei, Eizo, BenQ, Fujifilm, OM System, Sigma, Panasonic, Focus Nordic, Tamron, Epson, Benro, Tenba, Shimoda, Peak Design, ManfrottoWacom a Ecoflow a těšíme se na příští Mega týden, který bude na podzim!

Přečtěte si také další reportáže z workshopů:

Mega reportáž: Focení skateboardingu aneb zachycení každého pohybu s Jakubem Šindelářem a Tamronem
Mega reportáž: Přirozený portrét s Mili Kosinovou a Sigmou
Mega reportáž: Denis Fueco a párový portrét s Nikonem

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.