Magazín

Blog

Megapixel slaví kulaté narozeniny! Už 20 let jsme tu pro vás

Martin LukešAktualizováno: 12. 8. 2021 v 13:24 • Rubrika: Blog

Megapixel slaví kulaté narozeniny! Už 20 let jsme tu pro vás

365 x 20 je nějakých 7 300. K tomu ještě 5 přestupných roků a jsme na čísle 7305. A přesně tolik dní letos uplynulo od založení společnosti Megapixel. Za těch 20 let jsme si prošli celou řadou nejrůznějších období, změn, zkušeností a pohledů na svět, nicméně ani za dvacet let se jedna věc nezměnila. Tou je přístup k vám, našim zákazníkům, kteří jste pro nás byli vždy na prvním místě a kterým chceme být partnerem během jejich výprav za foto a video dobrodružstvím.

Jak to celé začalo

Psal se rok 2001 a mezi širší fotografickou veřejnost se začaly dostávat první dostupné digitální fotoaparáty. Dva kamarádi, Tomáš Matějček a Jan Zajíc se tehdy dohodli, že založí obchod právě s digitální technikou. Vybrali stavební spoření, aby mohli do začátku investovat a ač to dnes zní možná neuvěřitelně, tak takhle vznikla největší společnost oboru foto a video u nás.

Společně s prodejnou v Žitné ulici na Novém městě v Praze se v roce 2002 pomalu ale jistě rozjely webové stránky Megapixelu, které by dnes spadaly do kategorie „old school“. Ty by dnes grafikou mohly konkurovat pořadu Mikýřova úžasná pouť internetem, ale je třeba si uvědomit, že se jednalo o dobu, kdy nebylo běžné platit kartou, lidé se „báli“ nakupovat přes internet a e-shopy v dnešním slova smyslu v podstatě neexistovaly.

Původní verze webu MEGAPIXEL.CZ (2003)

Přesto byl web Megapixelu v té době, stejně jako dnes, poměrně hodně pokrokový a do jisté míry i převratný a vizionářský. Informoval o technických parametrech jednotlivých modelů, existovala zde jednoduchá filtrace a možnost porovnání a mimo to informoval zákazníky o probíhajících slevách a akcích. Z pohledu současných marketingových strategií a kampaní, to byl ale samozřejmě „pravěk“.

Prodejna v Žitné ulici se stala místem, kde se scházeli ostřílení veteráni z nedaleké „četky“, kteří v té době přecházeli na digitální techniku, podnikatelé, kteří chtěli být in a museli být mezi prvními, kdo se na dovolené pochlubí digitálem, ale i studenti fotografických škol a fanoušci fotografie obecně. Mnohdy ani nepřišli nakoupit, ale jen tak si poklábosit s obsluhou o novinkách a trendech v oblasti digi-foto. Personál Megapixelu totiž vždy tvořili fotografičtí nadšenci, z nichž pro některé byla fotografie víc než koníčkem, tedy vášní, srdcovou záležitostí a dalo by se říci i životním stylem.

A to byl a stále je jeden z ohromných kreditů Megapixelu. Že v něm pracují lidé, kteří dané problematice opravdu rozumí, protože je to zkrátka baví.


Tady to všechno začalo...(Žitná 42, Praha 2)

Malá prodejnička s cihlově červeným kobercem si tak brzy získala důvěru a sympatie široké fotografické veřejnosti, pomalu se začal rozjíždět e-shop a prostory brzy přestaly stačit. Megapixel tedy expandoval také na druhý břeh Vltavy a v Lidické ulici na Smíchově vznikla druhá pražská pobočka, která byla otevřená v roce 2005. V té době opustil společnost jeden ze zakladatelů Jan Zajíc a veškeré další aktivity už byly pod jedinou taktovkou Tomáše Matějčka.

Digitální fotoaparáty a první digi zrcadlovky, cenově dostupné široké veřejnosti, v té době zažívaly neskutečný boom. Staré pořekadlo „co Čech, to muzikant“ by se dalo nahradit parafrazí „co Čech, to fotograf“. Poptávka po kvalitním a odborném servisu byla stále větší a větší, a tak vše nabralo ohromný spád.


Druhá pražská prodejna (Lidická 8, Praha 5)

Megapixel v datech
 

 • 2005 – Proběhl první větší redesign webu Megapixel.cz
 • 2008 – Otevření první mimopražské prodejny v centru Brna na Moravském náměstí
 • 2008 – Druhá větší úprava webu a e-shopu
 • 2010 – Změna loga společnosti Megapixel
 • 2010 – Byla otevřena druhá moravská prodejna, tentokrát ve Stodolní ulici v Ostravě


Logo Megapixelu v průběhu času

Zásadním rokem byl rok 2013, kdy došlo k vytvoření nové strategie firmy. Rozhodli jsme se k velmi významnému kroku, a to pozvednout naše prodejny z obyčejných obchodů s fototechnikou na komunitní prostor, kde se budou setkávat fotografové všech profesí a žánrů a Megapixel se pro ně stane jakýmsi centrálním bodem.

Obě stávající pražské prodejny byly proto v dubnu uzavřeny a v pražských Holešovicích vznikla jedna centrální. V areálu bývalého holešovického pivovaru (Komunardů 42) tak vyrostl „social store“ a velkoformátová prodejna se showroomem, kavárnou, bazarem a fotografickým ateliérem v jednom.


Velkoformátová prodejna v Praze (Komunardů 42)

Ve dvou patrech a na více než 500 m čtverečních je k vidění téměř kompletní nabídka fotoaparátů, zrcaedlovek, bezzrcadlovek a video techniky, kterou současný trh nabízí. Nechybí ani doplňkový sortiment. Ať už to jsou monitory, drony, studiové vybavení, počítače pro zpracování fotografií a videa, tablety, tiskárny atd. V menším měřítku se později začaly této platformě přizpůsobovat i mimopražské prodejny.

Ve stejné době byla spuštěna také dnes už největší tuzemská fotografická on-line Galerie Megapixel. Ta je určena široké veřejnosti a mohou v ní vystavovat všichni fotografové od těch rodinných, přes pokročilé nadšence až po profesionály. Mnoho členů této fotokomunity sklízí uznání a úspěchy v prestižních fotografických soutěžích u nás i v zahraničí.

2015 - Ostrava (Londýnské náměstí, Brno)

 • 2013 - Další redesign e-shopu a webu na kterém dostal své místo také nekomerční a kounitní obsah Galerie a Magazín
 • 2014 – O rok později byl v rámci Galerie spuštěn projekt Rok s Megapixelem, v němž se mohou účastnici inspirovat, vzdělávat se, soutěžit a plnit každý měsíc různá zadání v kategorii foto nebo video.
 • 2015 – Přesuny brněnské prodejny z Moravského na Londýnské náměstí a ostravské prodejny ze Stodolní do parku Nová Karolína
 • 2018 – Změna loga a rebranding společnosti Megapixel
 • 2019 - Stěhování Brněnské pobočky z Londýnského do paláce Jalta na Dominikánské náměstí
 • 2020 – Stěhování ostravské pobočky z Nové Karolíny do ulice 28. října č.65


On-line Magazín Megapixel

Během působení existence naší společnosti získal Megapixel několik ocenění, která pro nás byla jakousi střelkou kompasu. Ač se některé věci učíme za chodu, nebo si je děláme sami „doma“ na koleni, tak je děláme dobře, a to nás samozřejmě velmi těší.


Foto a video e-shop Megapixel

Získaná ocenění:

 • 2007–  1. místo v soutěži WebTop100 o nejlepší eshop
 • 2008 – 1. místo v soutěži WebTop100 o nejlepší eshop
 • 2009 – 1. místo v soutěži WebTop100 o nejlepší eshop
 • 2009 – 1. místo v soutěži SHOP ROKU
 • 2013 – 1. místo v prestižní soutěži IEA v kategorii on-line obchod
 • 2013 – 1. místo v soutěži WebTop100 o nejlepší eshop
 • 2014 – 1. místo v soutěži SHOP ROKU
 • 2014 – ocenění pražské prodejny jako nejlepší interiér roku v soutěži Grand Prix architektů
 • 2015 – 1. místo v soutěži SHOP ROKU
 • 2016 – ocenění brněnské prodejny jako nejlepší interiér roku v soutěži Grand Prix architektů
 • 2016 – 1. místo v soutěži SHOP ROKU

Žádná z dosažených cen pro nás však neznamená tolik, co vaše spokojenost. A stejně tak žádný významnější krok v historii Megapixelu, by se neobešel bez vás, věrných fanoušků a našich spokojených zákazníků, kteří nám celých dvacet let důvěřují a využíají našich služeb. Jen díky tomu jsme mohli růst společně s vašimi dovednostmi a zkušenostmi, stejně tak jako s vašimi požadavky a nároky. A právě to, držet s vámi krok, je jedním z mnoha dlouhodobých cílů Megapixelu. Proto pevně věříme, že zůstaneme vaším partnerem i nadále, minimálně dalších 20 let. Děkujeme.


Fotografická Galerie Megapixel

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (7) | Dobrý den, děkujeme za pochvalu. Máme raodst z každého spokojeného zákazníka. Přejeme mnoho úspěchů i vám během našich společných výprav za fotografickým dobrodružstvím.

8

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 09. 09. 2021 |Reagovat

CSV

První digitál jsem koupil v Lidické a byl jsem nadšen nejen množstvím zboží příjemnou pohodou, ale i milým přístupem personálu k zákazníkům. Od té doby nakupuji fototechniku jen u vás a ještě nikdy jsem nebyl zklamán. Vždy jsem dostal dobrou radu a kvalitní servis i výrobky. Přeji další úspěšné roky! Váš věrný zákazník.

7

Carlos Sardá Vidal, 07. 09. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (5) | Dobrý den, děkujeme Zdeňku.

6

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 10. 08. 2021 |Reagovat

Zdeněk Dvořák

Vzpomínám, když jsem poprvé přišel do nové prodejny v Holešovicích a spadla mi brada. Není to jen o nabídce, ale i zážitků z nákupu. Přeji dalších úspěšných 20 let!!!

5

Zdeněk Dvořák, 10. 08. 2021 |Reagovat

Tomáš Matějček

Reaguje na (2) | Děkujeme za Vaší přízeň!
4

Prodejce Megapixel.cz, Tomáš Matějček, 06. 08. 2021 |Reagovat

Tomáš Matějček

Reaguje na (1) | Jednou Mega, vždycky Mega! Taky zdravíme ;-)
3

Prodejce Megapixel.cz, Tomáš Matějček, 06. 08. 2021 |Reagovat

O

Gratuluji a díky. Jste skvělý a rád u Vás nakupuju.

2

Olda, 06. 08. 2021 |Reagovat

JM

Gratuluju kolegové 1*

1

Jan Matoušek, 06. 08. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.