Magazín

Produktové aktuality

Metabones Speed Booster? Telekonvertor naruby

Luděk BouškaAktualizováno: 23. 6. 2021 v 10:55 • Rubrika: Produktové aktuality

Metabones Speed Booster? Telekonvertor naruby

Redukční kroužky Metabones Speed Booster jsou unikátní v tom, že umožňují využít plného úhlu záběru fullframe objektivů na přístrojích vybavených menšími snímači. Kromě zachování úhlu záběru přináší ještě jednu podstatnou výhodu: zlepšují světelnost o 1 EV. Dělají tedy přesný opak toho, co nabízejí telekonvertory.

Obsah

Metabones Speed Booster. Jak to funguje?

Jak jsem popsal v úvodu, jedná se o redukční kroužek s vestavěným optickým členem, který umožňuje použití objektivů s bajonety Sony A, Canon EF a Nikon F (typ G), určenými pro fullframe přístroje, na kompaktech s výměnnými objektivy systému Micro 4/3 a Sony E. Při použití rozšiřuje úhel záběru o 0.71x násobek a zvyšuje světelnost o jedno clonové číslo. Uvnitř Speed Booster je zabudovaný výkoný 32-bitový procesor a je napájený z těla fotoaparátu, podporováno je elektronické ovládání clony, stabilizace objektivů a také export informací EXIF. Speed Booster má odjímatelný nástavec na stativ.

Schéma funkčnosti adaptéru Speed Booster | Megapixel
Schéma funkčnosti adaptéru Speed Booster

Metabones Speed Booster vám tedy umožní využít nejen stejného úhlu záběru objektivu (není třeba počítat s crop faktorem), jako by měl při použití na fullframe zrcadlovkách, ale navíc ještě zlepšíte světelnost, což se projevuje i na hloubce ostrosti a rozostření pozadí záběru, viz následující ukázka.

Metabones Speed Booster už máme skladem v několika variantách

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (11) | Dobrý den, v materiálech výrobce jsem nikde nedohledal, že by existovala redukce pro objektivy s uvedeným bajonetem.

12

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 21. 11. 2023 |Reagovat

V

Rád by se zeptal jestli jde na něj nasadit i objektiv z Pentagon six objektivy na ten Metabones Speed děkuji za odpověď. Vašek

11

Václav, 20. 11. 2023 |Reagovat

KK

Nazdar všichni vědci a umělci, speed boostery fungují, FF sklo lze promítat na DX snímač i na FX zrcadlovkách, je se světlo dostane jen do cca plochy DX, stačí To koupit a prubnout. Nicméně hloubka ostrosti bude stále velmi tenká. Fotím s Nikkor Noct 58mm F/0.95 a pač je to Slon, je jeho hloubka ostrosti na plnou díru koko a řasa s ostrostí až do krajů a bokehem jako z fOtošopu, je dobré volit na co máte, také k čemu je snímek určený. Světelnost vs. použitelná hloubka ostrosti, joo, hoši, studujte. Mnoho moderních skel, lehkých, rychlých a světelných, nikdy, opravdu nikdy nedoženou hloubku ostrosti starých těžkých skel.

10

Karel Koblyha, 21. 10. 2023 |Reagovat

B

Reaguje na (8) | píšete hlouposti. Soustava čoček SB zkracuje ohnisko a zvyšuje světelnost. Na FF by použití SB zvýšilo světelnost o dvě clony, ohnisko objektivu by zkrátilo zhruba na polovinu a součaně by se zmenšilo pokrytí snímače. Pokud by se ten samý objektiv nasadil na APS-C bez SB, měl by 80mm a f/2,9 kvůli crop faktoru, nikoliv f/1,6 protože by s snížlo množství dopadajícího světla na APS-C snímač.

9

Baron, 9. 5. 2023 |Reagovat

j

v podstatě to není tak složité - Full frame objektiv bude prostě mít stejné parametry jaké má na těle s Full frame snímačem tzn.FF 50mm f1,8 bude mít se speed boosterem pořád 50mm a f1,8.... pokud by se ten samý objektiv nasadil třeba na APS-C bez speed boosteru měl by 80mm a f2,88 kvůli crop faktoru 1,6 - a tady je ono "zázračné" zlepšení světelnosti.

8

jjhampl, 25. 1. 2018 |Reagovat

Jaroslav Orlík

Reaguje na (5) | A může mi, balíkovi z dědiny, inteligent vysvětlit pojem 4x vyšší expozice? Hodně děkuji za trpělivost.

7

Jaroslav Orlík, 9. 2. 2017 |Reagovat

J

Reaguje na (4) | Verze z FX objektivů na DX tělo klidně existovat může, bude mít jen jinou konstrukci. Telekonvertory také nepotřebují těla s menší hloubkou komory a fungují.

6

Jirka, 22. 10. 2015 |Reagovat

TX

"...zní to neuvěřitelně, to stou světelností"

Metabones adaptér je krásná a dokonale názorná ukázka toho, jaká je hloupost porovnávat světelnost objektivů na různých velikostech snímačů. Metabones adaptér je živoucím důkazem toho, že f/2.8 například pro full frame a pro m4/3 není z hlediska užitku totéž.
Pokud by adaptér dokázal celé zorné pole full frame promítnout na m4/3 snímač, získali bychom světelnost f/1.4. A je samozřejmě pitomost, že by stejný objektiv jen přidáním adaptéru mezi bajonet a objektiv dopravil na m4/3 snímač více světla, než na full frame snímač. Světlo vstupující do objektivu je stále totéž bez ohledu na to, na jakém snímači je. Pokud tedy objektiv promítne na FF i m4/3 stejný výřez, pak na oba snímače dopadne úplně stejný světelný signál. A FF k tomu stačí světelnost f/2.8, zatímco m4/3 potřebuje na totéž f/1.4. Ovšem expozice na m4/3 je samozřejmě 4x vyšší, protože expozice je měřena na jednotku plochy, ta odpovídá jasu plochy a 4x menší snímač bude mít každý milimetr čtvereční 4x jasnější. Jenže pak na stejný formát papíru nebo na stejný monitor to zase musí 4x více zvětšit, takže se ten 4-násobný "náskok" zase ztratí. :-) Jo, lidi se dělí na dvě skupiny - jedni tohle dávno ví, případně to pochopí a druzí se budou vztekat, že plácám nesmysly. Je to takový test inteligence versus formální vzdělání bez porozumění. Ten, kdo zná jen vztahy a vzorečky aniž by je skutečně chápal, bude tvrdit, že říkám nesmysly. Inteligenti se mnou budou plně souhlasit, maximálně můžou mít výhrady k formulacím. :-)

5

Tomáš X., 11. 11. 2014 |Reagovat

S

Opravte si prosím informaci o čipu uvnitř SpeedBoostru... Očipovaná verze je POUZE pro Canon objektivy. Pro objektivy od Nikonu nebyla zatím očipovaná verze představena, ostření funguje jen manuálně, je potřeba mít podporu pro staré objektivy (bez kontaktů).
Dále je třeba říci, že neexistuje a nikdy nebude existovat verze z Nikon FX objektivů na Nikon DX tělo - protože vzdálenost snímače od bajonetu je stejná. Není tam místo, kam by šlo dát redukční mezikus a není tak možné ostřit na nekonečno.
Naopak časem bude možné vytvořit redukce na prakticky všechny bezzrcadlovky, protože u nich je vzdálenost od čipu k závitu bajonetu menší než u Canonu a Nikonu (Nikon má vůbec největší vzdálenost, takže se redukuje nejlépe). Není problém nasadit Nikkory na Sony A7 nebo NEXy či MFT (přes různé redukce, nejen SpeedBooster).

4

SpookY, 10. 11. 2014 |Reagovat

Petr Karafiát

Reaguje na (2) | Sigma na nic nepřišla, prostě udělala objektiv 18-35mm f1,8 pro DX. Stejně tak mohla udělat objektiv 18-35mm f1, jen by byl velký jak kráva a o ceně se nebavím. Zde se baví o využití FF objektivů na menších čipech. Doporučuji nastudovat něco ohledně objektivů, hned se Vám to objasní, jak to vlastně funguje a že je to vlastně triviální věc o které se ví dlouho, jen ji nikdo nevyrábí.

3

Petr Karafiát, 10. 11. 2014 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.