Audio

Mikrofony

Externí mikrofon či digitální audio záznamník je velmi důležitým příslušenstvím pro každého tvůrce videa. Oceníte je především tehdy pokud chcete snímat zvuk z větší vzdálenosti, a nebo v lepší kvalitě, než je schopen poskytnout vestavěný mikrofon různých zařízení. V nabídce naleznete rovněž širokou škálu příslušenství k mikrofonům.

Jak vybrat správný mikrofon

Výběr správného mikrofonu je klíčový první krok do světa nahrávání. Ať už natáčíte vlogy nebo spouštíte nový podcast, kvalita zvuku je pro hodnotu produkce velmi důležitá. Parametrů, které je při výběru mikrofonu třeba zvážit, je mnoho a níže si sepíšeme vše podstatné. 

Základní typy mikrofonů

Dynamický mikrofon je skvělým všestranným řešením pro mnoho aplikací nahrávání a živé ozvučení. Jádrem těchto mikrofonů je membrána připojená k cívce uvnitř magnetického pole. Ten vibruje a vytváří elektrický signál, který zachycuje hlasité zvuky bez zkreslení. Tyto mikrofony fungují skvěle v hlučném prostředí. Ideální jsou tedy pro použití na pódiu, pro rozhovory na ulici nebo pro snímání kytary a bicí.

Kondenzátorový mikrofon funguje na jiném principu a místo cívky a magnetů používá vibrační kondenzátor, který způsobuje změny elektrického proudu z baterie nebo zdroje energie. Tento typ má dobrou frekvenční odezvu a je citlivý na jemné detaily. Zatímco dynamické mikrofony jsou vhodné pro použití v hlučném prostředí, kondenzátory nikoli. Ideální jsou v případě, pokud se snažíte zachytit jemnost hlasu, například při nahrávání podcastu nebo zpěvu ve studiu. 

Směrová charakteristika

Každý mikrofon má jedinečný polární vzor odrážející jeho citlivost na zvuk z různých směrů. Mezi nejrozšířenější polární vzory patří:

  • Všesměrová - tento typ je určen pro studiovou práci a detekuje zvuk rovnoměrně ze všech směrů
  • Kardioidní - vzorek citlivosti ve tvaru srdce s maximální citlivostí ve směru mikrofonu a zabraňuje nežádoucím zvukům zpoza mikrofonu
  • Kuželová - silně směrová charakteristika, snímá zvuk výhradně z určitého směru
  • Superledvinová - mikrofony s úhlem maximálního potlačení 125,3°, vhodné pro izolaci objektu na dálku, často označovány jako shotgun

Frekvenční rozsah

Frekvenční odezva udává, jak dobře dokáže mikrofon reprodukovat signály, které zachycuje a definuje závislost výstupního napětí mikrofonu na frekvenci. Jak dobře dokáže mikrofon reprodukovat akustický signál, lze vizualizovat jako graf frekvenční odezvy. Pokud určitý tón vychází z mikrofonu o něco slabší, než do něj vstoupil, je to vizualizováno jako mírný pokles v grafu. Pokud vyjde silnější, než vstoupil, pak je to vizualizováno jako mírný hrbol.

Impedance

Signály mikrofonu jsou střídavé napětí. Impedance se dá označit jako „střídavý odpor“ napětí audio signálu. Impedance řídí tok audio signálu. Aby se mikrofonní signál šířil optimálně, musí výstupní impedance mikrofonu odpovídat nebo překonat vstupní impedanci jeho mikrofonního předzesilovače. Hodnota impedance je důležitá pro optimální připojení mikrofonu k zesilovači.

Hodnota akustického tlaku

Hodnota akustického tlaku, neboli SPL, popisuje maximální úroveň hlasitosti, kterou dokáže mikrofon zvládnout, než dojde ke zkreslení. Udává se v dB, přičemž průměrné hodnocení SPL se pohybuje kolem 100 dB, zatímco za vysoké hodnocení SPL se považuje cokoli vyšší než 130 dB.

Druh připojení

  • 3,5 mm Jack je nejrozšířenější konektor pro připojení k fotoaparátům, počítačům nebo telefonům. Dále se setkáváme s dělením na TRS a TRRS, přičemž TRS nejčastěji nalezneme u fotoaparátů a kamer, zatímco TRRS je 4-pinový konektor pro připojení k chytrým telefonům nebo tabletům. 
  • XLR konektorem disponují zejména profesionální mikrofony a vyznačuje se velkým válcovým tělem konektoru, běžně se třemi piny. Vyžadují zakoupení zvukového rozhraní, jako jsou předzesilovače nebo mixážní pulty. 

  • USB-C konektor nabízí ideální poměr mezi kvalitou zvuku a snadným použitím. Připojují se k počítačům, telefonům nebo tabletům. 

  • Lighting je obdoba USB-C konektorů, připojuje se však k Apple zařízením. 

Bezdrátové mikrofony

Bezdrátové systémy se obvykle dodávají jako malé, nenápadné mikrofony s klipem a jsou ideálním řešením pro uživatele, kteří potřebují volné ruce nebo se chtějí volně pohybovat. Součástí bezdrátového systému přijímač a jeden nebo více vysílačů, které fungují jako mikrofony. Přijímač se jednoduše připojí k vaší kameře nebo chytrému telefonu prostřednictvím kompatibilního konektoru. 

Příslušenství mikrofonů

Pro zajištění maximálně kvalitního a čistého zvuku je kromě samotného mikrofonu důležité i příslušenství. Pro odfiltrování nežádoucího hluku větru volte protivětrnou ochranu, tzv. deadcat, která je uzpůsobena konkrétnímu modelu mikrofonu. Pop filtry se používají k ochraně mikrofonu před tzv. „plozivními“ souhláskami (foukání do mikrofonu při mluvení z blízkosti) a zkreslením zvuku, které v postprocesu nelze odstranit. Teleskopické tyče umožní dostat se s mikrofonem tam, kam byste se pouhým držením rukou nedostali. Stojany slouží jako podpůrné zařízení určené k držení mikrofonu ve studiu, nebo například při živém vystoupení. Držáky mikrofonu jsou určeny k izolaci od jakýchkoliv manipulačních vibrací ze zařízení, ke kterému je mikrofon přichycen. Kabely a redukce pomohou vyřešit problém s nekompatibilním rozhraním, nebo v případě, že je integrovaný kabel mikrofonu příliš krátký. 

 

Pokračovat