Podpořili jsme: Mlžná komora Gymnázia Opatov Krátce

Podpořili jsme: Mlžná komora Gymnázia Opatov

David ŠnajdrAktualizováno: 16. 3. 2015 v 13:41 • Rubrika: Krátce

Megapixel podpořil neziskový projekt Mlžná komora Gymnázia Opatov, v rámci kterého dokázali mladí studenti sestrojit zařízení oceněné Nobelovou cenou za fyziku – „Wilsonovu mlžnou komoru“ pro sledování radioaktivního pozadí a přeměn. Vůbec první české zařízení tohoto typu studenti sestrojili desetkrát levněji, než kolik stojí u zahraniční konkurence, a přesto dodrželi vysokou kvalitu zpracování. Aby radioaktivitu více přiblížili každému, natočili s naší podporou krátké popularizační video.

“Příští rok uplyne třicet let od největší jaderné havárie, kterou kdy lidstvo zažilo. Havárie, která byla způsobena lidskou neznalostí. Nevšiml jsem si, že bychom se nějak poučili a i přesto, že plánovaná dostavba jaderné elektrárny Temelín poslední rok plní denní tisk, informovanost veřejnosti je minimální. Rozhodli jsme se proto natočit video, které ze skříně vytahuje největšího kostlivce dané problematiky – radioaktivitu,” říká Ondřej Zbytek, autor videa “Radioaktivita kolem nás.”

Video natočili členové neziskové organizace Mlžná komora Gymnázia Opatov o.s., kteří sestrojili vůbec první českou mlžnou komoru. Zařízení, jež dokáže zobrazit běžně neviditelné stopy částic radioaktivního záření.

„Chtěli jsme, aby video zaujalo co nejvíce lidí a to včetně těch, které fyzika nijak nezajímá. Věděli jsme, že to nebude jen tak a jen těžko přesvědčíme náročného diváka, aby si klip pustil, pokud bude natočen na mobilní telefon nebo kompakt,” podotýká Ondřej Svoboda, spoluautor projektu. „Bylo nám jasné, že naše neziskovka nemá možnosti investovat do drahé techniky a bez ní to půjde jen těžko,” pokračuje. „Obrátili jsme se proto na společnost Megapixel s prosbou o zapůjčení filmařského vybavení, které by nám umožnilo připravit spot na vysoké technické úrovni.“

“Video jsme se rozhodli přihlásit do soutěže nadačního fondu Neuron a televize Prima ZOOM o nejlepší popularizační vědecké video. Jednou z největších neznámých pro nás byla tvorba záběrů zrychleného kreslení, které jsme do snímku zařadili. Bez fotostanu a reflektorů bychom asi stěží docílili takové kvality těchto záběrů. A to se nám vyplatilo, jelikož nějakou formu kreslení obsahuje v soutěži i řada konkurenčních videí. Zdaleka však nedosahují takového kontrastu a čitelnosti jako to naše,” dodává Barbora Vaňková, která se ve videu kreslení zhostila.

Jak se studentům podařilo video natočit, posuďte sami. Najdete ho na webu soutěže Neuron Prima ZOOM, kde zároveň můžete studenty podpořit i vy. Stačí pro video “Radioaktivita kolem nás” hlasovat, a to až jednou denně do konce března.

Megapixel do projektu zapůjčil:

Webové stránky projektu: www.mzlnakomora.czZobrazeny komentáře (1)

  • 1

    1

    Osobně jsem jaderné elektrárny bral jako relativně bezpečné jen do té doby, dokud jsem neabsolvoval přednášku na téma jaderná energetika. Zjednodušeně reaktor funguje jako kotel, který je třeba chladit. Pokud je to chlazení přerušeno, potom se přehřeje a stane se něco podobného jako ve Fukušimě. To chlazení je třeba zajistit na poměrně dlouhou dobu, za den to prostě nevychladne. Přerušení reakce regulačními tyčemi tedy řeší jen část problému. Větší problém je to potom uchladit. Japonci zamořili oceán, u nás by v podobném případě zřejmě vytvořili obrovskou nádrž plnou neuvěřitelně radioaktivní vody s které by se potom radiace šířila do okolí, a to je ještě hodně optimistická vize. V Japonsku nečekaly že jim voda zaplaví nouzové generátory, v Černobylu zase netušili že se jím během teplotou pokusu teplotou zkroutí regulační tyče. Prostě nevíme co všechno se může při provozu těchto elektráren ještě stát. A teď se bavím o léta vyzkoušených typech elektráren, už vůbec bych nechtěl aby se tady testovala nějaká úplně nová technologie. Pokud z důvodu energetické závislosti nechceme Rusy, tak chtějme Francouze. To co tady chce testovat Westinghouse ještě neběželo nikde, ať si to nejdříve vyzkouší doma, pak ať to staví u nás nebo v Číně. http://ceskapozice.lidovky.cz/revolucni-technologie-jako-trumf-westinghouse-v-temeline-pnj-/tema.aspx?c=A121217_092801_pozice_87713

    Švesi 1, 16.03.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím