„Západovka s ropuchou vznikla náhodou, stačilo jen počkat na západ slunce“, říká Stanislav Judas, vítěz fotosoutěže WILDLIFE Rozhovory

„Západovka s ropuchou vznikla náhodou, stačilo jen počkat na západ slunce“, říká Stanislav Judas, vítěz fotosoutěže WILDLIFE

Martin LukešAktualizováno: 3. 10. 2019 v 15:35 • Rubrika: Rozhovory

Vítězem dubnové fotosoutěže na téma WILDLIFE je jihomoravský svatební fotograf Stanislav Judas. V následujícím rozhovoru se dozvíte, jak vznikl vítězný záběr, ale i o jeho začátcích nebo o tom, co dělá ve volných chvílích.

Můžete se představit čtenářům, kteří vás znají zatím jen podle fotografií? Kolik je vám let, odkud jste, čím se živíte?
Je mi 42 let, bydlím v Hodoníně a jsem profesionální fotograf se zaměřením na svatby.

Kolik nafotíte svateb ročně?
V průměru okolo 25.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/3/328213.jpg
Svatební
           
Tato profese je i trochu o marketingu. Věnujete se mu nějak nebo sázíte na doporučení a reference od svých zákazníků?
Reference od spokojených zákazníků považuji za nejlepší formu propagace a mám na nich založeno cca 70 % zakázek. Samozřejmě ale využívám jako většina fotografů i sociální sítě a vlastní webové stránky. Na Facebooku čas od času zveřejním i sponzorovaný příspěvek.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/7/378467.jpg
Schody do nebe

Byl jste někdy nucen odmítnout zakázku, a pokud ano tak z jakého důvodu?
Ano, odmítám každoročně desítky zakázek, a to především z důvodu vytíženosti. Několik zakázek jsem odmítl také z důvodu, že se danému tématu nevěnuji (například focení aktů).

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/2/375352.jpg
Sněží

Při focení klíčového životního okamžiku člověk zažije určitě spoustu veselých historek, ale i trapasů. Vzpomenete si na něco publikovatelného?
Přiznám se, že ačkoliv se mě na tuto otázku ptá hodně lidí, tak si nic nevybavuji. Snad jedině událost, která byla ovšem spíše smutná, a to když novomanželé děkovali rodičům za syna/dceru, protože rodiče ženicha řekli nevěstě do očí zhruba toto „My vám štěstí do života přát nebudeme, protože náš syn si zaslouží lepší ženu a víme, že s tebou nebude šťastný.“ Přiznám se, že mi to doslova vyrazilo dech, a chvíli jsem váhal, zda fotit dál nebo raději tiše odkráčet do jiného, veselejšího koutu.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/7/325297.jpg
Kuchařinka

Jak dlouho fotografujete a jak jste ke svatbám a focení dostal?
Když jsem se před lety pokusil rozpomenout na své fotozačátky, byl jsem doslova až zaskočen tím, že moje pátrání chtě nechtě muselo zabloudit až do období puberty. To jsme s kamarády zkoušeli ve sklepě, kde bylo dostatečné temno, vyvolávat fotografie z kinofilmu pomocí dětské promítačky coby zvětšovadla a samozřejmě vývojky a ustalovače. Ano, skutečně až tam sahá moje vrozená touha stát se někým, kdo se zabývá focením a s tím spojenými aktivitami. Od té doby samozřejmě uběhla hezká řádka let, ale touha po zaznamenávání vzpomínek, ať už na video či fotografii mě nikdy neopustila.

Největší průlom zákonitě nastal po narození mé první dcery, kdy jsem musel zaznamenat téměř každou událost v jejím životě. Točil a fotil jsem všechno, co se dalo. Bohužel v té době ještě neexistovaly digitální aparáty, tudíž jsem byl značně omezen kapacitou tehdejších nosičů (kinofilm, videokazeta). Toto s sebou ovšem neslo i jednu velmi důležitou skutečnost, a sice že se muselo nad každým záběrem hodně přemýšlet a ne ledabyle cvakat, co mě napadlo. Myslím, že právě tehdy jsem si vybudoval určitý způsob vidění věcí kolem sebe a smysl pro kreativitu.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/4/380184.jpg
Západovka

Svou první zrcadlovku jsem si ale přesto všechno pořídil až o mnoho let později, a to v roce 2013, poté co jsem jako host na svatbě svých přátel dostal příležitost nahlédnout do tajů svatební reportáže. V ten okamžik jsem věděl, že focení a s tím spojené zaznamenávání oněch neopakovatelných okamžiků je přesně to, co bych chtěl v budoucnu dělat i jako svou profesi. Šťastná shoda okolností tomu chtěla, že dva roky nato se mi narodila moje druhá dcera a dostal jsem příležitost všechno to, kde jsem byl kdysi omezen technikou, zažít znovu a moje touha po fotografování se jen více posílila.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/4/250604.jpg
Ovád hovězí, Tabanus bovinus


V Galerii Megapixel působíte skoro 5 let, vnímáte nějaký osobní posun ve své tvorbě za tu dobu?
Myslím, že by člověk nikdy neměl zůstávat na jednom místě, obzvláště pak v umělecké branži. V oboru fotografie je stále kam se posouvat a já dělám všechno proto, aby tomu tak bylo i v mém případě. V podstatě pozoruji jistý posun i v rámci několika měsíců a je to dáno patrně i tím, že jsem samouk a jako takový stále zkouším, měním, testuji a aplikuji... V tom je pro mě největší kouzlo této práce. Nevidím hranice a cítím, že je tu nepřetržitý prostor pro růst.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/5/295855.jpg
Punisher

Soudě podle Vašeho portfolia jste poměrně všestranný fotograf. Najdeme ze makro, krajiny, portréty, zvířata, v jakém žánru se cítíte nejjistěji?
Makro, krajina a příroda všeobecně je takovým občasným únikem od pracovního frmolu. Dříve jsem relaxoval při rybaření, kterého jsem ovšem kvůli časové vytíženosti musel nechat, ale láska k přírodě ve mě zůstala. Abych ale odpověděl na vaši otázku, v čem se cítím nejjistěji. Popravdě nevím. Možná to bude znít jako vychloubání, ale musím říct, že mi nečiní žádné velké obtíže ani jedno z těchto odvětví. Pokud člověka baví a naplňuje to co dělá, tak to zpravidla dělá dobře a já věřím, že je to i můj případ.  

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/7/381017.jpg
Jaguár americký

Je i nějaký, kde máte rezervy a chtěl byste se v něm zlepšit?
Samozřejmě. Jak už jsem zmiňoval výše, pořád je prostor pro zlepšování a to ve všech oborech fotografie, kterým se věnuji.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/1/229531.jpg
Romča

Kromě focení, které zabere určitě hodně času, máte čas na nějaké jiné koníčky?
Ano, před třemi měsíci jsem znovu začal navštěvovat fitness centrum. Říkám znovu, jelikož posilování se věnuji od svých 15 let a vzhledem k rodinným a pracovním povinnostem jsem byl nucen na několik let přestat.  

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/8/317178.jpg
"Tu máš koníku"

Mnoho vašich hlavně portrétních fotografií má poměrně velký přesah, ať už v podobě světla, příběhu nebo emocí. Kde berete inspiraci a nápady? Máte nějaké fotografické vzory?
Jsem doslova uchvácen prací mnoha fotografů z východu. Mým velkým vzorem byla vždy Elena Shumilová nebo Julia Zarkh.

Jakou používáte techniku?

Fotoaparáty:
Nikon D700 tělo
Nikon D800E tělo

Objektivy:
Tamron SP 90mm f/2,8 Di Macro VC USD pro Nikon

Nikon 28mm f/1,8 AF-S G
Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD G2 pro Nikon

Blesky:
Nikon blesk SB-910

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/1/313031.jpg
Violin

Vzpomenete si, jak vznikla vítězná fotografie naší soutěže na téma WILDLIFE?
Jistěže. Byla to jen taková náhoda. S rodinou jsme vyrazili na výlet k nedaleké přehradě, kde tou dobou zrovna probíhaly ropuší orgie. V období rozmnožování si nás téměř nevšímali a my si na ně mohli doslova sáhnout. Pak už byla jen otázka času, než přijde vhodný okamžit a bylo to. Zkrátka jsem jen musel počkat na západ slunce ;)

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/0/374320.jpg
Západovka - vítězná fotografier soutěže WILDLIFE

V loňském roce soutěže ROK S MEGAPIXELEM jste se v obou kategoriích soutěže umístil do 40. místa což je vzhledem k počtu soutěžících úspěch. Máte letos vyšší ambice?
Přiznám se, že do soutěží se zapojuji spíše náhodně. Nikdy od toho nic neočekávám a když přijde nějaký úspěch, o to víc to pak potěší. Rozhodně to v mém případě není o ambicích.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/3/304643.jpg
Podkarpatská Rus

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/6/310276.jpg
Zámecká paní

Máte nějaký fotografický sen?
Ano mám. Chtěl bych si zafotit v na Borneu nebo na Costa Rice. Moc mě lákají exotické země s deštnými pralesy a obrovskou druhovou diverzitou.
Můj největší sen se mi už ale splnil - a to je možnost živit se tím, co mě baví a vnitřně uspokojuje.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/8/312128.jpg
Nela

Co byste poradil začínajícím fotografům, kteří by se chtěli focení věnovat vážněji, ať už poloprofesionálně nebo profesinálně?
Univerzální rada asi neexistuje, ale důležitá je vytrvalost a umění poučit se z chyb. Já se v začátcích často potýkal s kritikou na sociálních sítích a průlom nastal teprve tehdy, jakmile jsem se naučil konstruktivní kritiku přijímat. Tehdy jsem se právě i díky tomu začal posouvat dál. Pokud budete proti negativním ohlasům bojovat a bezhlavě hájit svoje chyby, nikdy se nepohnete z místa. Všem přeji hodně štěstí a dobré světlo.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/8/262318.jpg
Žabí západovkaZobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Kročil

  Reknu to tak,pozoruji hodne snimku od pana Stanislava a musi se priznat,ze zatim nebyl takoby,ktery by se mi nelibil a co se tyce te jiz zminovane kritiky,mohu jen souhlasit....opravdu kloboucek a at to foti minimalne stejne,jako doposud

  Marcel Krocil, 15.06.2018 | Reagovat

 • 1

  Hrnko

  Děkuji za sdílení fotek i názorů. Vždy si rád přečtu jak jiní vidí to stejné. Vaše fotky jsou technicky precizní a určitě i zaměřené na výsledek. Někdy se mi zdá, že až trochu nad míru. (Zde například Kuchařinka, nebo Zámecká paní). "Tu máš koníku" je skvělý portrét koně a dítě je pro mě už navíc. Ale vítěz kategorie to je opravdu zasloužená výhra. Budu rád, když se v galerii objeví i další.

  Tibor Hrnko, 14.06.2018 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak fotit svatby

  Mnohými trochu odsuzovanou fotografickou disciplínou bývá fotografování svateb. Ovšem pravdou zůstává, že fotografování svateb patří k…

 • Svatební fotografie

  Svatební fotografie je velmi významnou a také velmi ceněnou disciplínou. Svatbu bez fotografa si lze představit asi jen těžko, podobně jako bez…

 • Svatební den

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím