Magazín

Fotoporadna

Proč je dobré používat externí disk My Passport Wireless SSD 1 TB

Boris StojanovAktualizováno: 27. 12. 2018 v 17:13 • Rubrika: Fotoporadna

Proč je dobré používat externí disk My Passport Wireless SSD 1 TB

Do předvánočního shonu jsem dostal zprávu, že Western Digital My Passport Wireless SSD s kapacitou 1 TB čeká na recepci zastoupení k převzetí a otestování. Pfff, teď, v nejšílenějším období roku? Ale vlastně proč ne?!? Jaká bude lepší možnost nenechat se pohltit vánočním šílenstvím, než hrát si s něčím tak krásným? Takže vybaluji z krabičky a jdu se ponořit do zkoušení, k čemu je to vlastně dobré?

Obsah

Jak na zprovoznění

Po vybalení je třeba nabít akumulátor disku do plné kapacity a propojit s vašim zařízením. V mém případě iPad Pro 12.9“ model 2017. Stačí stáhnout z App Storu aplikaci My Cloud přímo od WD a spustit. Poté zapneme disk, počkáme na rozsvícení kontrolek Wi-Fi a můžeme začít. Opustil jsem svou Wi-Fi síť a přihlásil se na Wi-Fi z disku. Na výběr je ze dvou frekvencí, 2.4 GHz a 5 GHz, iPad podporuje 5GHz, takže jsem se připojil a zadal heslo, které je nalepené s názornou informativní grafikou na obalu disku. Tu nálepku bych asi doporučil po připojení strhnout a někam uložit, kvůli dostupnosti dat při ztrátě hesla. A taky kvůli designu disku! Po propojení aplikace a disku se chce aplikace propojit ještě s vaší domácí sítí, za prvé kvůli aktualizaci firmwaru disku a taktéž lze disk posléze najít v síti, jako vzdálený disk. Osobně mi díky možnosti propojení přes rychlé rozhraní USB 3 připadá stahování dat do velkého počítače přes Wi-Fi trochu zdlouhavé, ale je to otázka názoru, neboť venku spojením tohoto disku s iPadem dělám vlastně to samé… Možná je to forma určité pohodlnosti domácího prostředí, kde jsem zvyklý mít všechno „hned“.

Kapacity WD My Passport Wireless

Po spojení disku s aplikací ještě zvolíte automatické zálohování, kde je volba pro SD Card pomocí integrované čtečky a USB Device, což může být například čtečka karet na Compact Flash, či další formáty karet. Byť používám pouze fotoaparáty na pořizování fotografií, plesat mohou v tomto případě i majitelé různých akčních, či 360 panoramatických kamer a vůbec všichni milovníci natáčení videa. Veškeré formáty naleznou podporu při zálohování z vašich karet, disk řeší pouze jedinou otázku: dostat data z média a uchovat je pro prohlížení a zpracování na několik způsobů. Disk je nabízen v několika kapacitách a dvou provedeních. Velmi rychlá varianta s SSD diskem o kapacitě 250 GB – 2 TB, nebo varianta s klasickým HDD a prostorem od 1 TB do 4 TB pro uložení vašich dat. Určitě nikdo nepočítá s variantou, že budete na zařízení pohlížet jako na hlavní jednotku vaší domácnosti, kde byste silážovali gigabajty dat. Jedná se primárně o zařízení na cesty, kdy si stáhnete data a uvolníte kartu. Mě byla zapůjčena luxusní varianta s 1 TB SSD, takže jsem teoreticky mohl 8x naplnit svoji 128GB kartu a poté ještě jednu sadu fotek nechat přímo na kartě. Pro představu, při rozlišení mého SONY fotoaparátu 24 MPx se na tento terabajtový disk vejde přes 21000 nekomprimovaných RAWů. Což je myslím i pro velkého náruživce celkem dost…

A co formát disku?

Odskočíme na chvilku od superlativů a chvály a podíváme se na celé zařízení optikou Apple uživatele. Nechci být až tolik zlý na konkurenci, ale lepší zařízení než iPad, nebo iPad Pro si k přenosnému disku neumím moc představit. Nechoďte na mě s těmi roztrženými notebooky (plnohodnotný notebook s oddělitelnou klávesnicí), protože zde si můžete relativně velký disk nadiktovat z výroby, nebo využijete plnohodnotnou periferii pomocí standardního vstupu. Mluvím o opravdových tabletech. Takže budu brát iPad jako nekorunovaného krále, ok? Fajn, pokud má někdo iPad Pro, s největší pravděpodobností má i iPhone a doma nějaký počítač Mac. Dokud jsem sosal data z karty na tento bezdrátový disk pomocí integrované čtečky a kontroloval stav zkopírování karty na iPadu pomocí aplikace, vrněl jsem blahem… Ale! Pak jsem chtěl přestěhovat data doma na standardní 8TB disk, na kterém mám fotografie a ono se to celé tváří zamítavě…? Jak jako ikonka zakázané operace? Jo, já nemohu pomocí MacBooku ani kopírovat data na ten disk??? Na ten rychlý a přenosný SSD disk? Protože mám OS X místo Windows??? Disk je naformátován v NTFS??? Žádný obojetný FAT 32, žádný Apple a Windows friendly exFAT systém souborů, ale jen tak prostě čistě mikrosoftí NTFS??? Kvůli takovému zvýhodnění okýnkářů jsem potupně musel číst manuál. Asi po deseti letech. Tam jsem se dočetl, že to není problém, že stačí si nainstalovat utilitu od Paragon Software a Microsoft NTFS mi bude běhat i na mém Macu! Mno, spíš mi z toho běhá mráz po zádech a jsem z toho dosti zpruzelý. Samozřejmě, WD nám jablíčkářům ten software dodá k instalaci zdarma a ušetří nám tak necelých 500 Kč, ale proč bych si to měl instalovat, když existuje i jiná cesta? Nehledě na fakt, že dodávaná instalace podporuje Mac OSX 10.10 – 10.13 a většina již používá verzi Mojave 10.14! Ale potřebná verze se dá stáhnout jako demo ze stránek výrobce, tak snad je to jen přechodný problém a nějaký update to vyřeší.

Nicméně, Western Digital vyrábí i speciální edici „for Mac“ u mnoha svých produktů, takže co třeba změnit pořadí inicializace a začít připojením na počítač? Nebo jen prostě naformátovat do všemi akceptovatelného formátu exFAT? Ale pojďme od toho.

Rychlost disku

Takže mám nainstalováno i něco, co jsem vlastně nechtěl a nepotřebuji a můžeme pokračovat. Měřením rychlosti pomocí aplikace Black Magic Disc Speed Utility jsem zjistil, že přenosová rychlost pro zápis pomocí USB 3.0 kabelu je kolem 360 MB/s a rychlost čtení je přibližně 335 MB/s. Hodnotím velmi kladně, WD My Passport Wireless SSD 1 TB patří k té lepší polovině rychlých disků a tahat data sem tam pro vás bude celkem radost. Pro srovnání, dnes již klasický SSD disk Samsung 850 EVO má rychlost skoro poloviční, tzn kolem 200 MB/s pro čtení i zápis, připojen přes USB 3.0 kabel. Ano, interní SSD disky mají násobně vyšší rychlosti, ale toto je a stále bude jen externí zařízení. Praktický test přesunu složky z interního SSD disku v počítači Mac Pro na tento externí SSD disk jsem provedl pomocí složky, která obsahovala 572 RAW souborů a celkový objem dat byl 28,24 GB. Výsledný čas? 1min16s! Promiňte, ale to mě na SSD technologii opravdu baví. Samozřejmě, až bude technologie kombinovaného USB-C s Thunderbolt protokolem, poletí to ještě rychleji. V tuto chvíli mohu potvrdit, že pokud pospícháte a potřebujete si přemístit s sebou nějaká data z domova do studia, stačí dát kopírovat a než si obujete a zavážete boty, máte hotovo. To je pro nás sklerotiky a nestíhače určitě vysvobozující zpráva! Pokud jste naopak masochisti, můžete data přenášet vzduchem, pomocí Wi-Fi protokolu. Tak tedy hodně štěstí a nezapomeňte na zásobu jídla, pití a teplé oblečení! :-D

Vyplatí se tento disk?

Ale vraťme se k primárnímu cíli tohoto testu, což byla zkouška, jak upravovat fotky na cestách bez nutnosti velkého notebooku. Nebudu napínat – jde to velmi lehce!
Samozřejmě, iPad Pro můžete nově mít i s kapacitou 1 TB… Za cenu kolem 51 tisíc korun (prosinec 2018), pokud chcete LTE, což je myslím nutnost, dostanete se na cenovku necelých 56 tisíc. Nástupce mojí varianty, tedy s kapacitou 256 GB + LTE je za 38 tisíc. Western Digital My Passport Wireless SSD 1 TB se prodává za 12 tisíc korun. Pokud tedy sečteme cenu za iPad 256 GB LTE s cenou za WD disk, jsme na 50 000 Kč. Oproti iPadu s terovou kapacitou ušetříme cca 6 000 korun a máme navíc zařízení, které můžeme využít i pro jiné činnosti. Plus přenos přes iCloud nemusí být vždy příliš komfortní, hlavně v momentech, kdy se ocitnete na internetovém připojení mimo velká města a beru v potaz, že přes veškerý posun k lepším zítřkům, máme stále od operátorů nastaveny limity pro množství přenesených dat na našich LTE paušálech. Takže nelze využívat skoro všude velmi rychlé LTE a tím pádem je za mne tato varianta lepší, než iPad s nejvyšší kapacitou.

Jak dostat data z disku do iPadu a do Lightroomu

Co se týče práce se soubory, iOS nabízí již nějaký čas jako součást systému vymodlenou „Složku“ nebo „Folder“, chcete-li. Je to vlastně centrum různě uložených dat, která můžete mít v cloudových službách, ale můžete je mít i přímo uložené v iPadu. Existuje i velmi rychlá čtečka SD karet, pomocí které stáhnete obrázky z foťáku přímo do aplikace Fotky a pak je můžete používat v dalších aplikacích. Ale když je to celá 128GB karta? A ty RAWy se vám pak budou distribuovat přes internet do všech zařízení??? Děkuji, nechci!

Tato cesta nabízí zcela jiný přístup, RAWy prostě zkopírujete na externí disk a ten poté namapujete do Složky jako další zdroj dat. Není to elegantnější řešení? ;-)
Zároveň zprovozněním tohoto disku se zaregistrujete do služby WD MyCloud, takže získáte online uložiště přístupné z dalších zařízení a rozhraní. Ve Složce na iPadu máte nyní na výběr z dvou míst – Cloud a My Passport, což je fyzický disk, o kterém je řeč. Vyzkoušel jsem cestu, která bude zajímat valnou část uživatelů aplikace Lightroom v mobilní verzi. Na otázku: „A dá se potom nakopírovat celá složka s RAWy do knihovny Lightroomu a pak s ní normálně pracovat?“ zní moje dopověď: „Ano!“ Pokud je další vaše otázka, zda-li je to krkolomné, nebo těžké, zní moje odpověď: „Ne, je to intuitivní a snadné!“. Funguje to jako na klasickém počítači v desktopové verzi, což je myslím super, hlavně s ohledem na fakt, že data zůstávají stále na externím disku. Synchronizaci s desktopovou verzí Lightroomu CC asi zbytečné popisovat, každý uživatel jistě zná. Zde si otevřete mobilní Lightroom, jako zdroj pro přidání souboru zvolíte RAWy uložené na disku My Passport Wireless, který naleznete ve Složce jako cloudové uložiště. Označíte, nakopírujete a můžete pracovat.

Sečteno, podtrženo

Western Digital My Passport Wireless SSD 1 TB je úžasné zařízení na cesty. Je to sice další krabička do tašky nebo batohu, ale hmotnost naženete zase tím, že můžete vzít místo notebooku pouze tablet. V mém případě iPad Pro, který nabízí dostatečný výkon pro zpracování fotek a upload na sociální sítě v čase cestování. Kapacita akumulátoru v disku navíc dokáže „živit“ i nabití iPadu v případě nouze nejvyšší. Disk je vyveden ve středně tvrdém plastu, takže působí celkem robustně. Je navíc vybaven snímatelným obalem z měkkého silikonu, který ztlumí případný pád. Jelikož nejsou v SSD disku žádné pohyblivé části, hrozí jen prasknutí pouzdra v případě pádu. Všeobecně lze však říci, že data jsou chráněna velmi dobře.

 

 

Moje PRO:

  • Kapacity dle potřeb
  • Rychlé SSD verze pro náročné
  • User friendly prostředí
  • Fyzická odolnost zařízení, ochranný obal
  • Získání prostoru na cloudu
  • Možnost zásoby energie pro mobil či tablet
  • Levnější řešení, než iPad Pro s nejvyšší kapacitou
  • Vyrovnaná rychlost čtení a zápisu



Moje PROTI:

  • NTFS formátování???
  • Nutnost instalace Paragon aplikace pro Mac OS uživatele
  • Ledky jsou fajn, ale možná by se do ceny vešel i jednoduchý LCD displej se stavovými informacemi 
  • Hard case by myslím u tohoto zařízení měl být standardem, ne volitelným příslušenstvím

Sdílet na


Komentáře k článku

AV

ZA 50 000 mám plnohodnotná pracovní notebook od DELL i se čtečkami karet, plnohodnotným softwarem a univerzální pro vše co potřebuji. Jestli sebou tahám tablet nebo notebook už je jedno… A proč že NTFS? Protože stále je celosvětovým standardem s daleko větším počtem uživatelů. Spíše bych se ptal, proč Apple pro své uživatele nezpřístupní utilitou tento systém…

1

Aleš Vodička, 14. 1. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.