Na fotolovu výlovu Fotoporadna

Na fotolovu výlovu

Zdeněk DvořákAktualizováno: 24. 11. 2015 v 8:19 • Rubrika: Fotoporadna

Výlov rybníka je typické podzimní téma pro spoustu fotografů a každý k tomu přistupuje trochu jinak. Kolega Vašek Křížek nedávno napsal na toto téma článek pro začínající fotografy a snažil se je přimět k tomu, aby fotili s rozmyslem a jinak, než ostatní. Pod článkem se objevil pochvalný komentář podepsaný jménem Zdeněk Dvořák. Jméno Zdeněk Dvořák je nejspíš známo většině z vás, kdo pravidelně sledujete naši Galerii. Přečtěte si jeho článek, který by se dal nazvat třeba: Jak fotí výlov skutečný mistr!

Fotografie výlovu z posledních týdnů tvoří významný podíl v galerii. Asi se moc nepletu, když v kategorii reportáž a dokument označím v těchto dnech výlov za téma snad nejčastější. Mám z toho radost, protože to je téma, které k naší vlasti patří už po staletí a pro fotografy navíc velmi atraktivní. Čím více autorů toto téma fotografuje, tím nacházíme více úhlů pohledu. V tomto článku bych rád nastínil svůj pohled na výlov třetího největšího rybníku na Moravě.

Zámecký rybník v Jaroslavicích na Znojemsku má úctyhodnou výměru 188 ha. Patří do soustavy rybníků obhospodařované firmou Rybnikářství Pohořelice a.s. K jeho výlovu dochází každoročně na přelomu října a listopadu a výlov samotný trvá 5 dnů.


foto Zdeněk Dvořák

Právě trvání pěti dnů je pro fotografa požehnáním. Když fotografujete výlov malého rybníka, který probíhá na jeden zátah, musíte čekat rok a někdy i déle než budete moci toto místo fotografovat znovu. Pozor zase na výlovy, které jsou v podstatě pouťovou atrakcí! Takovou akcí je například výlov rybníku Vrkoč spadající pod stejné rybnikářství. Zde se musíte prodrat davem několika tisíc lidí, než spatříte první rybu a to není to pravé. Oceňuji tak autory, kteří z tohoto rybníka přinesou do galerie slušnou fotografii.

Jaké jsou výhody několikadenního výlovu?

 • Mnoho zátahů- první dny jich je méně a koncem výlovu s ubývajícím množstvím ryb zátahů přibývá.
 • Různorodé počasí- podzim je pověstný změnou počasí- Můžete tak zažít slunný den, hustou ranní mlhu, déšť, či dokonce sníh a to jsou vždy možnosti, které umožní jiný pohled.
 • Ubývající voda- při takto dlouhém výlovu ubývá v rybníce voda a každý den se tak mění prostředí, které můžete fotografovat.
 • Kontakt s rybáři- při několikadenním kontaktu se dostanete s rybáři do jiného vztahu než při krátké jednodenní návštěvě.
 • Hledání nových pohledů- při takto dlouhém výlovu máte možnost hledat nové záběry a případně se vyvarovat chyb z předchozího focení.


foto Zdeněk Dvořák

Výbava fotografa?

Nemá smysl vypisovat co je na fotografování výlovu nejlepší. Každý máme své možnosti a i já sám bych rád zkusil i jiné vybavení než mám nyní k dispozici. Osobně preferuji širokoúhlý objektiv s vysokou světelností, tedy respektive Canon 24/1,4L. Je to ohnisko, které vtáhne do děje a nedochází k deformacím jako u širších objektivů. Vysoká světelnost je vhodná při ranním fotografování, protože první zátah probíhá ještě před východem slunce. Je to však jen částečný pohled na věc. Nové fotoaparáty umožňují vyšší nastavení ISO než starší technika a tak není takto světelný objektiv nutný. Obrovskou výhodou je však možnost práce s hloubkou ostrosti.

foto Zdeněk Dvořák

Jak fotografovat?

Jistě znáte slavnou větu Roberta Capy "Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyl jste dost blízko" Při tomto focení zapomeňte na pohodlí hráze rybníka se svařákem v ruce. Je tu potřeba pořídit ochranné pouzdro na fotoaparát, které ochrání techniku. Osobně se mi osvědčilo pouzdro DICAPac WP-S10 a pro fotografa nezbytné rybářské gumáky. Ty se mi daří půjčovat přímo od rybářů za lahvinku něčeho dobrého. Nutné je si předem co nejvíce nachystat nastavení fotoaparátu, které se v tomto pouzdru špatně ovládá. Pak už jen nedbát na vodu a bláto ve kterém jste mnohdy až do pasu a které občas schytáte i do oličeje. Výsledek ale stojí za to! Při třídění ryb, zase používám kratší teleobjektiv, který mě stále umožňuje zůstat v kontaktu. I tak chráním objektiv igelitem nebo potravinářskou fólií.


foto Zdeněk Dvořák

Jaké počasí je nejlepší?

Za roky co výlov fotografuji jsem přišel na to, že každé má něco do sebe a dá se fotografovat při jakémkoliv z nich. Nemám však štěstí na sníh. Ten na jihu Moravy v tomto období moc čekat nemůžeme. Letos panovalo slunce i vydatná mlha.


foto Zdeněk Dvořák

Barevně nebo černobíle?

To je na každém autorovi. Černobílé fotografie se objevují mnohem častěji. Mlha či portréty zablácených rybářů si o to vysloveně říká. Při modré obloze se barva může zase hodit lépe.


foto Zdeněk Dvořák

Společné fotografování?

Moje fotografie jsou takové jaké jsou i díky kontaktu s rybáři. Většina mě už zná a přijímají mě tak jako svého. Tento kontakt je neocenitelný pro autentické fotografie. Musím však upozornit na to, že to chvíli trvá a může vás to stát i pár štamprliček něčeho silnějšího ve stánku na hrázi. Pozor však na velkou suverenitu a dravost. Můžete rychle svoji důvěru ztratit. Podobné je to však třeba i v cirkusu a jinde, kde se chcete zaměřit na fotografování lidí. Právě z těchto důvodů jsem opatrný na to přibírat další fotografické nadšence na společné focení. Je na každém, zda si najde k rybářům svoji cestu. Letos poprvé jsem však udělal výjimku a pozval k nám člena galerie Megapixel Tomáše Pánka, který výlov fotografoval ve své domovině poprvé loni a jeho přístup k fotografii mě velmi oslovil. Dorazil až z dalekých Domažlic a v kufru auta kromě fotoaparátů i gumáky a podvodní pouzdro. Počasí nám nadělilo skvělou mlhu. Na jeho výsledky se můžete podívat níže. Každý máme jiný pohled skrze hledáček a společné fotografování bylo pro nás oba velkým zážitkem.


foto Tomáš Pánek


foto Tomáš Pánek


foto Tomáš Pánek


foto Tomáš Pánek

Zaujal Vás článek a fotografie z výlovu rybníka? Pokud se chcete naučit dělat podobné snímky a přemýšlet jako správný reportrét, navštivte exkluzivní workshop a autorem, Zdeňkem Dvořákem.

Reportážní fotografie se Zdeňkem Dvořákem - 23.1.2016 (Praha)Zobrazeny komentáře (1)

 • 1

  Stříbrný

  Moc příjemné počtení , fotky super od obou

  Miroslav Stříbrný, 24.11.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit reportáž

  Reportážní fotografie patří k náročnějším fotografickým disciplínám. Vyžaduje totiž postřeh, protože se fotografovaná událost už pravděpodobně nebude…

 • Hledáčkem reportéra

  Slovo reportáž je odvozené z francouzštiny a dalo by se přeložit jako zpráva, nebo sdělení. Dobrý reportážní fotograf se musí dostat do víru událostí…

 • I cesta může být cíl

  Máme tu závěrečné kolo naší celoroční fotografické soutěže a rozhodli jsme se, že poslední téma necháme trochu volnější. Fotografování, a to rodinné…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím